Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadın ve erkeğin eşit olmadığı konular) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Söyleyeceklerimize şu soruyla başlayalım eşitlikmi yoksa adaletmi tercih edilir kadın erkeğe eşit değildir denilince neden bundan erkeğin değilde kadının aşağılandığı anlamı çıkarılıyor iki şeyin birbirine eşit olmadığını söylemek birinin diğerinden üstün olduğu anlamınamı geliyor böyle olmadığı halde bundan kadının aşağılandığı anlamını çıkaranlar aslında butavırlarıyla eşitsizliği kabullenmiş demektir vida somuna eşit değildir ama hangisi daha üstündür bir hüküm verilebilirmi yada ikisinin görevide aynımıdır inek boyunduruğa koşulursa haksızlık edilmiş olmazmı burada eşit davranmakmı daha akıllıcadır yoksa adaletli davranmakmı kadının hayatının zorluklarına tahammul edecek ağır işleri görecek makineleri ve yükleri indirip bindirecek gücü varmıdır bu işler kadına yaptırlırsa fıtrata yani tabii ve doğal olana karşı çıkılmış olunmazmı batılı bir düşünür tüketim uygarlığı kadınları ikiye bölüyor gittikçede daha fazla bölecek tüketen kadın üreten kadın birincisi kadınlıktan gün geçtikçe erkeliğe doğru kayıyor bu acaba iyi bir gidişmidir dersiniz tüketen kadın israf eden kadın demek değildir üreten kadında her konuda erkekler gibi üreten kadındır zerafette duygusallıkta nezakette şefkat ve merhamette erkek kadına yetişemez akli muhakemede soğukkanlılıkta fikri tahlil yani çözümlemlerde de kadın erkeğe yetişemez tarihte aristo sokrat beydaba şekspir mevlana gibi kaç tane kadın düşünür vardır hangi önemli buluşu kadınalr gerçekleştirmiştir uzaya kaç tane kadın gitmiştir(götürülmüş değil çünkü farede götürüldü)dünyadaki ikiyüze yakın devletin kaçtanenesinin başı kadındır demekki bu konularda erkeğin görev sahasıdır bazı kadınların erkeklere ait bazı işleri başarıp birçok erekeği geride bırakması tamamen istisnai bir durumdur ayrıca öne geçmekle öne geçirilmeyi birbirine karıştırmamak gerekir erkeklerin bir kadına ileri bir görev veripte bakın işte kadınlarda bu makama yükselebiliyor demeleri kandıramcadır bu kadının değil yine erkeğin başarısıdır soruları çoğaltabiliriz onbeş yaşından doksan yaşına kadar teorik olarak hergün bir kaç tane çocuğun tohumunu atma gücüne sahip olan bir erkeğin yanında kadın yine teorik olarak ömrü boyunca n fazla kaç çocuk doğurabilir niçin dünyaca meşhur boksorler güreşçiler halterciler futbolcular kısaca sporcular hep erkek dirler dünya devletleri kadın haklarını tnımadıkları içinmi eğer bundansa niçin bu gücü erkeler elinde bulunduruyordas kadınlar değil tarih boyunca kadınların idareyi ele aldıkları imparatorluklar niçin hep yıkılıp gitmiişlerdir örnekmi endülüs roma emeviler abbasiler hatta osmanlılar bu durum aynı zamanda peygamberimizin bir mucizesini de gösterir idaresini kadınlara teslim eden hiç bir millet iflah olmaz ama bunlar erkeğin kadından mutlak üstünlüğünü elbette göstermez iki yüz yıla yakın bir zamandır kadın erkeğe eşit olduğunu savunan zavallılar(zavalllı diyorum çünkü iddialarını ispatlama gücüne bir türlü kavuşamıyorlar)niçin hala bunu ispatlayamadılar ispatladılarda kasıtlı olanlar görmezlikten geliyor denilirse niçin tuvaletlerini baylara bayanlara diye ayırıyorlar kanunlarında zorlayıcı bir madde bulunmadığı halde niçin erkekleri ile kadınları genellikle ayrı elbiseler giyiyorlar kanunlarıyla kadınların çalıştığı genelevler kuruyorlarda niçin erkeklerin çalıştığı genelevler kurmuyorlar niçin dünya kupalarına kadın yada karma sporcularla çıkmıyorlar fabrikalar niçin kaıdn işçi çalıştırmak istemiyorr ama niçin hastabakıcılar hemşireler çocuk yuvaları gibi şefkat ve merhamet isteyen kurumlarda çalışanların çoğu kaıdnlardır demekki kadın ile erkek görev ve misyon açısından da birbirleirnden farklıdırlar tıpkı fiziksel ve psikoljik büünye açısından farklı oldukları gibi demekki kadınla erkek arasında mutlak bireşitlikten söz etmek imkansızdır bunu savunmak yada psikolojik hastalıktan yada başka sinsi duygulardan kaynaklanır onların neler olduğuna feniminizm ve kadın başlığı altında kısaca deyinmeye çalışacağım peşin ve fikir kabullenişlerden uzak olarak düşünebilen herkes mutlak anlamda kadın erkek eşitliğini savunanların butür bir eşitliği bir türlü gerçekleştiremedikleri gibi kaş yaparkende göz çıkardıklarını ve bu uğurda insanı eşitliğide ortadan kaldırdıklarını kabullenmek zorunda kalacaklardır çünkü girift bir makinede kendi yerinde çok büyük görevler yapan bir dişliyi aynı makinedeki bir başka dişliye benzemiyor diye yerinden alıp onun gibi yapmaya çalışmak hem her iki dişlinin görevini aksatmak hemde makineyi bozmak demektir çünkü heriki dişlininde kendi yerinde çok önemli görevleri vardır hiç biri değersiz olamaz ve bu onların birinin diğerinden mutlak üstünlüğünüde göstermez bunlar eşit yapacağız diye sokaklara döktükleri kadını erkek yapamamışlar ama kadınlığından çıkarmışlar ve maskaraya çevirmişlerdir kadın bu gayretlerel tavus kuşuna özenen karga durumuna düşmüştür bu durumda kadınlarda razı onlarda kendilerine butür hakların verilmesini istiyorlar denirse insan haklarına kavuşmaklamı yoksa haklarını elden çıkarmakllamı daha huzurlu olur diye sorarız cevabın ne olacağı elbette bellidir öyleyse butür hakların en ileri düzeyde verildiği iskandinav ülkelerindeki ahlaki çöküntü niçin niçin dünya üzerinde kadınlar arasındaki en ileri düzeyde intihar olayları oralarda görülüyor kırkını geçmiş kadınların yüzde on ikisi intihar ediyor kırk yaşına gelince bunlara hayatı çekilmez kılan nedir elde ettikleri haklarımı niçin batı ekonomik sahada bunca ilerlemişken her aradıkları maddi gereci otomatik olarak elleri altında bulurken doğu islam dünyası islamdanda teknolojidende uzak olmasına rağmen her yıl yüzlerce batılı kadın bu ülkenin insanlarıyla evleniyor söz konusu haklarına kavuşmak içinmi demekki samanda protein yada a vitamini yok diye ata et vermek yada ite saman vermek eşitlik olabilir ama adalet asla akıllılık asla bu çelişkileri satırlar dolusu çoğaltmak mümkündür demekki kadınların hukukunu korumak onlara her istediklerini yapma hürriyetini vermek değildir bu elbette erkekler içinde aynıdır hürriyetler eğer başka hakaları engelliyorsa ikisi arasında bir tercih yapmak gerekir bir hukukçumuzun dediği gibi mao çinde fuhuş yapmayı önlemeye kalkışmış iktisadi yapının bozulduğundan dolayı biçrelikten fuhuşa sürüklenen kızcağızlara iş vermiş alışmış kudurmuştan beterdir direnen bataklık ve kaldırım güzellerini ise seralarda toplayarak ıslah etmeye çalışmıştır işte aydınlarımıza bir pratik çalışma sorusu bu tutum kadını hot görmeninmi yoksa insanlık değeri bakımından erkeğe eş saymanınmı belirtsi idi ikinci soru bu tutum antidemokratik ve ilkel bir tutummudur yoksa çağdaşlık adına onaylanması gereken ir davranışmıdır üçüncü soru iyi bir davranıştır derseniz niçin aynı şeyi bir müslüman söylerse gericilik oluyor da mao söylerse hikmet oluyor?????YAZAR:FARUK BEŞER

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: kalbdenkalbe mesajlar(kadın ve erkeğin eşit olmadığı konular)

bence bu yazı çok önemli erkek ve bayan kardeşler okumalı hangi konuda eşit hangi konuda elit olmadığımızı kafamıza sokmamız gerek everde bunun tartışması çok oluyor artık biliçlenmemiz gerek

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA HANIM SİZE BİR SORUM OLACAK.BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. Bir erkek bir kadınla ahiret kardeşi olabilir mi? Olabilirse erkek ona yine yabancı mıdır?

GECE_YAGISI

Kayıtlı Kullanıcı

zerda kardes niye sureklı boyle konu acıyorsun bırakmıyorsunki okuyalım okumadan bır dıgerını atıyorsun ve boşa gidiyor

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

erdal bey kardeşime cevap vereyim bir kadın ve erkek dinen zaten kardeştir bu arada olan herne olursa olsun gerek ahiret gerek dünya fark etmez yabacıdır yani yasaktır kesinlikle böyle bir şey olamaz yani sen benim ahiret kardeşimsin deyip bir mayremiyet olmazz

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

gece_yagısı kardeşim kusura bakmayın yaaa ben hiç bu açıdan düşünmemiştim hatırlattığın için çok tşk allah razı olsun

GECE_YAGISI

Kayıtlı Kullanıcı

benim gibi düşünen çok kişi var yalnız bilginiz olsun

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

zerda hocam araştırdığım bir kaynakta böyle yazmış: Erkekle de kadınla da ahiret kardeşi olmak caizdir. Ancak, ahiret kardeşi yine yabancıdır, kadın ise, o yine namahremdir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Allah için ahiret kardeşliği yapan, ahirette öz kardeşinden daha faydalı yardımları, ondan görür. Kim ahiret kardeşini ne kadar çok severse, Allahü teâlâ da, onu o kadar çok sever.) [Ey Oğul İlm.]

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet katılıyorum ben soruya sizin sorduğunuz açıdan cevap vermeye çalıştım sadece tabiki allah için birbirini seven ve ahiret kardeşi olan mahşer günü herkes birbirinden kaçarken bunlar birbirlerine yardımcı olacak ama bu dünyada mahremiyeti ortadan kaldırmaz anlaşılması gereken bu tşk ederim

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN. BİR HARF ÖĞRETENDEN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

hz ali bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum buyurmuş bizler sadece faydalı olmak niyetindeyiz zaten bildiğiniz konuları size hatırlatmak kendimizde unutmamakkk

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

TATLIYA BAGLANAN ATISMA COK HOSTU SAYGI CERCEVESINDE
ASLINDA IKINIZDE AYNI SEYI YAZDINIZ ALLAH RAZI OLSUN
ZERDA -ERDAL

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

tşk ederim kardeşim müslümanlar kardeştir atışmaları bile hoşgörü çerçevesinde olmalı kaldıki biz atışmadık sadece bie soruya olan yorumdu allah razı olsun

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

konuyu şu hadisi şerifle toplayalım p.e s a v. buyururki. dünyada bana üç şey sevdirildi gözümün nuru namaz, güzel koku,KADIN.ayrıca demek gerekirki.Kadın bir kitap misalidir.her sayfasında ayrı güzellik okunur.Erkekte mesuliyetini ifa ettiği müddetçe değerlidir.Kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısıdır. HAYAT onlarla yaşanılan mutlu bir beraberlikle güzelleşir diyorum DUA İLE...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

S A DEĞERLİ KARDEŞİM TUBA BU GÜZEL YAZI İÇİN TŞK CANIM SENİN BENİM YAZDIĞIM BİR YAZIYA KATILAMAN ÇOK SEVİNDİM RABBİM YOLUNU AÇIK ETSİN

Musluman_Genc

Kayıtlı Kullanıcı

KONU KONUYU AÇMIŞ FAKAT BEN EN BAŞTAKİ YAZIYI ÇOK BEĞENDİM...;)GAYET GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNİLMİŞ VE GÜZEL ANLATILMIŞ;)BUNUN İÇİN ZERDA KARDEŞİME TEŞŞEKÜR EDERİM:pHERKESE HAYIRLI GÜNLER DİLERİM;)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

çok tşk ederim kardeşim ilginize allah razı olsun

konak

Kayıtlı Kullanıcı
RE: kadın ve erkeğin eşit olmadığı konular)

Kadın ve erkek. Dünyanın vazgeçilmez iki bireyi. Asla ve asla eşit olaazlar ama asla ve asla da birbirlerine ulaşmadıkça da olmazlar. Bir arada olmaları ama birbirlerinin değerlerini bilmeden evi savaş alanına çeviren bireyler.
Ama insan olarak kadında erkek te birbirlerine eşittirler. Bakın bakalım fizyolojik olarak eşitlik görebiliyor musunuz ki eşit olsunlar.
Rabbim hakkı hak bilip uygulayanlardan eylesin hepimizi. Dua ile...

ifteron

Kayıtlı Kullanıcı

slm kardeşim yazın için allah razı olsun.ben kadın ve erkeğin insan olarak eşit olduğunu düşünüyorum ancak fiziki güç olarak erkeğin kadından üstün olduğu bir gerçek.allah bu gücü kötü niyetlerle kullandırmaz erkek kardeşlerimize inş

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aleyküm selam kardeşim kulluk akımından kadın veya erkek eşittir ama yaratılış fizik bakımından eşit olamaz kadınlar daha hassas daha zarif daya alıngan yaratılmışlardır bunun tartılmasını yapmamız yerine nasıl daha üstün kul olunur bunun derdine düşsek daha doğru olur sanırım dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt