Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnet inkarcılarına ultimatom (1 Kullanıcı)

selimbay

Kayıtlı Kullanıcı
Sünnet inkarcılarına ultimatom

Kuran kendisine vahyolunmuş Hazreti Peygamber Kuran'ı nasıl anladı ve hayatına nasıl aktardı.

Bu önemli ve gerekli değilmidir...?

Hazreti Peygamberin ahlakından, söylediklerinden ve yaptıklarından haberdar olmak bizimde Kuran'ı doğru anlamamız ve doğru yaşamamız konusunda rehber değil midir?

Atıullahe ve atıuresule ve ululemre min kum

"Allah'a itaat edin ve rasulüne itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine...."

Ayeti ne mana ifade etmektedir?

Allah'a itaat ve resule itaat ayrı ayrı emrolunur ken "....ve emir sahiplerine de" denilerek emir sahiplerine itaatı vavı atıf ile rasule itaata bağlaması bir anlam ifade etmemektemidir.

Eğer rasule itaat Allah'a itaat kapsamında bir itaat olsaydı "...ve emir sahiplerine de" denildiği gibi "Allah'a itaat edin ve rasule de ve emir sahiplerine de..." şeklinde söylenmez miy di?

Allah'a itaat Kuran'a itaat'tır.... Öyleyse Resule itaat nedir? İtaat olunması gereken her şey Allah tarafından Kuran'da bildirimiş se Resule itaat ayrıca neden zikredilmektedir..?

Kul in kuntüm tuhibbunallahe fettebiuni yuhbibkümullah

"Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun Allah'da sizi sevsin de"

Allah böyle emrediyorsa Rasulüde bize emrolunanı söylüyor demektir....

Allah'ı seviyorsanız bana uyun....

Bu sözden sonra bizim yapmamız gereken şey nedir.....?

Rasule nasıl ( ittiba edeceğiz ) uyacağız...?

Allahu veliyyullezine amen yuhrivuhum minezzulamtı ilennur..
vellezine keferu evliyauhumuttagut YUHRİCUNEHUM minennuri ilezzulumat....

Allah inananların dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır...
Kafirlere gelince onların dostu TAGUT tur. onları aydınlıktan karanlıklara ÇIKARIRLAR

Görüldüğü gibi Tagut sizin tanımladığınız gibi münferid bir şey değildir.... Azgınlar topluluğunu ifade eder....

"İnnel insane le yetga en raehustegna"
"Kendini bağımsız gören insan azgınlık eder..."

Öyleyse red olunmayla emrolunduğumuz azgınlardan olmanın başlangıcı kendini bağımsız görmektir....

Oysa İslam BAĞLILIK tır....

öyleyse bu ayetlerden bizim alacağımız bir şey yok öylemi....

Rasule ittiba ve itaat bu gün için gerçekliği olmayan şeyler öyle mi?

Yada Reşad halife gibi birileri çıkacak rasule ittiba ve itaattan maksat falan filana ittiba ve itaatır diyerek rasulün yerine dikilecekler öyle mi?

SORUMU TEKRAR EDİYORUM

İŞARET ETTİĞİM AYETTEKİ ALLAHA İTAAT KURANA İTAAT İLE GERÇEKLEŞİYORSA ÖZELLİKLE FİİLİYLE BİRLİKTE AYRICA ZİKREDİLEN RASULE İTAAT NASIL GERÇEKLEŞİR......

YANIT BEKLİYORUM

"HEVASINI TANRI EDİNEN KİMSEYİ GÖRMEDİN Mİ? ALLAH ONU BİLGİ ÜZERE SAPTIRDI...."

arkadaşlar, benim sormak istediğim şey;

Rasule ittaatın bu gün yaşayan bir müslüman için gerçekliğinin ne olduğudur....

ne yapar ve nasıl davranırsak Rasule itaat etmiş olacağız..?

Kurana itaat edersek mi? Ki bu Allah'a ittat'tır..... Ya ayetin devamında yer alan resule itaat ne anlama gelmektedir.?

Şimdi size soruyorum

misal şu ki;

Malikin Muvattası Hicri ilk asırda derlenmiş ve o asırda Medinede yaşayan Alimlerin görüşlerinide yansıtan bir eserdir....

Hadis silsilesi üçü dördü geçmez (Malik nafiden, o abdullah ibn ömerden o babası ömerden oda hazreti peygamberden rivayet etmiş gibi) ve daha sonrasında da Muvatta günümüze kadar gelmiş olan 1000 ayrı kanaldan kitap olarak rivayet edilmiş.....

Şimdi bu esere güvenmenizi engelleyen nedir.?

Ben tüm arkadaşlara hucurat suresini okumalarını tavsiye ederim.....

İnnel insane le yetga en raehu stagne
"Kendisini bağımsız gören insan azar....."

Modern dünya BAĞIMSIZLIĞI bayrak edinmiş, azdıkça azıyor.....

Oysa İslam BAĞLILIK demektir....

Allah'a bağlılık, Rasulüne bağlılık, Anne ve Babaya bağlılık, İnananlara bağlılık, akrabaya bağlılık....... Müslümanın yaşamı bağımsızlık değil bağlılık üzeredir.....

Allah'a, Rasulüne, Anne ve Babaya, Akrabalara, İnananlara ve tüm insanlığa bağlılık göstermek.....

Doğru söz yol gibidir.. Sözün kastıda o yolun yönü....
Sırat üzere olmak yeterli değil.... Yön (mustakim) doğru olmalı....

Allah'ın buyurduğu gibi "Sıraten aleyye mustakim" (bana doğru olan yol)

Yönün doğruluğu yada yanlışlığı, yani kastın doğruluğu ve yanlışlığı nasıl anlaşılır...?

Eğer kişi yolda ilerledikçe "Beni" ve "Benliği" güçleniyor ve öfkeyle doluyor ve şiddet saçıyorsa yön yalnış...
Eğer kişi yolda ilerledikçe benlikten sıyrılıyor ve rahmetle doluyor ve adalet saçıyorsa
yön doğru....

vesselam....

Yürüdüğü yolda önünde kimseyi göremeyen adam yalnış yolda olduğunu düşünmeli.....

Ama önünde Allah'a doğru yürüyen güzel insanları ve onların ayak izlerini gören adam ise doğru yönde yürüdüğüne inanabilir.....

Allah'ım sana doğru yürüyen güzelleştirdiğin insanların yoluna Muhammed Mustafa'nın (SAV) yoluna, Ümmetin İmametine layık olanların yoluna, sadıkların, şehidlerin yoluna ve kendilerine dost olduğun inananların yoluna ilet bizi....

Allah'ım ne olur "beni kendimle" yalnız bırakma... Zamanın ve mekanın engel olamadığı dostluk bağlarımızı güçlendir... Birbirimize güvenmeyi kalbimize ilham buyur....
Bizleri birbirimize karşı rahim (rahmetli) küffara karşı şedit (şiddetli) kıl..... Bizleri Rasulünün anlattığı ahmaklardan kılma...

"Ahmağın alemeti dosta karşı cesur, düşmana karşı ürkektir"

Neden tepki veriyor ve üzerinize alınıyorsunuz...?

Şimdi desem ki Nasıl ki Hariciler mızraklarının ucuna Kuran sayfalarını takıp hile yaptıklar ve Kuranı kendilerine alet ettkler, bugünde kimileri Kuranı dillerinin ucuna takmış inanlar ile kavga ediyorlar......

üzerinize mi alınacaksınız? yoksa bunu yapanlara bizimle birlikte lanet mi edeceksiniz....

Bu zihniyet her çağda var olagelmiş.... Hazreti isa (AS) karşısında yer alanlar da aynı zihniyette olanlardı

İsa(AS) son hutbelerinde buyurdular ki...

"Ey Ferisiler ve Sadukiler....Ey engerekler soyu...Sizler içi ölü kemikleriyle dolu badanalı mezarlar gibisiniz... Sizler bardağın dışını yıkadınız içi pislik ile dolu..."

gerçekten karanlık bir çağda yaşıyoruz vesselam....

Tanrı'nın yarattığı insanlar yaşamış, tanrı'sını yaratan insanlar yaşamış, şimdi tanrılaşan insana tanıklık ediyoruz....

Tek tanrılı din.... Çok tanrılı dinler.... ve tanrısız din.....

Bizde deriz ki;
Ahsenül kelami Kelamullah.... Ahsenülheyi Hedyü Muhammed......

(En güzel söz Allah'ın sözü, en güzel yol Muhammed'in yoludur....)

Kuran namına Rasulün yolunu görmezden mi gelelim...? Hadisleri savunacağız derken Kuran'ı ihmal mi edelim...?

Tevratı okuyup İncili terkedenlere ya da İncili okuyup Tevrat'ın şeriatından gaflet edenlere mi benzeyelim...?

Bizden öncekilerin adımlarını mı izleyelim...?

Musa'nın ve peygamberlerin masumiyetini yok eden ve onları sıradanlaştıran ensesi kalın bön adamlara mı benzeyelim yoksa Musa'nın şeriatını terkedip de İsa'yı tanrı edinenlere mi benzeyelim...?

Ne yaptığımızı biliyormuyuz...?

İnneke lehulukin azim.... denilen zatın ahlakını nasıl bilecek ve nasıl örnek alacaksınız...?
inneke leminel murselin ala sıratin mustakim.... denilen zatın yaşamını, yolunu ve yordamını bilmeden İslamın hakikatına ulaşalım.... (eğer sayfalarda yazılı olan hidayet için yeterli olsaydı Peygamberler bizim için nasıl usvetün hasenetün(uyulacak en güzel örnek) olurdu?)
İnna ataynekelkevser................. denilen zattan kendimizi nasıl mustagni kılalım. ve nasıl O'na gelen kitabı O'nun elinden alıp O'nsuz kendimizce anladığımız şeyleri dinin kendisi sanalım....

İnsan her işin teorisini okuduğu satırlardan işin gerçekliğini ise işin ustasından öğrenir...

Ustaya ve öğretmene ne gerek var diyenler ancak ben merkezci ve bencil ahmaklardır.....

Kurallar kaideler bir kitaptan öğrenilebilir ancak insanlık, ahlak, edeb ve erdemler örneklik olmadan öğrenilemez...

İşte siz dinin insanda yaşayan manasını böylece yitiriyorsunuz....Kuralları (yasaları) din edinen ve din sanan Tevrat ehline benziyorsunuz.... Kendi kitapları onlar için şöyle diyor (Sizler Ensesi kalın kalplerinin örtüsü sünnet edilmemiş bön adamlarsınız)

Din yasa olduğu gibi yaşamdır... Din kural olduğu gibi ahlaktır.... Din abd olmak gibi abid de olmaktır...

"Yeryüzünde yaşayanlar Melekler olsaydı onlara Rasul olarak bir Melek gönderirdik..."

Bu ayet aklı olanlara Rasulün örnekliği konusunda yeterli delil değil mi?

İslam alemlerin (ulusların) Rabbi Allah'ın kullarını terbiyesidir.... O'nun Rabliğini kabul etmenin gerçekliği O'nun terbiyesine teslim olmaktır.....
Rabbani öğretmenleri öldürenlerin Rabbe inandığını söyleyebilirmisiniz.... Rabbani öğretmenlere ve Rabbani örneklere sırtını dönen ve O'da her şeyi bu Kitap'tan öğrenmedi mi ne olacak bende öğrenirim diyen akılsız ve şımarık çocuklar gibi olanlara ne diyelim..?

İşte gerçek sizin sandığınız gibi değil..... Kendince Kitabı okumak yeterli değil...?

innellezine yubayiuneke innema yubayiunallah.... Yedullahi fevka eydihim ( Sana beyat edenler Allah'a beyat etmişlerdir.... Allah'ın eli onları elleri üzerindedir...)

Hadi Rasulün eline götüren bir el olmadan, Rasulün merhametli eli olmadan Allah'ın eline uzanın da beyat edin.....

İlk önce
sadece sizin gibi birilerinin yazdıkları mealleri Kuran diye okumak zorunda kalacak değilim çünkü Elhamdu Lillah Kitabı kendi dilenden okuyup anlayan, bilen insanların ilimlerinide ihtiyacınız olduğunu biliyorum sizde bilin...

Neden mi?
Bir fizik kitabı başka dile çevirilebilir. Ama bi şiir başka dile çevrilmesi olanaksızdır... Çünki şiir mantık ile değil ruh ile yazılır... Kuran'ın çevirilmesi ise daha da olanaksızdır... Çünki O Muhammed Mustafa'nın kalbine Ruhul Kudüs ile söylenmiştir....

Pencerecik ufacık daracık,
Dünyaya kapalı Allah'a açık...

Bu bir şiir.... Belki biliyorsunuz... Şimdi buna başka bir dile çevir çevirebilirsen....

Necip Fazılın yattığı koğuşun küçük penceresi ufacıktır ve daracıktır. Onun için Dünyaya kapalıdır ama Allah ile arasına engel değildir...

Şeklinde bir anlatım olsaydı başka bir dile kolayca çevirilebilir di belki!

Şiirsel anlatım akla değil kalbe hitap etmektedir.... Mantığı değil Ruhu harekete geçirir...

Kuran ayetleri denilmiş..... Ayet ne demek....?

sakın yanlış anlaşılmasın bu misalim ve dikkat edin ben de şiir olmadığını söyledim.... Ruhul Kudüs ile söylenmiş Kuran-ıl Hakim' dir.

Hakim vasfı arap dilinde ancak canlı irade sahibi ve düşünen müşahhas varlıklar için kullanır... Bir kitap için Hakim vasfı kullanılmaz.....

Öyleyse Kuran'ı sıradan bir kitap gibi algılamanız olanaksız....O Hakimdir.

Kuranda Kuran ayetleri deniliyor.... Kuran sözleri denilmiyor... Kuran cümleleri denilmiyor....
Ayet deniliyor.... Sureler deniliyor.... bunların anlamı nedir..?

Yahudilerin elinde olanda indirilmiş ama bak nasıl sıradanlaştırılmış....! Hatta indirgenmiş...!

Ayet ne demek? Sıradan bir cümle ifade ettiği mana ile sınırlıdır... Ayet ise kendinden başka şeylere işaret eden ve ışık tutan demektir... Mucizelere de ayet denilmektedir... nedeni olağan dışılığı ile olağan üstü olana işaret eder...

Aslında ilk konuşmamız gereken Kuran sanırım... Kuran'ı tanımadan başka tartışmalara girerek hata ediyoruz....

Protestanların iddası İncilin çevirilmesi ve din adamlarının elinden alınıp halka verilmesiydi...

İşte bu gün istedikleri oldu....

Hiçte zannettikleri masum şeylerle sonuçlanmadı bu çaba....

İncilde halkın eline geçmedi....

Şarlatanların eline geçti ve binlerce sapkın tarikat doğdu.... Bu tıp kitaplarını doktorların profesörlerin elinden alıp "halkı sömürmeyin her şey bu kitaplarda yazıyor... kendileri öğrenip tedavi olabilirler" demeye benziyor.... Acaba insanın beden sağlığı ruh sağlığından daha mı önemli ki bu hassasiyeti göstermeyelim...

Ayrıca gelin tıptada bundan sonra latince dil ollmasın mealini yapsınlar her kes anlasın....
Musculus Gluteus Maksimus denilen şeyin insanın k....çı olduğunu herkes anlasın

Elif Lam Mim
Zalike lkitabi la raybe fihi huden lilmuttakin

Ayetini okudunuz sanırım....

"....O muttakiler için yol göstericidir." buyrulmuş. Tüm insanlar için rehberdir denilmiyor.

Tabi ki her insan muttaki olabilir!.... Yeter ki gayba inansın, salatı ikame etsin ve kendisine rızık olarak verilenden infak etsin. Muhammed Mustafa'ya indirilen kitaba inansın, ondan önce indirilenlere inansın ve ahiretin varlığından ve geleceğinden zerre kadar şek vre şüphesi olmasın....

Eğer Muttakilerden ise Kuran onun için apaçık bir yol gösterici olacaktır...

BurhanT

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.
Sünnet inkarcıları başlığını görünce heycanlandım birden çünkü kızdığım konulardan biriside bu.
Birisi çıkıp geliyor abi ben Sünnete bakmam Kuran-ı Kerime bakarım sünnet doğrumu yanlışmı bilmem. Sünnet hadisi şeriflerden çıkartıldığı için böyle söylüyorlar ama Alimler bir hadisi şerif yazılmadan önce abdest alıp iki rekat namazını kılıp sonra yazarlarmış diğer hadiside aynı şekilde yazarlarmış .
Hadis Alimleri hadis sormaya gidiyorlar bakıyorlar ki adam eşşeği boş sepetle kandırıyor vaz geçiyorlar sen hayvanı kandırıyorsun bizide kandırırsın diye. Böyle titizlikle toplanan hadisler yanlış olurmu hiç.
Allah cc. doğrusunu bilir. Yanılmıyorsam Hz. Ali ra. diyor ya bana 4 şahit getirin bu hadisin yanlış olduğunu söyliyeyim diye. Hz. Ali büyük bilginlerdendi ve çokta zekiydi o bile kendisi bir karara varamazken hadis hakkında bizim tornacı Mehmet hadise yalan dedi olucak şeymidir bu.
Hep kendi kendime diyorum. Yer yüzüne gelmiş geçmiş bütün mahlukatların en bilgini kimdi diye Peygamberimiz s.a.v. geliyor aklıma sonra birdaha soruyorum Kuran-ı Kerim'i hayatına en doğru ve eksiksiz aktaran kimdi yine Efendimiz s.a.v. diyorum.
O zaman kafamda şöyle birşey oluşuyor madem Kuran-ı Kerimi en iyi ve doğru hayatına aktaran o s.a.v madem en bilginimiz en doğru yolda olanımız da Rasulullah s.a.v. O zaman onun sünnetleride bize hem Kuran mealini sunuyor hemde hayatımızda tastik etmemizi, sindirmemizi sağlıyor.
Rasullah s.a.v. ne istemiş bizden cenneti kazanmamızı istemiş çok olmamızı istemiş. Benim ücretimi ahirette Allah verecek demiş.
Bilmem kim hoca tefsir yazmış 20 cilt. Ee kaç para 400 milyondu 300e düştü diye şimdi gördüm ilanı :)
Allaha Emanet olun.
Selamun Aleyküm

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt