Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

“Sizin davulunuzu da, ezanınızı da susturacağız” (1 Kullanıcı)

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Grafik139.jpg

Malatya'da bir Ramazan Davulcusuna 'Davulunuzu ve ezanınızı susturacağız' diyerek müdahalede bulunduğu iddia edilen Alevi aileye tepki gösteren köy halkının karıştığı olaylar sonrasında 'hayatımda ilk kez davulcu oldum' diyen MUSTAFA EVŞİ tutuklandı..

Mazlum Der raporuna göre Münakaşanın bu boyuta ulaşmasında, söylendiği iddia edilen “davulunuzu ve ezanınızı susturacağız” sözünün ahali üzerinde etkili olduğu ve olayların bu şekilde başladığı bildiriliyor.
Evli ailesinin ifadesini alan savcılık, 23 kişiyi'de serbest bıraktı. Ramazan davulcusu Mustafa Evşi ise savcılık tarafından sevk edildiği nöbetçi mahkemece, kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle tutuklandı. 28 Temmuz saat 01.00 sıralarında Evşi, mahalle aralarında davul çalarken, Evli Ailesi mensupları tarafından “Biz oruç tutmuyoruz, burada çalma, ezanıda susturacağız” diyerek uyarıldı. İddiaya göre aile üyeleri, davulcu Mustafa Efşi’yi'de tartakladı.

Mazlum Der'in olay ile ilgili yaptığı araştırma'da Davulcu'nun anlattıkları şeyler şu şekilde: Hasan EVLİ, evin penceresinden bana sözlü müdahale ederek burada davul çalamayacağımı söyledi. Ben yarın kaysıya çalışmaya gideceğim, uykusuz kalıyorum, sana burada davul çalmayacaksın demedik mi, dedi. Bu esnada evin diğer bireylerinden Hasan EVLİ (baba), pencereyi açıp bana ağza alınmayacak küfürlerde bulundu. Ben de bu işi ekmek param için yaptığımı, varsa bir dertleri yetkililerle görüşmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştıysam da o aileden beş altı kişi bana saldırarak, boynuma ve göğsüme taşla, bileğime ise kayışla vurdular. Bu sırada hane halkından, Servet EVLİ, “yakında sizin davulunuzu da, ezanınızı da susturacağız, bunu herkes görecek” diye bağırıyordu. İşte bu kavga ve bağrışma esnasında sesimizi işiten komşular oraya toplanmaya başladı.

Mazlum Der'in olayla ilgili yapmış olduğu tespitlerde, Sosyal Medya ve basında yer alan Evin ve Ahırın ateşe verilemk isteniğine dair her hangi bir delil ve ize raslanmadığıda apaçık ortaya çıkıyor..Rapora göre , 'Diğer yandan Sürgü kasabasında gelişen olaylarla ilgili özellikle sosyal medyada paylaşılan haberlerde aileye ait ahır’ın yakıldığı şeklindeki bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Yaptığımız görüşmelerde aile fertlerinin yakılma ile ilgili beyanları olmamış, heyetimizce de yakılmış herhangi bir mahal gözlemlenmemiştir....denilmekte öte taraftan Evli ailesinin “Sizin davulunuzu da, ezanınızı da susturacağız” sözünü söyledikleri yönündeki iddiayı, kesin bir dille reddettiği,raporda belirtilen hususlar arasında..

CHP''ye göre Alevilere Ayrımcılık Var !
CHP Raporuna göre ise, . Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, İstanbul Milletvekili Müslim Sarı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın incelemesi sonucu hazırlanan raporda şunlar anlatıldı: “Sürgü’de yaşananlar bir nefret suçu ve cana kast eylemidir. Davulcu Mustafa Efşi ve Evli Ailesi arasında çıkan tartışma kısa sürede toplumsal bir noktaya çevrilmiş. Olayın başlangıcında yetkililer, yaşananları ciddiye almamıştır. Olayın ortaya çıkışından sonrasındaki yaşananlar, örgütlü ve amaçlı bir faaliyet yürütüldüğünü göstermektedir. Siyasiler nefret söylemi üretmemeli. Alevilere yönelik ayrımcı dil derhal terk edilmelidir.”

MazlumDer'in olayla ilgili hazırladığı Rapora aşağıda kilinkten ulaşabilirsiniz

http://www.mazlumder.org/faaliyetle...iddialarini-arastirma-inceleme-on-raporu/9233

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt