Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnet-i seniyyeye tâbi olmak (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimiz’in (sas) söyledikleri, tasdik ettikleri, yaşadıkları bunların bütününe birden sünnet-i seniyye denir. Elbette Peygamber Kur’an’a tabidir, dolayısıyla Kur’an’a tabi olmak sünnet-i seniyyeye ittiba ile olur. Sünnet-i seniyyeye ittiba etmek isteyen, Peygamber’imiz nasıl giyinmiş, nasıl yemiş, nasıl yaşamış bu soruların bütününe cevap bulur ve yapmaya gayret ederse sünnet-i seniyyeye ittiba etmiş olur. Adetini ibadete tahvil etmek, yani adetlerimizi İslam’a uydurmak, huyumuzu İslam’a uydurmak, prensiplerimizi İslam’a uydurmak, yaşayışımızı İslam’a uydurmak sünnet-i seniyyeye ittibadır. İnsanları yaratan Allah (cc) cennet gibi dünyayı cehennem etmememiz için sünnet-i seniyyeye ittibayı emretmiştir.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sünnet-i seniyyeye tâbi olmak

Allah razı olsun ablacım bari bi sünnet söyleyeyim
Erkeklerin sağ elin serçe parmaklarına gümüş yüzük takmaları sünnettir. Yeşil ve siyah rengini taktığını hatırlıyotum Resulullah a.s.
Rabbim bizi o güller sultanının şefaatinden ayırmasın

iman

Kayıtlı Kullanıcı

sadece sünnetler üzerine bir kitap var mıdır acaba bildiğiniz

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Asr-ı Saadet döneminde yaşananlara baktığımızda aslında sünette tabi olmanın ne kadar güzel bir toplum oluşturduğunu görebiliriz. Ama günümüzde işimize pek gelmediğinden bıraktıkça bıraktığımız için Resulümüzün yaptıklarını halimiz de ortadadır. Evet söylediğiniz gibi yaşamımızın her alanını Resulümüzün sünetlerinden süslemelerle uygularsak hem bu dünyada hem de gerçek alemde kazanan kesinlikle biz oluruz.
Selam ve dua ile.

furkan-dost

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm kardeşlerim hakkınızı helal edinizki sünneti şekillere yüklersek sünneti asliyetinden ve peygamberi misyonundan uzaklaştırmış oluruz...
peygamber sav sabah namazından sonra yatmaz işrakı bekler ve kuran okurdu hangimiz bu sünneti uyguluyoruz....peygamber sav aç yattığı çok olmuştur bu bağlamda bu sünneti ne yapacağız....peygamber sav kabağı sevmezdi fakat aynı sofrada halit bin velid kabak yemiştir şimdi sünnete aykırılıkmı bu aslolan peygamberin misyonunu iyi algılamak onun mirası olan risaleti yaşatmak ve peygamber sav kuranın sağlaması olduğunu unutmayalım ve özür dileyerek haddim olmadan peygamber sav efendimizi iyi tanıyıp sünneti asliyetine kazandırıp içinden çıkılmaz hallere düşmeyelim...
selam ve dua ile
kalbinizin sahibine emanet olunuz....

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

sünnet peygember efendimizin kabak yememmesi degildir bu insanın yaradılışından gelen isteklerdir ben kabak everim sen sevmezsın kabak yemek sünnet de degil yememek aykırı da değil bie sünneti uygulamadık diye bütün sünnetleri terketmek yanlıştır allah hepımıze uygalayabıldiğimiz kadar sunnete tabı olan kullarınan eylesin

miyase

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ZERDA ABLAM ALLAH RAZI OLSUN SENDEN, BİZLER RABBİMİZİN SEVDİĞİ KULLAR OLMAK İSTİYORSAK, HEM EMİRLERİNE UYMALIYIZ ,HEMDE SEVDİĞİNİ SEVMELİYİZ EFNDİMİZİN(S.A.V) YAPTIKLARINI YAPMALIYIZ,BAZEN ÇARESİZ KALDIĞIMDA ,EN ÇOK ONUN VARLIĞINI ÖZLÜYORUM,ŞU ZAMANDA YAŞASAYDI ONUNLA PAYLAŞIP SORUNUMU HATASIZ ÇÖZERDİM ,DİYE DÜŞÜNÜYORUM ,TABİKİ MANEN İSTEDİĞİMİZ ZAMAN YANIMIZ DA BUNU BİLMEKTE YETİYOR ,BİZE BIRAKTIĞI EN BÜYÜK HAZİNELERDE SÜNNETLERİ,TESELLLİMİZ.HAKKINI HELAL ET ZERDA ABLAM BEN YİNE ÇOK KONUŞTUM,RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.B)B)B)AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNB)B)B)

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm. ÜMMETİ MUHAMMED'DENİM DİYEN BİZLER HZ PEYGAMBERİN AHLAKIYLA AHLAKLANMALI, O'NUN YAŞADIĞI İSLAMI OLDUĞU GİBİ KABULLENMEKLE SÜNNETİ SENİYYEYE UYMUŞ OLURUZ. EFENDİMİZ GİBİ GİYİNMEK ,ONUN YEDİKLERİNİ YEMEK SÜNNETİN ASLINI OLUŞTURMAZ. ASLOLAN YOLUNDAN GİTMEK SABRINI,MÜCADELESİNİ, SAMİMİYETİNİ, TEBLİĞDEKİ METODLARINI BENİMSEMEKTİR. ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. ALLAH'IMIZIN YARATTIĞI ŞEYLER ADEDİNCE HAMD KENDİSİNE ,SALATU SELAM BİRİCİK ÖNDERİMİZİN ÜZERİNE OLSUN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm. ÜMMETİ MUHAMMED'DENİM DİYEN BİZLER HZ PEYGAMBERİN AHLAKIYLA AHLAKLANMALI, O'NUN YAŞADIĞI İSLAMI OLDUĞU GİBİ KABULLENMEKLE SÜNNETİ SENİYYEYE UYMUŞ OLURUZ. EFENDİMİZ GİBİ GİYİNMEK ,ONUN YEDİKLERİNİ YEMEK SÜNNETİN ASLINI OLUŞTURMAZ. ASLOLAN YOLUNDAN GİTMEK SABRINI,MÜCADELESİNİ, SAMİMİYETİNİ, TEBLİĞDEKİ METODLARINI BENİMSEMEKTİR. ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. ALLAH'IMIZIN YARATTIĞI ŞEYLER ADEDİNCE HAMD KENDİSİNE ,SALATU SELAM BİRİCİK ÖNDERİMİZİN ÜZERİNE OLSUN.
A.S.Sevgili Peygamber efendimizin hayatını olduğu gibi örnek aldığımız takdirde dünya ve ahiret saadetide bizlerin olacaktır.DUA İLE

afakisevda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm RABBİM bizleri Gül yüzlü Gül kokulu Peygamberimizin Sünneti Seniyyesini bi hakkın yaşayanlardan eylesin inşaallah Allah sizdende razı olsun Selam ve Dua ile kalın

havza

Kayıtlı Kullanıcı
slm

slm

selam aleyküm ben okuduklarımdan ilim sahibi hocalarımdan ögrendigim kadarı ile tabiki efendimiz ne yapmış ise eşleri ne yapmış ise bizimde öyle yaşamamız lazımdır bu çoğumuz için üzücüdür ve zordur ama budur biz elimizden geleni yapar şu nedir bu nedir demeyiz rabbim eger cenneti ve tam manası ile iman sahibi olmak istersenin rasulüme tabii olunuz buyurdu sadakallahül azim allah c.c. hep doğruyu söyler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt