Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazla Diriliş... (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan tevbekarım
  • Başlangıç tarihi
T

tevbekarım

* Yıl 1997.

Yaş 35.

Geç de olsa askere gidiyorum. Benim askerliğim 28 Şubat’a denk geliyor.

Askeriyeye götürdüğüm bütün kitaplar kontrol ediliyor. Bütün kitaplara izin çıktı ama bir tek kitaba izin verilmedi: Kuran!

* Son 15 yılda Allah bu 28 Şubat’ı yerin dibine gömdü!

* Kuran sonsuz bir hazinedir.

Kuran Allah’la iletişim kurmaktır.

* Hangi konuyu araştırırsanız Kuran’da vardır.

* Kuran’la o kadar yoğun ilişkimiz olmalı ki; Kuran’da bir sayfa açıp bize ne diyor diye bakabilelim.

* Kalbimiz Kuran’a bağlı olursa Cenab-ı Allah bizimle konuşur.

* “Kim Ayetel Kürsi’yi namazdan sonra okursa cennetle arasında sadece ölüm vardır” (Hadis-i Şerif)

* Kuran indiği gecede okunursa; her harfine 30 bin sevap yazılır.

* “Kim sabah ve akşam vaktinde Haşr Suresi’nin son üç ayetinin okursa ve bu vakitler arasında ölürse, şehit olarak ölür”

* Bu ayetlerin o kadar derin bir manası vardır ki; bu yüzden bu kadar büyük bir ödül verilir.

* Kuran, kendi kendini tefsir eder. Bir ayet diğer bir ayeti açıklar.

* Fatiha Suresinde Rabbimizden o kadar güzel şeyler istiyoruz ki; onu hızlı ve anlaşılmaz bir şekilde okumak bize hiç yakışmaz!

* Cumhurbaşkanı ile buluşmaya giderken; yüzlerce defa giysimize, neler konuşacağımıza dikkat ediyoruz da; âlemlerin rabbi, her şeyin sahibiyle her gün buluştuğumuz namazdaki okuduklarımıza neden dikkat etmiyoruz!

* İstenilirse Kuran 1 günde öğrenilir!

* Kuran öğretmeyi kolaylaştıran panolar için iletişim: ibrahimtunc.com

CEMİL TOKPINAR

İkinci Bölümde Ahmet Bulut sözü aldı:
* “Zuhruf Suresi 44. ayeti düstur edindim” demiş Abdurrahman Dilipak.

* Allah’ın ilk emri “Oku” olmuştur.

Öyle zannediyorum ki; “Ahirette bize soracağı ilk soru da ‘Okudun mu?’ olacaktır!”

* Bir ömür yaşayıp “Allah bize ne diyor” diye açık Kuran okumamak ayıp olmaz mı?

* Haydi hemen başlayın: “Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla…”

* İnsan duyduğuna değil, gördüğüne inanır. Biz çocuklarımıza “Namaz kıl” derken kendimiz kılmıyorsak, çocuklar duyduklarına değil sizde gördüklerine inanacaktır!

* Gelecek 2012 yılın 5 Mart’ına kadar herkes Kuran Mealini okumaya söz versin!

* “Ya Rabbi, Kuran’ı kalbimizin baharı eyle” (Hadis-i Şerif)

Cemil Tokpınar aldı sözü tekrar:

* “Siz beni nasıl anarsanız ben de sizi öyle anarım” (Bakara 152. ayet)

* 314 sahabe 1000 müşrikle savaşmış; savaşta bile cemaatle namaz kılmışlardır!

* Siz nerede olursanız olun Allah sizinle beraberdir. Cenab-ı Allah 1001 ismiyle sizinle beraberdir.

* Allah’ın dinine yardım edin. Allah da size yardım etsin!

* Biz namaz âşığı olursak; Allah şeytanı bile bize hizmetçi yapar!

* Tüm zamanlarda ve tüm mekânlarda imamımız Hz. Peygamberdir. Kim namazı terk etmiş olursa Peygamberi terk etmiş olur!

NİĞDE KONFERANSINDAN NOTLAR

T

tevbekarım

Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Namaz için söyledikleri;

Mesnevi-i Nuriyede şöyle denilir: “Vaktin evvelinde, Kâ’be’yi hayalen nazara almakla namaz kılmak mendubdur ki, birbirine giren daireler gibi Beyt’in etrafında teşekkül eden safları görmekle, yakın saflar Beyt’i ihata ettikleri gibi, en uzak safların da âlem-i İslâmı ihata etmiş olduğunu hayal ile görsün.”

Rahmetli Bayram Yüksel, Üstadın namazıyla ilgili şöyle anlatır:

"Üstadımız, namazı çok huşu içinde kılardı. Sûreleri okurken tane tane okurdu. Namaza dururken, tam huzura vardığında, niyet ederken, `Allahü Ekber` dediği zaman, bizler arkasında korkardık. Mübalağa olmasın, ahşap bina sarsılırdı.

"Üstadımız namaz vaktine çok dikkat ederdi. Namazı vaktinde kılardı. Meselâ, Isparta`dan çıktığımızda, Emirdağ`a beş dakika sonra varacak olsak bile, Üstadımız saate bakar, kış, fırtına olsa beklemez, hemen namazı vaktinde kılardı. Kırlarda olsun, yolculukta olsun, namazı vaktin evvelinde kılardı. Bu mevzuda kendisi şöyle der:

"Namazı vaktinde kılmanın ne derece tükenmez, uhrevî bir sermaye olduğu anlaşılıyor ki, her namaz vaktinde âlem-i İslâm denilen muazzam camide, yüz milyondan fazla cemaat-ı kübra namaz kılıyor. O cemaatte her bir adam umum cemaate dua ediyor."İhdina`s-sırata`l-müstakim` (Bizi doğru yola hidayet eyle) diyor. Her biri umum cemaate hem şefaatçi, hem duacı olur.

"O vakit, namaza iştirak etmeyen hissesini alamaz. Kaynayan mirî ve askerî kazanına karavanasını götürmeyen, tayinatını alamadığı gibi, cemaat-ı kübrânın mânevî matbahında kaynayan mânevî erzakını alamaz. Belki namaza iştirakle o cemaatın ordusuna iştirak etmiş olmakla ve dualarına amin demek olan namazı vaktinde kılmakla alabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt