Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

PEYGAMBER ZİYARETİNİZE GELSE... (1 Kullanıcı)

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı
"Bir gün Peygamber ziyaretinize gelse, Yalnızca birkaç günlüğüne çalsa kapınızı, Merak ediyorum neler yapacağınızı..."
Bunu okuduğunuz anda, inancı sıkı veya gevşek nasıl biri olursanız olun hafiften sarsılıyorsunuz.
Gerçekten de ne yaparız Peygamber kapımızı çalıverse! Hele O'nu dilinden düşürmeyen ama bir yandan da hayatın harala gürelesi içine "düşen"ler nasıl bir telaşa kapılırlar acaba?

Ancak bu şiirimsi metni yazan aslında neler yapacağımızdan emin. Diyor ki...
"Biliyorum. Böylesine şerefli bir konuğa en güzel odanızı açacağınızı, Ona sunacağınız yemeklerin en iyisi olacağını, Ve inandırmaya çalışacağınızı, Onu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı; Fakat söyleyin bana, Evinize doğru gelirken gördüğünüzde, O'nu hemen kapıda mı karşılayacaksınız? Yoksa içeri almadan önce, aceleyle, Bazı dergileri, gazeteleri çarçabuk saklayıp Yerine Kur'an'ı mı koyacaksınız? "
Diyor ki...
"Peki ya dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de saklayacak mısınız?
Ve bunun yerine ortalığa, Kitaplığınızın raflarında tozlanmış, Hadis kitapları mı çıkaracaksınız? Hemence içeriye girmesine izin verecek misiniz? Yoksa telaşla ne yapayım diyerek, Sağa sola mı koşturacaksınız?"
Diyor ki...
"Tanıştırmaktan onur duyacak mısınız en yakın arkadaşınızı onunla? Yoksa hiç karşılaşmamalarını mı umardınız, Peygamberin ziyareti bitene dek birbirleriyle? Şimdi söyleyin açık yüreklilikle, Onun kalmasını ister misiniz sizinle?
Sonsuza dek, hep birlikte... Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız, Ziyareti bitip gittiğinde?"
Kabul edelim ki çok etkileyici bir sorgulama bu! İnananların kendilerini hep eksik, hep kusurlu görme (ama alttan alta da kendilerini değil de çağı suçlu çıkarma) eğilimini destekleyici mahiyette bir etkisi var.
Yalnız namazında niyazında olanlara değil, belki daha çok da benim çevremden insanlara; yani az çok bu manevi iklimi soluyan ama kafası hep bulanık kalanlara ulaşacaktır.
O yüzden, belki "senin üzerine vazife değil ki" diyeceksiniz bana ama konuyla ilgili bir iki satır not düşmek istiyorum şu köşeye...
Çünkü bu gönül çalan, inananları hemen etkileyen metnin ciddi sorunları var.
Asrı Saadet, bazılarının uzaktan uzağa sandığının aksine aynı bugün gibi insani ve toplumsal eksikler, kusurlar, hınçlar, nefretler, düşmanlıklar, ayrılıklar, açgözlülükler ve yalan imanların iktidarıyla doluydu. Merak eden açar kitapları okur, okuyunca da şaşkınlıktan küçük dilini yutar. O çağı "saadetli" kılan O'nun varlığıydı. O'nun yaşadığı bir dönemde yaşamak, aynı vakti ve atmosferi solumaktı saadet...
"Peygamber ziyaretimize gelse ne yapardık?" diye dövünmeye kalkışmadan önce bunu bilmek gerekir. O, içerisinde hangi rüzgarlar esiyor olursa olsun, ziyaretinin değerini bilen her evin değerini vermişti!
O'nu yakından tanıyanların deyişiyle "umanı umutsuzluğa düşürmeyen, güleryüzlü, yumuşak huylu, asla bağırıp çağırmayan" Peygamber'in ziyaret ettiği bir eve "bakalım içeride ne kusurlar ne sapkınlıklar göreceğim" fikri ve duygusuyla gireceğini hayal etmek ve ettirmek yanlıştır.
Ziyaret edilenler açısından da asıl olan O'na gönüllerini açmalarıdır. Yoksa yalancıktan çeki düzen verilmiş evlerini değil...
Korkuya, telaşa ne gerek var? Huysuzluğa, karamsarlığa ne gerek var? Gelen Peygamber...
"Bir an önce gitmesini isteme" konusuna gelince... Kimsenin bu konuda başkası yerine konuşma, bu soruyu siyasal-toplumsal bir sorgulama haline getirme hakkı yok.
Çünkü...
Gelen "sevgili"yse eğer, kim gitmesini ister?

alıntıdır....

buket

Kayıtlı Kullanıcı
RE: PEYGAMBER ZİYARETİNİZE GELSE...

çomşükür rabbime ve onun resulune.allah razı olsun paylaşımın için.
adımlarımızı kendimizden emin bir şekilde atalım.yaptığımız her şeyden sorumluyuz çünkü.tereddüte her olmasın ibadetlerimzde...
Amin.

buket

Kayıtlı Kullanıcı

çok şükür rabbime ve onun resulune.allah razı olsun paylaşımın için.
adımlarımızı kendimizden emin bir şekilde atalım.yaptığımız her şeyden sorumluyuz çünkü.tereddüte her olmasın ibadetlerimzde...
Amin.

HEVES

Kayıtlı Kullanıcı

B)Allahım inşallah rüyalarımda sevgiler sevgilisini, yani güzel peygamberimizi görmeyi nasip eder yüce rabbim....B)

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

biliyor musuz arkadaslar hep diyordum kendimde ki,eger benden omrumun 1 yilini isteyip yerine 1 dk peygamberimiz(s.a.v.) yaninda olup onun mubarek sozlerini dinleme firsati verseydiler vallahi goz kirpmadan verirdim.....ne mutlu Onun devrinde yasayanlara...........

feyza85252

Kayıtlı Kullanıcı

kardeş Allah razı olsun bu metnişn şiirini dinlemiştim sanırım aynısı
muaazzam ve çok hakikatli şeyler...Keşke gelse diyecem ama görseydi gözlerimizin nuru bu hallerimizi
kahrolurdu belkide belkide onun duasıyla yolamı gelirdik bilinmez ama keşke soframızda 1 lokma ekmeğimiz olsada Rabbimin rahmetiyle onun şeffatine nail olup o bir lokmayı Onunla paylaşma gururuna erişebilsedik.....

nesrinbulut

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR ÖMÜR FEDA

RE: BİR ÖMÜR FEDA

Shehla yazdı:
biliyor musuz arkadaslar hep diyordum kendimde ki,eger benden omrumun 1 yilini isteyip yerine 1 dk peygamberimiz(s.a.v.) yaninda olup onun mubarek sozlerini dinleme firsati verseydiler vallahi goz kirpmadan verirdim.....ne mutlu Onun devrinde yasayanlara...........

DEĞİL BİR YIL ÖMRÜMÜM TAMAMINI İSTESELER VE ONUN SADECE YÜZÜNÜ GÖRECEKSİN DESELER HİÇ TEREDDÜTSÜZ KABUL EDERDİM ALLAH O GÜL CEMALİ RÜYALARIMIZDA GÖRMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH. AMİN.

cigdem

Kayıtlı Kullanıcı

Didem kardeşim Allah razı olsun.Bizlerde inş hayatımıza çeki düzen veririz.Rabbim peygamberimize layık ümmet eylesin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt