Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZI SEVEBİLİYOR MUYUZ? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Kendi kendimize şöyle bir düşünüp soralım ve samimi olarak cevap verelim; Bir Müslüman olarak namazı sevebiliyor muyuz? Her zaman için namazı seven bir insan mıyız? Namaz vakti gelse, ezan okunsa, namaz kılsam, canım namaz kılmak istiyor diyor muyuz hiç?
Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden? Karnımız iyice acıktığı zaman yanımızdakilerin konuştuklarını anlamaz duruma gelerek aklımızı yemeğe taktığımız gibi, namaza olan açlığımızdan dolayı da aynı durum meydana geliyor mu, kafamızı namaza taktığımız oluyor mu
Bazen canımız bir şey istediğinden dolayı belirli bir öğün olmadığı halde mutfağa girip bir şeyler atıştırdığımız gibi, farz olan vakitlerin dışında gönlümüz namaz kılmak istiyor mu, durup dururken iki rekât namaz kıldığımız oluyor mu? Sözü uzatmadan söyleyelim Allah Teala ile beraber olmayı arzu ediyor muyuz?
Ezan sesi bizde nasıl bir etki yapıyor, ezanı duyduğumuzda çok müthiş bir müjdeli haber almışçasına gözlerimizin ışığı parıldıyor mu? Ezanın sözlerini tahlil ettiğimiz oluyor mu, tekbirler, tevhidler ve şehadetler kulağımıza ulaştığında ruhumuzun derinliklerine kadar ulaşıyor mu?
Biraz sonra Allah Teala ile beraber olacağım, rabbimin huzuruna varıp samimi bir şekilde kendimi Ona arz edeceğim. Onun kelamını Ona okuyacağım ve O da beni dinleyecek. Her taraftan üzerime çullanan ve içerisinde boğulduğum atmosferden kurtulacağım, beni boğmaya çalışan şu karanlıktan sıyrılacağım, hepsini arkama atacağım, beni yaratanın huzuruna varacağım, Onunla yüz yüze geliyor gibi olacağım, Ona halimi arz edeceğim. Şu anda ne kadar mutluyum, ne güzel
Evet, bu ve benzeri duygu ve düşünceler geçiyor mu içimizden? Samimi olarak cevap verelim.
Sonra bu düşüncelerimiz bir bir gerçekleşiyor mu? Yani Allah Tealanın huzuruna vardığımızda Onunla gerçekten sağlıklı bir bağlantı kurabiliyor, beraber olabiliyor muyuz? Bunun en önemli belirtisi olarak da Onunla olan bu beraberliğimizi uzatmak istiyor ve uzatıyor muyuz? Kıyamımızı, kıraatimizi, rükûmuzu, secdemizi ve son oturuşumuz, yani her bir rüknü kendi içersinde uzatıyor muyuz? Evet, sırf Allah Teala ile beraberliğimizden dolayı uzatabiliyor muyuz rükünlerimizi, yani namazımızı?

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZI SEVEBİLİYOR MUYUZ?

SAMİMİ SÖYLEMEK GEREKİRSE HAYIR

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

keşke evet olsaydı canımkardeşimm
rabbim birgün içten evet demeyi nasip etsin

teacher

Kayıtlı Kullanıcı

Gözlerim doldu sorgulayışınızı okurken .....Neden bir gün bir anda ( iki dk sonra bile olabilir) yok olacağını bildiğimiz bu dünyayla bu kadar çok ilgileniyoruzda asıl yaratılış amacımızdan bu kadar uzaktayız......RABBİM bizi bize bırakma.... bizi nefsimizin eline bırakma ne olur? (amin)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

gözlerinizin dolması ayrı bir güzelliktir kardeşim duanıza amin dememek mümkünmü amin amin selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Namaz kılmak, namaz kılmayı düşünmek bence kötülüklerden uzak durmaktır. Bugün eğer insanlar yani bizler kötülüklerden uzak durabiliyorsak o zaman ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu durum nedir peki?
Demek ki biz özüyle, sözüyle yaşayan insanlar değiliz.
Rabbim hepimiz için ıslah kapılarını açsın ve bize acısın çünkü bizim bize acıyacağımız yok
selam ve dua ile...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet haklısınız biz zaten manevi değerlerimize hakkıyla sahip çıksaydık görevlerimizi bilinçli yapsaydık durum böyle olmazı bir yürekl,i kardeşimçıkıpta ben namazı hakkıyla seviyorum gerçekten özlemle bekliyorum diyemedi çünkü insanımızın öncelikleri başka artık evet rabbim bize acısın çünkü bizimkendimize acıdığımız yok selam ve dua ile

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

BEN OGLUMU KAYBETTIGIM GÜN SADECE ZERDA ABLAMIN YAZDIKLARINI YAPTIM BENI NAMAZDAN BA$KA BIRSEY TESELLI ETMEMI$TI.OGLUM KABRE GIRERKEN BENDE SECDEYE DÜ$TÜM HIC OKADAR ACI CEKEREK NAMAZ KILMAMI$TIM AMA BUNA KAR$ILIK HICBIR NAMAZIMDA O GÜNE KADAR ÖYLESINE ZEVK ALMAMI$TIM.BEN RABBIMLE ALI$ VERI$ YAPIYORDUM ALDIGIMDA COK SEVINMI$TIM VERIRKEN HICBIR$EY SÖYLEMEYE HAKKIM YOKTU SEYTAN BÜTÜN CAHILLERI ÜSTÜME SALDI O GÜN SABRIMI TAKDIR ETMEYENLER BENI KIBIRLE SUCLADI.KIBIR SEYTANDANDIR. O GÜNDEN BERI HER NAMAZA DURU$UMDA KALBIMI BIR HEYECAN SARIYOR.

firdevs

Kayıtlı Kullanıcı

gerçekten hayatta bazı acılar vardır.dayanılmaz gibi gorulsede,yurekten teslımıyet her acının ustesinden gelebılır dıye duşunuyorum.rabbım cumlemizi taşıyabileceğimiz yuklerle imtıhana tabı tutar inşallah.......

firdevs

Kayıtlı Kullanıcı

çoğunlukla evet.ama bazen hayır.bu durumdanda oldukça rahatsız oluyorum.o huşuyu bır kez tadınca her namazımda yaşamak istıyorum yaşayamayıncada moralım bozuluyor,namazım zevk vermıyor.bu durum sizlerdede oluyormu yanı her namazda aynı huşuyu tadıyormusunuz.bende bu durum cok sık olmuyor ama olduğundada rahatsızlık duyuyorum.dıkkat attım evımın dışında kıldığım namazlar genelde boyle.bu yuzdende evımden çıkmayı ,bır yere gıtmeyı pek istemıyorum.bu konuyla ilgili yorumlarınızı beklıyorum.çunku bu benı çok üzüyor.duşuncelerinizi benle paylaşırsanız sevınırım.belkı bende her yerde kıldığım namazdan sizin sayenızde zevk alırım.bunada sizler vesile olursunuz inşallah.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

firdevs kardesim tabiki insan evinde rahat eder fakat evinin disindada namaz kilmak zorunda kalir.öyle bir durumda senin namaz kilmana vesile olan ev halkina yada mekan sahibine de sevab yaziliyor yada senin namaz kildigini gören varsa cocuk yada yetiskinlerede örnek oluyorsun müslüman her daim dogru yolu gören ve gösteren örnek insandir degil mi.senin sayende birisi namaza baslasa nasil hissedersin degilmi.mesela tarlada calisirken namaz kiliyordum agaclara topraga ve bitkilere diyordum ki bakin sahitsiniz ahirette bana sahitlik yapin su anda digerleri gibi yatip dinlenebilirdim diye sefaat istiyordum o zaman cok kücüktüm 14yada15 yasindaydim.yani sahidin cogalmis olur benim nacizane fikirlerim.simdi Almanya dayim ve esimle calisiyorum gittigim yerlerde cami yada dükkanlarin bir kösesinde eda ediyorum namazimi

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ablacım

Bir Namaz Ki İçinde kendimizi bulmak
Bir Namaz ki içinde Rabbbimle Olmak
Bir Namaz ki Yanımda efendim Arkamda Dünyayı görmek
Bir Namaz ki Sözden Gözden Dünyadan Öte olmak

Bir Abdest ki içinde suyla degil Maneviyatla temizlenmek
Bir Abdest ki HAsan ile Hüseyinden öğrenmek
Bir Abdest ki Çekilden Geçip Manada birleşmek
Bir Abdest ki Efendimden görmek ondan bilmek

Kandırma Nefsim kendini
Yapmalısın Sende bu emirleri
Ne yazık geçmekte ömür gaflette
Bilmelisin ki kendini bilsin Rabbinde seni

ALLAH RAZI OLSUN ABLACIM ÇOK GÜZEL Bİ YAZIYDI...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa kardesim senin bu siirlerin beni cok etkiliyor imanimi tetikliyor sanki daha cok yapmam gerek diyorum
ALLAH RAZI OLSUN!!!

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten yazdı:
firdevs kardesim tabiki insan evinde rahat eder fakat evinin disindada namaz kilmak zorunda kalir.öyle bir durumda senin namaz kilmana vesile olan ev halkina yada mekan sahibine de sevab yaziliyor yada senin namaz kildigini gören varsa cocuk yada yetiskinlerede örnek oluyorsun müslüman her daim dogru yolu gören ve gösteren örnek insandir degil mi.senin sayende birisi namaza baslasa nasil hissedersin degilmi.mesela tarlada calisirken namaz kiliyordum agaclara topraga ve bitkilere diyordum ki bakin sahitsiniz ahirette bana sahitlik yapin su anda digerleri gibi yatip dinlenebilirdim diye sefaat istiyordum o zaman cok kücüktüm 14yada15 yasindaydim.yani sahidin cogalmis olur benim nacizane fikirlerim.simdi Almanya dayim ve esimle calisiyorum gittigim yerlerde cami yada dükkanlarin bir kösesinde eda ediyorum namazimi

Allah kabul etsin

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

Est. abla bizden gelen bişey yok sen alman gerekeni alıyorsun Rabbim ne yüce bir abim demişt ki bana...
Bazıları sohbetten alır dersini
Bazırları İlahiden alır nasibini
bazıları Konuşurken alır alacağını...

zel

Kayıtlı Kullanıcı

Sanırım 40 vakitten 5 vakite düşen namaz bazen sımsıkı sarıldığımız ,son zamanlarda sırf farz olduğumuz için kıldığımız bir ibadet haline geldi.Ne mutlu sizin gibi namazı vakit dışında da hatırlayanlara onu Allah'a daha çok yaklaşmak amacıyla kılanlara.Aminlerinize yürekten katılıyorum.B)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

Siyahgulsevdalisi yazdı:
Est. abla bizden gelen bişey yok sen alman gerekeni alıyorsun Rabbim ne yüce bir abim demişt ki bana...
Bazıları sohbetten alır dersini
Bazırları İlahiden alır nasibini
bazıları Konuşurken alır alacağını...

COK DOGRU KARDESIM BEN SEVDIM SENI MAGBUDUMA ILAHISINDE HICKIRARAK AGLARIM BENI BIR BA$KA ETKILER ILAHILER $IIRLER
INSAN ALMASINI BILECEK FAKAT SENIN GIBI GÖNLÜNDEKINI DILE DÖKÜPTE KAR$ISINDAKININ ALLAH A$KINI TETIKLEYEN OLDUMU BIR BA$KA GELIYOR INSANA OKUDUKLARI ALLAH SENDEN VE SENIN GIBILERDEN RAZI OLSUN!!

BIRNIUR KARDESIM AMIN CÜMLEMIZIN KABUL OLSUN INSALLAH

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten kardeşim emin ol yazdıkların beni çok etkiledi evlat acısı muhakkak çok zor olmalı rabbim sabrını daim etsin sende biliyorsunki o evlat sana şefaat edecektir özelliklede isyan etmmeyip rabbine secde edebilmen çok güzel seni canı gönlüden tebrik ediyorum rabbim bu güzel imanı sende daim kılsın inş

yeldegirmeni

Kayıtlı Kullanıcı

ilk once yazın için Allah razı olsun.yazıyı okurken kendımı sırguladımda acaba ben ne haldeyım dıe maalesef durumm vahım.evet namazımı kılarım ama senn dedgın gıbı degıl maalsef ablacm.yanı keske evet dıebılseydım bu sorulara ama hayır ve kendımdende utanıyrum insallah bıgun tam anlamıyla evet olur bu cevp.evet namaz bana huzu verıyo ve sevıryum onu ama baznde insan dunya işlerıne o kadr dalıyokı tam anlamıyla eda edemıyrum:(

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

namaz bizim hayatımızın olmazsa olmazlarından olmaliki rabbimize karşı yüzümüz olsun namaz çok değerli bir ibadet kulun rabbiyle oln buluşması bunu özleyerek beklememiz gerekirr özlemek ve gözlemek ezan sesini duyunca kalbi titremek rabbimin huzuruna çıkarken kalb çarpıntılaırnı duymak evet kardeşler bu bizde yokkk rabbim şuur nasib etsin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt