Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Meddi Munfasıl (1 Kullanıcı)

teslimiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahman.. bismillahilâlim..

öncelikle, kendi basit kelamımla anlatacağımdan ötürü büyük bir ihtimal eksik kaçacak. yine de denemek istiyorum. Yanlışlarım olursa düzeltmenizi şiddetle istiyorum. Şiddetle! :D

Meddi munfasıl.

Med; uzantılı, uzatılan anlamı taşır.

Munfasıl da; fasıl olan, yani ayrı.

kısaca ayrı iki kelimede oluşan uzatmaya "Meddi Munfasıl" diyoruz..

Direk kısaca tanımlamak gerekirse;Harfi medden sonra ayrı bir kelimede sebeb-i med hemze olursa bu meddi munfasıl olmuş olur.

Ve lakin işte herkes için bu tanım pek aydınlatıcı olmayabilir :) bu yüzden daha kapsamlı bi açıklama geçeceğim.

şöyle ki; harfi medden sonra, nedir harfi med? "Elif, Vav, Ye" harflerinden sonra. Ki bunların harflerinin med olabilmesi için kendisinin sakin olması ve ondan önceki harfin elifse üstün, vavsa ötre, ye ise esre olması gerekir. bu hâl med hâlidir ve bu hâlde iken, yani harfi medde iken, ayrı bir kelimede yani bu sakin haldeki harfi med olan elif vav ye hangisiyse artık sonda ve ondan sonraki gelecek olan ses diğer kelimeye ait iken(eğer bu aynı kelimede olursa meddi muttasıl olur ki onu da başka bi abim açıklamış. http://forum.islamiyet.gen.tr/kuran-ogreniyorum-kiraat-ve-tecvid/89477-meddi-muttasil.html burada) sebeb-i med hemze olursa sebebi med yani med olmasına sebep olan o vav ye eliften sonra ayrı bi kelimede gelecek olan ses "harekeli elif olursa" bu meddi munfasıl olmuş olur.

bu kadar basit hocam daha bişey arama =)

bir örnek buldum netten resim, bakın renklerle ayırmış bahsettiğim şeyi. daha beyninizde yer eder.

http://c1210.hizliresim.com/12/b/du9kj.jpg
yâ eyyuhellezi.." yâ'nın âsında sakin elif ve ondan önceki üstünle med oluştu yââ diye uzattık. 2. kelimede de eyyuhelllezi derken eyyu, harekeli elif yani hemze vaki oldu. bu şekilde meddi munfasıl dedik buna.

eğer öğreniyorum da daha sonra unutuyorum diyorsan sana tavsiyem aç kurandan bir sayfa çıkar tüm meddi munfasılları, gözün alışır en azından adını hatırlarsın okurken. hani gerekli mi? yaptığını bilerek yapmak insana daha fazla güven verir daha güvenle okursun o yönden gerekli :)

Meddi munfasıla anladıysak, şer'i yönüne gireyim bunun.

Meddi munfasılı 1 eliften fazla çekmek caizdir üstadlar =) bunda kıraat imamlarından bazılarının farklı görüşleri neden olmuştur. bu nedenle böyle denmiş.

ama meddi muttasıl vaciptir, çekmek zorundasın 1 elifi geçecek kadar. mesela iza caaae nasrullahi vel feth.. oradaki caae bitişik olduğundan meddi muttasıl, onu da bir elifi geçecek kadar uzatmalısın.

ama bizim tabî olduğumuz Asım kıraatının imamı imam asım bu iki medi de 4 elif miktarında çekermiş. Vesselam..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt