Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Senin yerine ben kılarım anne (1 Kullanıcı)

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
hikaye...
Bir çocuğun namaz kılma Öyküsü
Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyenler saatlerce usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.

"Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım"

Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

"İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin" diye çıkıştı.

Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

"Anne, ben abdest alacaktım. Teyzem dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım."

O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyküm kardeşim,
gözlerim doldu okurken ne yalan söyleyim....
bende zamanında namaz kılamayan anneannem için aynı şeyi düşünmüştüm...
çocuk yüreği değilmi işte....
hepsi aynı,
masum ve tertemiz....
"ben Allaha dua ederim benim kıldığım namazın sevabını ona yazsın diye" söylerdim hep:a45:

yüreğinize sağlık,Rahman razı olsun....
güzel bir paylaşımdı

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
Allah razı olsun Allah namaz muhabbeti olmayanlara, namaz muhabbeti versin amin

esselamün aleyküm kardeşim,
gözlerim doldu okurken ne yalan söyleyim....
bende zamanında namaz kılamayan anneannem için aynı şeyi düşünmüştüm...
çocuk yüreği değilmi işte....
hepsi aynı,
masum ve tertemiz....
"ben Allaha dua ederim benim kıldığım namazın sevabını ona yazsın diye" söylerdim hep:a45:

yüreğinize sağlık,Rahman razı olsun....
güzel bir paylaşımdı

özelim

Kayıtlı Kullanıcı
ne güzel herkes o çocuk gibi duyarlı olabilse allahım herkesi doğru ve devamlı namaz kılanlardan eder inş

Dünya-Ahireti

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten çok güzel bir hikaye ellerinesağlık

gurakarcem

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir hikaye elinize sağlık Allah razı olsun

Kaan Erdem

Yönetici
Teşvik,ikaz,mesaj ve anlayan idrak edene gzuel bır hikaye....

Anlayan,uygulayan ve yasayanlardan olmak dua'sı ve umıdıyle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt