Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

VEREME YAKALANMIŞ BİR KADININ SON SÖZLERİ (1 Kullanıcı)

Duaa

Kayıtlı Kullanıcı
Verem'e yakalanmis bir Kadin'in son sozleri..

Kanser hastanesinde başhekim iken Serap adında genç bir hanım hastam vardı. Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek istemesine rağmen, bazı formaliteler sebebiyle o imkanı bulamamıştı.

Serap'ı özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altına aldım. Ve kısa bir süre sonra da Allah'ın izniyle iyileştiğini gördüm. Ancak Serap'ın da bütün diğer kanserliler gibi ilk 5 yıllık süreyi çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu.

Bir iş kadını olan Serap, 4 yıl kadar sonra 1 ihale için İzmir'e gitmek istedi. Kış aylarında olduğumuz için uçakla gitmesi şartıyla kabul ettim. Maalesef bilet bulamamış ve benden habersiz bindiği otobüsün kaza geçirmesi üzerine 6 saat kadar mahsur kalmış.

Dönüşünden kısa 1 süre sonra kanser, kemik ve akciğerine yayıldı. Serap bacak kemiklerindeki metasaz nedeniyle yürüyemez hale gelirken, hastalığın akciğerdeki tezahürü sebebiyle de devamlı olarak oksijen cihazı kullanıyor ve söylediği her kelimeden sonra ağzını o cihaza yapıştırarak nefes almak zorunda kalıyordu.

Evine gittiğim gün, yine güçlükle konuşarak:

-Doktor bey, dedi. Ben size...dargınım.

-"Niçin?"diye sordum.

-"Siz...dindar...bir...insanmışsınız...niçin...bana...da, Allah'ı...ölümü...ahireti...anlatmıyorsunuz?"

Dini inançlarının çok zayıf olduğunu bildiğim için bu teklifi karşısında oldukça şaşırdım. O'nu üzmemeye çalışarak:

-"Doktora ulaşmak kolaydır dedim. Parayı bastırdın mı istedigine tedavi olursun. Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalısın..."

Konuşmaya mecali olmadığından "ben o isteği duyuyorum" manasında başını salladı.

Artık ümitsiz bir tıbbi tedavinin yanısıra, ebedi hayatın ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz başlamış ve son günlerini yaşayan Serap için bu dersler "hızlandırılmış öğretime" dönmüştü.

Anlattığım iman hakikatlarını bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu. Vefatına bir hafta kala:

-"Doktor bey, dedi. Ben...ölürken...ne...söylemeliyim?"

-"Senin durumun çok özel" dedim. Kelime-i şehadet sana uzun gelir. O anı fark edince Muhammed (s.a.v) sana yeter."

O, haliyle tebessüm ederek yine başını salladı. Çok ıstırabı olduğu için Serap'a sürekli morfin yapıyor ve O'nu uyutmaya çalışıyorduk.

Ben, bir iş seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim. Dönüşümde annesi telefon ederek:

-"Serap, bir haftadır morfin yaptırmıyor.." dedi. "Sabahlara kadar inliyor ve çok ıstırap çekiyor..”

"Hemen eve gittim ve iğne yaptırmamasının sebebini sordum. Aldığım cevabı hala unutamıyor ve hatırladıkça ürperiyorum.

-"Ya morfinin tesiriyle ölüme uykuda yakalanır ve son nefeste "Muhammed" diyemezsem?.

İşte Serap, böyle bir hanımdı. Bu arada benden istihareye yatmamı ve eğer bir kaç gün daha ömrü varsa, son günü uyanık kalacak şekilde morfin yaptırılmasını rica etti.

Ben hiç adetim olmadığı halde cuma gününe rastlayan o gece istihareye yattım ve Serap'ın acizliği hürmetine olacak ki Salı gününe kadar yaşıyacağına dair işaret sezdim.

Ertesi gün O'na:

-"Hiç korkma!" dedim. "İğneyi vurdurabilirsin” ve Serap bir veda niteliği taşıyan bu görüşmemizde son sorusunu da sordu:

-"Doktor bey...Azrail...bana...nasıl...görü...necek?"

-"Kızım," dedim.

"O bir melek değil mi?Hiç merak etme, sana yakışıklı bir prens gibi gelecektir."

Salı günü Serap'ın ağırlaştığı haberini alınca hemen eve gittim. Ancak vefatına yetişememiştim. Ailesi tam manasıyla perişandı. Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanım akrabası ayaktaydı ve beni görünce yanıma gelerek:

-"Doktor bey, biliyor musunuz, bu evde biraz önce bir mucize yaşandı!" dedi ve devam etti:

-Serap, bir saat kadar önce oksijen cihazını attı ve "yataktan kalkması imkansız" denmesine rağmen kalkarak abdest aldı, iki rekat namaz kıldı. Bütün ev halkı hayretten donup kaldık. Ve kelime-i şehadet getirerek vefat etmeden biraz önce de:

-"Doktor bey'e söyleyin, dedi. Azrail, O'nun söylediğinden de güzelmiş

nesrinbulut

Kayıtlı Kullanıcı
RE: VEREME YAKALANMIŞ BİR KADININ SON SÖZLERİ

ÇOK ETKİLEYİCİ ÇOK GÜZEL ALLAH SERABA RAHMET ETSİN ALLAH HEPİMİZE HAYIRLI ÖLÜM NASİP ETSİN
İNLŞALLAH
A.E.O.

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
RE: VEREME YAKALANMIŞ BİR KADININ SON SÖZLERİ

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ELİNE SAĞLIK...B)
ALLAH RAHMET EYLESİN

Burak_han

Kayıtlı Kullanıcı
Çok dugulandım ağlamamak elde deil Allah razı olsun.

sevgi dinc

Kayıtlı Kullanıcı
-"Doktor bey'e söyleyin, dedi. Azrail, O'nun söylediğinden de güzelmiş

inşallah serabın azraili nasıl gördü ise bizede öyle görmeyi nasıp etsın mevlam
paylaşımın için allah razı olsun emegine saglık
dayanamadım agladım ben

havva362

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.samsundayasamak.tr.gg
çok etkileyici ve güzel öğütler alınabilecek bir hatıra. Rabbim Serap kardeşimize rahmet eylesin ve cennetini nasip etsin. inşallah Resulullaha komşu olur. Bizimle bu hatırayı paylaştığınız için sizede teşekkürler. Allaha emanet olunuz

tuna_35

Kayıtlı Kullanıcı
Senden Allah razı olsun kardeşim Serap kardeşimizinde mekanı cennet olsun...Bizleride Azrail a.s ın sana Allah(c.c.)ın selamını getirdim diyerek canını aldıklarından eylesin inşallah...Allaha emanet olun....

damlanur75

Kayıtlı Kullanıcı
allah serap kardeşimize rahmet eylesin..allah ona ebedi hayatı sunmuş belki çok acı ıstırap çekmiş ama öbür dünyasını kazanmış ne mutlu ona..herşeyin hayırlısı ölümünde hayırlısı paylaşımın için sağol..allah razı olsun kardeşim...

Ahmet&Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
çok etkilendim ya ne kadar güzel emeğine sağlık kardeşim.Rabbim böyle ölmeyi nasip etsin son nefeste iman ile inşallah

Fikriye1985

Kayıtlı Kullanıcı
bende gercekten cok duygulandim :'( tüylerim diken diken oldu.
Allah rahmet eylesin.

fanidunya

Kayıtlı Kullanıcı
allah razi olsun demekki isteyince oluyor muş hayırlı gunler

oksiyus

Kayıtlı Kullanıcı
Çok Saol aallah inşaallah Bizde böle ölümler nasib eder.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm gerçekten güzel bir hikaye inşallah azrail bizlere serap ın ki kadar güzel görünür selam ve dua ile

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
s.a cok güzel bir paylaşım bende bu yazıyıı okumuştum ama nerde olduğunu tam hatırlamıyorum yinede cok duygulandım

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
"Doktor bey'e söyleyin, dedi. Azrail, O'nun söylediğinden de güzelmiş

Bütün hikayelerde bunu diyorlar, bir anlamı kalmıyor sonra...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt