Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risale-İ Nur (1 Kullanıcı)

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. ömer , Hz. Peygamber’in Sünnet’lerini derlemek için ashâbın
ileri gelenleriyle istişarede bulunmuş ve onların çoğunluğu da
O’nun bu görüşünü benimsemişlerdir. Bir ay kadar düşündükten
sonra bu fikrinden vazgeçmiş ve sebebini de “Bir kavim hatırladım.
Onlar bir kitap yazdılar, onun üzerine eğildiler ve Allah’ın kitabını
terk ettiler.” şeklinde açıklamıştır...
(İbn Sa‘d, Ebû Abdullah Muhammed b. Sa’d b. Meni‘ ez-Zührî (230/845), et-
Tabakâtü’l-Kübrâ, (Haz. Dr. İhsan Abbas), Beyrut 1985/1405, III, 287; Belâzürî,
Ebü'l-Abbas Ahmed b. Yahyâ b. Cabir (279/892))

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. ömer , Hz. Peygamber’in Sünnet’lerini derlemek için ashâbın
ileri gelenleriyle istişarede bulunmuş ve onların çoğunluğu da
O’nun bu görüşünü benimsemişlerdir. Bir ay kadar düşündükten
sonra bu fikrinden vazgeçmiş ve sebebini de “Bir kavim hatırladım.
Onlar bir kitap yazdılar, onun üzerine eğildiler ve Allah’ın kitabını
terk ettiler.” şeklinde açıklamıştır...
(İbn Sa‘d, Ebû Abdullah Muhammed b. Sa’d b. Meni‘ ez-Zührî (230/845), et-
Tabakâtü’l-Kübrâ, (Haz. Dr. İhsan Abbas), Beyrut 1985/1405, III, 287; Belâzürî,
Ebü'l-Abbas Ahmed b. Yahyâ b. Cabir (279/892))

Esselamu aleykum...
Sizin mesajlarinizda, herkesinkine zit gelen bir uslup goruyorum surekli, bu yuzden bu yazdiginiza da sasirmadim. Gun Isigi ablamizin niyeti yalnizca Kur'an tefsiri olan Risale-i Nur'u paylasmak olmus ve siz yine insanlarin guzel niyetlerine, yaptiklarina bakmadan hukum vermissiniz. Sizi anlamak zor, Allah kalbinize yumusaklik versin.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum...
Sizin mesajlarinizda, herkesinkine zit gelen bir uslup goruyorum surekli, bu yuzden bu yazdiginiza da sasirmadim. Gun Isigi ablamizin niyeti yalnizca Kur'an tefsiri olan Risale-i Nur'u paylasmak olmus ve siz yine insanlarin guzel niyetlerine, yaptiklarina bakmadan hukum vermissiniz. Sizi anlamak zor, Allah kalbinize yumusaklik versin.
aslında zıt olmaya kalsa anlıcaz ama o açık açık alimlere laf ediyor

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
amin ecmain... inanın herkese zıt olmak gibi bir kaygı taşımıyorum. ama eleştirel bakış sahiplerininde kaçamıyacağı bir sonuç bu galiba.. alimlere hakaret aklımın ucundan bile geçmez.. fikir eleştirisi yaparken mecburen isim geçiyor. kullandığım kelimeler alimin şahsına yönelik
değildir. fikrine yöneliktir. ama mecburen fikri şahısla birlikte yazmak durumunda kaldığımdan böyle bir sonuç çıkıyor.. selamlar ve dualar üzerize olsun...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Âlimler peygamberlerin vârisleridir." (Buhârî, ilim, 10; Ebû Dâvud, İlim, 1; İbn Mâce, Mukaddime, 17)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber (asv) "Alimin ölümü İslâm'da açılan bir gediktir." (Dârimî, Mukaddime, 32) buyurmuşlardır.

K

kodoo

Allah razı olsun paylaşım için..

Risale-i Nur, El-Mizan, Fi Zilal ve Min Vahy'il-Kur'an gibi.. nurani eserler, geçen asrın en güzel Kur'an Tefsirleridir..
Karşı çıkanları Allah ıslah etsin... Delil olarak da onları Kur'an'ın önüne geçirme ihtimali sunuşmuş.. Heyhat..!
"Peygamber size ne verirse onu alın.. Neyi yasakladıysa ondan kaçının", "De ki: Allah'ı seviyorsanız, bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin" , "Kendilerine, indirileni insanlara (beyan ve tefsir edip) açıklayasın diye sana Kur'an'ı indirdik".. ilahi fermanları hadise bu kadar önem vermişken..
O hazretler "Hz Peygamberin hadislerini nakletmeme, yazmama" kararı verdikleri için, bugün sahih hadis, uydurma hadis sıkıntısı yaşıyoruz zaten..

Keşke, yazılsaydı da, Hz Peygamber'in tefsir hükmündeki tüm sahih hadisleri elimizde olaydı..
Hadis rivayeti bunca önemliyken, yazılmaması hatasını ikrar ediyorsanız Şahiner kardeşim, yani aktardığınız bu sözler ve gerekçesi tamamen doğruysa eğer, bu sözleri Vahabi zihniyetinin baş amiri İbn-i Teymiye'nin kitapları için neden söylemiyorsunuz? :)

Bilirsiniz, İbn-i Teymiye, ve Abdulvehhab'ın.. Sözlerinin yazılı olduğu kitaplar.. Hani, Tasavvufu, Şiayı tamamen, ehl-i sünneti üstü kapalı olarak (kişileştirirsek, Mevlana, Abdulkadir Geylani, Said Nursi ve Şemsi Tebrizi gibi hazretleri) reddeden herkesin kitaplığında bulunanlardan..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
sahiner Risale-i nur okudunmu hic hayatinda. Ben hepsini okuyamadim sadece sozlerden birini okudum. Orda nur talebeleri Kuran birakip risalei nuru kuranin yerine gecirmiyorki. Risalei nurda satir basi nerdeyse kuranda bir ayet ve aciklamasi var. SOnra bu nurlar her sohbetin sonunda mutlaka bir asir okurlar Kuranda. Yani tasavvuf bitti sira nurlari mi geldi. Birak insanlar istedigini paylassin forumda. Mesaj kirliligi yapmayalim.

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
sahiner Risale-i nur okudunmu hic hayatinda. Ben hepsini okuyamadim sadece sozlerden birini okudum. Orda nur talebeleri Kuran birakip risalei nuru kuranin yerine gecirmiyorki. Risalei nurda satir basi nerdeyse kuranda bir ayet ve aciklamasi var. SOnra bu nurlar her sohbetin sonunda mutlaka bir asir okurlar Kuranda. Yani tasavvuf bitti sira nurlari mi geldi. Birak insanlar istedigini paylassin forumda. Mesaj kirliligi yapmayalim.

ben hepsini okudum...!

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun paylaşım için..

Risale-i Nur, El-Mizan, Fi Zilal ve Min Vahy'il-Kur'an gibi.. nurani eserler, geçen asrın en güzel Kur'an Tefsirleridir..
Karşı çıkanları Allah ıslah etsin... Delil olarak da onları Kur'an'ın önüne geçirme ihtimali sunuşmuş.. Heyhat..!
"Peygamber size ne verirse onu alın.. Neyi yasakladıysa ondan kaçının", "De ki: Allah'ı seviyorsanız, bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin" , "Kendilerine, indirileni insanlara (beyan ve tefsir edip) açıklayasın diye sana Kur'an'ı indirdik".. ilahi fermanları hadise bu kadar önem vermişken..
O hazretler "Hz Peygamberin hadislerini nakletmeme, yazmama" kararı verdikleri için, bugün sahih hadis, uydurma hadis sıkıntısı yaşıyoruz zaten..

Keşke, yazılsaydı da, Hz Peygamber'in tefsir hükmündeki tüm sahih hadisleri elimizde olaydı..
Hadis rivayeti bunca önemliyken, yazılmaması hatasını ikrar ediyorsanız Şahiner kardeşim, yani aktardığınız bu sözler ve gerekçesi tamamen doğruysa eğer, bu sözleri Vahabi zihniyetinin baş amiri İbn-i Teymiye'nin kitapları için neden söylemiyorsunuz? :)

Bilirsiniz, İbn-i Teymiye, ve Abdulvehhab'ın.. Sözlerinin yazılı olduğu kitaplar.. Hani, Tasavvufu, Şiayı tamamen, ehl-i sünneti üstü kapalı olarak (kişileştirirsek, Mevlana, Abdulkadir Geylani, Said Nursi ve Şemsi Tebrizi gibi hazretleri) reddeden herkesin kitaplığında bulunanlardan..

ibni teymiyenin kitaplarını hiç okumadım değerli kardeşim...sadece hapishane mektuplarını aldım.. henüz başlayamadım..1
Hadis yazılmasın yazılsın mevzu değil mesele , mesele başka kitapları kuranın önüne alma meselesi..2
İnsan elbet tefsir okuyabilir, hadis okuya bilir,çeşitli kitaplardan, ama hiç kimse benim bu yorumlarım Kuranın geldiği yerden geldi dyemez...3
Moğol istilası hele bağdatın yağmalanması islam külliyatına büyük zarar verdi. sözünü ettiğiniz sıkıntının kaynağı bu dur...4
Bunun anadoluya yansıması ise tasavvuf hakimiyeti oldu....5
Bildiğim kadarıyla, hadis yazımını ilk dönemlerde Allah resulü as. kuranla karışmasın diye yasaklamış.. Allah ve resulü karar verenden sonra bize keşke demek değil işittik iteat ettik demek düşer....6
veda hutbesinde resul as. bize kuranı ve sünnetini bıraktı... herşey gayet açık zaten... sünneti sahabenin,tabiinin.mezhep imamlarının söylediği yaptığı gibi yaşa kurtul....ileri derecedeki kelami tartışmaların günüömüzde gereğide yok..7
hep, suçluyorsunuz vahhabiler tasavvufa şöyle böyle diye... ben okumadım vahhabi yazar kitabı siz okudunuz herhaldeki fikir sahibisiniz, yada başkalarının kafasıylamı düşünüp cevap veriyorsunuz...8
Sahabenin ,tabiinin ,mezhep imamlarının yaptığı başımızın üstüne , ama şu..bu.. letaif zikri,rabıta ,hatme... gibi tasavvuf amelleri yapıp değişik inanışlara kapılmış müslümalarıilgilendirmaz...mevhep imamının amellerini yapmayanlar kendilerine başka mezhep bulsun bence...isim mi , çok zaten , nakşi ,kadiri olabilir( benim ki teklif)...9
Süneti değişik yorumlarla değiştirmeye kalkmak, sünnette olmayan şeyleri müslümanlara kurtuluş reçetesi olarak dayatmak , en hafif ifadeyle bidattır..10
Bediüzzaman dahil her insan hata yapabilir, hatta büyük hatalar yapabilir. bu hataların söylenmesi dini açıdan suç değildir. Bu hatalar o insanlara zarar vermez..11

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
amin ecmain... inanın herkese zıt olmak gibi bir kaygı taşımıyorum. ama eleştirel bakış sahiplerininde kaçamıyacağı bir sonuç bu galiba.. alimlere hakaret aklımın ucundan bile geçmez.. fikir eleştirisi yaparken mecburen isim geçiyor. kullandığım kelimeler alimin şahsına yönelik
değildir. fikrine yöneliktir. ama mecburen fikri şahısla birlikte yazmak durumunda kaldığımdan böyle bir sonuç çıkıyor.. selamlar ve dualar üzerize olsun...

Ama bununda kendinize ve -Allah korusun- ahiretinize zarar verebilecegini de biliyorsunuz demektir. Sems konusunda da ayni sey soz konusu, size dua ediyorum ayriyetten o kadar kafama takildi yani... Allah razi olsun guzel selaminiz ve dualariniz icin... Feimanillah.

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Ama bununda kendinize ve -Allah korusun- ahiretinize zarar verebilecegini de biliyorsunuz demektir. Sems konusunda da ayni sey soz konusu, size dua ediyorum ayriyetten o kadar kafama takildi yani... Allah razi olsun guzel selaminiz ve dualariniz icin... Feimanillah.

kardeşim niyet çok önemli şems belki anlatıldığı gibi değil di.. anlatılan şemsi dini açıdan sakıncalısözlerinden dolayı eleştiriyorum..
birde şemsin sevgi-aşk yönü dışında bir şey anlatmıyorlar millete .. dolayısıyla bir şey deyince ,vay nasıl dersin... tu kaka

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
insanların yanlışlarını söylemek niye üzücü...amaç bu ise...

Dost aciyi soyler demisler. Ne guzel demisler. Siz de bir dostsunuz.
Ama dost, ayrica bir dusunur, tasinir. Ya da bu insan boyleyse neden bu kadar pesinden giden var der. Bu kadar insanin hakli oldugu bir taraf yok mu? Ayrica bu yanlislari soylemek degil, karalamak oldu sanki biraz. Dua edecegim yine de. Bilginizi daha guzel sekilde aktarirsaniz benm gibi genc insanlarda faydalanir insaaAllah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt