Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hesap günü gelmeden önce infak edin.. (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
HESAP GÜNÜ GELMEDEN ÖNCE İNFAK EDİN

İslam, hesap günü gelmezden önce infak etmeye teşfik ediyor. Rabimiz kerim kitabında şöyle buyuruyor :

“ Ey insanlar ! Ne alış verişin ne dostluğun ve nede şefatin olmadığı o hesap günü gelmezden önce size verilen rızıktan Allah için harcayın… “

BAKARA 254

“ İman eden kullarıma söyle de, içinde ne fidyenin ve nede dostluğun artık geçerli olmadığı o gün gelmeden önce namazı kılsınlar ve bizim kendilerine rızık olarak verdiklerimizden de gizli ve açık infak etsinler. “

İBRAHİM 31

“ İçinizden herhangi birine ölüm gelmezden ve “ Rabbim ! Beni yakın bir süreye kadar erteleseydin de, sadaka verip iyi kimselerden olsaydım “ demeden önce size verdiğimiz rızıktan Allah için harcayın. “

MÜNAFİKUN 10

“ Mallarını gece gündüz, gizli ve açık, Allah yolunda verenlerin mukafatı, Rableri yanındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülme-yeceklerdir de. “

BAKARA 274

“ Unutmayın ki, verdiğiniz her hayır kendiniz içindir. Çünkü yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için veriyoryorsunuz. Verdiğiniz her hayır size tastamam verilir ve hiç hakkınız yenmez. “

BAKARA 272

“ … Adiy ibn Hatim r.a dan. Dedi ki : Resulullah s.a.v şöyle buyurdu : Sizden her bir kişi ile kıyamet gününde Rabbi muhakkkakki konuşacak ve onunla kendisi arasında tercüman da bulunmayacaktır. Sonra o kişi sağ tarafına bakacak ve ancak taktim ettiği şeyi görecektir. Sonra sol yanına bakacak ve ancak taktim ettiği şeyi görecektir. Sonra yüzünün doğrultusuna bakacak ve kendisini ateş karşılayacaktır. Resulullah s.a.v tekrar buyurdu ki : Her kim ki yarım hurmayla dahi olsa, yüzünü cehennem ateşinden korumaya çalışsın. “

TİRMİZİ 4.C. 2592 – BUHARİ 3.C. 1343

“ … Ebu zerr r.a şöyle demiştir : ben medinenin Harre mevkiinde Peygamber s.a.v’in beraberinde yürüyordum. Uhud dağı bizim karşımıza çıkınca, Peygamber s.a.v : “ Ya Eba zerr “ diye seslendi. Ben Lebbeyke ya Rasulullah ! dedim. Rasulullah s.a.v : Benim yanımda şu uhud dağı kadar altın olup da ondan benim yanımda bir dinar altın bulunduğu halde üzerimden üç gün geçmesi beni sevindirmez. Ancak borç için hazırlamakta olduğum miktar altın müstesnadır. Beni sevindiren, ancak o kadar çok altını Allah’ın kulları arasında şöyle şöyle ve şöyle verip dağıtmamdır, buyurup sağına soluna ve arkasına eliyle verme işarati yaptı. Sonra yürüdü ve yine buyurdular ki : Malları çok olanlar kıyamet gününde sevapları az olanlardır, ancak sağına soluna ve arkasına şöyle, şöyle ve şöyle verip hayır yollarına harcayanlar müstesnadır. Bu cömert insanlar da ne kadar azdırlar. “

BUHARİ 14.C. 6381.

“ … Ebu Hureyre r.a’dan. Şöyle dedi Peygamber s.a.v’e bir kimse geldi ve : Ya rasulallah ! ecir ve sevap yönünden hangi sadaka daha büyüktür ? dedi. Rasulullah s.a.v : senin sıhatli olduğun, son derece cimri bulunduğun, fakirlikten korkar ve zenginliği de emel edinir bulunduğun halde verdiğin sadakadır. Sakın can boğaza ulaşıp bu malım fulan içindir şu malım fulan kimse içindir deyinceye ve bunlarda mirasçıların oluncaya kadar sadakanı geriye bırakma, buyurdu. “

BUHARİ 3.C. 1345.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ Ey insanlar ! Ne alış verişin ne dostluğun ve nede şefatin olmadığı o hesap günü gelmezden önce size verilen rızıktan Allah için harcayın… “

BAKARA - 254

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ İman eden kullarıma söyle de, içinde ne fidyenin ve nede dostluğun artık geçerli olmadığı o gün gelmeden önce namazı kılsınlar ve bizim kendilerine rızık olarak verdiklerimizden de gizli ve açık infak etsinler. “

İBRAHİM 31

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ Unutmayın ki, verdiğiniz her hayır kendiniz içindir. Çünkü yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için veriyoryorsunuz. Verdiğiniz her hayır size tastamam verilir ve hiç hakkınız yenmez. “

BAKARA 272

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Para tuhaf şeydir, insanın elinden çıkmadıkça, ona bir faydası dokunmaz. Dünyalık ele geçirdiğinde, kalbinde bir genişlik duyan kimse, tehlikededir. Bir kimse, altınla toprağı eşit görmedikçe iyi bir kul olamaz..

Rabbim muhafaza eylesin..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ İçinizden herhangi birine ölüm gelmezden ve “ Rabbim ! Beni yakın bir süreye kadar erteleseydin de, sadaka verip iyi kimselerden olsaydım “ demeden önce size verdiğimiz rızıktan Allah için harcayın. “

MÜNAFİKUN 10

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ … Ebu Hureyre radıyallahu anha’dan. Şöyle dedi Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e bir kimse geldi ve : Ya rasulallah ! ecir ve sevap yönünden hangi sadaka daha büyüktür ? dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem : Senin sıhatli olduğun, son derece cimri bulunduğun, fakirlikten korkar ve zenginliği de emel edinir bulunduğun halde verdiğin sadakadır. Sakın can boğaza ulaşıp bu malım fulan içindir şu malım fulan kimse içindir deyinceye ve bunlarda mirasçıların oluncaya kadar sadakanı geriye bırakma, buyurdu. “

BUHARİ 3.C. 1345.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Öyle insanlar vardır ki

Zengindir Hz Süleyman kadar olmasa da cok zengindir.

Malından bir cekirdek bile fakire vermez.

Allah mallarımızı cennet bedeline satın almıştır bizlerden. Hem mülk Allahın değil mi?

öyle insanlar var ki

cok fakirdir ama 1 tas corbasını ikiye bölüp misafirine verir.

Sadaka sevabı edinir.

Allahın kulları pek garip

Anlamadım gitti....

Verin Ey canlar

verin o fakirler

ki

Onlar İmdat ya Rab diyorlar.

Allah Adına Ne verirseniz Bütün peygamberler bunun karşılığının Allah tarafından ödenecegine kefildir.

"Allah sözünden caymaz" ayeti ile sözümü bitiriyorum.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Öyle insanlar vardır ki

Zengindir Hz Süleyman kadar olmasa da cok zengindir.

Malından bir cekirdek bile fakire vermez.

Allah mallarımızı cennet bedeline satın almıştır bizlerden. Hem mülk Allahın değil mi?

öyle insanlar var ki

cok fakirdir ama 1 tas corbasını ikiye bölüp misafirine verir.

Sadaka sevabı edinir.

Allahın kulları pek garip

Anlamadım gitti....

Verin Ey canlar

verin o fakirler

ki

Onlar İmdat ya Rab diyorlar.

Allah Adına Ne verirseniz Bütün peygamberler bunun karşılığının Allah tarafından ödenecegine kefildir.

"Allah sözünden caymaz" ayeti ile sözümü bitiriyorum.

Rabbim razı olsun Kaim kardeş. Yüreğine bereket..
Mülk Rabbimizin ve verdikçe kazanan da biziz.. Rabbimizin büyüklüğü..

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Kuranı dikkatli olarak okudum ;acaba namazdan bahsederken hiç ihmal etmeden zekatı da peşine söylüyor mu diye.!!!

1 sefer dahi NAMAZ anılırken peşinden ZEKAT anılmamış olsun.

Bunu okuyanlar fark eder.

Namazla zekat kardeştir.

Namaz dinin başı olsa ortası Zekattır.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
İnfak bir müminin hassasiyetinin ve olması gereken üstün ahlakının bir özelliğidir.
Allah (celle celaluhu), müttakilerin vasıflarını sayarken Allahın verdiklerinden , onun yolunda infak edenlerden de özellikle bahsetmektedir.

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَوَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ

“Onlar gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz rızıklardan (Allah yolunda) infak ederler.” (Bakara 3)

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
Sadakallahulazim..

ALLAH cc razı olsun..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
İçinizden herhangi birine ölüm gelmezden ve “ Rabbim ! Beni yakın bir süreye kadar erteleseydin de, sadaka verip iyi kimselerden olsaydım “ demeden önce size verdiğimiz rızıktan Allah için harcayın. “

MÜNAFİKUN 10

_YUSUF_

Yönetici
Allah razı olsun kardeşim çok önemli bir ameli hatırlattığınız için
Selam ve dua ile

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim

38. İşte sizler, Allah yolunda harcamaya çağırılıyorsunuz. İçinizden kiminiz cimrilik ediyor. Ama kim cimrilik ederse, ancak kendisine cimrilik etmiş olur. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz. Eğer O'ndan yüz çevirirseniz, yerinize sizden başka bir toplum getirir, artık onlar sizin gibi de olmazlar.

SÜRET-ÜL MUHAMMED

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillâhirrahmânirrahîm

Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın. Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki ALLAH zengindir, övgüye lâyıktır.

(Bakara Suresi, 2.Sure, 267. Ayet)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Temiz şeylerinden kim ne tasadduk ederse -ki Allah sadece temizi kabul eder- Rahman onu sağ eliyle alır -ki O'nun her iki eli de sağdır- bu sadaka bir tek hurma bile olsa, O, Rahman'ın avucunda dağdan daha iri oluncaya kadar büyür, tıpkı sizin bir tayı veya bir boduğu büyütmeniz gibi (O da sadakanızı büyütür)."

Buhari, Zekat 8; Müslim, Zekat 63, (1014); Muvatta, Sadakat 1, (2, 995); Tirmizi, Zekat 28, (661); Nesai, Zekat 48, (5, 57); İbnu Mace, 28, (1842).

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
“ Mallarını gece gündüz, gizli ve açık, Allah yolunda verenlerin mukafatı, Rableri

yanındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülme-yeceklerdir de. “

BAKARA-274

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt