Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan'da Ne Yapmalı Ne Yapmamalı..!(Kavuşturana şükür,Kavuşana Ne Mutlu) (1 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici

Büyük bir heyecan ve merakla beklediğimiz Ramazan ayında neler yapmamız gerektiğini az çok biliyoruz. Fakat neler yapmamamız gerektiğini herhalde pek bilmiyor veya dikkat etmiyoruz.

Oruç çok önemli bir ibadet ama oruç tutup sevabı kazanamama tehlikesi de var. Eğer gereklerine uyulmaz, kaçınılması gerekenlerden de kaçınılmazsa, emekler boşa gider, yazık olur.

Peygamber (sav) Efendimiz buyuruyorlar ki: "Nice oruç tutan insan vardır ki, tuttuğu oruçtan ona bir kâr, bir kazanç, bir sevap gelmez, ancak aç kalmış olur. Aç kalmaktan başka eline bir şey geçmez."

Demek ki, elimizden geldiği kadarıyla -zorunlu haller dışında- ibadetlerin bütün gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor. Tabi gevşeklik ve tembellik nefsin heva ve arzularındandır, zorunlu hallerden olmadığını unutmamalı.

Ne Yapmamalı?

O halde oruç tutan kişi neleri yapmamalı bir hatırlayalım:

* İftarda çok aşırı yemek yiyoruz. Hem sıhhate aykırı, hem de orucun mantığına aykırı. Oruçlu aç duruyor ki, biraz nefsi zayıflasın, kalbi nurlansın, ruhu kuvvetlensin!

* Gündüz oruç tutup, akşam haram yollardan kazanılmış paralarla orucunu açmamalı

* Özellikle oruçluyken gözüne sahip çıkmalı, harama, namahreme bakmamalı

* Kulağına da sahip olacak, kulağı haram şey dinlemeyecek, harama kulak vermeyecek (özellikle akşamki TV eğlence programlarına dikkat)

* Eline ve diline de sahip olacak, alış-verişe, ticaretine dikkat edecek; eli harama uzanmayacak, dili haram söylemeyecek (gıybet-dedikodu, yalan)

* Ayağına da sahip olacak, ayağı harama ve kötü mekanlara gitmeyecek

* Oruç tutuyoruz diye aç kalınınca, insanın ruhsal istikrârı da biraz sarsılabiliyor. Oruçlu olan sinirli oluyor. Sinirli olunca sağa sola çatıyor, bağırıyor. Sigara alışkını, tiryakisi, oruçlu olunca sigarayı içmediği için bir asabilik bastırıyor; etrafını haşlıyor, üzüyor, vuruyor, kırıyor... Halbuki oruç sabır ibadetidir. Kendisini tutacaktı, böyle şeyler yapmayacaktı

* Teravih namazını, çok rekât çabuk bitsin diye süratli bir şekilde kılmamalı

* Bazıları sahura kalkmayıp "Ben dayanabilirim, akşamdan yer yatarım" diyorlar, sahura kalkmamak da yanlıştır, sahur sünnettir.

* Evde sahurdan sonra, imsak kesildiği zaman, hemen sabah namazını kılıp tekrar yatağa girmemeli.

Hatta bazıları oruç tutuyor ama namaz kılmıyor… Ne acaip bir iş! Namaz alışkanlıkları yoksa bile, hiç değilse oruç vesilesiyle namazlarını kılmalı, kendilerini namaza alıştırmalılar.

* Ramazanda ibadetlerin arttırılması gerekirken, tam aksi yapılıyor ve akşam namazı camide cemaatle kılınmıyor.

Ne Yapmalı?

* Helâl lokma dindarlığın, takvânın temelidir. Onun için lokmanın helâl olmasına çok dikkat etmek lâzım!..

* iftarda da biraz hafif yemeliki, açlığın faydaları, aç durmanın, oruç tutmanın manevî faydaları, maddî faydaları, sıhhî faydaları vücut üzerinde görülsün...

* Teravih namazını, sakin sakin, tâdil-i erkân ile, rükûsuna, secdesine hakkını vererek namaz kıldıran imamların arkasında namaz kılmalı!.. Hırsızlığın en kötüsü namazda rükûdan, secdeden çalmaktır. Yatsıdan sonra kılınan bu teravih namazı gece namazından sayılır. Gece namazının sevabı da çok büyüktür ama, Ramazanda sevap daha da büyükleşiyor.

* Özellikle sahura, uykuyu bölüp kalmak lâzım. Çünkü gece kalkmaya alışma çalışmasıdır Ramazan... Sahura yemek yiyeceğiz diye kalkıp, bir ay sahur vaktinde, seher vaktinde uyanmayı öğrenince, senenin öbür zamanlarında da o güzel vakitte kalkıp ibadet etmeye bir alıştırmadır,

* Sahura kalkıldığı zaman, bir de abdest alınmalı, iki rekât-dört rekât, hanım yemeği hazırlayıncaya kadar, çoluk çocuk sofraya toplanıncaya kadar bir teheccüd namazı kılınmalı. Sahurda kılınan namaz çok sevaptır.

* Sahurdan sonra camide namaz kılmaya gitmeli. Evde kılmak, cemaatle bile olsa, çoluk çocuğu toplayarak cemaatle kılsa bile, camide kılmaya denk olamaz.

Çünkü camiye doğru giderken attığı her adımda bir derecesi yükselir. Her adımda bir günahı silinir, her adımda kendisine bir hasene verilir. Oraya gittiği zaman da, camideki mübarek insanların kazançlarından ona da ortaklık gelir. Camide o mübareklerin kıldığı namazlar dolayısıyla, namazı kabul olur. Evindeki belki kabul olmaz.

Camiye gidemiyorsa, hiç değilse bir müddet başka bir ibadetle meşgul olup sonra kılmalı.

* İftar yemeğini hafifçe geçirerek, fazla vakit kaybetmeden camiye gidilip cemaatle akşam namazı kılınmalı.

ALINTIDIR....

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
selamun aleyküm kaan kardeşim
inşallah ALLAHIN izniyle oruçlarımızı tutabiliriz
ben her ramazan ayındaki o değişik ruh halini ve fırsatları çok fazla hissediyorum
ve değerlendirmeye çalışıyorum bir liste çıkarıp sabah namazından sonra yasin okuyup hem ölmüşlerimizin ruhuna hediye ediyorum hemde namazdan sonra uyumamış oluyorum
senin tavsiyelerinde hep aklımda olucak
RABBİM İLMİNİ ARTIRSIN
selametle eline sağlık

gülagacı

Yasaklı Kullanıcı
elinize saglık yazıyı okudum rabbim faydalanmayı nasip etsin cümlemize

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
selamün aleyküm Allah razı olsun.Ramazan geliyor içlerimizde tarif edilmez heyacanlarla ramazanı bekliyoruz.biliyoruz.kazanacağımız sevaplar.ecirler.dereceler dahada artacak bunun coşkusu yüreklerimizde.ramazını en güzel şekilde geçirmek adına çok güzel bir paylaşım olmuş.Allah razı olsun.Allah cümlemizi Raman'ın bereketinden faydalanan kullarından eylesin .Selam ve dua ile

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı sabahlar kaan kardeşim RABBİM CC hepimize hayırlı ramazanlar hayırlı ibadetler nasip etsin inşallah ramazanın en önemli faktörü bence dil çünki nekadar yemeden içmeden kesilsekte dilimiz herşeyi mahfediyor dedikodu küfür herkes orucun sadece yeme içmeden kesilmek olmadığını idrak etmesi güzel ahlakıda yayacaktır öyle insanlar gördümki oruçlu ama bütüngün küfrediyor sağa sola sataşıyor böyle oruç hiç olurmu bide komşusu akrabası kuru sofrada oturan insanın orucu bilmiyorum günahada girmrk istemiyorum buda bir gerçek selametle kal kardeşim

Aysel_94

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun! -KAAN-a teşekkürler!

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm. uyarıcı ve yönlendirici paylaşım için Allah razı olsun.istifade edebilmek dua ve dileği ile Yaradan'a emanet olun...

nasırlı_kalp

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Allah razı olsun güzel bir paylaşım. Rabbim inş. rızasına uygun bir şekilde oruçlarımızı tutmayı nasip etsin

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.mevlam kabul eylesin.selametle kalınız.

selamun aleyküm kaan kardeşim
inşallah ALLAHIN izniyle oruçlarımızı tutabiliriz
ben her ramazan ayındaki o değişik ruh halini ve fırsatları çok fazla hissediyorum
ve değerlendirmeye çalışıyorum bir liste çıkarıp sabah namazından sonra yasin okuyup hem ölmüşlerimizin ruhuna hediye ediyorum hemde namazdan sonra uyumamış oluyorum
senin tavsiyelerinde hep aklımda olucak
RABBİM İLMİNİ ARTIRSIN
selametle eline sağlık

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
S.Aleyküm

ALLAH Razı Olsun KAAN Abi

Verdiğin Bilgiler için Teşekkür Ederim....

Hayırlı Günler Selametle Kalın

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
bilgilendirdiğin için sağol kaan kardeş allah razı olsun.rabbim inş. ulaştırır o mubarek aya ve bol bol ibadetle geçirmeyi nasıp eder biz müminlere.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.amin.inşaALLAH.selametle kalınız.

selamün aleyküm Allah razı olsun.Ramazan geliyor içlerimizde tarif edilmez heyacanlarla ramazanı bekliyoruz.biliyoruz.kazanacağımız sevaplar.ecirler.dereceler dahada artacak bunun coşkusu yüreklerimizde.ramazını en güzel şekilde geçirmek adına çok güzel bir paylaşım olmuş.Allah razı olsun.Allah cümlemizi Raman'ın bereketinden faydalanan kullarından eylesin .Selam ve dua ile

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli ablamız.mevlam kabul eylesin.selametle kalınız.

selamün aleyküm hayırlı sabahlar kaan kardeşim RABBİM CC hepimize hayırlı ramazanlar hayırlı ibadetler nasip etsin inşallah ramazanın en önemli faktörü bence dil çünki nekadar yemeden içmeden kesilsekte dilimiz herşeyi mahfediyor dedikodu küfür herkes orucun sadece yeme içmeden kesilmek olmadığını idrak etmesi güzel ahlakıda yayacaktır öyle insanlar gördümki oruçlu ama bütüngün küfrediyor sağa sola sataşıyor böyle oruç hiç olurmu bide komşusu akrabası kuru sofrada oturan insanın orucu bilmiyorum günahada girmrk istemiyorum buda bir gerçek selametle kal kardeşim

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
ekimolaorucjk1.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt