Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tesettür küçük kızlara nasıl sevdirilir (1 Kullanıcı)

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
bir kız çocuğu haliyle annesini model alacaktır..

ama: bazen sokaklarda görüyorum anne tam tesettürlü ama yanındaki küçük kızı son moda, askılı bluz vs. bu bir çelişki değil de nedir!

küçük kızlarımıza buluğ çağına erinceye dek mazbut kıyafetler giydirilmeli, arzu ediyorsa kendi hevesiyle örtünmesi teşvik edilmeli, zorlamamalı ama mesela etek altına uzun şortlar vb. küçükken alıştırılmalı..

büyüme çağına yakın da, en güzel kıyafetleri alıp, evde verilecek bir davetle arkadaşları ve aile büyükleri çağrılmalı, dua ile misafirler önünde ilk tesettürlü kıyafeti giydirilmeli..

annesi ve diğer aile büyükleri mümkünse çeşitli hediyeler almalı ve orda herkes içinde verilmeli, bilezik, saat vs olabilir..

sevdiği insanlar, sevdiği yiyecekler, hediyeler hoş bir parti olmalı.. her yer süslenmeli, yarışmalar vb organize edilmeli..

hem kızımızın gönlü hoş edilmeli, hem de etrafa örnek olmalı..

eskiden biliyor muusnuz osmanlı devrinde, bu anlattığıma benzer çarşafa girme törenleri düzenlenirmiş.. ve genç kızlar can atarlarmış "ah gelse de o günler biz de çarşafa girsek" diye imrendirmek lazım islam'a..

bakın batıl nasıl süslüyor her çeşit günahı, parlak yaldızlı-albenili paketlerde sunuyor her haramı.. bizler neden helali süslemeyelim, sevdirmeyelim? aman dikkat! küçücük yürekler kuş misali elimizde, uçurmayalım..

]
lq31r.jpg

ÖZELLİKLE TESETTÜRÜ ŞIKLIĞA DÖNÜŞTÜRENLER OKUSUNLAR VE İBRET ALSINLAR BU SÖZLER ALLAH VE RESULÜNÜN SÖZLERİ...

TINLAMAYAN BİLİDĞİNİ YAPAN VARSA BUNU OKUDUKTAN SONRA... O KİŞİYE ACINIR... VE DENİR Kİ ALLAH'TAN KORKMAZSAN DİLEDİĞİNİ YAP...

BUYRUN:

-ANNE TESETÜR NEDEN FARZ??

-BAK KIZIM CANIM KIZIM SENİ KORUYAN BİR VUCUDUN TENİN VAR SEN ORGANLARININ DIŞARDA OLMASINI GÖRMEK İSTER MİYDİN KALBİNİ ELİNLE TAŞIMAYI MESALA VS VS .. ALLAH BU YÜZDEN EMİR ETTİ NUR SURESİ 31. AYET VE AHZAP 59'DA ÖRTÜNMEYİ EMREDİYOR VE UYMAK ZORUNDAYIZ ALLAH NE EMRETTİ İSE BİR BİLDİĞİ VARDIR ONA KARŞI GELEMEYİZ EMİRLERİNİ HARFİYYEN YAPARIZ O BİZE RIZKIMIZI VERENDİR.. SEN MESELA BEN SENİ YEDİRİYORUM İÇİRİİYORUM BANA KARŞI GELİP BANA NE BE ANNE DERMİSİN YAPMIYORUM DER MİSİN CANIM KIZIM !!! FARZETKİ ÖYLE DEDİN BEN SANA O ZAMAN KIZARIM DEMİ.. BENİM KIZMAM SENİ ÜZER Mİ???

-EVET ANNECİM SENİ İNCİTTİĞİM İÇİN ÇOK ÜZÜLÜRÜM, ANNECİM SANA ÖRTÜ ÇOK GÜZEL YAKIŞIYOR, PEKİ MÜSLÜMAN BİR KIZ BUNU SÜS İÇİN TAKSA OLMAZ MI?? MESELA GÜZEL ALBENİLİ DİKKAT ÇEKEN... BAK KIZIM SIRASI İLE AÇIKLAYALIM MADEM SORDUN... PEYGAMBER EFENDİMİZ NE DİYOR BU KONUDA DİNLE CAN KULAĞIYLA OLUR MU BİTANEM... ''Kişi, elbisesini sakındığı kadar dinini sakınmayacak ve fakirler de namaz kılmayacak.

BISMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM... (Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla)... Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence ittihaz eden ve kendilerini dünya hayatı mağrur etmiş bulunan kimseleri bırak. Ve onunla öğüt ver ki, hiçbir kimse kazandığı şey sebebiyle helâke düşmesin, onun için Allah Teâlâ’dan başka ne bir dost ve ne de bir şefaatcı yoktur. Ve o bütün fidyeyi feda edecek olsa ondan alınmaz. Onlar o kimselerdir ki, kazanmış oldukları şeyler sebebiyle azaba maruz kalmışlardır. Onlar için küfrettikleri şey sebebiyle pek sıcak sudan bir içki ve pek incitici bir azap vardır. ENAM SURESİ 70.AYET

KURANI KERİM'DE MEALEN BUYURULUYOR Kİ...
"Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir." ARAF SURESİ 179.AYET DİYOR ARAF SURESİNDE.. SEN İYİLERDEN OLURSAN BU AYETLERE GÖRE CENNETE GİDER VE GÜZEL NİMETLERİNDEN FAYDALANIRSIN..

BAK KIZIM EFENDİMİZ NE DİYOR:
Resulullah (sallualeyhivesellem)"Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim:

Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah´a taatten dışarı çıkmışlardır Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar Başları deve hörgücü gibidir Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur" buyurdular" [Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128)] (Bir kadın, güzel kokular sürünüp, [kürk ve deri gibi] göz alıcı güzel elbiseler giyerek, bir toplumun önünden geçerse, o kadın zina işlemiş gibi günaha girer.) [İbni Hibban] (Ahir zamanda ümmetimin kadınları vücutlarını gösterecek elbiseler giyecekler, saçlarını da deve hörgücüne benzetecek şekilde topuz yapacaklardır. Onlar lanetliktir.) [İbni Hibban] (Herkes baksın diye [süslü] elbise giyen, onu çıkartıp atıncaya kadar, Allahü teâlânın rahmetinden uzak olur.) [Taberani] (Kaşlarını cımbız veya başka bir âletle alanlar, Yüzlerine güzellik vermek için yanaklarını çizerek Allah’ın kendilerine verdiği şekli değiştirenler lânetlenmiştir.) [Buhari] Cehennem nefse hoş gelen, Cennet ise nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle kuşatılmıştır.)[Buhari] (Cenneti isteyen de, Cehennemden korkan da uyumaz. Cennet zorluklarla kuşatılmıştır, dünya ise lezzet ve şehvetlere bürünmüştür. Onun lezzet ve şehvetleri sizi Cennetten alıkoymasın.) [Ramuz] "Kim dünyada şöhret için elbise giyerse, Allah ona kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir Sonra da onu cehennemin alevli ateşlerinde yakar" (Ebû Dâvud, Libas 5, h No: 4029, 4030) ‘Şöhret elbisesi’nden maksat, başkalarına câzip görünmek ve fors satmak için giyilen elbisedir (Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, c 2, s 94)

(DİKKAT ÇEKEN ELBİSELERDEN UZAK DURMAK GEREKİR ÇEVREYE CAZİP GÖRÜNMEK İÇİN DEĞİL DİNE UYGUN OLUP OLMADIĞINA BAKILARAK GİYİNMEK GERKİR. MESALA KIRMIZI RENLKLER TOPUKLU AYAKKABILAR TAK TUK SESLERİ,KISACASI GİYDİĞİMİZ ELBİSE ÇEVRE İÇİN DEĞİL ALLAH İÇİN OLMALI VE ONA GÖRE GİYİNMELİZ...

İŞTE BUNA DA TAKVA DENİR TAKVA İNSANI MELEKTEN BİLE ÜSTÜN KILAR) -GÖRDÜN MÜ KIZIM BU HADİSİ ŞERİFLER SÜSTEN KAÇINMAMIZI ALLAH İÇİN LAYIKIYLA GİYİNMEMİZİ EMREDİYOR.. Hazret-i Esma, ince elbise ile gelince, Resulullah efendimiz baldızına bakmadı. Mübarek yüzünü çevirip (Ya Esma, bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüz ve elleri hariç, vücudunu erkeklere gösteremez) buyurdu. (Ebu Davud) VE BU HADİSİ ŞERİFTE EL YÜZ HARİÇ BOL BİR ŞEKİLDE ÖRTÜNMELİDİR DİYOR, SÜSLENİN DEMİYOR..

Hazret-i Âişe validemiz buyurdu ki:
(İlk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti inince, hemen futalarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu.

(Buhari, Nesai) BURADA DA İNCE ELBİSE BADİ TARZI VUCUDU BELLİ EDEN KIYAFETLERİN GİYİLMEMESİ SÖYLENİYOR...
AYETLERE GEÇERSEK ŞÖYLE BUYURUYOR BİZLERE RABBİMİZ!!! AYETLER: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz. NUR SURESİ 31. AYET Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden)üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır,çok merhamet edicidir. Ahzap suresi 59. Ayet ŞİMDİ SÖYLE CANIM KIZIM BİZ ALLAH VE RESÜLÜNÜN BİLDİRDİĞİ ŞEKİLDE GİYİNMEMİZ GEREKİR DEMİ.. -EVET ANNECİM EFENDİMİZ, NE GÜZEL AÇIKLAMIŞ DEMİ..İ -EVET KIZIM ,O MUBAREK BİR PEYGAMBERDİ,HEMSENİDE ÇOK SEVİYOR SEN KÖTÜ GİYİNİRSEN SENİ SEVMEZ SANA KÜSER.. -AMA EMİRLERE UYARSAN SENİ SEVER SANA GÜLÜMSER .

-AÇIKLAYALIM..

Peygamber efendimiz buyuruyor ki: (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim] (Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed] (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari] (Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani] El ve ayaklarını kınalayıp kadınlara benzemeye çalışan birini sürgüne gönderdi. (Taberani, Ebu Davud) Erkeklerin yanak üzerine saç uzatarak, kadınlara benzemeleri haramdır. (Hadika) Peygamber efendimiz, erkek kılığına girerek mızrak kuşanmış bir kadını görünce, (Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) buyurdu. (Taberani) Pantolon erkek kıyafetidir. Bol giyinmekle pantolon kadın kıyafeti haline gelmez. Erkeğin kadına, kadının da erkeğe, her ne şekilde olursa olsun benzemeye çalışması caiz değildir. Mesela erkeklerin kolye, bilezik, küpe takmaları kadınlara benzemek olur. Pantolon giyinmek, erkek gibi tıraş olmak da erkeğe benzemek olur.

-ANNE ERKEK VE KADIN AYNI ELBİSEYİ GİYEBİLİR Mİ??? MESALA PANTOLON??

-BAK KIZIM KADIN NAMAZ KILARKEN BİLE ERKEKLERDEN HAREKETLERİ FARKLIDIR ALLAHÜ TEALA KADININ VE ERKEĞİN NE OLURSA OLSUN BİR BİRİNE BENZEMESİNİ YASAKLAMIŞ PEYGAMBER EFENDİMİZ HADİSİ ŞERİFLERDE BİLDİRMİŞTİR.

Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:

Tergib-üs-salât’daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir.Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri ayak topuklarına kadar örtmesi lazımdır.)

HİÇBİR ERKEK KADINA HAS OLAN KIYAFETLERİ GİYMEZ PANTOLON ERKEĞE HAS BİR KIYAFETTİR…
BAZI KADINLAR BOL PANTOLON GİYİYORUZ DİYORLAR ERKEK BOL BİR ETEK GİYSE O ERKEK KIYAFETİ OLUR MU???

KADINDA PANTOLON GİYERSE , BOL OLSADA O ERKEK KIYAFETİ OLMAKTAN ÇIKMAZ. KADIN NE OLURSA OLSUN ERKĞE BENZEYEMEZ VE ERKEKTEN KIYAFETİNDE VS ŞEYLERDE FARKLI OLMALIDIR... -TEŞEKKÜR EDERİM ANNECİM , MELEK GİBSİN... ALLAH'IM BENİ DEĞERLİ GÖRÜP SAKLADIĞIN İÇİN SANA ŞÜKÜRLER OLSUN. ALLAH'IM NASIL Kİ MEYVELER SEBZELER GÜZELLİKLER BİR MADDE İLE DIŞI KAPALI I OLUYORSA ,BİZİDE ÖRTÜMÜZLE MUHAFAZA ETTİĞİN İÇİN BİZİ HAYVANDAN FARKLI KILAN ÖRTÜMÜZÜ FARZ KILDIĞIN İÇİN ŞÜKÜRLER OLSUN..

(Alıntı)

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
Yukarıda yazdıklarınız İslamın bize emirleri değildir.Hiç kimse kızını küçükcük bir çocukken başörtüsüne alıştırmak adına zorlanmaya mecbur değildir.Yukarıda anlattıklarınız küçük bir çocuğu tesettüre falan alıştırmaz ancak tesettürden ve çocuğu anne,babasında soğutur.

Bahsettiğiniz törenler Hırıstiyanlıkta uygulanmaktadır.Ayrıca vermeyi düşündüğünüz hediyelerde aslında çocuğa kötü birşey yapıyorsunuz da onu kandırıyorsunuz izlenimi vermektedir.Yukarıdaki yazdıklarınızın tamamı psikolojik ve sosyolojik açıdan son derece yanlış tespitlerdir.İslam ile alakası da yoktur.Peygamberimizin ve sahabenin hayatında böyle bir uygulamaya rastlayamazsınız.Ancak hırıstiyanlık ve yahudilikte böyle törenlere rastlamanız mümkündür.

Bırakın çocuklarınız çocukluklarını yaşasın.Onları sevin ve onlarla oynayın.Resullah'ın yaptığı gibi.

mir_erhan

Moderator
Selamün aleyküm
Sevgili DENİZ kardeşimiz Allahc.c. razı olsun...
Çok güzel paylaşım..
Tabi yıllarca UYUTULDUĞUMUZ gibi çocuklarımızı da uyutmak istiyorlar bizden...
TV'ler karşısında o dizi bu dizi .. aileci nahoş ilişkiler yaş sınırlarının en altına inmişken...
Bir cocuğa çocukluktan eğitimini vermeye gelince bırakın canım cocukluklarını yaşasınlar...

Kızlar diri diri toprağa gömülürken Onları zirveye oturtan İSLAM dini getiren EFENDMİZken...
Onun tavsiyelerini kulak ardı edip sanki islam çocukları psikolijik baskılara maruz bırakıyormuş gibi bir izlenim sunuyorlar...
YOK EFENDİM...
Çocuğa ÇOCUK olduğu için en büyük değeri yine İSLAMİYET vermiştir...
Doktora gidip bebeğinin cinsiyetinin kız olduğunu öğrenen ve üst üste 4. kez kürtaj olup çocuğunu aldıranları sayabilirim size...
SEBEP yine belli...

Bizler en gerekli yaşlarda verilmesi gereken eğitimi '' Bırakın çocukluğunu yaşasın '' diyenlerin boş ithamlarına aldanıp bırakırsak
Asıl ozaman onların kucaklarına atmış olacağız..
ve arkadan gelen neslin yine kız cocuğudur diye diri diri toprağa gömmesi gibi kürtaj zihniyetli bireyler yetiştirmiş olacağız...

Sevgili DENİZ kardeşimiz Allah c.c. razı olsun..
Tabi Çocuk olduğunu unutmadan Ama Allah c.c. sevdirerek ve İslami bir daire içiresinde yetiştirmek için
güzel bilgiler edinmemize vesile oldun..

Selam ve dua ile

....
Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in çocuklar konuşmaya başladıklarında Allah’a imanı, kelime-i tevhidi öğrettiğini görüyoruz. Bu da yaklaşık olarak iki yaş civarıdır. Peygamberimiz, Abdülmuttalip oğullarından bir çocuğa konuşmaya başladığında şu âyeti yedi defa okutarak talim ettirmiştir:

وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبِيرًا

Her türlü hamd O Allah’a mahsustur ki, asla evlad edinmemiştir. 'Hakimiyetinde hiçbir ortağı yoktur. Acze düşüp de bir desteğe muhtaç olmamıştır.' de ve tekbir getirerek O’nun büyüklüğünü ilan et! (İsrâ Sûresi, 17/111) 4

Başka bir defa da “Çocuklarınıza ilk öğreteceğiniz kelime ‘Lâ ilâhe illallah’ olsun” 5 buyurmuşlardır. Çocuk konuşmaya başladığında tabii olarak anne-baba der. Fakat iradî olarak söyleyeceği ilk sözün “Allah” olması gerektiği Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in yüce beyanlarında yer almaktadır. 6

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) çocuklara erken yaşlarda iman esaslarının, daha sonra ise Kur’ân’ın öğretilmesini istiyordu. Kâinatın Efendisi bir grup çocuğa önce imanı, daha sonra Kur’an’ı öğretmişti. 7 Peygamberimiz ibadete dair de öncelikle namazın öğretilmesini emrediyordu. Yedi yaşına geldiğinde çocuklara namazın öğretilmesini istiyordu. 8 Namazın yanında oruca da erken yaşlarda başlanması gerektiği şöyle ifade edilmektedir; “Çocuk üst üste üç gün oruç tutabilirse Ramazan orucu ona vacip olur.” 9
(Alıntı )

4. İbn Ebi Şeybe, Musannef, 1/348.
5. Abdurrezzak, Musannef, 4/334.
6. Heysemî, Mecmauz-Zevaid, 8/159.
7. İbn Mace, Mukaddime 9.
8. Ebu Davut, Salat 25.
9. Abdürrezzak, Musannef, 4/154-155.

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
keşke diye başlayan cümlelerim var benim... keşke en azından genç kızlık dönemimde lisede olsun hadi...
birileri bana dur deseydi....
ben baskısız öle törensiz..
sadece görüp okuyup ANLAYARAK...
ÖĞRENSİN İSTİYORUM kızım...
saçma belki ama zorla öğretmek istemiyorum..
benden görsün anlasın.. kendine vücuduna değer versin, SAKINSIN... müslüman bir hanım nasıl olur bilsin.. bilsin ve öğle davransın... evet yapması gereken zamanda yapacak.. ama öncesinde ben bunu baskıyla yapamam hırçınlaştıramam.. yada soğutamam örtüden..
öle partiler hediyeler istemiyorum ben.. kızım örtünmeyi olağan üstü birşey olarak görmemeli.. her müslüman kadının takvayla yapması gereken bir ibadet olduğunu bilmeli..
hayalim önce kuran ve namaz kızım için...Kuran ahlakıyla yetişmesi.. KURAN OKUMASI NAMAZ kılması... ondan sonrası gelecektir.. inşallah... isteyerek yapacaktır.. baskısız, tereddütsüz, sahip çıkarak...
benim yanımda kılmayacak sadece namazı.. benim yanımda farklı dışarda farklı olmayacak.. önemli olan bu bence
bir tek namaz konusu hariç, namaza alışmalı zorlada olsa kılmalı,,, zorlamalıyım çünkü onu ateşe atmak istemiyorum..
sadece benim yanımda yapmamalı ...
küçükken sahurlara kaldırırdı annem bizi.. ilk okulda tuttuk ilk oruçlarımızı, ilk namazım 11 yaşımdaydı.. ama düzeni 15 yaşında tutturdum ANLADIM...
ÖRTÜM ilk 18 yaşında nasip oldu ama aile baskısı açtım..:(
28 yaşım hicretim örtüm.. şükürler olsun...
ama şunuda gördüm.. dersanede çalışıyordum trabzonda; bir öğrenci getirdi velisi, kız 6. sınıf başı kapalı..
annesi çıktı kapıdan kız camdan kontrol etti ve saldı saçlarını aşağı ne eşarp kaldı ne başka bişey çıktı dışarı...
o an anladım zorla olmaz bu iş gönülden olmalı istenmeli.. evet alışmalı.. ama yapabileceğini kendi hissetmeli...

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
ama şunuda gördüm.. dersanede çalışıyordum trabzonda; bir öğrenci getirdi velisi, kız 6. sınıf başı kapalı..
annesi çıktı kapıdan kız camdan kontrol etti ve saldı saçlarını aşağı ne eşarp kaldı ne başka bişey çıktı dışarı...
o an anladım zorla olmaz bu iş gönülden olmalı istenmeli.. evet alışmalı.. ama yapabileceğini kendi hissetmeli...

Peygamberimizin yanında çalışan küçük Yahudi bir çocuk vardı. Kötü bir hastalığa yakalandı , ölüm döşeğinde peygamberimiz ziyaret etti onu.Ona Müslüman olmasını söyledi. Çocuk babasına baktı. Babası Yahudi olmasına rağmen , sen bilirsin oğlum dedi. Ve çocuk Kelime-i Şehadet getirdi ve Müslüman öldü. Peygamberimiz onu ateşten kurtaran Rabbimize şükür etti.

Bu mesele bir hidayet meselesidir. İnsanlar neye inanırsa inansın eğer Müslüman olarak öleceklerse bunların hepsi Allah c.c. elindedir. Baskı ve şiddet ile bulacağınız çözüm sadece zulüm olacaktır. Fakat burada şu anlaşılmamalıdır ki , kendi hallerine bırakacağız. Asla. Müslümanlar olarak sürekli gerçekleri , olması gerekenleri onlara söyleyeceğiz. Bıkmadan , usanmadan...Onlara televizyonlardan , onlara başkalarından daha yakın olacağız. Damarlarında olacağız evlatlarımızın ki İslamı onlara empoze edelim.Paylaşım için sonsuz teşekkürler.Allah c.c. razı olsun.

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
tamamen katılıyorum söylediklerinize.. yazımın tamamında anlatmak istediğim buydu aslında.. zorlama asla yok ama örnek olmak var benim bakış açımda yaşatma.. ÖNCE KURAN ve NAMAZI öğretmek.. sonra kendi gelecek zaten tüm yolların.. neyi niye yaptığını göstermek yoksa kapat de başını kapatsın giyme de giymesin...
eeee sen nezamana kadar kontrol edebilirsin ki özünü öğrenmeli çocuk tamamen özünü...

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Yukarıda yazdıklarınız İslamın bize emirleri değildir.Hiç kimse kızını küçükcük bir çocukken başörtüsüne alıştırmak adına zorlanmaya mecbur değildir.Yukarıda anlattıklarınız küçük bir çocuğu tesettüre falan alıştırmaz ancak tesettürden ve çocuğu anne,babasında soğutur.

Bahsettiğiniz törenler Hırıstiyanlıkta uygulanmaktadır.Ayrıca vermeyi düşündüğünüz hediyelerde aslında çocuğa kötü birşey yapıyorsunuz da onu kandırıyorsunuz izlenimi vermektedir.Yukarıdaki yazdıklarınızın tamamı psikolojik ve sosyolojik açıdan son derece yanlış tespitlerdir.İslam ile alakası da yoktur.Peygamberimizin ve sahabenin hayatında böyle bir uygulamaya rastlayamazsınız.Ancak hırıstiyanlık ve yahudilikte böyle törenlere rastlamanız mümkündür.

Bırakın çocuklarınız çocukluklarını yaşasın.Onları sevin ve onlarla oynayın.Resullah'ın yaptığı gibi.

Çelebiler o zaman buyrun doğrusunu sizden öğrenelim..madem bu kadar çok bilgilisiniz birde sizden okuyalım..ne doğru ne değildir.. Küçük yaşta ne verirsen büyünce o yolda ilerler.. ben mesela bana küçük yşta öğreten yol gösteren olsaydı ben bu yaşıma kalmaz erken yşta kapanırdım:( malesef annem açık bir bayan olunca diyen olmadı..

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm
Sevgili DENİZ kardeşimiz Allahc.c. razı olsun...
Çok güzel paylaşım..
Tabi yıllarca UYUTULDUĞUMUZ gibi çocuklarımızı da uyutmak istiyorlar bizden...
TV'ler karşısında o dizi bu dizi .. aileci nahoş ilişkiler yaş sınırlarının en altına inmişken...
Bir cocuğa çocukluktan eğitimini vermeye gelince bırakın canım cocukluklarını yaşasınlar...

Kızlar diri diri toprağa gömülürken Onları zirveye oturtan İSLAM dini getiren EFENDMİZken...
Onun tavsiyelerini kulak ardı edip sanki islam çocukları psikolijik baskılara maruz bırakıyormuş gibi bir izlenim sunuyorlar...
YOK EFENDİM...
Çocuğa ÇOCUK olduğu için en büyük değeri yine İSLAMİYET vermiştir...
Doktora gidip bebeğinin cinsiyetinin kız olduğunu öğrenen ve üst üste 4. kez kürtaj olup çocuğunu aldıranları sayabilirim size...
SEBEP yine belli...

Bizler en gerekli yaşlarda verilmesi gereken eğitimi '' Bırakın çocukluğunu yaşasın '' diyenlerin boş ithamlarına aldanıp bırakırsak
Asıl ozaman onların kucaklarına atmış olacağız..
ve arkadan gelen neslin yine kız cocuğudur diye diri diri toprağa gömmesi gibi kürtaj zihniyetli bireyler yetiştirmiş olacağız...

Sevgili DENİZ kardeşimiz Allah c.c. razı olsun..
Tabi Çocuk olduğunu unutmadan Ama Allah c.c. sevdirerek ve İslami bir daire içiresinde yetiştirmek için
güzel bilgiler edinmemize vesile oldun..

Selam ve dua ile

....
Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in çocuklar konuşmaya başladıklarında Allah’a imanı, kelime-i tevhidi öğrettiğini görüyoruz. Bu da yaklaşık olarak iki yaş civarıdır. Peygamberimiz, Abdülmuttalip oğullarından bir çocuğa konuşmaya başladığında şu âyeti yedi defa okutarak talim ettirmiştir:

وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبِيرًا

Her türlü hamd O Allah’a mahsustur ki, asla evlad edinmemiştir. 'Hakimiyetinde hiçbir ortağı yoktur. Acze düşüp de bir desteğe muhtaç olmamıştır.' de ve tekbir getirerek O’nun büyüklüğünü ilan et! (İsrâ Sûresi, 17/111) 4

Başka bir defa da “Çocuklarınıza ilk öğreteceğiniz kelime ‘Lâ ilâhe illallah’ olsun” 5 buyurmuşlardır. Çocuk konuşmaya başladığında tabii olarak anne-baba der. Fakat iradî olarak söyleyeceği ilk sözün “Allah” olması gerektiği Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in yüce beyanlarında yer almaktadır. 6

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) çocuklara erken yaşlarda iman esaslarının, daha sonra ise Kur’ân’ın öğretilmesini istiyordu. Kâinatın Efendisi bir grup çocuğa önce imanı, daha sonra Kur’an’ı öğretmişti. 7 Peygamberimiz ibadete dair de öncelikle namazın öğretilmesini emrediyordu. Yedi yaşına geldiğinde çocuklara namazın öğretilmesini istiyordu. 8 Namazın yanında oruca da erken yaşlarda başlanması gerektiği şöyle ifade edilmektedir; “Çocuk üst üste üç gün oruç tutabilirse Ramazan orucu ona vacip olur.” 9
(Alıntı )

4. İbn Ebi Şeybe, Musannef, 1/348.
5. Abdurrezzak, Musannef, 4/334.
6. Heysemî, Mecmauz-Zevaid, 8/159.
7. İbn Mace, Mukaddime 9.
8. Ebu Davut, Salat 25.
9. Abdürrezzak, Musannef, 4/154-155.

teşekkür ederim erhan bey..eğer yazdıklarımda bi yanlşlık varsa düzeltin..bnde bi siteden alıntı yaparak pylaşım yptım ve bu yazı bütün sitelerde vardı...bizi blgilendirirseniz sevinirim..öğrenmiş oluruz..

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Bu arada aklıma geldi şmdi..bizim aile dostumuzun kızıda çarşaf giyme töreniyle çarşaf giyenlerden bana anlatmıştı..tmam demek ki bu eskiden de vardı..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt