Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Makyaj malzemesi kullanmak caiz midir? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Bu sorunun cevaplandırılması gereken iki ayrı yönü var.

Bir; kadınların makyaj yapmaları, yani süslenmeleri. Kadınlar İslam'ın tecviz ettiği alan içinde kalmak şartıyla süslenebilirler. İslam, kadının sadece kendi kocasına görünmek için süslenmesine cevaz vermiştir. Hatta ondan öte kına, sürme gibi o devere ait süslenme malzemelerini kullanmalarını teşvik etmiştir.(1)

Yine bu cümleden olarak ipek giymelerine, altın yüzük, bilezik, kolye, küpe takabileceklerine cevaz vermiştir.(2)

Fakat günümüzde olduğu şekliyle kadınların böylesine süslendikten sonra sokağa çıkmaları, bu halleriyle herkese görünmeleri çok çeşitli açılardan mahzurludur ve caiz değildir.

İki; makyaj malzemeleri. Bu malzemeler muhteviyatı itibariyle İslam'ın caiz görmediği şeyleri bünyesinde barındırıyorsa, elbette bunların kullanımı caiz değildir. Mesela; domuz yağı kullanılıyorsa. Veya muhteviyatı kullanıldığı alanda tabaka oluşturup, suyun asl'a temasını engellemektedir. Bir takım ojelerde ya da saç boyalarında olduğu gibi. Ojeler tırnağa, bazı saç boyaları da saç'a suyun temasına mani olmaktadır. Bu durumda alınacak olan gusül ve namaz abdestleri sahih olmayacaktır.KAYNAK:fıkıh bilgileri

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Makyaj malzemesi kullanmak caiz midir?

ALLAH RAZI OLSUN ABLAM

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda ablacım allah razı olsun yine aydınlattın bizi ben bişeyi net öğrenmek istiyorum mümkünse tabi dip boyası(deriyi kapatan boya) yapılmayınca boya günah değil diyorlar doğrumudur bu yani boyaların hepsi aynı saçın rengini değiştiriyor üzerini örtüyor ama deriyi kapatmayınca günah değildir deniyor doğrumudur ablacım allah razı olsun

beyaz_nur

Kayıtlı Kullanıcı

dinimiz eş karşısında her türlü süslenmeye teşvik etmiş ancak bekar kadınların iffet ve namusunu koruması amaçıyla uygun bulmamıştır. bencede doğru olan bu kardeşim saol aydınlattığın için B)

beyaz_nur

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim bir şey sorabilir miyi yaptğım yorumları niçin gönderemiyorum yani gönderiyorum ama sitede görünmüyor selamet ve duayla... B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

beyaznur kardeşim bunu yönetici kardeşlerden birine iletirsen sanırım bilgi verirler dua ile

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda ablacım allah razı olsun yine aydınlattın bizi ben bişeyi net öğrenmek istiyorum mümkünse tabi dip boyası(deriyi kapatan boya) yapılmayınca boya günah değil diyorlar doğrumudur bu yani boyaların hepsi aynı saçın rengini değiştiriyor üzerini örtüyor ama deriyi kapatmayınca günah değildir deniyor doğrumudur ablacım allah razı olsun
bayan evli ise eşine güzel görünmek için yapıyorsada hüküm aynımıdır ablacım selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

fidan kardeşim evet saç diplerini kapatmayan boyalara bazı hocalar fetva veriyorlar ama sağlık açısından düşündüğümüz zaman çoğu saç boyası saça zarar veriyor en önemli konuda ne dir bence biliyormusun kullandığımız boyaların çoğu ithal ürün dolayısıyle ya yahudi destekli yada hrıstyan destekli hiç bir şeye zararı olmasa bile sırf bu neden en büyük nedendir ben güzeli biz hiç kullanmayalım illede kullanacaksak kına kullanalım oda çok güzel oluyor

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

evet ablacım doğru söylüyorsun allah razı olsun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

). Boya malzemesi olarak Allah elçisi kınayı tavsiye etmiştir: "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir" (Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesâî, Zîne, 16; Ibn Mâce, Libâs, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154). Hz. Enes b. Mâlik, Hz. Ebû Bekr'in saçlarını kına ve ketenle, Hz. Ömer'in ise yalnız saf kına ile boyadığını nakletmiştir (el-Kardâvî, a.g.e., s. 103). Sonuç olarak erkek veya kadının beyazlaşan saçlarını sarı veya kızıl renge boyamaları müstehap görülmüş; siyaha boyamaları ise, sağlam görüşe göre, caiz görülmemiştir. Ancak genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur. Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir (Ibn Âbidîn, Reddül-Muhtâr, Terc. Ahmed Davudoğlu, Istanbul 1982-1988, XV, 378, XVII, 314). El, ayak veya başa sürülen kınanın katıolan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz

kamuran

Kayıtlı Kullanıcı

İslam Alimleri bazı durumlarda cevaz vermiş olsalarda insanların ihtiyaç duymaması gerekir diye düşünüyorum. Mevlam neylerse güzel eyler. Resulullah (s.a.v), evlilik gerekçelerinden dindarlığın tercih edilmesini tavsiye etmiyor mu ? Bizim için asl olan budur.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Umarım yazdıklarınızı sadece inanan ve inancının gereğini yapan insanlar değilde inanıpta süslenmeyi de ihmal etmeyen bütün bayanlar okur. Çok güzel bir mesaj vermişsiniz Sağolun Zerda Hanım.

zeynep1111

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun rabbim islah eylesin

nilsu

Kayıtlı Kullanıcı

evet zerda hocam çok güzel anlatmışsın.rabbim bize nefsimizin önüne geçmeyi nasip eder inşallah.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

çok tişk ederim kardeşler şu hocam demeyi bıraksanız artık inanın burda herkes bilgisine göre hoca sayılır çünkü hepiniz çok değerli bilgiler paylaşıyorsunuz bu acizi öyle görmeniz allah razı olsun ama mahcubum inanın selam ve dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA DUR BENDE Bİ HOCA DİM YAAAAA:)

ZERDA HOCAM

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

esteğfirullah fatoşum yaaa yapma öyle

nilsu

Kayıtlı Kullanıcı

HOCAM LAFI BENİM AĞZIMA DOLANAN BİR LAF ZATEN.AMA SONUÇTA BENDEN DAHA BİLGİLİ OLDUĞUN KAÇINILMAZ BİR GERÇEK.BEN KENDİ ADIMA ZEVK DUYUYORUM SANA BÖYLE HİTAP ETMEKTEN.ÇÜNKÜ BANA ÇOK ŞEY KAZANDIRDIN YAZILARINLA.SOHPETİNLE.LÜTFEN MAHÇUP OLMA.SENİ SEVİYORUM.ALLAHA EMANET OL

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

alah razı olsun değerli kardeşim sen kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle davran ne diyeyim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt