Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Niçin Evlenmiyor (1 Kullanıcı)

Dünya-Ahireti

Kayıtlı Kullanıcı
ölüm var

bundan beş yıl öncesiydi ben nişanlıydım.tabi her şey çok güzel yeni eşyalar alışverişler sevdiğim insanla evlenme arefesindeyim aklım iki karış havada laylay lom bir şekilde geziyordum.bir gece sabaha karşı rüyamda beni annem yatırmış bir yere yıkıyor bir taraftanda ağıtlar yakıyor ben nolduğunun farkında değilim kızıyorum napıyosun anne diyorum saçmalama ben kendim yıkanırım diye fırça atıyorum.ama annem beni duymuyor.sonrasında beni uzunca beyaz bir bez parçasına sarıyorlar ve ben ozaman öldüğümü anlıyorum.ben hayatımda bir cenaze nasıl yıkanır nasıl kefenlenir hiç görmemiştim.daha sonra beni tabuta koyuyorlar ve cenaze namazımı kılmak için saf tutuyorlar.hayatımın en önemli üç erkeği ön safta duruyordu.babam dayım ve nişanlım ağlıyorlardı.ben ölmedim ağlamayın diyordum duymuyorlardı.namazıda kılmışlardı sıra defnetmeye gelmişti.mezarın başına geldik aldılar beni tabuttan sağ tarafıma doğru koydular toprağa.o anı hissettim toprağa konulduğumu cidden sırtımın yere geldiğini hissettim ve eyvaah ben gerçekten ölmüşüm dedim.korkulukları dizmeye başladılar ayak ucumdan başıma doğru ben hiç cenaze defni görmemiştim rüyamda öğrendim korkuluk isimli tahtaların varlığını.son tahtayı bulamamışlardı sevindim açık kalacak zanneddim buldular ve onuda kapattılar.toprağı attıkça ışıktan eser kalmadı.karardı herşey herkes birer birer gitti yanımdan.ben karanlıkta yalnız kalmıştımki sabah ezanıyla ben ölmedim diye çığlıklarla uyandım annem babam yatıştıramıyorlardı bakın ben ölmedim gömmeyin beni diyordum.ben yaşıyorum diyordum.üç gün göğsüm ağrımıştı konuşamamıştım.Allah(c.c) bana ders vermişti.ölümde var demişti.şimdi her cenaze görüşümde benim rüyamda çektiğim o inanılmaz tarifsiz sıkıntıyı onlarada çekicekler şimdi diye onlar için üzülüyorum.

Sayili

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim şeytana ve nefse uyan bizleri affet... günahlarımızdan sana sığınırız. Allah ım sen yardımcımız ol. Allah razı olsun çok güzel paylaşımlar

Amin Kardeşim Şüphesiz Rabbimiz Pek Merhametlidir Cümlemizin Günalarını Bağışlasın

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
ölüm var

bundan beş yıl öncesiydi ben nişanlıydım.tabi her şey çok güzel yeni eşyalar alışverişler sevdiğim insanla evlenme arefesindeyim aklım iki karış havada laylay lom bir şekilde geziyordum.bir gece sabaha karşı rüyamda beni annem yatırmış bir yere yıkıyor bir taraftanda ağıtlar yakıyor ben nolduğunun farkında değilim kızıyorum napıyosun anne diyorum saçmalama ben kendim yıkanırım diye fırça atıyorum.ama annem beni duymuyor.sonrasında beni uzunca beyaz bir bez parçasına sarıyorlar ve ben ozaman öldüğümü anlıyorum.ben hayatımda bir cenaze nasıl yıkanır nasıl kefenlenir hiç görmemiştim.daha sonra beni tabuta koyuyorlar ve cenaze namazımı kılmak için saf tutuyorlar.hayatımın en önemli üç erkeği ön safta duruyordu.babam dayım ve nişanlım ağlıyorlardı.ben ölmedim ağlamayın diyordum duymuyorlardı.namazıda kılmışlardı sıra defnetmeye gelmişti.mezarın başına geldik aldılar beni tabuttan sağ tarafıma doğru koydular toprağa.o anı hissettim toprağa konulduğumu cidden sırtımın yere geldiğini hissettim ve eyvaah ben gerçekten ölmüşüm dedim.korkulukları dizmeye başladılar ayak ucumdan başıma doğru ben hiç cenaze defni görmemiştim rüyamda öğrendim korkuluk isimli tahtaların varlığını.son tahtayı bulamamışlardı sevindim açık kalacak zanneddim buldular ve onuda kapattılar.toprağı attıkça ışıktan eser kalmadı.karardı herşey herkes birer birer gitti yanımdan.ben karanlıkta yalnız kalmıştımki sabah ezanıyla ben ölmedim diye çığlıklarla uyandım annem babam yatıştıramıyorlardı bakın ben ölmedim gömmeyin beni diyordum.ben yaşıyorum diyordum.üç gün göğsüm ağrımıştı konuşamamıştım.Allah(c.c) bana ders vermişti.ölümde var demişti.şimdi her cenaze görüşümde benim rüyamda çektiğim o inanılmaz tarifsiz sıkıntıyı onlarada çekicekler şimdi diye onlar için üzülüyorum.

İbret dolu satırlarınızı okurken adeta tüylerimiz ürperdi.Allahü teala ölüm gelmeden önce uyanan kullarından eylesin.İslam alimleri uyuduğun gibi öleceksin buyurmuşlar.Allahü teala imanla şehiden ölmeyi cümlemize nasib eylesin İnşallahü teala.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü"
çok güzel bir paylaşımdı.allah razı olsun.allah o günümüze yardım etsin.selametle kalın.

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam
allah razı olsun
emeğinize sağlık
selametle

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
ES-SELAMUN ALEYKÜM

allah razı olsun güzel paylaşım emeğine sağlık

selam...dua....muhabbet ile kal

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
burdan nasıl bir sonuç çıkar evlenmemeli miyiz yani?:S

turk182m_1

Kayıtlı Kullanıcı
Enes ibni Mâlik radıyallahu anh şöyle dedi:
Peygamber Efendimizin nâfile ibadetlerini öğrenmek üzere, sahâbeden üç kişilik bir grup, Peygamber hanımlarının evlerine geldiler. Kendilerine Efendimiz’in ibadetleri bildirilince, onlar bunu azımsadılar ve
– Allah’ın Resûlü nerede biz neredeyiz? Onun geçmişteki ve gelecekteki günahları bağışlanmıştır, dediler. İçlerinden biri:
– Ben ömrümün sonuna kadar, bütün gece uyumaksızın namaz kılacağım, dedi. Bir diğeri:
– Ben de hayatım boyunca gündüzleri oruç tutacağım ve oruçsuz gün geçirmeyeceğim, dedi. Üçüncü sahâbî de:
– Ben de sağ olduğum sürece kadınlardan uzak kalacak, asla evlenmeyeceğim, diye söz verdi. Bir müddet sonra Peygamberimiz onların yanına geldi ve kendilerine şunları söyledi:
– “Şöyle şöyle diyen sizler misiniz? Sizi uyarıyorum! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve O’na en saygılı olanınızım. Fakat ben bazan oruç tutuyor, bazan tutmuyorum. Gece hem namaz kılıyor, hem de uyuyorum. Kadınlarla da evleniyorum. Benim sünnetimden yüz çeviren kimse benden değildir.”

Buhârî, Nikâh 1; Müslim, Nikâh 5. Ayrıca bk. Nesâî, Nikâh 4.

gullere-vurgun

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun...gerçekten çok güzel bi hanım Rabiatül Adeviyye...onun hayatındaki davranışları beni herzaman etkilemişir...adımın
Rabia olmasının sebebi de:dedem Rabiaatül adeviyye gibi ahlaklı olsun diye koymuş...eğer birazcıkta olsa almışsam ne mutlu bana...ve gecenin zifiri karanlığında ,uykunun en tatlı aralığında ,Rabbiyle başbaşa olan bi hanımdan da bu beklenirdi doğrusu...:)
Onu çok seviyorum Allah razı olsun paylaşımlarınız için...

_YUSUF_

Yönetici
ölüm var

Başlıkla alakalı değil belki ama kusura bakmayım çok ilgimi çekti anlattıkları o nedenle bende içimden geleni paylaşmak istedim.

Gerçekten ders alınması gereken bir olay yaşamışsınız.Ne mutlu bu tür olayları yaşayıpta ders alabilene.Nice insanlar varki önlerine yüzlerce kez bu tür fırsatlar çıkmasına ragmen görmemek için gözlerini kapatırlar.Ve sonundada halak olup giderler.

Mevlamız bazen herhangi bir vesile ile şevkat tokadını atarki kulum kendine gelsin bana dönsün affedeyim diye sizede böyle bir şevkat tokadı gelmiş Elhamdülillah ki ders alan kullardan olmuşsunuz
Rabbim doğru yoldan ayırmasın bizleri işaAllah

Selam ve dua ile.

alemra

Kayıtlı Kullanıcı
selamu aleyküm kardeşlerim o zamanki insanlarla ne fikrimiz nede zikrimiz o yüzden o kadar ince düşünmemizde imkansızdır diye düşünüyorum ben

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı
Aslında doğru önümüzde böyle dehşetli günler varken evlenmeyi ne yapcaz.Bir yandanda nefis var,nefsini terbiye edenler ve evlenmek istemeyenler evlenmesin.Bir hadiste evlenmeyenler,nefsini dizginlemek için oruç tutsun diyordu...
Teşekkürler güzel bir paylaşımdı.

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Kıymetli kardeşim 6 ay gibi bir süredir sizlerden ayrıyım ara sıra yazılarınıza bakındığım oluyordu bugünde yine bakınırken eski bir kardeşin yani senin bu yazına denk geldim biraz garibime gitti çünkü bir ucundan benide ilgilendiriyordu konun nasılmı? şöyleki; bu kardeşinde uzunca bir zaman bekar kalmıştı 6 ay önce evlendim yaşım 35 e dayandı,evlilik düşünmüyordum aslında ancak Resulullah (s.a.v) efendimizin '' Bile bile evlenmeyen benden değildir'' sözlerine Hz.Ömerin R.a ''Ben Allahın resulünden bu sözleri duydum ya! ölüm döşeğinde eşim ölse dul kalsam yinede evlenirim '' dediği hadisleri ve sözleri okudum,buna benzer nice de hadisler var (kütüb-i sitte kaynaklı),şimdi konunda geçen bana 3 şeyin cevabını verin meselesindeki bu 3 şeyle acaba bütün müslümanlar mükellef değilmidir sadece rabia annemiz içinmidir bu korkulası şeyler hayır bütün müslümanlar içindir o zaman bizler temiz insanlar olmalı,dengimiz kişiler bulmalı güzel soylar için evlenmeliyiz ki; geleceğimizin Râbia-tül Adeviyye anemiz gibi evliyalarını yetiştirebilelim sahi rabia annemizinde bir annesi bir babası yokmuydu elbette vardılar onlarda anlattığım gibi sünnet üzere dinimizi yaşayan ve evlenen kişiler olmakla rabia annemiz gibi bir evlat sahibi oldular,bakın bir kitapta şöyle yazıyordu,geçmiş zamanda delhide bir alim zat ilim için şehir şehir geziniyor son gittiği şehirde biraz kalıyor o şehrin halkı bu kişinin alim ve değerli bir zat olduğunu öğreniyor bir zaman sonra bir kadın geliyor bu zata diyorki ''Efendi biz seni tanıdık bildik şunu diyeceğim ki; benim bir kız kardeşim var dizimde büyüttüm terbiyesini bizzat ben verdim şimdi dilerim ki senin gibi müslüman bir zat ile evlendireyim '' alim olan zat mahcup olmuş birşey diyememiş gece istihare yapmış rüyasında manen evlenmesine onay çıkınca kadıncağıza haber etmiş ve tekliflerini kabul etmiş sonra nemi olmuş bu iki zattan İMAMI RABBANİ MÜCEDDİDİ ELFİ SANİ AHMED FARUKİ SERHENDİ isimli zamanın alimi evliyası bir zat meydana gelmiş,evlenmezsek nasıl çoğalacağız.
Rabia annemiz için bir kasıt aramıyorum ama sizde iyi bilirsiniz ki çokca hikayeler vardır ki maksatları Allah Tealanın rahmeti ve azabını anlatmakla insanlara cennet lezzetini ve cehennem sıcağının korkusunu tattırmak içindir buda sanırım bunun gibi bir hikaye olsa gerek ancak bir kardeşimizin bu yazdıkların ile benim lisanıma tercüman oldun gibi sözlerini görünce üzüldüm neden evlenmiyorsun kardeşim bu hikayenin anlatmak istediği evlenmemek için değildir vurgusu önce ölümden sonrasını görmek sonra islami hayat sürmek sonra bu gördüğün ile islami bir hayat sürmektir aman evlen kardeşim aman evlenelim,söz uzadı hakkınızı helal edin...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt