Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

On Sahih Hadisi Şerif 42 (411-420) (1 Kullanıcı)

Mekkavi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ibrahimbeser.com
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 42 (411-420)

411- “ Yolcu kişinin namazı iki rekâttır, evine dönene kadar.” ( Faydul kadir hadis no 5093 ) (Seferi namaz)

412- “ İkindi vakti farz olarak kılınan (dört rekât) namaz orta namazdır.” ( Faydul kadir hadis no 5097 )

(Arapça adı ile salatul vusta)

(Kuran’ı Kerimde bakara süresi 238. ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır: (Namazlara ve orta namaza (ikindi namazı) devam edin; gönülden boyun eğerek Allah (c.c.) için namaza durun.)
Çok nadir bile olsa sabah namazını uykudan dolayı, ikindi namazını ise işten dolayı kılamayanlar olabilir.

413- “ Sizin evinizdeki namazınız, benim şu mescidimdeki namazınızdan daha faziletlidir. Ancak farz namazları dışındakiler.” ( Faydul kadir hadis no 5099 )

414- “ Ramazan ayı orucu on aya bedeldir. Sonraki ayda (Şevval ayında) altı gün oruç iki aya bedeldir. Böylece bir yıl oruç tutmuş sevabı alınır.” ( Faydul kadir hadis no 5117 )

415- “Sadaka çirkin ölümü önler.” ( Faydul kadir hadis no 5143 )

416- “ Küba Mescidi’nde namaz kılmak, umre yapmış gibidir.” (Faydul kadir hadis no 5173 )

(Umre sevabı alınır)

417- “ Oruç ile Kuran, kişiye kıyamet gününde şefaatçi olur. Oruç der k: Allah’ım ben bu kişiyi yemekten ve şehvetten alı koydum. Beni şefaatçi kıl. Kuran der ki: Allah’ım ben bu kişiyi gece uykusuz bıraktım. Beni şefaatçi kıl. Allah da şefaatlerini kabul eder. ” ( Faydul kadir hadis no 5203 )

418- “Namaz kılarken secde yapacağın yere bak.” ( Faydul kadir hadis no 5219 )

419- “ Ağrıyan veya acıyan yere sağ elini koy ve yedi defa şu duayı oku: ‘Eûzu bi izzetillâhi ve kudretihî min şerri mâ ecidû min vecâi hâzâ’ .” ( Faydul kadir hadis no 5221 )

420- “ Sağ elini kalbinin üzerine koy ve şu duayı üç kere oku: Bismillâhi dâvini bidevaike ve eşfini bişifaike ve ağnini bifadlike ammen sivak ve ahzir anni azake.” ( Faydul kadir hadis no 5225 )

(Yukarıdaki 5225 nolu hadisi şerifin içeriği şöyledir: Hazreti Aişe validemize gelen bir hanım; “Ya Aişe, hastalıklarımdan şifa bulmam için bana Hz. Peygamberin yaptığı dualardan birini öğret” demesi üzerine yukarıdaki duayı bu şekilde okumasını tavsiye etmiştir.)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt