Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda Akla Gelen Kötü Düşünceler Namazı Bozar Mı? (1 Kullanıcı)

Taygun

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamadasi.com
Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn 97-98)

İnsan büyük bir şevk ile Rabbinin huzurundaymış gibi namaz kıldığı esnada bazen akıl, kalp ve hayaline kötü düşünceler, vesveseler gelebilir. Bu durum namazdaki lezzetin kaçmasına sebep olur. Hatta kabul olup-olmadığı hakkında ciddi bir telaş ve heyecana düşürür.

Ayrıca o vesveseleri kendi fikri zannederek “ Eyvah benim kalbim ne kadar bozulmuş, namaz gibi en kudsi bir ibadette bile en çirkin şeyleri düşünüp, hayal ediyorum” diyerek kendisi hakkında ümitsizliğe düşer. Şeytanın bu vesveselerine çok fazla ehemmiyet veren bir insan, namazı bile terk edebilecek hale gelebilir.

Fakat nasıl yılan, akrep gibi zehirli hayvanların ekrandaki görüntüleri bize bir zarar vermez. Bunun gibi irade dışı namaz içerisinde akla, hayale ve kalbe gelen kötü düşünceler de namazın makbuliyetine zarar vermez.

Hem bu tür kötü düşünceler ve vesveseler kalbin sözü değildir. Bunun delili insanın o sözlerden ve o hayallerden rahatsız olup, üzülmesidir. Bunlar kalbe yakın olan lümme-i şeytaniye denilen yerden gelen şeytanın vesveseleridir.

Bununla beraber vesveseler adeta balona benzer. Üfledikçe yani ehemmiyet verdikçe büyür, ehemmiyet verilmezse küçülür ve sönerler.

İnsanın yapması gereken şey; namazda böyle vesveselerin zihnini meşgul ettiğini fark ettiği anda hemen onlarla meşguliyeti bırakıp, Cenab-ı Hakk’ın huzurunda olduğunu düşünmesidir.

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Herkesin aklına her zaman bu tarz vesveseler geliyor, benim de çok oluyordu bir zaman, daha sonraları namazda Allah'ın huzurunda olduğumu seccademin üzerinde meleklerin olduğunu ve secdelerimde Allah ile yakın olduğum en önemli an olduğunu düşünerek bu vesveselerden kurtulabildim.. Tabiki tamamen kurtulamadım ama azalttım diyebilirim. Allah herkese savaşma gücü kudreti versin.. Selametle..

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Önceden bana da çok geliyordu. Ablam ve din kültürü öğretmenim Allah'ın sevdiğinden ve şeytanın kıskanmasından olabileceğini söylemişlerdi. O yüzden neredeyse vesvese geldi diye seviniyordum...

Şimdi kılıyorum kafam bomboş. Sanki sadece oturup kalkıyorum! Ve şimdi de neredeyse vesvese gelmediği için kendimi yiyeceğim. :)

Taygun

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamadasi.com
Bana da çok aşırı olduğu için bu konu hakkında bi araştırma yapmak istedim. Bulduğum verilerin toplamı bu konudur. Yaşadığım vesvese durumu beni çok rahatsız etmekte. Açıkça söylemek gerekirse, Namaz esnasında aklıma gelen düşünceler Rabbimden Dünya'lık işlerimin rahatlaması için ettiğim dualar oluyor ve sırf bunun yüzünden namaz kılıyormuşum gibi hissetmemi sağlıyor. Ve Namaz sonrasında bulduğum huzur zamanla pişmanlığa dönmeye başlıyor. Utanıyorum açıkçası. Umarım bu vesvese durumundan bir an önce kurtulup. Tüm kalbimle Rabbim'in huzuruna çıkabilirim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt