Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KARABASAN NEDİR? (1 Kullanıcı)

Nikko

Kayıtlı Kullanıcı
Selâmınaleyküm.

Karabasan Nedir ?
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Kardeşlerim, ALLAH'tan gelen herşey Haktır, yani bizim faydamızadır. Çoğu kişinin başına gelen bu karabasan olarak tabir ettiğimiz olayı, (öteki dünyaya hazırlanmak gibi tabir edebiliriz, ahiret için hazırlanmadıysan, azap çekersin) diye anlayabiliriz. Her ne kadar kormam, korkmuyorum, korkmayacağım desek de, korkulacak bir olaydır hemde nasıl korkma. Ben bu olayı, kabir hayatına benzetiyorum.

ALLAH'tan gelen herşeye razıyız, kabulümüzdür, peki nasıl korkmamaya çalışırız, nasıl tedbir alırız, ne yapabiliriz? Hepimizin de bildiği gibi İKİ CİHAN GÜNEŞİ HZ. MUHAMMED MUSTAFA SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM EFENDİMİZ yatmadan önce,
Felak
Nas surelerini okuyup ellerine üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini sürer ve bunu üç defa yapardı.

İhlas Suresi
Ayetel Kürsî... gibi birçok dua okurdu.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
-“Biriniz yatağına yatacağı zaman elbisesinin bir ucuyla yatağını silksin. Çünkü yatağından ayrıldıktan sonra oraya hangi zararlının girdiğini bilemez. Sonra da şöyle desin: Bismike Rabbî, vaza‘tü cenbî ve bike erfauhû, in-emsekte nefsî ferhamhâ ve in erseltehâ fahfazhâ bimâ tahfazu bihî ibâdeke’s-sâlihîn: Rabbim senin isminle yatağıma yattım, yine senin isminle yatağımdan kalkarım. Eğer uykuda canımı alacaksan, bana merhamet edip bağışla! Şayet hayatta bırakacaksan, iyi kullarını muhafaza ettiğin gibi beni de fenalıklardan koru!”

Buhârî, Daavât 13, Tevhîd 13; Müslim, Zikir 64. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 98; Tirmizî, Daavât 20

Bizim de yapacağımız; tarlamızı ekmektir, tarlamızı ekip mahsulün miktarını ALLAH'a bırakmaktır. Dualar ederek kötülükten, şerden, pislikten, büyüden, azaptan,... ALLAH'a sığınarak sonucunu ALLAH'a bırakmaktır. Korkarak başkalarını korkutmak, kafamızda biçimlendirerek, (-mış'lı -muş'lu) konuşarak yanlış tabirler yapmak, yanlış olur.

Nikko

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KARABASAN NEDİR?

B)B)B)

serCANist

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.
merhaba dostum,
güzel paylaşım emeğin için tşkl.
ben de küçükken çok oluyordu ama nedense artık olmuyor ... olduğu zaman çok korkuyordum , üstüne bir de annemin anlattığı öcü hikayeleri eklenince o biçim ..
aslında şimdi hatırlayınca baya heyecanlıymış yahu.. :)

hadisle ilgili başıma gelen olayı da anlatayım bari ki doğruluğu pekişsin :
yatılı okurken battaniyeleri yatak düzgün olsun diye ranzanın kenarlarına sıkıştırp öylece yatağın düzgün olmasını sağlıyorduk, yoksa müdürden fırça yiyorduk :) böyle yapınca tulum gibi oluyordu , hop içine...
bir akşam yine tuluma daldım, bir vınlama sesi geliyor , nedir nerden geliyor derken cııızzzz
arı efendi savaşı başlattı :) feryat figan derken yatak da öyle sıkı yapmışım ki çıkamıyorum da, tabi bu arda düşman habire sokuyor.. birkaç ısırıktan sonra kendimi anca kurtarabildim ::eek::eek::eek:
eee tabi yanına bırakırmıyım onun kaçmasın diye battaniyeyi örttüm ve üzerine atlayıp elime ne geçtiyse vınlamaınn geldiği yerlere pat küt...
düşman bertaraf edildi. ben de gazi oldum..:p:p

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

Allah (c.c) razı olsun vermiş olduunuz bilgilerden dolayı...B)B)

Nikko

Kayıtlı Kullanıcı

serCANist yazdı:
S.A.
merhaba dostum,
güzel paylaşım emeğin için tşkl.
ben de küçükken çok oluyordu ama nedense artık olmuyor ... olduğu zaman çok korkuyordum , üstüne bir de annemin anlattığı öcü hikayeleri eklenince o biçim ..
aslında şimdi hatırlayınca baya heyecanlıymış yahu.. :)

hadisle ilgili başıma gelen olayı da anlatayım bari ki doğruluğu pekişsin :
yatılı okurken battaniyeleri yatak düzgün olsun diye ranzanın kenarlarına sıkıştırp öylece yatağın düzgün olmasını sağlıyorduk, yoksa müdürden fırça yiyorduk :) böyle yapınca tulum gibi oluyordu , hop içine...
bir akşam yine tuluma daldım, bir vınlama sesi geliyor , nedir nerden geliyor derken cııızzzz
arı efendi savaşı başlattı :) feryat figan derken yatak da öyle sıkı yapmışım ki çıkamıyorum da, tabi bu arda düşman habire sokuyor.. birkaç ısırıktan sonra kendimi anca kurtarabildim ::eek::eek::eek:
eee tabi yanına bırakırmıyım onun kaçmasın diye battaniyeyi örttüm ve üzerine atlayıp elime ne geçtiyse vınlamaınn geldiği yerlere pat küt...
düşman bertaraf edildi. ben de gazi oldum..:p:p

Sercan kardeşim, bu büyüklerimizin anlattığı öcü hikâyesi değil, gerçek bir olaydır. Karabasan olarak tabir ettiğimiz olayı, görenlere sorarasan iyi anlatırlar :D. Yazımı tekrar okursan eğer, işin ciddiyetini anlarsın. Göz ve solunum sistemi dışındaki hiçbir yerin hareket ettirememe gibi bir durum ve üzerinizde ne olduğunu bilmediğiniz siyah renkte bir varlık sizi sanki kilitlemiş. Bağıramıyorsunuz, hareket edemiyorsunuz, korkuyorsunuz.

leyla-1

Altın Üye
Ayın En İyi Üyesi
Selam Aleyküm bendeher gece dua okurken uyuyorum her gün Ayetel Kürsi İhlas Felak Nas Fatiha Kafirun Kevser sürelerini bazen bende de oluyor bugün mesela uyanağım ama kollarımı kaldırramıyorum yorgandan çıakarmıyorum ne kadar sürdüğünü blimiyorum ama bu olay beni çok korkutup tedirgin ediyor başka bir nedeni var mı acaba.Allah razı olsun emeğinize sağlık selam ve dua ile...

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm....önemli ve güzel bir konu...bende geceleri çok korkuyorum...rabbim yardım etsin inşallah...her ihtimale karşı diyip tedbirli uykuya dalmalıyız burada anlatıldığı gibi...allah razı olsun...

acizane kul

Kayıtlı Kullanıcı
2 defa yaşadım bu durumu. Gerçekten çok korku verici bir hal. Sanki çığlık atıyor atıyor ama duyuramıyor gibi olmuştum. Allah yardımcımız olsun

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Selâmınaleyküm.

Karabasan Nedir ?
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Kardeşlerim, ALLAH'tan gelen herşey Haktır, yani bizim faydamızadır. Çoğu kişinin başına gelen bu karabasan olarak tabir ettiğimiz olayı, (öteki dünyaya hazırlanmak gibi tabir edebiliriz, ahiret için hazırlanmadıysan, azap çekersin) diye anlayabiliriz. Her ne kadar kormam, korkmuyorum, korkmayacağım desek de, korkulacak bir olaydır hemde nasıl korkma. Ben bu olayı, kabir hayatına benzetiyorum.

ALLAH'tan gelen herşeye razıyız, kabulümüzdür, peki nasıl korkmamaya çalışırız, nasıl tedbir alırız, ne yapabiliriz? Hepimizin de bildiği gibi İKİ CİHAN GÜNEŞİ HZ. MUHAMMED MUSTAFA SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM EFENDİMİZ yatmadan önce,
Felak
Nas surelerini okuyup ellerine üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini sürer ve bunu üç defa yapardı.

İhlas Suresi
Ayetel Kürsî... gibi birçok dua okurdu.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
-“Biriniz yatağına yatacağı zaman elbisesinin bir ucuyla yatağını silksin. Çünkü yatağından ayrıldıktan sonra oraya hangi zararlının girdiğini bilemez. Sonra da şöyle desin: Bismike Rabbî, vaza‘tü cenbî ve bike erfauhû, in-emsekte nefsî ferhamhâ ve in erseltehâ fahfazhâ bimâ tahfazu bihî ibâdeke’s-sâlihîn: Rabbim senin isminle yatağıma yattım, yine senin isminle yatağımdan kalkarım. Eğer uykuda canımı alacaksan, bana merhamet edip bağışla! Şayet hayatta bırakacaksan, iyi kullarını muhafaza ettiğin gibi beni de fenalıklardan koru!”

Buhârî, Daavât 13, Tevhîd 13; Müslim, Zikir 64. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 98; Tirmizî, Daavât 20

Bizim de yapacağımız; tarlamızı ekmektir, tarlamızı ekip mahsulün miktarını ALLAH'a bırakmaktır. Dualar ederek kötülükten, şerden, pislikten, büyüden, azaptan,... ALLAH'a sığınarak sonucunu ALLAH'a bırakmaktır. Korkarak başkalarını korkutmak, kafamızda biçimlendirerek, (-mış'lı -muş'lu) konuşarak yanlış tabirler yapmak, yanlış olur.

Ben hayatımda 2 kere rüyamda karabasan gördüm
1 tane arab arkadaşım var oda bahsetti karabasandan ki arbaca da dağtun esved demektir sanırım müslümanın manevi olarak zayıf olduğu zaman gelir
1ci defa gördüğüm zaman inanın ki ölüyorum sandım uyandıktan sonra da bir süre böyle tenim pamukmuş gibi
2 defada ise aradasımın tavsiyesi sayesinde kendisine karşı la ilahe illallah zikrini okumaya başladım hemen geçti ecel geldiği zaman de böyle olacak yani yanılmıyorsam Kuranda bile uyku ölüme benzetiliyor o farkla ki ecel geldiği zaman şeytan da gelecek var gücüyle saldıracak tüm bunlara karşı tek çaremiz zikirdir
asıl imtihan da zaten ölüm anı başlıyor Allah korusun ömür boyu mumin yaşayıp kafir olarak ahirete göçenler var
bu konuyu İmamı Gazali cok güzel izah etmiş inşallah kitabını bulup paylaşacagım

leyla-1

Altın Üye
Ayın En İyi Üyesi
Müslümanın manevi olarak zayıflığı hangi anlamda anlamadım açıklarmısınız.Belki sıkıntılı üzüntülü zamanlarda da olabilir tam hatırlamıyorum fakat dini ibadetlerimizi elimizden geldiği gibi yapıyoruz ayrıca her gece dua okumadan kesinlikle uyumam ama nedenini bende bilmiyorum selam ve dua ile...

asaint

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.asaint.tr
arkadaşlar ben bu durumu cogu zamandır yaşıyorum
ve ciddi problemler yaşıyorum

kan ter içinde uyanıyom ve bagırarak uyanıyom

bunu yenmenin bir yolu yokmu?
bana sürekli basarda

zinnim acık uyuyom herşeyi farkediyom ama uyanamıyom

leyla-1

Altın Üye
Ayın En İyi Üyesi
Bende öyle düşünüyorum kardeşim insan gerçekten üzüntülü sıkıntılı olduğu dönemlerde daha çok oluyor diye düşünüyorum insan uyku ile ölüm arasında oluyor uyanık fakat o anda hiçbirşey yapamıyor hareket bile edemiyor Allah yar ve yardımcımız olsun selam ve dua ile...

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Bende öyle düşünüyorum kardeşim insan gerçekten üzüntülü sıkıntılı olduğu dönemlerde daha çok oluyor diye düşünüyorum insan uyku ile ölüm arasında oluyor uyanık fakat o anda hiçbirşey yapamıyor hareket bile edemiyor Allah yar ve yardımcımız olsun selam ve dua ile...
ben zaten Ameneresuluyu okumadan yatsam hep kabuslar görürüm,
yani insan ibadeti azalttı mı gafletle yaptı mı zayıf oluyor manevi olarak
bedenen de ruhen de zayıf olabiliyoruz
ölüm anı karabasan değil de şeytan gelir imanımızı çalmak için
buna hazırlanmamız gerekiyor Allahı daima zikretmemiz gerekiyor,Onun gerçek kulu olabilmek için ,şeytanın de, Kuranda söylendiği gibi , ancak ihlaslı kullar üzerinde bir etkisi yoktur.
Allah hepimize ihlası nasib eylesin

asaint

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.asaint.tr

BEN GENELDE BİRŞEYDEN ETKİLENDİMMİ RÜYAMA GİRER EGER BENİ ÜZERSE KARABASAN OLUR

beY_2

Kayıtlı Kullanıcı
selamüm aleyküm arkadaslar,

bana her gece olmaya basladi son zamanlar ..

Ayetel Kürsü, Nas, Felak Surelerini okuyorum yatiyorum, ama bazen yinede oluyor .. ALLAH yardimcimiz olsun, bizleri ve herseyi yaratan odur ALLAH herseyin daha iyisini bilir ..

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güsel bir paylaşım....
bir şey sormak istiyorum şu büyük kırmızıyla yazdığınız yazıyı nasıl yazdınız yani büyük olarakj ben yazıları büyütemiyorum :S:S

selam ve dua ile..

alisay

Kayıtlı Kullanıcı
Name-i Peygamberi - Cin Mektubu
Bilinmesi Gereken - İslami Yazılar
Cuma, 31 Ekim 2008 02:22
Aşağıda ki mektubu Peygamber Efendimiz (s.a.v.), şeytan ve cinlere karşı yazdırmıştır. Böyle bir belaya maruz kalanlar, bu mektubu yazdırıp yastığının altına koymalıdırlar. İnşaallah şifa ve deva Allah-ü Teala´dandır.

Mektubu görebilmek için BURAYA TIKLA

Ebu Dücane (r.a.) ALLAH Resulü (s.a.v.)´nün huzuruna gelip:

"Ya Resulullah! Yatağıma yattığım zaman değirmen sesi, arı vızıltıları gibi sesler işitiyorum. Simşek parıltısı gibi şeyler görüyorum. Başımı kaldırıp baktığımda evimin orta yerinde siyah ve uzun gölge gibi bir şeyin olduğunu görüyorum. Yakalamak için elimi uzattığımda derisinin üzerinde ki kılların kirpi kılları gibi olduğunu ve ağızından yüzüme doğru ateş parçaları attığını görüp beni yakacağını zannediyor, uyuyamıyorum, korkuyorum." dedi.

Resülü Ekrem (s.a.v.) buyurdular:

"Ey Ebu Dücane, evinize gelen korkunç bir mahluktur. Bana bir kağıt ve kalem getiriniz."

Getirilen kağıt ve kalemi Hazreti Ali (k.v.)´ye verdi ve "Bismillah diyerek (yukarda ki duayı) yaz." buyurdu.

Ebu Dücane (r.a.) diyor ki:

"Resulü Ekrem (s.a.v.)´in yazdırdığı bu mektubu götürüp yastığımın altına koydum ve yattım. Gece yarısı uyanmıştım. Kulağıma şöyle bir korkunç ses geldi:

Lat ve Uzza´ya yemin ederim ki bizi yaktın. Bu mektubun sahibi hakkı için bu mektubu kaldır. Senin evine bir daha gelmeyeceğiz."

Ebu Dücane (r.a.) diyor ki:

"Sabahleyin erkenden kalkıp Resulü Ekrem (s.a.v.)´in arkasında sabah namazı kıldım. Cinlerin feryadını Resulü Ekrem (s.a.v.)´e haber verdim."

Resulü Ekrem (s.a.v.) bana şöyle buyurdu:

"Ey Ebu Dücane! O mektubu kaldır. Beni hak peygamber olarak gönderen ALLAH´a yemin ederim ki eğer o mektubu kaldırmazsan onlar kıyamete kadar azap içinde kıvranırlar."

DİKKAT: Bu mektubu her insan gerektiği gibi yazamıyacağından (ilim-amel-ihlas) bu tip belirtiler kendinizde yaşiyorsanız bir uzmana müracat edilmeniz önemle rica olunur. Bu alanda uzman tavsiyemiz, Salih Memişoğlu; Tel.: 0532 570 95 78 İstanbul / Bağcılar

arkadaşlar yukardaki yazıları itibar haber ana sayfasından aldım oradan "bilinmesi gerekenler" sütununa gelip islami yazıları tıklayın ordanda Name-i Peygamberi - Cin Mektubu bölümüne girin inşaALLAH faydası olur.

aydan11520

Kayıtlı Kullanıcı
yardımm

yardımm

herkese iyi akşamlar
ben bi konuda yardım istiycem sizden
banada bu karabasan olayı oldu bi kere
snra bi daha gelmediler cevşen aldım.
fakat geçn haftalarda yaklaşık 1 ay önce ben uyku halindeyken yani tam uyumazken kitlendim aynı karabasanda olduğu gibi fakat kıpırdayamazken sürekli yer değiştirdim oda da.ve sonra ben son bi güçle direnince oda döndü döndü ve ben çalışma masasının sandalyesindeydim.kapımın önünde bi ışık vardı böle açık mavi parlak bi ışık. snra o ışık ısı verdi bana ve sanki içimi çıkarıyorlarmış gibi garip bi duygu hissettim ölüyorum zannettim ilk başta şahadet geirdim fakat gitmedi dah da çekti göğsümden tutup. ben nas suresini okumaya başladım ama korkudan karıştırdım bana güldü o şey her neyse ışık!!! snra ben düzelttim okudum ve şahadet getirince yatakta ağlayarak uyandım ... ben çok korkuyorum bu durumdan daha 15 yaşındayım ve bu bana neden oluyor anlamıyorum yardımcı olurmusunuz?????

KüBrA1988

Kayıtlı Kullanıcı
2 defa yaşadım bu durumu. Gerçekten çok korku verici bir hal. Sanki çığlık atıyor atıyor ama duyuramıyor gibi olmuştum. Allah yardımcımız olsun

Bendede aynisi olmustu Kardes ama artik hep Rabbim unutturmadigi müddetce hep Ihlas Felak ve nas surelerini okuyorum... ve tabii abdestli uyumakda cok önemli

Rabbim bizleri görülür, görülmez her bela ve musibetten korusun insaALLAH

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt