Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz Borçlarımı Nasıl Ödeyeceğim..? (1 Kullanıcı)

joseffb06

Kayıtlı Kullanıcı
Şâfiî mezhebine göre de, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Çünkü bir an önce kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir.
Hanbelî mezhebine göre ise üzerinde kaza namazı olan bir kimsenin nafile ile meşgul olması haramdır. Ancak vitir ile beş vakit namazın sünnetlerini kılması caizdir. Fakat, kazaları çoksa bunları da kılmayarak kaza namazlarıyla meşgul olması daha iyidir. Yalnız sabah namazının sünneti bundan hariçtir, onu kılmak gerekir.

Yorumunuzdan çok kısa bir bölümünü aldım.Nacizane yorum yaparak arayada soru sıkıştıracağım.
Bütün mezhepler Peygamber efendimizden sonra ortaya çıkmıştır.Kuran-ı Kerimde bazı ayetlerde alimlere
uymamıza yakın ayetler vardır.Fakat kaza namazında sünnetin kılınıp kılınmayacağı hususunda hiçbir
ayet yoktur diye biliyorum.Peygamber efendimizin,kaza namazı kılarken benim kıldığım üzerinize farz olmayan
namazları kılmayın diye bir Hadis-i şerifi var mıdır ? Ben hiç biryerde görmedim.Peygamber efendimizin kıldığı
namazlar nafile namazlarıdır.Şükür namazlarıda kılmıştır.Yüce rabbim bize ağır gelmesinden dolayı namaz rekatlarını
farz yaparak bize kolaylık sağlamıştır.Ve sünnet namazı daha sonradan adı sünnet olmuştur.
Şimdi haram olan birşeyi bize Allah mı bildirecek yoksa mezhepleri çıkaran din alimleri mi?
Peygamber efendimizin kıldığı sünnetleri kılmazsan,Efendimizin sünnetinden sevap kazanamayacaksın..!
Belkide yüce rabbim geçmişde kılamadığın namaz borcu için seni affedecek ( seni derken genelleme ) sünnetleri
yaptığın için.Bunu Rabbimden başkası bilemez.
Allah C.C ne diyor gündüz çalışma vaktidir.Gecenin bir bölümünde bana ibadet edebilirsin.Şimdi
kılamadığın sünnetleri geri getirebilir misin ?
Allah C.C bize sünnete ve Kuran-ı Kerime göre yaşamayı nasip eylesin İnşallah.

Kimseyi tenkit etmiyorum eğer yanlışlarım varsa düzeltirseniz bende bilgilenirim.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Yorumunuzdan çok kısa bir bölümünü aldım.Nacizane yorum yaparak arayada soru sıkıştıracağım.
Bütün mezhepler Peygamber efendimizden sonra ortaya çıkmıştır.Kuran-ı Kerimde bazı ayetlerde alimlere
uymamıza yakın ayetler vardır.Fakat kaza namazında sünnetin kılınıp kılınmayacağı hususunda hiçbir
ayet yoktur diye biliyorum.Peygamber efendimizin,kaza namazı kılarken benim kıldığım üzerinize farz olmayan
namazları kılmayın diye bir Hadis-i şerifi var mıdır ? Ben hiç biryerde görmedim.Peygamber efendimizin kıldığı
namazlar nafile namazlarıdır.Şükür namazlarıda kılmıştır.Yüce rabbim bize ağır gelmesinden dolayı namaz rekatlarını
farz yaparak bize kolaylık sağlamıştır.Ve sünnet namazı daha sonradan adı sünnet olmuştur.
Şimdi haram olan birşeyi bize Allah mı bildirecek yoksa mezhepleri çıkaran din alimleri mi?
Peygamber efendimizin kıldığı sünnetleri kılmazsan,Efendimizin sünnetinden sevap kazanamayacaksın..!
Belkide yüce rabbim geçmişde kılamadığın namaz borcu için seni affedecek ( seni derken genelleme ) sünnetleri
yaptığın için.Bunu Rabbimden başkası bilemez.
Allah C.C ne diyor gündüz çalışma vaktidir.Gecenin bir bölümünde bana ibadet edebilirsin.Şimdi
kılamadığın sünnetleri geri getirebilir misin ?
Allah C.C bize sünnete ve Kuran-ı Kerime göre yaşamayı nasip eylesin İnşallah.

Kimseyi tenkit etmiyorum eğer yanlışlarım varsa düzeltirseniz bende bilgilenirim.

Mezhep imamlarını ve uygulamalarını bizim tenkit etmeye hakkımız ve yetkimiz yoktur...
Tüm ehl-i sünnet mezhep imamları mutlaka bir hadis ya da ayete göre çıkarmışlardır hükümlerini...

İctihad yapmışlardır...

Bizler de mezheplerimize göre davranmalıyız...
Selam ve DUA ile...

joseffb06

Kayıtlı Kullanıcı
Estafurllah tenkit etmek haddimize değil.Ben zaten yorum yaparken araya soru sıkıştıracağım demiştim.
Sorun şurda ben hanefi mezhebindeyim,peygamber efendimiz gibi sünnet namazı kılıyorum.
Ama Şafii mezhebindeki kardeşlerimin farz borcu olduğu zaman sünnet namazı kılması haram deniyor
peygamber efendimizin kıldığı sünneti kılamayarak sevaptan mahrum kalıyorlar.

mavci

Yönetici
Estafurllah tenkit etmek haddimize değil.Ben zaten yorum yaparken araya soru sıkıştıracağım demiştim.
Sorun şurda ben hanefi mezhebindeyim,peygamber efendimiz gibi sünnet namazı kılıyorum.
Ama Şafii mezhebindeki kardeşlerimin farz borcu olduğu zaman sünnet namazı kılması haram deniyor
peygamber efendimizin kıldığı sünneti kılamayarak sevaptan mahrum kalıyorlar.

Yok kardeşim...
Kalbinizi ferah tutun...
Ben sadece açıklama yapmak istedim...
Selam ve DUA ile...

mavci

Yönetici
Hadislerde, mahşerde sorulacak ilk sorunun namazdan olacağı hatırlatılmakta, namazdan kaybedeni, ötekilerden kazanmasının pek kurtarmayacağına da işaret edilmektedir.
Öyle ise ilk işimiz, mahşerde ilk sorulacak sorunun cevabını kolay verebilmemiz için namazlarımızı mutlaka vaktinde kılmamız, kılamadıklarımızı da bulduğumuz fırsatlarda mutlaka kaza ederek Rabb'imizin huzuruna namaz borcunu ödemiş olarak çıkmaya gayret etmemiz olmalıdır.

Bunun için günün her saati kaza namazı kılma saatidir.
Ancak üç kerahet vakti var ki; o vakitlerde kaza namazı kılınmaz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt