Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kurban ve kurban bayramı ile ilgili geniş bilgiler. (1 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kıymetli Kardeşim.....ALLAH cc razı olsun...sizinde bayramınızı ALLAH cc rızası için en içten dileklerim ile kutlarım......hayırlara vesile olmasını temenni ederim....

selam ve dua ile kalın...ALLAH cc emanet olun...selametle Kardeşim.....

Selamün Aleyküm Kaan Abi, değerli emeğinize sağlık..Çok faydalı ve elzem bilgilerdi..Rabbimiz c.c razı olsun paylaştığınız için...Sevabınızı yazsın inşallah..

Mübarek Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim Biiznillahi Teala...Selam ve dua ile.

guldeniz

Kayıtlı Kullanıcı
kurban kesmenin vacip olmasında ölçü

kurban kesmenin vacip olmasında ölçü

kurban kesme şartı olarak kurban bayramı günlerinde kurban parası olan kurban kesmek zorunda diye biliyordum ve herkese kurban parası olan kesmek zorunda dedim bir sürü günaha mı girdim ben şimdi okuduğum ölçüler şu
ve biz öğretmenler içinde bu şartlara sahip pek kimse yok kimseye kurban kesmek şart olmuyor o zaman
-evi olacakmış
şansen benim evim yok
*1yıllık nafakan olacakmış
1yıllık nafaka bir çok insanda yok yok
-hiç bir takside yazılmadığımız için 80,18 gr altın yazmışlar onu anlamadım 80 mi 18 mi ama o altına denk paramız vardır çünkü hiç bir takside girmiyorum
tanıdıklarımı samimi olduklarımı boşuna sıkıştırdım o zaman
bir de ben yıllardır boşuna mı kesiyorum?

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm;

Konu hakkında en yakınınızdaki cami imamı ile istişare yaparak sorularınızın cevaplarını kaynak ve delilleri ile alabilirsiniz.

ALLAH celle celaluh yaptığınız ibadetleri kabul eylesin selametle kalınız.

kurban kesme şartı olarak kurban bayramı günlerinde kurban parası olan kurban kesmek zorunda diye biliyordum ve herkese kurban parası olan kesmek zorunda dedim bir sürü günaha mı girdim ben şimdi okuduğum ölçüler şu
ve biz öğretmenler içinde bu şartlara sahip pek kimse yok kimseye kurban kesmek şart olmuyor o zaman
-evi olacakmış
şansen benim evim yok
*1yıllık nafakan olacakmış
1yıllık nafaka bir çok insanda yok yok
-hiç bir takside yazılmadığımız için 80,18 gr altın yazmışlar onu anlamadım 80 mi 18 mi ama o altına denk paramız vardır çünkü hiç bir takside girmiyorum
tanıdıklarımı samimi olduklarımı boşuna sıkıştırdım o zaman
bir de ben yıllardır boşuna mı kesiyorum?

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu:)

esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu:)

selamun aleyküm kardeşim..Rabbim c.c. razı olsun sizden. Kurbanın Bedelini Yoksullara Vermekle Kurban Kesilmiş Olur mu? bu soru da her kurban bayramı yaklaştığında sorulur gerçekten.aydınlatıcı ve zengin içerikli bir paylaşım olmuş.. Rabbim c.c sevabınızı yazsın inşallah. selam ve dua ile. Hayırlı cumalar..

peki""" bu yardım derneklerine""____ kurban bağışı____ adı altında para gönderiliyor,onlar kesip_yoksullara ulaştıracaklar diye..bu nasıl oluyor,kabul olmuyor mu yani..(ALLAH CC EN DOĞRUSUNU BİLEDİR) selam ve baki dualarımla..

S

sünnetülbaki

Arkadaşlar bu sözleri bizimle paylaştınız.allah teala sizden razı olsun inşaallah.

S

sünnetülbaki

Talipamca allah senden razı olsun ve senin kalbini temiz tutsun inaşaallah

umbrella

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsunnnnn hepinizdennnnn

hakan can

Kayıtlı Kullanıcı
KAAN KARDEŞİM HERŞEYİ OKADAR GÜZEL ANLATIP YORUNKUYOSUNKİ HELAL OLSUN ÇOK BİLGİLİSİN HERKESİ BÜTÜN KARDEŞLERİMİZİ AYDINLATIYOSUN ÇOKTANDIR YOKTUM YURT DIŞINDAYDIM İŞ NEDENİYLE FIRSAT BULUP BAKAMAMIŞTIM ÇOKTANDIR A.E.O ÇOK SAĞ OL SELAMETLE PAYŞIMIMI 4 GÖZLE BEKLİYORUM:a04:

_YUSUF_

Yönetici
Allah'u teala razı olsun KAAN kardeşim
"Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd.

GEVHER

Yönetici
Kurban yapmamak günah mı ?

Kurban yapmamızın manası :

Kurban bir ibadettir. İbadet Allah (c.c.) için yapılır. (Müğni'l-Muhtâc. c/4 sf:282)
Nisaba (zenginlik ölçüsüne) mâlik olan ve gerekli diğer şartları taşıyan her Müslümanın kurban yapması vâciptir. Şartlarını taşıdığı hâlde kurban yapmamak günahtır. (ed-Dürrü'l-Muhtâr: C/5. sf: 219)

Kurban:

a- Davar (koyun, keçi)

b- Sığır (İnek, dana, öküz, boğa, manda) veya

c- Deveyi Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde, Kurban niyetiyle (ibadet kastıyla) boğazlamaktır.

Akla şöyle bir soru gelebilir:

- Neden sadece koyun, keçi, sığır ve deve cinsinden kurban oluyor da diğer hayvanlardan kurban edilmiyor?

Muhtemel böyle bir sualin cevabını ileride vereceğiz, inşaallah.

Akıllı, buluğa ermiş, mukim (misafir olmayan) ve hür olan Müslümanlara ihtiyaç eşyasından fazla nisap miktarı menkul ve gayrimenkulleri varsa, kurbana niyet ederek, belli günlerde (Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde) belli hayvanları (keçi, koyun, sığır ve deveyi) kurban etmeleri vâcip olur.

Kurban ibadeti Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)'in Medine'ye hicretinin ikinci senesi emredilmiştir.

Kur'ân-ı Kerim'de:

• "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes." (Kevser Suresi, Ayet: 2.)

• "Kurbanlık develeri de size Allah'ın dininin alâmetlerinden kıldık." (Hacc Suresi, Ayet: 36) buyurulmuştur.

Peygamberimiz'in Sünnet-i Seniyyelerinde:

• Hazreti Enes (r.a.)'ten rivayet edildiğine göre:

"Rasûlüllah (s.a.v.) beyazı siyahından çok, boynuzlu iki koç kurban etti. O'nun ayağını hayvanın yanlarına koyduğunu, besmele çekip tekbir getirdiğini ve eliyle onları kestiğini gördük." beyanında bulunulmuştur. (Kütüb-i Sitte müellifleri rivayet etmiştir.)

Efendimiz (s.a.v.)'in ayağını hayvanın yanlarına koymasının sebebi bu şekilde hayvanı daha sağlam tutması, hayvanın başını sallayarak sarsıntıya sebep vermemesi ve böylece hayvanın zarar görmemesi içindir; Allah-u âlem.

Hz. Aişe radiyallahu Anha vâlidemizden rivayet edilen bir başka hadiste:

"...Gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı ifa ediniz..." buyurulmuştur. (İbni Mâce ve Termizi rivayet etmişlerdir.)

Kurban yapmanın meşruiyeti üzerinde Müslümanların tamamı birleşmişlerdir.

Böylece Kurban yapmak Kitap, Sünnet ve icma ile sabit olmuştur. (Keşşâfu'l-Kınâ'. c/3. sf: 17)

Kurban yapmak Hanefi Mezhebi'ne göre vâciptir. Delilleri şu hadistir:

"Kim genişlik ve imkân bulur da Kurban yapmazsa bizim namazgâhımıza yaklaşmasın." (İbni Mâce rivayet etmiştir.)

Hanefiler derler ki: Böyle bir tehdit ancak vâcibin terki hakkında söz konusudur.

Kurban, Allah (c.c.)'a yaklaşma vesilesidir. Bunun için "Kurban" kelimesi, kendisiyle Allah (c.c.)'a yaklaşılan mânâsında kullanılır.

Kurban, insanın ruhunu kaplayan dünya ve madde sevgisini kesip atmanın ve hepsini Allah (c.c.) yolunda feda etmenin işaretidir.
Allah'a ulaşacak olan kurbanın eti, derisi, kanı değil, kurban vesilesiyle kulun takvâsıdır.

Konu tam buraya gelmişken Mevlâna Celaleddin Rûmi'nin şu ikazını da hatırlatalım.
Hazret der ki:

"Keçinin gölgesini kurban etmeye kalkışma."

Yani kurban ibadetinin özünü unutup da sadece şekliyle meşgul olarak kendini kandırma, demek ister:

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz'in şu hadisini Mevlâna'nın yorumlama tarzı da gayet dikkat çekicidir. Efendimiz (s.a.v.) buyurur ki:

"Namaz, her muttaki kişinin kurbanıdır." (Kuzâi. Müsned: c/1. Sf: 181)

Mevlâna işte bu hadisten yola çıkarak der ki:

Muttakiler tekbir getirip namaza başlayınca, kurban gibi bu dünyadan çıkıp gittiler.

Ey namaz kılan kişi, sen de onların ardınca ilerlemek için mihraptaki mum gibi kıyam ederek namaz kıl. Bilesin ki, namaza başlarken:

"- Allah-u Ekber" demenin mânâsı şudur:

"- Ey Allah'ım! Biz Senin huzurunda kurban olduk. Nasıl ki kurban yaparken Allah-u Ekber dersin. İşte öldürülmeye lâyık olan nefsi kurban ederken de bu söz söylenir."

Kurban yapanlar bu inceliği ve espriyi iyi anlamamız gerektiğini bilelim.
Bilelim ki, niçin kurban yaptığımızın idraki içinde olalım, inşaallah...

( Mevlüt Özcan - Milli Gazete )

GEVHER

Yönetici
Kurbanda Peygamber' imizden komşuyu düşünme örnekleri...

Resul-ü Ekrem Efendimiz buyuruyor ki:

'' Müslüman'ın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir! ''

Evet, biz Müslüman'ın derdiyle dertleniriz.
Onlar ister kapı komşumuz olsun, isterse ülkeler ötesinde ihtiyaç içinde inleyen kardeşlerimiz olsun, durumları bizi ilgilendirir.

Bundan dolayı kurbanlarımızın bir kısmını ülkeler ötesinde ihtiyaç içinde inleyen kardeşlerimize ulaştırma çabalarımızı her geçen sene artırarak sürdürürüz.
Çünkü onların derdi de bizim derdimizdir.

Ülkeler ötesindeki kardeşlerinin derdiyle dertlenen Müslüman'ın kapı komşusuna, mahalle içindeki ihtiyaç sahipleri kardeşlerine ilgisi nasıl olur, ne türlü bir yakınlık duyar acaba? Merak edilmeye layık bir konudur bu da.

İsterseniz sözü uzatmadan kurbanda Peygamber'imizin komşuya gösterdiği yakın ilgiden sadece ikisini hatırlayalım burada.
Bakalım komşularımızla kurban paylaşımı konusunda ortaklığımız nasıl olması gerekir bir görelim.

Bir Kurban Bayramı'nda Efendimiz (sas) Hazretleri, validemize soruyor:

- Aişe! Kurban etini dağıttınız mı?

- Dağıttık ya Resulullah, diyor.

- Ne kadarını dağıttınız?

- Hepsini de dağıttık, bize bir buttan başkası hiçbir şey kalmadı!..

Tebessüm eden Efendimiz, şu yorumu yapıyor:

- Desene Aişe, bir buttan başka hepsi de bize kaldı!..

Evet, Aişe validemiz, kurban etinin tümünü de komşularına dağıttıklarını söylüyor, "Bir buttan başka hiçbir şey kalmadı bize." diyor.
Efendimiz de buna çok seviniyor ve dağıtılanın tümünün de ahirette yanlarında bulunacağına işaret ederek:

- Desene Aişe, bir buttan başka hepsi de bize kaldı!" diye takdirlerini ifade ediyor.

Demek ki, kurban etinin komşularına dağıtılanı, sevap defterine yazıldığından mahşerde dağıtanın yanında bulunuyor.
Dağıtılmayanı ise burada tüketildiğinden sevap defterinde görünmüyor, mahşerde de yanında bulunmuyor. Bu anlayıştan hareketle denebilir ki; bir kurbanın parasını verip de ihtiyaç sahibi öğrencilere, yoksullara tümüyle bağışlayanlar, kurbanın tümünü de kendi yanlarına almış sayılabilirler.
Çünkü etiyle, derisiyle, sakatatıyla tümünü de veriyor, hiçbir şeyini burada almıyor, hepsini de ahirette yanına almış bulunuyorlar.
İşte bu olay, kurbanın tümüyle hibesi veya etinin çoğunun dağıtımı konusunda muhteşem bir örnek olarak bayramlarda hafızamızda tekrar canlanıyor!

Bir de etin komşularla birlikte yenilmesi olayı var ki; ömür boyu düşünmeye değer bir muhteşem komşuluk örneğidir bu da. Onu da hatırlayalım. Çünkü komşuluk konusunda benzeri görülmeyen özellik ve güzellikte bir örnektir bu da.

Bir bayram sabahı erkenden kurban etini pişirip sürerler Efendimiz'in önüne. Hemen bismillah, deyip de başlamaz da sorar:

'' Şu anda komşularımız da kurban eti yemeye başladılar mı? ''

- Hayır, derler, henüz onların ellerine pişirecek etleri geçmedi. Herkesten önce biz size hazırlayıp getirdik.

Bunun üzerine verdiği cevap, insanlık tarihinin şeref levhalarına geçecek muhteşemlikte bir komşuluk anlayışı olur. Buyurur ki:

'' Götürün bu eti! Ne zaman komşularımızın da bacalarından et pişirdiklerine işaret eden dumanlar yükselirse o zaman getirin. Komşusunun yemediğini yiyen, giymediğini giyen, onlardan ayrı bayram yapan kimselerden olmak istemem! ''

Et götürülür, daha sonra komşuların bacasından et pişirmeye başladıklarını gösteren dumanlar yükselir, bundan sonra buyurur ki:

'' İşte şimdi kurun soframızı, komşularımızla birlikte kurban eti yiyebiliriz artık.. ''

Bir ayet-i kerime uyarısı:

'' Fa'tebiru ya ülil ebsar!.. ''
'' Düşünün ey basiret sahipleri!..''

( Ahmed Şahin - Zaman Gazetesi )

Arıcı

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşler....Hayırlı bayramlar

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim. güzel bir konuya değinmişin.

asvandi

Kayıtlı Kullanıcı
Salamunaleykum biz rosiyada yashiyerux.Qurban etinden qeyri muslime yeni(xristiyana)verilurmi? Birde xocam qurban etinden kopeqe vermax olurmi.

_YUSUF_

Yönetici
AleykümSelam
Komşulara verilebilir.Burada din ayrımı yapılmaz.Fakat müslüman komşu önceliklenmeli.

Eğer et insanın yiyeceği durumda ise köpeğe verilmez değilse verilebilir
Selam ve dua ile

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Önce Allah C.C. 'nun ziyaret edin emrine itaat...
Sonra Hacı olmaya hazırlanma...
Arafat' a namaza...
Tavaf emrini ifaya ...
Haceli-ül Esved'e kimliği ibra etmeye...
Kurban ile şükre...
Sonra Hacı Bayramı mübarek olsun demeye...
Yüzümüz olur İNŞALLAH...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. Hac ibadetini ifa ederken;
''Beni sayın'',''Beni sevin'',''Bakın ben hacca gidiyorum ha buyurun yemeğe'' ,''Haydi beni uğurlayın'' ,''Hacdan geldim beni konvoyla karşılayın'',''haydi beni kutlamaya gelin'',''Bana önem verin'',Beni dinleyin'',''Hacdan geldim işte hediyeleriniz gelin alın'' ,''Haca gidiyorum hakkınızı helal edin'',''Bana gelin'','' elimi öpün'',''beni sayın'' ''Ben hacı oldum ''vs... gibi düşüncelerle kibirlenmekten...
Korusun inşallah...
Hacı olmayı Allah C.C. nasip etti hamd olsun...
Diyerek... MUTMAİN olmuş ,Edep içinde bir kalp atışı nasip olsun inşallah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt