Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lütfen Cevaplarmısınız ADAK (1 Kullanıcı)

levcehnko

Kayıtlı Kullanıcı
iyi günler, annemin benim adıma ( evlenirsem veya çocuğum olursa diye ) adağı var,

bu banamı ait olur yoksa annememi, kefareti kimedir.

yani benim adımamı olur yoksa onun adınamı,

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
iyi günler, annemin benim adıma ( evlenirsem veya çocuğum olursa diye ) adağı var,

Selamun Aleykum

Adak Allah'a verilen sözdür bu sebepten tutulması gerekir.Yüce Rabbimiz c.c mübarek kitabımızda yapamıyacağınız şeylere söz vermeyin çünkü bu Allah c.c katında buğz'a sebebiyet verir diye bildirmiştir.Adak adıyana aittir kim söz vermişse o mesuldür,şayet adak sahibi hayatta değilse o zaman bu sözü evlatları veyahut aileden birisi yerine getirirse uygun olur.

Selam ve selametle kalınız.Saygılarımla.

levcehnko

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Adak Allah'a verilen sözdür bu sebepten tutulması gerekir.Yüce Rabbimiz c.c mübarek kitabımızda yapamıyacağınız şeylere söz vermeyin çünkü bu Allah c.c katında buğz'a sebebiyet verir diye bildirmiştir.Adak adıyana aittir kim söz vermişse o mesuldür,şayet adak sahibi hayatta değilse o zaman bu sözü evlatları veyahut aileden birisi yerine getirirse uygun olur.

Adak sahibi hayatta, benim yapmam gereken bişey varmıdır?

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Adak sahibi hayatta, benim yapmam gereken bişey varmıdır?

Selamun Aleykum

Muhterem kardeşim adak sahibi hayatta ise sizin yapacağınız tek şey ona verdiği sözü geciktirmeden yerine getirmesini hatırlatmaktır,eğer adağını yerine getirecek maddi gücü yoksa ona maddi yardımda bulunmaktır. Başkaca sizin yapacağınız hiçbir şey yoktur.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Adağı anneniz yapmıştır.
Adak adarken ağızdan çıkan söz esastır.Mesela Oğlum evlenirse veya çocuğu olursa bir kurban adağım olsun dedi ise:Hem vaktini hem de hayvanı tayin etmiş olur.Şart hasıl olduktan sonraki ilk kurban bayramında kurbanlık hayvanlardan birini kesmesi vacib olur.Ayrıca Usul(Anne baba dedeler nineler)ve furu(Çocuklar torunlar torunların çocukları)'su bunun etinden yiyemez.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt