Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadir gecesi ve ramazan zamanlaması!!! (1 Kullanıcı)

stilend

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese Hayırlı bayramlar diliyorum.Arkadaşlar başlığı ne kadar doğru açtım bilmiyorum ama son zamanlarda bir arkadaşımın uyarısıyla kafama takılan bir soru oldu ve bunu netten araştırdım fakat sonuca ulaşamadım.Belki bu sorunun cevabını aranızda bilen vardır.
Soru şu;Ramazan ayında oruç tutuyoruz çünkü malum ayette olduğu gibi Kur'an bu ayda indirildi.Kadir geceside bu ayda.Ramazan ay takvimine göre gittiğinde mevcut olan yılları dolaşıyor.Yılın bütün aylarına ve mevsimlerine geliyor.Peki o zaman nasıl oluyorda 610 yılındaki ramazan ayının 27.gününü bu yıllarda kadir gecesi olarak kabul ediyoruz.610 yılının bir pazartesi günü bu gün ve belirtilerine göre muhtemelen bir bahar yada yaz günü.Hava açık berrak ve yıldızlar net.Bir kış gününde bu belirtileri bulmak mümkün değil sanırım.Aslında son yazdıklarım meselenin dışında.Aslen şunu söylemeliyim.Peygamberimiz miladi 20 nisan doğumlu düşününki buda ay takvimiyle olsaydı asla 20 nisan olmazdı buda yılın tamamını gezerdi.Mesela 610 yılında ramazanın 27.günü (eğer takvim olarak geri gidip hangi güne ve hangi aya geliyor görebilseydik)temmuzun 12 sine geliyorsa kadir gecesi her zaman temmuz 12 olmalıydı.Şu durumda her yıl farklı bir ay farklı bir gün kadir gecesi olmuyormu sizcede?
Eğer aranızda bazıları bunu dediğim yönde araştırmaya girerde 610 yılındaki ramazanın hangi aya geldiğini bulan olursa vede benle paylaşırsa çok sevinirim.Çok aradım nette fakat 1582 yılından geriye gidebilen bir takvim bulamadım.
Hoşçakalının....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt