Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mahkemeden Carrefour'a başörtüsü şoku (1 Kullanıcı)

mir_erhan

Moderator
...
Fransa'da mahkeme, çalıştığı Carrefour mağazasından başörtüsü taktığı nedeniyle atılan
Hafida Treille davasında kararını verdi.

Lyon İş Mahkemesi, bugün açıkladığı kararında,
Carrefour'u suçlu buldu. Şirketin, 44 yaşındaki kadına maddi ve manevi kaybı için 10 bin Euro tazminat ödemesine hükmetti.
2010 yılında şirketin Lyon yakınlarındaki Villeurbanne mağazasında kasiyer olarak çalışan Treiller,
doğum iznine ayrıldıktan sonra işe başörtülü olarak geri döndü.
44 yaşındaki kadın çalışanlarının tüm dini sembolleri takmalarını yasaklayan şirket kuralını ihlal ettiği gereçesiyle işten çıkarıldı.
Şirketin kararını değerlendiren Hafida Treille,
inancına göre giyinmenin iş kontratına hiçbir ters durum oluşturmadığını savundu.
Treille'nin avukatı Haouda Hathroubi ise
mağazanın çalışanlarına zorunlu tuttuğu 'mutlak tarafsızlık' ilkesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Fransa Anayasası'nın garanti altına aldığı 'inanç özgürlüğü' ile çatıştığını vurguladı.

Mahkemenin kararını memnuniyetle karşılayan Hathroubi,
"Müvekkilim inancından dolayı ayrımcılığa uğradığını düşünüyor. Bu karar itibarını ona iade ediyor." ifadelerini kullandı.
Carrefour yönetimi ise gerekçeli karar açıklandıktan sonra bu konuda görüş belirteceğini ifade etti.
Lyon İş Mahkemesi'nin kararını her iki taraf da iki ay içerisinde temyize götürebilecek.

Kaynak : CİHAN

mir_erhan

Moderator
Ben Bu haberi 2 yıl önce falan duymuştum
O günden beri hiç uğramıyorum.
Saf belli etme meselesi işte.
Kimine göre hiç bir iş değil boykot ama bana göre
Rabbimin rızası için Başörtüsü için imanım için.

Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt