Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasıl Dua Edilmelidir? (1 Kullanıcı)

OptimusPrime

Kayıtlı Kullanıcı
Cümleten selamın aleyküm. Belki biraz ayrıntı ama benim kafamı kurcalayan bir konu var, duanın ediliş şekli önemli midir? Eğer önemliyse nasıl olmalıdır? İlla ki avuç içleri yukarı doğru bakacak şekilde mi olmalıdır? Yoksa iki el birleştirilerek de yapılsa, veya hiçbir şekil olmadan yani oturarak mesele yapılsa yanlış mıdır? Teşekkürler.

F

FiSeBiLiLLaH

Cümleten selamın aleyküm. Belki biraz ayrıntı ama benim kafamı kurcalayan bir konu var, duanın ediliş şekli önemli midir? Eğer önemliyse nasıl olmalıdır? İlla ki avuç içleri yukarı doğru bakacak şekilde mi olmalıdır? Yoksa iki el birleştirilerek de yapılsa, veya hiçbir şekil olmadan yani oturarak mesele yapılsa yanlış mıdır? Teşekkürler.

Aleykum selam ve rahmetullah.Öncelikle kardeşim şu tenbihi yapayım.Resulullah(s.a.v) 3 kere tekrarlayarak Dua ibadetin ta kendisidir.Buyuruyor.Onun için duayı yanlız Allah'a yapmalıyız yanlız ondan istemeliyiz..Şüphesiz ki hayırda şerde yanlız ondandır ve yanlız o bize yardım eder....

Dua ederken önce Efendimize(s.a.v) salavat getirmek müstehablardandır ayrıca Allah'ın güzel isimlerinide anmak müstehabtır.

Dua ederken ellerini kaldırsanda kaldırmasanda bir sakınca yoktur.
Güzel bir hadisle bitireyim..

Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Tealâ Anh) yapılan rivayetde peygam¬ber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: "Sizden biriniz acele edip: Duâ ettim de, duam kabul edilmedi, demedikçe, onun duası kabul edilir."[Buharî-Müslim ]

sevda gun gul

Kayıtlı Kullanıcı
aleykum selam ve rahmetullah.duanın seklı degıl ısrarla istenmesı onemlı bence.bizkullar bıkmadan usanmadan rabbimizden istemeliyiz.şunu unutmayalım Rabbim kabul etmeyecegi duayı kuluna ettirmezmis.hayrı isteyenlerden, hayırda ısrrar edenlenden olmak dilegiyle.AEO

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Allah resulu Ellerini Allaha acar dua ile ona yalvarırdı.

Nezaman Ellerini böyle duaya kaldırdığında yüzüne sürmeden indirmezdi.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt