Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun ... (1 Kullanıcı)

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
esselamünaleyküm kardeşlerim.geceniz mübarek olsun ,hayırlara vesile olur inşallahh

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Bugün Peygamber efendimizin doğduğu gündür. Peygamber efendimiz yılında rebiül evvel ayının gecesi doğmuştur. Her yıl bu günde müslümanlar peygamberimizin dünyaya gelişini dualarla anarlar. Bu gece eller semaya kalkar, yürekler yaratana onun için açılır. Kandiliniz mübarek olsun.
kandil1.jpg

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
mevlidkandiliresimh.jpg

MEVLÜT KANDİLİNİN ÖNEMİ

Mevlid: Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman demektir.
Peygamber Efendimiz’in (asm) doğduğu geceye “Mevlid Gecesi” denir. Bu gece Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.
Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi, “Mevlid Kandili” olarak kutlamaktadırlar. Peygamber Efendimiz’in (asm) doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

Mevlid gecesi sevinen sevap kazanır

Resulullah dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (Ona süt vermek şartı ile, seni azat ettim) demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır.
Hafız Muhammed bin Cezeri Şafii (ra) diyor ki:
“Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiülevvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor.” dedi.
Ebu Leheb gibi azgın bir kafirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin (asm) ümmetinden olan bir mümin, O’nun (asm) doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberi’ne (asm) olan sevgisini gösterirse, Allah-ü Teala onu cennetine sokar. (M. Nasihat)

Mevlid gecesine hürmet göstermek kurtuluş vesilesidir

Bu gecede O (asm) doğduğu için sevinenlerin, O’na (asm) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştir.
İmam Celalüddîn Abdürrahman bin Abdi’l-Melik Kettânî diyor ki:
“Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Şerefi, kıymeti çoktur. Resulullah’ın (asm) varlığı, ona tâbi olanlar için, kurtuluş vesilesidir. Onun mevlidi için sevinmek, Cehennem azabının azalmasına sebep olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fazileti, Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azabının durdurulduğu, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi, mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka, hediye vermeli, davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir.

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bu gece peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV 'in dünyaya şereflendirdiği gecedir O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere ulaştığı, küfür ve şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya şeref vermiş ve dünyaya ilahi bir nur, rahmani bir şifa olmuştur Dularımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun, kandiliniz mübarek Olsun.

mir_erhan

Moderator
Cahiliye devrinden bir farkı kalmayan günümüzde
Yüreklerimize Baştan bir doğması temennisiyle.
Dua ve İbatdetleriniz kabul olsun.
Mevlit kandiliniz mübarek olsun.

Selam ve dua ile

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü, kandiliniz mübarek olsun değerli İslamiyet.gen.tr ailesi
Allah'a Celle Celalühu emanet olun

selamun aleyküm B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Kapına geldim yarabbim

Kapına geldim yarabbim

http://www.facebook.com/pages/KAPINA-GELDİM-YARABBİM/229073007114574[h=1]GECENİN DUASI;
[/h]

Ey mevlam!

Bağışta bulunan sensin, nimet veren sensin,

ihsanda bulunan sensin, güzelleştiren sensin, üstün kılan sensin, mükemmelleştiren sensin,

rızıklandıran sensin, muvaffak kılan sensin, zengin yapan sensin,

sermaye veren sensin, sığınak veren sensin, yeterli olan sensin, hidayet eden sensin

, -hatalardan- koruyan sensin, -ayıbımı- örten sensin,

affeden sensin, mazeretimi kabul eden sensin, güç veren sensin,

izzet veren sensin, yardım eden sensin, destek veren sensin, teyit eden sensin, zafer veren sensin, şifa veren sensin, afiyet veren sensin, ikram eden sensin, üstünsün,

yücesin; o halde hamd sürekli sana hastır, sabit ve ebedi şükür sana mahsustur.
Ben ise ya Rabb’im! Günahlarımı itiraf ediyorum, günahlarımı bağışla;

kötü yapan benim, hata yapan benim, günahına ısrar eden benim,

cahillik yapan benim, gaflet eden benim, yanlışlık yapan benim, kendine dayanan benim, -günahında- kasıtlı olan benim, söz veren ve sözünde durmayan benim,

ahdini bozan benim, -misakını- ikrar eden benim,

nimetlerini itiraf eden ve sonra yine günahlarına dönen benim;

o halde günahlarımı bağışla; ey kullarının günahları kendisine zarar vermeyen,

kullarının itaatine ihtiyacı olmayan ve kullarından iyi amel yapanı kendi yardım ve rahmetiyle ona muvaffak kılan!

Rabbim !! affeyle.

mir_erhan

Moderator
http://www.facebook.com/pages/KAPINA-GELDİM-YARABBİM/229073007114574[h=1]GECENİN DUASI;
[/h]

Ey mevlam!

Bağışta bulunan sensin, nimet veren sensin,

ihsanda bulunan sensin, güzelleştiren sensin, üstün kılan sensin, mükemmelleştiren sensin,

rızıklandıran sensin, muvaffak kılan sensin, zengin yapan sensin,

sermaye veren sensin, sığınak veren sensin, yeterli olan sensin, hidayet eden sensin

, -hatalardan- koruyan sensin, -ayıbımı- örten sensin,

affeden sensin, mazeretimi kabul eden sensin, güç veren sensin,

izzet veren sensin, yardım eden sensin, destek veren sensin, teyit eden sensin, zafer veren sensin, şifa veren sensin, afiyet veren sensin, ikram eden sensin, üstünsün,

yücesin; o halde hamd sürekli sana hastır, sabit ve ebedi şükür sana mahsustur.
Ben ise ya Rabb’im! Günahlarımı itiraf ediyorum, günahlarımı bağışla;

kötü yapan benim, hata yapan benim, günahına ısrar eden benim,

cahillik yapan benim, gaflet eden benim, yanlışlık yapan benim, kendine dayanan benim, -günahında- kasıtlı olan benim, söz veren ve sözünde durmayan benim,

ahdini bozan benim, -misakını- ikrar eden benim,

nimetlerini itiraf eden ve sonra yine günahlarına dönen benim;

o halde günahlarımı bağışla; ey kullarının günahları kendisine zarar vermeyen,

kullarının itaatine ihtiyacı olmayan ve kullarından iyi amel yapanı kendi yardım ve rahmetiyle ona muvaffak kılan!

Rabbim !! affeyle.

AMİN...AMİN....AMİN....

Ne güzel bir itiraf ne güzel bir pişmanlık ve ne güzel bir yakarış.
Ellerine sağlık Allah celle celalüh sizden razı olsun

Selam ve dua ile

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
selamüm aleyküm kardeşlerim,
tüm dünyada cümle müslüman kardeşlerimin mevlüd kandilini kutlarım inş daha niçe kandiller bizlere nasip olsun ve RABBİM bizler PEYGAMBERİMİZ S.A.V. efendimizi görmedik ama peygamberimizi okadar çok seviyoruzki o yolda gidiyoruz ve sünnetini yapıyoruz ALLAHIM sen tüm kardeşlerime canım PEYGAMBERİMİZİN s.a.v. efendımızın şefaatini nasip eyle .
ALLAHA emanet olun hAyırlı geceler

ibn Abdilvahhab

Kayıtlı Kullanıcı
Hristiyanlar İsa(a.s)'ın sözde doğum günlerini kutlarlar da müslümanlar hristiyanlardan geri kalır mı hiç onlarda sözde Efendimizin(s.a.v) doğum günlerini kutlamaya başladılar...
Sahabeler Hristiyanlara uyupta onlar gibi peygamberlerinin doğum gününü kutlamamışlardır buna dair hiçbir rivayet yoktur...
Mezheb imamlarımızda hristiyanlar gibi peygamberlerinin doğum günlerini kutlamamışlardır.Hiç kimseyede kutlayın vs dememişlerdir.
Lakin Peygamberinin doğum gününü kutlayarak peygamberlerine sevgisini gösterdiklerini sanan müslümanlar hristiyanlara bu konuda da tabi olmuşlardır...
La havle vela kuvvete illabillah.

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.
Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed..
Bu geceyi nasıl ihya edelim?
Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber'in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalım.
O'na ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.
Unutmayalım...
Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilahiler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah'ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...
"De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın..."
(Âl-i İmrân -31)

**RaNa**

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlüt kandilininiz mübarek olsun

iyiniyet

Kayıtlı Kullanıcı
Kusura bakmayin Kardesler.Resmi bir türlü normal halinde geciremedim buraya.Düzelteyim derken mesajim 2 defa oldu.

Kandiliniz mübarek olsun.

mübin

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlüt kandiliniz mübarek olsun Allah'ın rahmeti bereketi ve mağfireti üzerinize olsun

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
bu seneki mevlid_i şerif de ulaştıran rabbimize hamd olsun.inşallah nice yıllar görürüz.salatullah selamullah aleyke ya habiballah.şefaat yaresulallah

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
kandiliniz mubarek olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt