Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şevval ayınca hep beraber oruç tutmaya var mısınız??? (1 Kullanıcı)

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim!
gelin hepbirlikte şevval ayında oruç tutalım
birlikte sevabına nail olalım inşallah
var mısınız bırlıkte sevap kazanmaya????
:a14::a15::a15:

Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki bir yıl oruç tutmuş olur.”. (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizi, Savm, 53) Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde “altı gün orucu adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir.
Oruç ayı Ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslümana bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun birbiriyle bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir. Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği alimlerce şöyle ifade edilir Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki ayet esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük Ramazan orucuna ek olarak Şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuz altı rakamı, hadiste ifade edilen on kat sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir (Kalan senenin 5 günü ise bayramlarda oruç tutmak haram olduğundan çıkarılırsa bir yıl tutulmuş olur). Böylece kameri ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.KAYNAK: HÜLYA ÖZPİRİNÇ/ZAMAN/AİLEM (ravzanur ablacım konundan alıntı yaptım hakkını helal et)

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam canım.. Tabiki varız inşallah...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
yarın başlayalımmı ?
allah razı olsun.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
nasıl uygun görürseniz hazırım allahın izniyle....
ramazan ayını çok özlüyorum.selametle kalın.allaha emanet olun canım kardeşlerim.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
bende varım canlar
hatta şuan orucum
bugün başlamıştım zaten, sizi de beklerim:)

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
´´GüLiѕтaи´´;1167459' Alıntı:
ßende yarın başLıcam inşALLAH...:)

Allah razı olsun kardeşim
ama bız yarın başlamıyoruz
daha gününü belirlemedık:a33:

suskuun025

Kayıtlı Kullanıcı
bişi sorucam sevval ayına ayrıcamı oruç tutulacak yoksa kaza oruçlarımızı bu ayda tutsak olurmu sonuçta bu ayında bir kısmını oruçlu geciriyoz haber
bekliyorum

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun şimalcim perşembe cuma iki gün düşünüyorum inşallah. ara verip devam ederim ay sonuna kadar en az altı gün düşünüyorum inşallah bu ay ve her ay. tabi önce kazalar. devam edelim böyle birlikle oruç tutmaya Allahın izniyle.

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
bişi sorucam sevval ayına ayrıcamı oruç tutulacak yoksa kaza oruçlarımızı bu ayda tutsak olurmu sonuçta bu ayında bir kısmını oruçlu geciriyoz haber
bekliyorum

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde "altı gün orucu" adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir Şevvâl ayının ilk gününde -ki ramazan bayramının ilk günüdür- oruç tutulması haramdır Bayramın diğer günlerinde ve şevvâl ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman'a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilâveten şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur

Ramazan da tutmadığım oruçlarım var Şevval ayında ki altı günlük oruç tutmama engel olur mu?

Ramazandaki tutmadığınız oruçlarınızın kazasını şevval ayında tutmanızda dinen sakınca yoktur

Şevval ayı bir kısım dinî olayları hatırlatan özel bir aydır Önce hac hazırlığını hatırlatır bu ay Ramazan'dan sonraki aylar zaten hac ayları sayılır
Hacı adaylarımız tatlı bir heyecanla yol hazırlığına girerler, yola çıkıncaya kadar da meraklı sorular sorar, hac ibadetlerini kusursuz yapmak için bilgi toplamaya çalışırlar Tabii, şevval ayının bir de kendine mahsus orucu olduğunu da unutmazlar Hem öyle oruç ki, bu ayda altı gün oruç tutan, sanki bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevaba nail olur, bir sene nafile oruç mükafatına kavuşabilirler Alimlerimiz, şevval ayında tutulan altı günlük orucun bütün sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olmasını izah ederken diyorlar ki:

- Ayette her iyiliğe on sevap verileceği bildirilmiştir Otuz Ramazan'ı tutan bu sebeple üç yüz sevap almış olur Ramazan'dan sonraki şevvalde altı günü de tutan, onardan altmış sevap alınca üç yüz altmış eder Yani bir senelik nafile oruç

Bu kadar az oruca o kadar çok sevap olur mu? Cevap olarak deniyor ki:

- Kimse kendi cimriliğini sonsuz cömertlik ve ikramın sahibi Rabb'imizin cömertliğiyle kıyaslamasın İnsanlar yeter ki niyetlerini halis tutsunlar, rahmeti gazabını geçmiş olan Rabb'imiz kullarını hep affetmek istemekte, kullarının az ameline çok mükafatları bunun için ihsan etmektedir

Bu orucun keffaret orucu gibi arka arkaya, yani bitişik tutulması da gerekmez Ay içinde belli aralıklarla da tutulabilir Ancak, Ramazan içinde mazeretlerinden dolayı tutamadığı oruç borcu olanlar, önce borçlarını tutsalar yanlış yapmış olmazlar Önce kaza borçlarını tutup bir an evvel farz oruçlarının borcundan kurtulmuş olmaları daha uygun düşer Bundan sonra fırsat bulurlarsa altı gün şevval orucuna da niyet edebilirler Kaza orucu sebebiyle yetiştiremezlerse şevval ayında yine de oruç tutmuş olurlar

kaynak: sorularlaislamiyet

Allah razı olsun şimalcim perşembe cuma iki gün düşünüyorum inşallah. ara verip devam ederim ay sonuna kadar en az altı gün düşünüyorum inşallah bu ay ve her ay. tabi önce kazalar. devam edelim böyle birlikle oruç tutmaya Allahın izniyle.

amin ablacım cümlemizdenn
hep beraber tutalım inşallah
ama gün belirleyelim
birlikte tutalım diye düşünmüştüm ben
herkesın fıkrını alıp
ne dersın?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin ablacım cümlemizdenn
hep beraber tutalım inşALLAH
ama gün belirleyelim
birlikte tutalım diye düşünmüştüm ben
herkesın fıkrını alıp
ne dersın?
gün de belirleyelim inşallah yanlız şu an sen müsait değilken başka bir gün de ben olmayacağım malum :) ben genelde pzt perşembe cuma tutmayı tercih ediyorum. pzt perşembe ameller Allaha celle celalühü arz oluyormuş o yüzden cumada kat kat sevap siz belirleyin ben uymaya çalışırım inşallah. dediğim gibi her ay da katılırım. hayırlı akşamlar canım.

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
gün de belirleyelim inşallah yanlız şu an sen müsait değilken başka bir gün de ben olmayacağım malum :) ben genelde pzt perşembe cuma tutmayı tercih ediyorum. pzt perşembe ameller Allaha celle celalühü arz oluyormuş o yüzden cumada kat kat sevap siz belirleyin ben uymaya çalışırım inşallah. dediğim gibi her ay da katılırım. hayırlı akşamlar canım.

haklısın ablacım
nasıl yapsak ki ya:a33:
herkes ne zaman musaıt konusmamız gerek
tamam ablacım Allah tuttugun orucları kabulbuyursun
mükafatını kat kat versın ınsallah
selam ve dua ile..

ilk-nur

Kayıtlı Kullanıcı
tutalım inşallah, çok güzel olur.
şu ana kadar olan kazalarımı tutsam zaten belki de 20 günü bulur )): (uff)

ilk-nur

Kayıtlı Kullanıcı
geçmiş yıllardaki borçlarını tam bitiremezsen o olur işte. ah kafa. neyse.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt