Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ŞİRK İÇEREN SÖZLERE ÖRNEKLER. (1 Kullanıcı)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Dinimizin emri gereğince, hürmet gösterilecek, ta'zîm olunacak şeyleri tahkîr etmek; kötülenecek şeyleri, ta'zîm etmek, hürmek göstermek küfürdür.

Meselâ, Allahü teâlânın evliyâsı, enbiyâsı, âlimleri ve bunların sözleri, fıkh kitapları, fetvâları ta'zîm edilecek, hürmet gösterilecek iken tahkîr edilirse, kötülenirse dinden çıkılmış olur. Ayrıca, kâfirlerin dînî âyinlerini beğenmek, noellerini tebrik etmek ve zarûret yok iken zünnâr kuşanmak ve küfür alâmetlerini kullanmak, bunlara, muhabbet edip, hürmet göstermek de küfrdür.

İnsanı küfre düşüren, yanî kâfir yapan söz ve işlerden bazıları şunlardır:

Allahü teâlâya lâyık olmıyan şey söylemek. Meselâ, (Allah, gökten bize bakıyor) demek, yâhut bir kimse bir işi yaptığı hâlde, (Allah biliyor ki yapmadım) demek.

Peygamberleri küçültücü şey söylemek. Meselâ, (İlk insan Âdem peygamber vahşî idi) demek.

Melekleri küçültücü şey söylemek. Meselâ, (Senin bakışın bana Azrâil gibi geliyor) veya (Çocuk iyi yetişmezse zebâni olur), yâhut (Bu ibâdetin savâbını melek yazamaz) demek.

Âhırette olacak şeylerle alay etmek. Meselâ, (Ben Cenneti istemem, Cehenneme gitmek isterim. Çünkü benim gibi olanlar oradadır) demek.

Allahü teâlânın emir ve yasaklarına, yanî Kurânı kerîmde ve hadîsi şerîflerde açık bildirilmiş ve islâm âlimlerinin kitapları ile her tarafa yayılmış, inanılması zarûrî olan din bilgilerinden birine inanmamak veya önem vermemek. Meselâ, (Ben cinleri göremediğim için inanmam) demek veya katî harâm olduğu bilinen birşeyi yiyip içerken besmele çekmek.

(Dünya böyle gelmiş böyle gider) şeklinde inanmak. Dünya, gezegenler, gökler ve Arş ezelî değildir, sonradan yaratılmıştır, mahlûktur. Ebedî, sonsuz değildirler, sonunda yine yok edilecektirler. Yer ve gökler yok iken de Allahü teâlâ var idi.

Ayrıca zamanımızda çok kullanılan şu sözler de çok tehlikelidir:

Allahü teâlâya, sanatkâr, mühendis demek. Allah unuttu, kaderime küstüm, Allah bizi düşündüğü için göz, kulak vermiş, Allah kuşlara kanat vermeyi ihmâl etmemiş, İlâhi şuur, ilahî düşünce, Cenâbı Hakka, (İnsanoğlunun mühendisi) demek. Îmânım gevredi, Allah bana kulum demesin, anladıysam arab olayım, Allah vahy ile Aliyi halîfe tâyin etti, diğerleri hakkını gasbetti ve bugünkü Kurân noksan demek.

Kötü kimseye (Öküz aleyhisselâm) demek; ağza defi hâcet lafzı ile sövmek; Allahın özel müdâhalesi gerekir demek.

Dinsizlere şerefli kâfir demek; çalgı aleti ile ilâhi söylemek; O, cimrilerin Allahı demek; Allah, her yerdedir demek.

(İslâm düşüncesi, İslâm nazariyesi, İslâm felsefesi) gibi tabîrleri, (İslâm dini) yerine kullanmak; özürlü kimseler için, îmâlât hatâsı demek; birisini kötülemek gâyesiyle (Allahlık Ali Bey) demek; namaz kılmam ama, kalbim temiz demek; kendisine Hans, Corc gibi gayri müslim ismi ile çağırılmasını istemek; Allahın gönlüne güç gelmesin demek; mümine, (Nûh der, peygamber demez) demek; harâm kazanç ile sevâb için kurban kesmek; ecelin hoyrat eli gibi sözlerin çoğu küfürdür, îmânının gitmesine, dinden çıkmasına sebep olur. Bunun için ağzımızdan çıkan söze dikkat etmemiz lâzımdır. Rastgele söz söylememelidir.

İnsanlara mahsûs sıfatları Allahü teâlâ için kullanmak küfür olur. 'Burada ilâhi şuuru görüyoruz' demek küfürdür. Bunun gibi, Allahü teâlâ için, Düşünerek veya Hesap ederek yâhut plânlıyarak yarattı demek küfürdür. İslâm düşüncesi demek de böyledir. Çünkü, düşünmek, hesap etmek, plânlamak insanlara mahsûs şeylerdir.

Çok kimse îmânı kurtarayım derken, küfre giriyor ve bunun için de hiç üzülmüyorlar. Her Müslümanın küfre düşürücü söz ve hareketleri çok iyi bilmesi gerekir

--------------------------------------------------------------------------------

Küfre sebep olan bazı söz ve işler

1- Allahü teâlâya layık olmayan şey söylemek. Mesela bir kimse bir işi yaptığı halde, (Allah biliyor ki yapmadım) demek. Yahut, yapmadığı bir şey için (Allah biliyor ki yaptım) demek. Böyle söylemek Allahü teâlâyı hâşâ cahillikle suçlamak olur.

2- Allah akıllıdır, şuurludur, iyi düşünür demek. Böyle demekle Allahü teâlâ yaratıklara benzetilmiş oluyor.

3- Peygamberleri küçültücü şey söylemek, onunla alay etmek. Mesela Hz. Âdemi kastedip (İlk insan vahşi idi) demek. Veya bir evliyayı peygamberden üstün bilmek. Yahut peygamberin dediği doğru ise biz kurtulduk demek. Bir kimseye (Öküz aleyhisselam) demek.
(Yalnız Kuran), (Kurandan başka kaynak tanımam), (Kurandan başka kaynağa lüzum yok), (Peygamber postacıdır, vazifesi bitmiştir), (Peygamberimizden sonra Resul gelmez ama nebi gelir) gibi sözler küfürdür. Yani bu şekilde söyleyen ve inanan kâfir olur.

4- Peygamber efendimizden sonra başka bir peygamberin geleceğini caiz görmek.

5- Melekleri küçültücü şey söylemek. Mesela (Senin bakışın bana Azrail gibi geliyor) demek. Yahut (Cebrail bile söylese inanmam) demek. (Bu ibadetin sevabını yazacak melek yok) demek. (Çocuklarınızı iyi yetiştirmezseniz, zebani olur) demek.

6- İslam âlimlerinin sözlerini, fıkıh kitaplarını ve fetvalarını tazim etmesi gerekirken tahkir etmek. Mesela (İmam-ı azamın kıyası hak değildir) demek.

7- Ahirette olacak şeylerle alay etmek. Mesela (Ben Cenneti istemem, Cehennemi isterim. Çünkü bütün nataşalar oradadır) demek.

8- Allahü teâlânın emir ve yasaklarına yani Kuranı kerimde ve hadis-i şeriflerde açık bildirilmiş ve İslam âlimlerinin kitapları ile her tarafa yayılmış, inanılması zaruri olan din bilgilerinden birine inanmamak, beğenmemek veya önem vermemek. Mesela (Ben görmediğim için cinlere, nazara inanmam) demek.

9- Kesin haram olduğu bilinen bir şeyi yiyip içerken besmele çekmek. Mesela şarap içerken veya domuz eti yerken Besmele çekmek küfürdür.

10- Kuranı kerimi teganni ile [şarkı okur gibi] okuyan hafıza, ne güzel okuyor demek.

11- Kâfirlerin ibadet olarak yaptıkları ve kâfirlik alameti olan veya İslamiyeti inkâr etmek ve inanmamak alameti olan ve tahkir etmemiz vacip olan şeyleri yapmak veya kullanmak. Bunlardan meşhur olanlarını bilmeyerek veya şaka olarak veya herkesi güldürmek için yapmak da küfürdür. Mesela zünnar denilen papaz kuşağını bağlamak. Bunları başkalarını güldürmek için de kullanmak küfre sebep olur. İtikadının doğru olması fayda vermez.

12- Yunan felsefecileri gibi, dünya ezeli ve ebedi demek.

13- İslamiyete, (İslam düşüncesi) demek. Çünkü İslamiyet bir düşünce sistemi değildir. İlahi emir ve yasaklara düşünce demekten çok sakınmalıdır! İçinde (İslam düşüncesi), (İslam nazariyesi) gibi ifadeler bulunan kitaplar çok zararlıdır.

14- Kâfirlerin dini âyinlerini, bayramlarını beğenmek. Mesela zaruretsiz bir hıristiyanın Noelini tebrik etmek. Nevruz günü yumurta boyamak. Kiliseye gidip, feyz almak niyetiyle âyinlere iştirak etmek.

15- (Yahudi ve hıristiyanların Allaha inananları Cennete gidecek) demek.

16- Mucizeyi veya kerameti inkâr etmek.

17- Meşhur bir harama helal, meşhur bir helale haram demek. Mesela domuz yağı helal, sirke, üzüm suyu haram demek.

18- Âyeti, besmeleyi, bir melek, bir peygamber ismi bulunan yazıyı, kasten helaya, necasete, [pisliğe] atmak. Müslümanın ağzına [defi hacet lafzı ile] sövmek.

19- Hac, namaz, oruç gibi meşhur ibadetlerin şeklinde şüphe etmek. Mesela (Acaba namaz böyle mi kılınır) demek.

20- Bir parça et yemek, din ilmi öğrenmekten iyidir demek. Din ilmi küçümsendiği için küfür oluyor.

21- (Bir süre sonra Hıristiyan olacağım) diye düşünmek. Bir bayan, bir Hıristiyanla evlenmeye karar verdiği andan itibaren kâfir olur. Bir erkek de bir ateist bayanla evlenmeye karar verdiği andan itibaren kâfir olur.

22- Ağır bir hastalığa düşüp de, (Allahım benim canımı al da, istersen kâfir olarak al) demek.

23- (Allahım çocuğumu aldın, başka elinden ne gelirse onu yap) demek.

24- Tırnağı uzun olana, (Tırnak kesmek sünnettir) dense, o da, (Sünnet olsun ne olacak) dese, kâfir olur. Tırnağını kesmediği için değil, sünnete önem vermediği, beğenmediği için küfür olur.

25- İnşallah, maşallah demek karın doyurmaz. Maşallahla inşallahla iş olmaz veya namaz kılmak karın doyurmaz demek. Bunları söylemekle dinimizin emri beğenilmemiş ve alay edilmiş oluyor. İnşallah, Allahın izni ile demektir. Allahın izni olmadan hiçbir şey olmaz. Onun için, hayır ve şer Allahtandır diye iman etmek gerekir. Hayır gibi şerrin de Allahtan olduğuna inanmamak küfür olur.

26- Dostuna veya sevgilisine, (Sen bana Allahtan da, Peygamberden de sevgilisin) demek.

27- İlim meclisine gidelim dendiğinde, (Benim orada ne işim var) diyerek ilmi küçümsemek veya İslam âlimlerini lanetlemek, kötülemek.

28- Küfre rıza küfürdür. Müslüman olmak isteyene elimdeki şu işi bitirip de geleyim diyerek, onun Müslüman olmasını geciktirmek. [Bir bayan telefon edip, rüyasının tabir edilmesini istedi. Biz rüya tabir etmiyoruz demedim. Önce bir dinleyeyim dedim. Anlattı, dinledim. Bayan Ermeni imiş. Rüyada Kuran öğrenilmesi istenmiş. (Hemen Müslüman olman gerekiyor) dedim. (Müslüman olmak için nereye gitmek gerek) dedi. Ben de, (Hiçbir yere gitmene gerek yok, hemen kelimei şehadet söylemen kâfidir) dedim. Ben söyledim o da aynısını tekrar etti, Müslüman oldu. Eğer onun, Müslüman olmadan önce, müftülük falan aramaya çalışıp da Müslüman olmasını geciktirseydim, vebali çok büyüktü. (Müslüman olduktan sonra artık istediğin yere gidebilirsin) dedim. (Bana Müslümanlığı öğreten bir kitap tavsiye et) dedi. Ben de bir kitap gönderdim.]

29- Birine kâfir diye hitap edilse, o da kabul eder mahiyette, bir harekette bulunması veya bir söz söylemesi, küfre sebep olur. Kâfire hürmet olsun diye efendim demek, hürmet gayesiyle papazın veya papanın elini öpmek küfre sebep olur. Bir Müslümana kâfir dense, söyleyen kâfir olur.

30- Avrupadaki şehirlere imrenip, (Hıristiyanlar Müslümanlardan hayırlıdır, iyidir) demek.

31- Bir kimse aksırsa [hapşırsa], biri de (Allah sana rahmet etsin) dese, bir başkası da (Öyle deme, onun rahmete ihtiyacı yok) dese, son söyleyen küfre girer.

32- Âişe validemize iffetsiz demek. [İffetli olduğu, Cennetlik olduğu ve müminlerin annesi olduğu âyet-i kerimelerle sabittir.]

33- Hz. Ebu Bekir sahabeden değildi demek.

34- Eshabı kiramdan birine kâfir demek. [Çünkü Kuranı kerimde hepsinin Cennetlik olduğu bildirilmiştir. Birine kâfir denilince Kurana inanılmamış olur.]

35- (Mazlum olarak öldürülen kâfir, Cennete girer) demek.

36- Kötülere alay gayesiyle, deyyusani kiram hazretleri demek.

37- Aradığı hadisi bulamayınca, hadis kitabını yere atmak veya (Bu Kuranla amel etmiyorsunuz, ben de onu yere atıyorum) diyerek Mushafı yere fırlatmak.

38- Haram paradan sevap ummak. Mesela bir bayan fuhuş parası ile kurban kesse, bundan sevap umsa, küfre girer. Sevap ummadan yaparsa küfre girmez.

39- Allahü teâlâyı mekanlı bilmek, mesela hıristiyanlar gibi Allah gökte oturuyor demek. Allahü teâlâyı kastedip, (Göklerden bir ses geldi), (Allah, gökten bize bakıyor) demek. Böyle söylemek Allahü teâlâya mekan isnat etmek olur. Dünya, gezegenler, Cennet ve Cehennem ezeli değildir, sonradan yaratılmıştır, mahluktur. Yer ve gökler yok iken de Allahü teâlâ var idi. İslam âlimleri, (Allah her zaman ve her yerde ebedi olarak hazır ve nazırdır) demenin caiz olduğunu bildirmişlerdir. Ancak, Allahü teâlâ zamanlı ve mekanlı olmadığı için bu söz, görünüş üzere kalmaz, mecaz olur. Bu bakımdan (Allah, zamansız ve mekansızdır, hiçbir yerde olmayarak hazır ve nazırdır) demek caiz olur.
Böyle olmazsa, Allahü teâlâyı zamanlı ve mekanlı bilmek olur ki bu ise küfürdür.

Miftahül Cenne kitabında (Bir kimse, 'Allahtan hali [boş] yer yok' dese veya 'Allah gökte benim şahidim' dese, kâfir olur. Çünkü Allahü teâlâya mekan isnat etmiş olur. Halbuki Allahü teâlâ mekandan beridir) buyuruluyor. (Küfr Bahsi)

40- (Namaz kılmam ama, kalbim temiz) demek. [Çünkü burada namaza önem verilmiyor, namaza önem vermemek küfürdür. Namaz kılmayan hep haram işliyor demektir, haram işleyenin kalbi temiz olmaz.]

41- Bir Müslümanı kötülemek gayesiyle (Allahlık) demek.

42- (Anan baban esmer, sen nasıl sarışın oldun?) diyene, (Ben imalat hatasıyım) demek. Böyle söylemekle hâşâ Yaratıcının yanlış iş yaptığı söylenmiş oluyor

43- O, cimrilerin Allahı demek.

44- İlahileri müzikle söylemek. Çünkü ilahiler ibadettir, ibadete haram karıştırmak küfür olur.

45- (Ebu Cehil, şimdikilerden daha şerefli kâfirdi) demek.

46- Ecelin hoyrat eli demek. [Çünkü Ecel Allahın emri ile gelir, Allahın emrini veya Azrail aleyhisselamın vazifesini zulüm gibi göstermek küfürdür.]

Bunların hepsi küfrü gerektiren sözlerdir. Küfre sebep olan bir sözü, tehdit edilmeden söyleyenin imanı gider. Çünkü her müslümanın bilmesi gereken şeyleri öğrenmesi farzdır. Bilmemesi özür olmaz, büyük günahtır. Küfre girenin önceki ibadetleri yok olur. Tevbe edince, geri gelmez. Tevbe için yalnız kelime-i şehadet söylemek yetmez. Küfre sebep olan şeyden de tevbe etmesi gerekir.

Bir sözle insan küfre düşebilir, kâfir olabilir. Elfazı küfür denilen sözlerden bazılarını yukarıda yazdık. İman ne kadar kıymetli ise, bir söz söyleyerek kâfir olmak da o kadar kötüdür. Çok dikkat etmek gerekir.

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ŞİRK İÇEREN SÖZLERE ÖRNEKLER.

ALLAH RAZI OLSUN

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİLGİLER A.E.O.

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK GÜZEL AÇIKLANMIŞ.. RABBİM BİZİ ŞİRK'E DÜŞMEKTEN KORUSUN.. SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM B)B)B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ...
ALLAH C.C. RAZI OLSUN..COK GÜZEL PAYLAŞIM OLMUŞ..BELKİDE GÜNDE KAC KERE DÜŞÜYORUZ ŞİRKE..RABBİM UYANIK OLUP DÜŞMEMEYİ NASİP ETSİN İNŞ..SELAMETLE..

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ALLAHA EMANET OLB)B)B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

m_muaz yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ...
ALLAH C.C. RAZI OLSUN..COK GÜZEL PAYLAŞIM OLMUŞ..BELKİDE GÜNDE KAC KERE DÜŞÜYORUZ ŞİRKE..RABBİM UYANIK OLUP DÜŞMEMEYİ NASİP ETSİN İNŞ..SELAMETLE..

ve aleyküm selam kardeşim. beğendiğinize sevindim.Allah razı olsun ve bizleri şirke düşürmesin inş. amin kardeşim.. selam ve dua ile

gulen

Kayıtlı Kullanıcı

ANNELERİMİZİN HİÇ BİRİNE KİMSE İFFETSİZ DİYEMEZ. OKURKEN BİLE İNANIN SİNİRDEN KASILDIM. HELE BİRİ KARŞIMIZA GEÇİP ÖYLE BİR ŞEY SÖYLESİN İKİ GÖZÜNÜ OYARIM:mad::mad::mad:

KARDEŞİM BENİM BİR SORUM OLACAKTI:

ALLAH HER YERDE DEYİNCE NEDEN KÜFÜR NİTELİĞİ TAŞIYOR??

BİZ ÇOCUKLUĞUMUZDAN BERİ ÖYLE BİLİRİZ.TAM HATIRLAMIYORUM AMA HANİ ALLAH NERDE DİYE SORANLAR OLURDU SANIRIM BEN DE GİDİP SORMUŞTUM EVDEKİLERE.
ALLAH HER YERDE HEP BİZİ GÖRÜYOR. ORDA BURDA DENİLMEZ. NEREYE DÖNERSEN ALLAH ORDADIR DENİLMİŞTİ.BEN HEP İÇİMDE ÖYLE BİR SİSTEM OTURTUM.

SÖYLERKEN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLADINIZ UMARIM.CEVABINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. ALAH RAZI OLSUN...

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

gulen yazdı:
ANNELERİMİZİN HİÇ BİRİNE KİMSE İFFETSİZ DİYEMEZ. OKURKEN BİLE İNANIN SİNİRDEN KASILDIM. HELE BİRİ KARŞIMIZA GEÇİP ÖYLE BİR ŞEY SÖYLESİN İKİ GÖZÜNÜ OYARIM:mad::mad::mad:

BİZ ÇOCUKLUĞUMUZDAN BERİ ÖYLE BİLİRİZ.TAM HATIRLAMIYORUM AMA HANİ ALLAH NERDE DİYE SORANLAR OLURDU SANIRIM BEN DE GİDİP SORMUŞTUM EVDEKİLERE.
ALLAH HER YERDE HEP BİZİ GÖRÜYOR. ORDA BURDA DENİLMEZ. NEREYE DÖNERSEN ALLAH ORDADIR DENİLMİŞTİ.BEN HEP İÇİMDE ÖYLE BİR SİSTEM OTURTUM.

SÖYLERKEN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLADINIZ UMARIM.CEVABINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. ALAH RAZI OLSUN...
ARKADAŞA KATILIYORUM BENDE BU KONUYU MERAK EDİYORDUM ALLAH HEPİNİZDE RAZI OLSUN KARDEŞLERİM B)B)B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

gulen yazdı:

selamün aleyküm kardeşim.. Allah gökten bize bakıyor demek cümlesi de bu kapsamdadır.. haşa biz Allah'a mekan biçemeyiz, öyle değil mi?onun her yerde olduğuna inanıyoruz zaten.. sadece göğü onun göstermek küfre girer...

gulen

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN, SAĞOLUNB)B)B)

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN YALNIZ BEN AŞAĞIDAKİ MADDEYİ ANLAYAMADIM,AÇIKLAYABİLİRSENİZ SEVİNİRİM SELAM VE DUA İLE.

44- İlahileri müzikle söylemek. Çünkü ilahiler ibadettir, ibadete haram karıştırmak küfür olur

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

deren75 yazdı:
S.A. ALLAH RAZI OLSUN YALNIZ BEN AŞAĞIDAKİ MADDEYİ ANLAYAMADIM,AÇIKLAYABİLİRSENİZ SEVİNİRİM SELAM VE DUA İLE.

44- İlahileri müzikle söylemek. Çünkü ilahiler ibadettir, ibadete haram karıştırmak küfür olur

ve aleyküm selam ablam.. ilahilerin içinde Allah'ın kelamlarının, isimlerinin geçmesi ve kutsi şeylere değinmesi itibariyle, usulüne uygun bir tarzda söylenmeliler.. bunda aşırılığa, gösterişe, anlamdan çok müziğini biçimini ön plana karıştırmaya kalkmak hem ilahilerde bahsedilenlerin tabiatına uymaz hem de o kutsiyetlere karşı büyük bir saygısızlıktır. ilahileri de bir zikir bir Allah'ı hatırlamaya vesile olan bir ezgi olarak düşünürsek bu da bir nevi ibadet sayılabilir, çünkü bütün mahlukat onu zikrediyor.. biz onlar vesilesiyle rabbimizi hatırlıyoruz.. Kuranı da yine malum tarzdaki müziklerle ve ezgilerle tevil etmek yakışık almaz ve bu büyük bir saygısızlıktır.. inş. naçizane anlatabilmişimdir ablam.Allaha emanet olun.selametle kalınB)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt