Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sigara bahsi... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Sigara
Tütün 15. asırdan sonra yeni dünyadan İslâm ülkelerine girmiş, o zamandan beri de İslâm ulemâsı tütünün hükmü üzerinde durmuşlardır.
1) Tütünün mubah olduğunu söyleyenler zararı olmadığı ve Şârî' tarafından menedilmediği deliline dayanmışlardır. Halbuki:
a) Sigaranın zararı bugün ilmen, kesin olarak bilindiği için zararsız denemez.
b) Şârî'in menetmediğini söylemek de isabetli değildir. Çünkü Şârî' her haramı ismen zikretmemiştir. Hüküm kaynakları yalnız sarîh ve husûsî nasslar değildir. Nasslarda geçenlerin haram kılınış sebeplerine (illetlerine) bakılarak yapılan kıyaslar ve diğer istidlâl yolları vardır.
2) Sigara içmek mekruhtur diyenlerin dayanağı, kıyasla sabit bir hükme "haram" demekten çekinmeleri ve sigaranın zararları hakkında kesin bilgi sahibi olmamalarıdır.
3) Sigara içmek (özellikle tiryâkilik) haramdır diyenlerin mesnedi zarar, isrâf ve nafaka mükellefiyetidir.
Zarar: Sigara hem içenin sıhhatine, hem de yanında bulunanların sıhhat ve rahatına zarar vermektedir.32
Rasûl-i Ekrem (s.a.v.): "Ne doğrudan ne de karşılık olarak zarar vardır"33 buyurarak zarar vermeyi menetmiş Allah Teâlâ da "kendinizi elinizle tehlikeye atmayın..." (el-Bakara: 2/195), "kendinizi öldürmeyin...." (en-Nisâ: 4/29) buyurmuştur.
İsrâf: İsrâf malı faydasız yere harcamaktır: "Yeyiniz, içiniz, isrâf etmeyiniz" âyeti (el-A'râf: 7/31) ile "Peygamber (s.a.v.) malın boşa harcanmasını yasakladı."34 hadisi isrâfı haram kılmaktadır.
Nafaka mükellefiyeti: Kocalar, babalar ve muhtaç yakınlarına bakan erkekler nafaka (onların yiyecek, giyecek, mesken, tedâvi... ihtiyaçlarını temin) ile mükelleftirler. Bundan keserek sigaraya para vermek haramdır.
Netice olarak denebilir ki: Bu üç sebepten birisinin gerçekleştiği yer, zaman ve durumda sigara içmek haramdır. Bunlar gerçekleşmez ise mekruhtur. Her iki durumda da sigaranın içilmemesi, terkedilmesi dince gereklidir.35
Nargile ve enfiye gibi alışkanlıkların hükmü de sigara alışkanlığı gibidir.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sigara bahsi...

S A ACİZANE ABLAN OLARAK BU KONUNUN DİNİMİZDEKİ FIKIH YÖNÜNÜ ARAŞTIRDIM METNİ AYNEN YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM TÜTÜN ASI SAADETTE VE SELEFEİ SALİHİN ZAMANINDA OLMADIĞI İÇİN HAKKINDA AYET VE HERHANGİ BİR MÜCTEHİDİN SÖZÜ VARİT OLMAMIŞTIR BAZI TARİHÇİLERE GÖRE TÜTÜN 1070 M YILINDA İLK ÖNCE FRANSADA YETİŞTİRİLMİŞTİR İSLAM ALEMİNDEDE HİCRETİN İKİNCİ BİNİNN BAŞINDA ORTAYA ÇIKTIĞI TAHMİN EDİLİYOR ULEMAİ MUTAHHİRİNİN TÜTÜN HAKKINDA ÇELİŞKİLİ SÖZLERİ VARDIR HARAMDIR DİYEN OLDUĞU GİBİ MÜBAHTIR DİYENLERDE VARDIR İSMAİL ENNABLUSİ İLE ŞURUNBİLALİ TÜTÜN TCARETİ İLE İÇİLMESİNİN HARAM OLDUĞUNU SÖYLEYEN ABDULGANİELNABLUSİ VE DÖRT MEZHEBE MENSUB BİR ÇOK ULEMANIN TÜTÜNÜN İÇİLMESİ VE EKİLMESİNİN MUBAH OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR BUNUNLA BERABER BUGÜN TIBBEN ZARARI SABİT OLDUĞUNDAN CAMİ VE CEMAATİNE GİTMESİNE NEGEL OLAN SARIMSAK İLE SOĞANIN KOKUSU KADAR KERİH GÖRÜLDÜĞÜNDEN İÇİLMESİ KERİH GÖRÜLMÜŞTÜR...BU ARADA VİCDANİ BOYUTUDA ÖNEMLİDİR BİR İNSANIN AİLEİSNDEN KISIPTA SIGARAYA PARA VERMESİ HESABINI VERECEĞİ BİR DURUMDUR KEŞKE MÜMKÜN OLSANA HİÇ BİR KARDEŞİMİZ İÇMESE UMARIM FAYDALI OLUR ALLAHA EMANET OL

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun ablacım sen kesin bir hüküm vermek yanlısı degildisin seni anlıyorum... Bu Sigara bahsi ile ilgili yazımı İslam Hukuku Prof. Muhterem Hoca Efendi Hayrettin Karamanın Helaller Haramlar Kirabından aldım. Konu ile ilgili ise Benim Kendi Görüşüm Ben Haram diyen islam alimlerine görüşüm olarak ittifak ediyorum. Açık konuşmak gerekirse sigarayı bende bundan bir kaç sene az bi sürede olsa kullandım bu günahımdan dolayı rabbime sığınırım. Birde size sigara hakkında çok önemli bir ayrıntı sunucam ki bu sigara içen imanlı kardeşlerime kesin etki eder diye düşünüyorum. Cerrahpaşa Tıp fakültesinde yapılan bir Konferansta anlatıldığına göre sigara burun içinde genizde bir tabaka yapar. Bildiginiz gibi Gusül abdestinde burna genize kadar 3 kere su çekilmeli geniz yanması hissedilmeli. Bu oluşan tabaka suyun altına geçmesini engeller. Sigara içen sevgili kardeşim bu da senin GUSÜLÜNÜ TEHLİKEYE DÜŞÜRÜR !!!!!!!!!!!!! TÜM ÖMRÜNÜ CENABET GEÇİRMEK İSTER MİSİN ???????????? Rabbim böyle bir duruma düşmekten bizi muhafaza etsin İNŞALLAH...

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEŞLERİM ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAZMIŞSINIZ ALLAH RAZI OLSUN
AMA
BİRDE NASIL KURTULACAĞIMIZ HAKKINDA BİR TAVSİYEDE BULUNSAYDINIZ BEN MALESEF TİRYAKİYİM YANİ BAZEN 2 GÜNDE 1 PAKET BAZENDE GÜNDE 1 PAKET İÇEBİLİYORUM BIRAKMAYI ÇOK DENEDİM OLMADI GERÇİ 1,5 SENE FALAN OLDU İÇTİĞİM AMA BIRAKAMIYORUM. YEMEK SAATLERİNİN GELMESİNİ EN ÇOK YEMEKTEN SONRAKİ O İLK SİGARA HAZZINI YAŞAMAK İÇİN İSTİYORUM RAMAZANDADA İFTARI ÖYLE BEKLİYORUM.
NASIL KURTULUCAM?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

fidan kardeşim ilk önce karar vermeli sonrasında azim ve sabır birazda destek gerek sanırım çok zor olacağı kesin hatta bir uzman yardımıda alabilirsin bak biz sana dua edeceğiz denemelisin kardeşim sabır ve azimle a şamayacağımız zorluk yoktur dünyani ve ahiretini sağlığını düşünerek bunu yapmalısın rabbim yardımcın olsun

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

FİDAN ABLACIM NEFSİNE VE İRADENE SAHİP OLARAK TUTACAKSIN NASIL ORUÇTA İKEN DİŞİNİ SIKIP İÇMİYOR İSEN NORMAL GÜNLERDE DE İÇMEMEYE DİKKAT EDECEKSİN . YAVAŞ YAVAŞ AZALTMAYA BAKICAKSIN ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN PAYLAŞIM İÇİN AYRICA TEŞEKKÜRLER

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

fidan Kardeşim nasıl bırakıcagın konusu iman ile alakalı bence imanın kuvvetli ise hemen bırakırsın şurasını iyi okumamışsın sevgili kardeşim Birde size sigara hakkında çok önemli bir ayrıntı sunucam ki bu sigara içen imanlı kardeşlerime kesin etki eder diye düşünüyorum. Cerrahpaşa Tıp fakültesinde yapılan bir Konferansta anlatıldığına göre sigara burun içinde genizde bir tabaka yapar. Bildiginiz gibi Gusül abdestinde burna genize kadar 3 kere su çekilmeli geniz yanması hissedilmeli. Bu oluşan tabaka suyun altına geçmesini engeller. Sigara içen sevgili kardeşim bu da senin GUSÜLÜNÜ TEHLİKEYE DÜŞÜRÜR !!!!!!!!!!!!! TÜM ÖMRÜNÜ CENABET GEÇİRMEK İSTER MİSİN ???????????? birdaha oku ezbereliyinceye kadar oku... tavsiyem bu...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

İSGARAYI BIRAKMAK ASLINDA ÇOK KOLAY.FİDAN ABLACIM BENDE KULLANIYORDUM VE ÇOK İÇİYORDUM 3 SAATTE BİR PAKETİ BİTİRİYORDUM. ARKADAŞLARIM YENGEMLER BIRAK DEDİGİ HALDE BIRAKMADIM.HASTALANIYORDUM KULLANDIGIMDA.ABİM BENİM KULLANDIGIMI BİLMİYORDU VE BİR GÜN KONU SİGARADAN AÇILDI DEDİKİ (KADINA NE LAZIM SİGARA KULLANSIN)DEDİ VE BEN O SÖZ ÜZERİNE BİDAHA KULLANMADIM.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt