Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadın erkek eşitliği(eşit oldukları konular) (1 Kullanıcı)

imported_humeyra_

Kayıtlı Kullanıcı
kadın ve erkek, her ikisine de özel bölüm açılacak kadar eşittirler, forumda kadın için özel alt forum varken neden erkek için özel alt bölüm yok?
örtünme, evlilik, eşten beklentiler, dini ahlak bu tarz konular neden sadece bayanlara özel açılıyor, aynı şeylerı farklı kuralarla erkekler de yapmak mecburıyetınde ıken neden sadece bayanlar için bu bölümler? yoksa toplumsal bazı şeylerden mı etkılenıyoruz, kadın şunu şöyle yapmalı, kadın bunu böle yapmalı... ama erkek için doğru dürüst başlık bile yok

yamanni

Kayıtlı Kullanıcı
Kadin erkegin kaburgasindan yaratildi, ayaklarindan yaratilmadi, öyle olsaydi ezilirdi.
Üstün olmasin diye basindan da yaratilmadi. Ama gögsünden yaratildi, esit olsun diye;
kolun biraz altindan, korunsun diye..Kalp hizasindan, SEViLSiN diye...

HabipSaki

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman olmayan bir bayanı,müslüman yapıp onunla evlenmek ? caiz midir ? Dinimizce ne mukafatı vardır ? Cevaplarsanız sevinirim.

yamanni

Kayıtlı Kullanıcı
caizdir kardesim. gunesin uzerine dogup battigi herseyden daha hayirlidir.bu mukafat yeter herhalde.

esad-yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Ümâme (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Üç kişi vardır ki, onların namazları kulaklardan öte geçmez:
1) Dönünceye kadar, kaçan köle.
2) Geceyi, kocası kendisine dargın olarak geçiren kadın.
3) Kavminin nefret ettiği imam." [Tirmizî, Salât 266, (360).>

esad-yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü! dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?"
"Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeye şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi." [Nesâî, Nikâh 14, (6,68).>

esad-yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
Namazların kulaklardan öte geçmemesi, tam bir kabulle kabul edilmeyeceğini veya salih ameller gibi Allah'a yükselmeyeceğini ifade eder

esad-yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
3274 - Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Safvân İbnu Muattâl (radıyallahu anh)'ın hanımı, yanında Safvân da bulunduğu bir anda Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek:

"Ey Allah'ın Resülü, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor, oruç tuttuğum zaman da orucumu bozduruyor, güneş doğuncaya kadar da sabah namazı kılmıyor!'' dedi. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), hanımının bu söyledikleri hakkında Safvân'a sordu. Safvân:

"Ey Allah'ın Resülü! "Namaz kıldığım zaman dövüyor '' sözüne gelince,

o zaman (bir rekatte uzun) iki sûre okuyor. Halbuki ben bunu yasakladım'' dedi. Resulullah kadına:

"İnsanlara tek surenin okunması yeterlidir '' buyurdu. Safvân devam etti:

"Oruç tuttuğum zaman bozduruyor '' sözüne gelince, "Hanımım oruç tutup duruyor. Ben gencim, hep sabredemiyorum." dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Bir kadın kocasının izni olmadan (nafile) oruç tutamaz!'' buyurdular.

Safvân devamla:

"Güneş doğuncaya kadar sabah namazı kılmadığım sözüne gelince, biz (gece çalışan) bir âileyiz, bunu herkes biliyor. (Sabaha yakın yatınca) güneş doğuncaya kadar uyanamıyoruz'' diye açıklama yaptı. Aleyhissalatu vesselam:

"Ey Safvân, uyanınca namazını kıl!" buyurdular."

Ebu Dâvud, Savm 74, (2459).

esad-yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
6529 - Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir."

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
hiçbir zaman kadın erkek eşıt değıldır allah once erkeğı yaratmıştır sonra kadını üstelık kadını erkek kadına bakmak zorundadır gunumuzde bunlara erkekler uymadıkları ıcın ve bayanlarda eşıtlık ıstedıklerı ıcın (bu bana gore yanlış)problemler cıkmakta ve bayanlar eşıtlığın karşısında ezılmektedır jhalbukı herkes kendı konumunu bılse ve sorumluluğunu bılse hıçbır sorun kalmayacaktır dua ıle kalın

seli87

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ve birkaç şey söylemek istiyorum. Kadın erkek dinimizde eşittir. Erkeklerin tek üstün olduğu nokta fiziken bizden güçlü yaratılmışlardır. bilmiyorum ben böyle okudum.

gulenyuz21

Kayıtlı Kullanıcı
Erkek - Kadın eşitliği Her konuda olmaz ben çalışıyorum ve evlenincede çalışmak isterim yani zor durumunda kaldığım için değil niye kocama yük olayım ben insanlara yük olmak istemem ALLAH'a şükür sağlık sıhhatim iyi Tabiki her zaman evimin direği kocamandır ben çalışyom oda çalışıyor diye ona saygısızlıkta bulunmam yetinmesinide bilirim....

Hayat; Sağlık,Sevgi,Saygı olsun
ondan sonra huzurda huzur benim için çok önemli hem yaptığım ibadet olur parada ALLAH'a Şükür

koylu

Kayıtlı Kullanıcı
esad-yavuz böyle bir ortamda böyle hadisler yazılır mı. Bu mevzuları erkek erkeğe yazışmamız gerekir. Yoksa kadınlar bizi döverler.

_hakikat_

Kayıtlı Kullanıcı
Ben bir bayan olarak kadın-erkek eşitliğini kabul etmiyorum. Ya bi kere eşitlik aynı cins şeyler için geçerlidir. Sadece kadın-erkek DENKLİĞİ olabilir. Yaradılış itibariyle onlar bizden bizse onlardan farklı yapıya sahibiz zaten! Yani EŞİTLİK değil DENKLİK olur. Zaten islami hükümlerde böyledir ;)

haklısın katılıyorum kardeş sana

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ve birkaç şey söylemek istiyorum. Kadın erkek dinimizde eşittir. Erkeklerin tek üstün olduğu nokta fiziken bizden güçlü yaratılmışlardır. bilmiyorum ben böyle okudum.

Hz Allah ayeti kerimesinde erkekler kadınlar üzerine üstündür buyuruyor.Sonradan uydurulan bu tarz bid'atlara inanıp imanımıza halel getirmeyelim...

hira82

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sevgili kardeşlerim.erkek erkekliğini kadında kadınlığını bilse toplumumuzda çoğu sorun çözülmüş olur bence.en önemlisi işsizlik denen bi olgu kalmaz biter(olmaz işlerde üç kuruşa çalışmaz)böylece gerekli yerlerde erkeklere iş kapısı açılmış ve adam gibi ücretle .alışmış olur ki böylece geçim sıkıntısı olusmaz.çcuklar şefkatsizlik görmez ve anne eşliğinde daha iiyi daha insancıl;duyguları daha sağlam yetişir.daha bi sürü şey sayılabilir aslında.rabbim erkeğe erkekliğini kadına da kadınlığını yapmak nasip etsin.ben bi abiniz kardeşiniz olarak derim ki.kadın baş tacıdır evinin hanımı çocukların en iyi bakıcısı yegane yetiştiricisidir.evin idarecesidir.ev sahibidir.kadın sevilir sayılır incitilmez horlanmaz er kişinin kalbidir kadın.kırılırsa gönlü alınır.çünkü erkeklerden daha duygusal bir varlıktır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt