Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sorulan sorulara cevap -1 (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
arkadaslar ben sene 98 de hafızlıgı bitirdim ve simdi tekrar etmeye basladım ama zorlanıyorumbu konuda tecrube yasayanınız varmı

Kardeşim keşke ara vermeseydin hafızlık ara vermeye gelmez
tekrar başlaman çok güzel lakin sakın sıkılıp tekrar bırakma bir zaman sonra eskiye döndüğünü göreceksin
şeytanın telkinlerinede sakın aldanma gayretindende hiçbirşey eksiltme ve çalış ama mutlaka ders olarak birilerine dinlet kendim yaparım deme bu gaflete düşmene neden olur
selametle kalın

Seyid Duzgun

Kayıtlı Kullanıcı
kardes cvb ıcın tsk ederım acaba bu sitede hic hafız varmı

İslam'a_Dönmek

Kayıtlı Kullanıcı
Kazara,Bilerek,İstemeden...Olduda hernagi bir müstehcen görüntüye bakıldı bunun günah oldugunu duymuştum fakat , lakin bu haram olmakla beraber kişiye Gusl gerektirir mi ?

Ve Namaz kılmak için Namaz kılmak sakınca içerir mi ?

Selam ve dua ile..Allah yar ve yardımcınız olsun...

Arada kaynadı galiba...Gereksize silinebilir.:)

Kaan Erdem

Yönetici
Sayın kardeşimiz;

Öncelikle hoş geldiniz,üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun,hayırlı,faydalı ve kaynaklara dayalı paylaşımalarınızı bekliyor bu paylaşımlar ilede meşguliyetinizi dua ve ümid ediyoruz.

Sizin vesileniz ilede şunu hatırlatmakta fayda görüyoruz,site içerisinde paylaşımlarda soru sorulması yasaktır.Nedeni ise kaynaklı ve delilli verilecek cevap kadar kaynaksız ve delilsiz bozuk fikir taşıyan açıklamalarında olması ile beraber kafanızı karıştıracak durumların hasıl olmasıdır.

Portal sayfamızdaki sağ alt köşede ''sorularla islam''menüsü mevcuttur.Buraya sorularınızı sorarak değerli hocalarımızdan kaynaklara dayalı cevapları alabilir,daha evvel bu soruyu soran bir çok kardeşimiz olduğu için ivedi bir şekilde cevaba da ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında son olarak emir ve yasaklar çerçevesinde hareket ederek,iman,islam ve ihsanda daim olup sabit kalmalıyız inşaALLAH.

Selam ve yürekten samimi dualarımla selametle kalınız.

Arada kaynadı galiba...Gereksize silinebilir.:)

inam_9

Kayıtlı Kullanıcı
bugün tavaffuk diyelim yeni aldığım ve okuduğum dergide bu konuya değiniyor vede çok güzel açıklıyor

Öncelikle, “Müslüman kimdir?” sorusunun cevabını yine Kur’an’dan bulmaya çalışalım. Kur’an’da tanımlanan Müslüman; Allah’a, Kitaplarına, Peygamberlerine, Kitap’ın hükümlerine inanan, itaat eden, gönülden boyun eğen, yaşadığı hayatı Allah’ın hükümlerine göre düzenlemeyi varlığının esası sayan, Kur’an’ı hayata hakim kılmanın mücadelesini veren, İslam’ın dışındaki bütün sistemleri ve düzenleri reddeden, Allah yolunda malı ve canı ile mücadele eden kimsedir.

Kur’an’a göre Müslüman olmanın iki boyutu vardır; biri itikadi boyut, diğeri de ameli boyut. Müslümanlık yalnız inanmaktan ibaret olmadığı gibi yalnızca amelden de ibaret değildir; teori ve pratik birbirini tamamlar, biri olmadığı zaman diğeri de bir önem ifade etmez.

Müslüman sayılmada “sözde” inanmanın bir önemi yoktur. Dini Allah’a has kılmadan, bütün özellikleri ile (hüküm koymada, helal ve haramı belirlemede, rızk vermede, kullukta, otoritede vs.) Allah’ı birlemeden, inançta ve yaşantıda Kur’an’ı esas almadan Müslüman olunmaz. Sadece ‘Kelime-i Şahadet’le yetinerek de Müslüman olunmaz; çünkü Müslüman, Kur’an’ın bütün tekliflerine muhataptır ve Kur’an’n tümünden sorumludur. Teoride Müslüman olduğunu söyleyen birisi pratikte de Müslümanlaşmadıkça Kur’an’ın ifadesiyle Allah’ı razı etmiş olamaz
_Ey iman edenler!
Size ne oldu ki, "Allah yolunda cihada çıkın." denilince oldugunuz yere yığılıp kaldınız
Yoksa ahiretten vazgeçip dunya hayatina razı mı oldunuz?
Fakat dunya hayatinin zevki ahiretin yanında ancak pek az birseydir.

Tevbe 38
bize aktardıyınız bu güzellikler icin tşkrler hemde bizi bilgimizi ağdınlattıyınız saolun

elifimbenim(MERHUME)

Kayıtlı Kullanıcı
Kazara,Bilerek,İstemeden...Olduda hernagi bir müstehcen görüntüye bakıldı bunun günah oldugunu duymuştum fakat , lakin bu haram olmakla beraber kişiye Gusl gerektirir mi ?

Ve Namaz kılmak için Namaz kılmak sakınca içerir mi ?

Selam ve dua ile..Allah yar ver yardımcınız olsun...
selamün aleyküm kardesim sorulariniz var ise sorularla islam diye sitemiz var oradan sorabilirsiniz bilmek istediklerinizi allaha emanet ol buradan girebilirsin,
sorularla-islamiyet@googlegroups.com

lisan

Kayıtlı Kullanıcı
bu güzel paylaşımın için sağol emeğine sağlık

İslam'a_Dönmek

Kayıtlı Kullanıcı
Çok teşşekür ettim herkese , site yoğunmuş gerçi.Selam ve dua ile..

ferit41

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. namazdan sonra dua ederkan peygamber efendimizle başladığımız duanın gidişatı nasıl olmalıdır cevbını öğrenebilirmiyim

haydar-ı kerrar

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşlerim S.a
Namaz Dışında Bir Konuya değinmek istiyorum..
Bediüzzaman Said Nursi hakkında Çirkin Ve Asılsız iftiralara lüften kanmayın.. Yok mason Yok Ajan Hatta Deccal Diyenler bile oluyor.. Benim Sizden Ricam Üstadı (Bediüzzamanı) tanımak istiyorsanız Risale-i Nur Külliyatlarından Faydalana bilirsiniz.. Aslını Araştırmadan Bu Tip İddialara Kanıp Üstad Hakkında Çirkin yorumlar yapmayalım...

İslam Hakkıında ne merak ediyorsanız Risale-i Nur Külliyatlarında da Bulabilirsiniz Aydınlana bilirsiniz.. eğer Bediüzzaman hakkında olumsuz Düşünceleri olan tanıdıklarınız varsada onları uyarın lütfen. Bediüzzaman kimdir Açıklayın.. Özellikle Bizim Gibi Gençlerin Bediüzzaman Gibi bir evliyadan haberdar olmamız gerek miyor mu ?? Risalel-i Nur Külliyatlarından Faydalanmamız gerekmiyor mu..? Sizde Benim Gibi Düşünüyorsanız herkeze özellikle Gençlere Bediüzzaman Sevgisini Aşılayalım..Yanlış Bir Cümle Kurduysam Özür Dilerim Hakkınızı Helal Edin Selametle.. A.e.o'Lun...

heartbroken

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Malum bu sabah saatleri 1 saat ileri aldık, ve namaz saatleri de 1 saat ileri oldu. Benim biraz kafam karıştı açıkcası, mesela orucunu açmak isteyen birisi dünkü saatle mi açmalı bugünkü saatlemi? Bir anda nasıl 1 saat sonra vakit girmeye başlıyor bir günde, saçma değilmi? :S

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
namaz vakitlerinde veya oruç vakitlerinde değişen birşey yok.
saatler 1 saat ileri alındı.
kafanız karışıyorsa sizin saatiniz geri kalsın.
hiçbirşeyin değişmediğini görürsünüz.
kendi kendinizin saçmalamış olduğunu anlarsınız.

heartbroken

Kayıtlı Kullanıcı
takvimde de 1 saatler değişti,
nasıl açıklayacaksınız
bu yüzden kafam karıştı zaten
yoksa saatle değil vaktin girmesiyle ilgili olduğunu bende biliyorum

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün, 05:29

Erkan

Konular: 87
Blog Mesajları: 2

Sayın şengül,

Süreç Yönetiminde bulunan kardeşlerimiz şuanda bekleme aşamasındalar. Süreç Yönetimi kendi alanında iç kategorilere ayrılıyor. Bu kategorilerde neler yapılacağı bellidir. Süreç Yönetiminin görebildiği bölümler vardır. Bu bölümlerdeki yapılan çalışmalar somut hale gelmeden bilgi verilmesi ise yasaktır.

Bu sürecin uzun süreceğini ilk yayınladığımız metinlerde belirtmiştik.

Ve eğer siz ısrarla Süreç yönetiminin yetki tanımını merak ediyorsanız, bu uzun bekleyişe dahil olmanızı, sabr etmenizi ve sakin olmanızı öneririm.

Selam ve dua ile ..

Sayın Erkan;

" Sorulan sorulara cevaplar 1" başlıklı Erkan adlı kayıtlı kullanıcının bağlantısında çok bariz yanlışlar vardır...

Bu yanlışları defalarca sisteminize bildirdik...

Bildirdiğimiz şikayetimizin sonucunu alamadık...

Sabr ettik sakin olduk...

Bu tavrımız suistimal edildi...

Eğer süreç yöneticilerinin bu konuyla ilgili ---ruhsatı yoksa...

Daha önceden görev ve yetkisi tanımlanmış birimlere bir kez daha bu bölümde beyan ediyorum.

Bu yazıdaki yanlışlık düzeltilsin.

Bu sürecin takibiyim ve herkesi bu sürecin takibine davet ediyorum...

Dua müşterek..

Selametle..

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

Erkan

Sayın şengül,

Süreç Yönetiminde bulunan kardeşlerimiz şuanda bekleme aşamasındalar. Süreç Yönetimi kendi alanında iç kategorilere ayrılıyor. Bu kategorilerde neler yapılacağı bellidir. Süreç Yönetiminin görebildiği bölümler vardır. Bu bölümlerdeki yapılan çalışmalar somut hale gelmeden bilgi verilmesi ise yasaktır.

Ve eğer siz ısrarla Süreç yönetiminin yetki tanımını merak ediyorsanız, bu uzun bekleyişe dahil olmanızı, sabr etmenizi ve sakin olmanızı öneririm.

Selam ve dua ile ..

Sayın Erkan;

" Sorulan sorulara cevaplar 1" başlıklı Erkan adlı kayıtlı kullanıcının bağlantısında çok bariz yanlışlar vardır...

Daha önceden görev ve yetkisi tanımlanmış birimlere bir kez daha bu bölümde beyan ediyorum.

Dua müşterek..

Selametle..

Görev ve yetkisi tanımlanmış arkadaşlar ,lütfen buradaki yanlışları düzeltsinler.

Selametle..

_YUSUF_

Yönetici

Erkan

Sayın şengül,

Selam ve dua ile ..

Sayın Erkan;

Dua müşterek..

Selametle..

Selamun aleykum
Sengul hanım
Takıp edelim, fakat nedenlerinide yazarsanız daha sağlıklı takip yapabiliriz inşaallah
Selametle

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın Namazı Engelleme Metodları..

----------------------------------------------------------------------------------------------------

- Kul namaz kilmak isteyince, ona vesvese veririm. Henüz vakit var, mesgulsün, isini bitir, sonra kilarsin, derim

- Namazini geciktiremezsem, insan seytanlarindan birini yollarim ve namazini geciktiririm

- Onu da yapamazsam, o kula namazda musallat olurum. - Saga bak, sola bak, - derim, bakinca da yüzünü oksar, alnindan öperim. Sonra da „namazin bozuldu" diye vesvese verir namazdan cikaririm

- Saga sola baktiramazsam, yalniz basina namaz kildiginda yanina giderim. Cabuk kilmasini emrederim. Horozun yem yedigi gibi cabukca kildiririm

- Bunu da yaptiramazsam, cemaâtle namaz kilarken, basina bir gem takarimm ve başını imamdan önce secde ve rükûya götürürüm ve namazini bozarim.

- Bunu da yaptiramazsam, namazda parmaklarini cikirdatmasini emrederim. Böylece beni tesbih eder

- Miskinlere, zavallilara giderim, namazi birakmalarini emrederim. -Namaz size göre degil, siz rizkiniza bakin, isinizde calisin derim

- Hastalara giderim, hastaya zorluk yoktur, iyi olunca kilarsin derim. Hattâ, hastayi isyân ettirir, küfre bile sokarim
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Rabbim c.c. yar ve yardımcımız olsun, sinsi iblisin şerri'nden muhafaza eylesin, Nefsimizin bizi yönetmesine izin vermesin inşaAllah. Rabbimiz c.c. bizi kendisine sadece ibadet için sabıt kılsın. Nefsimize, Neslimize hidayet nasip etsin.. (Amin)

ŞEYTANIN VESVESİNDEN RABBİM BİZİ KORUSUN EMEĞİNİZE SAĞLIK KARDEŞİM......BU SORULARI HEP KENDİME SORUYODUM CEVABINI VERMİŞSİNİZ..HAKKINIZI HELAL EDİN...SELAMETLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt