Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yazın Tesettür Olmaz mı??? (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

soru_2_1249122595.jpg

neden29zg.jpg

berat05

Yönetici
Esselamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Ben giyinmeyi kalbimden öğrendim desem...nasıl olur dersiniz belki.

Hamd sadece ve sadece ALLAH c.c.'a mahsustur O'na ne kadar hamd etsem azdır...hidayetini gösterdiği için şükürler olsun....Rabbim bu yoldan ayırmasın....

Kalbim giydiğime göre sinyal verir uyarırdı...yanlış-doğru diye...

Yaza gelmeden sıcaklığını düşünen biz kadınlar..Tesettürün ne kadar mucizevi bir örnek olduğunu yaşamadan anlayamıyoruz...Rabbim ne de güzel emretmiş değil mi???
O kavuran güneşin altında (özellikle siyah giyinen bizler için) YANMIYOR MUSUNUZ diye sormaları...yaşamamalarından.....yaşasalardı bilirlerdi..bilselerdi yapmazlardı....
Tesettür bir pantolon ve bir tunikle olabilir mi?
Tesettür yüze sürülmüş (eşe yapılması gereken) makyajla olabilir mi?
Tesettür dinimizin bize öğrettiği şekilde olmalı,keyfi - zevke göre tesettürü uygulamamalıyız...Bu şekilde örnek olabiliriz ancak yoksa diğer örnekler çoğalacaktır...

Allah c.c. cümlemizi dinin hakkını verenlerden, ehli sünnet vel cemaat üzerine yaşayanlardan ve ölenlerden nasip etsin inşallah

Selam ve dua ile
MAVCİ ABİMİZ

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Ben giyinmeyi kalbimden öğrendim desem...nasıl olur dersiniz belki.

Hamd sadece ve sadece ALLAH c.c.'a mahsustur O'na ne kadar hamd etsem azdır...hidayetini gösterdiği için şükürler olsun....Rabbim bu yoldan ayırmasın....

Kalbim giydiğime göre sinyal verir uyarırdı...yanlış-doğru diye...

Yaza gelmeden sıcaklığını düşünen biz kadınlar..Tesettürün ne kadar mucizevi bir örnek olduğunu yaşamadan anlayamıyoruz...Rabbim ne de güzel emretmiş değil mi???
O kavuran güneşin altında (özellikle siyah giyinen bizler için) YANMIYOR MUSUNUZ diye sormaları...yaşamamalarından.....yaşasalardı bilirlerdi..bilselerdi yapmazlardı....
Tesettür bir pantolon ve bir tunikle olabilir mi?
Tesettür yüze sürülmüş (eşe yapılması gereken) makyajla olabilir mi?
Tesettür dinimizin bize öğrettiği şekilde olmalı,keyfi - zevke göre tesettürü uygulamamalıyız...Bu şekilde örnek olabiliriz ancak yoksa diğer örnekler çoğalacaktır...

Allah c.c. cümlemizi dinin hakkını verenlerden, ehli sünnet vel cemaat üzerine yaşayanlardan ve ölenlerden nasip etsin inşallah

Selam ve dua ile
MAVCİ ABİMİZ

Değerli katkılarınız için Allah CC. razı olsun kardeşim...
Faydalanmak ve hayatımızda uygulamak duasıyla inşallah...
Allaha emanet olun...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı

efendi kardeşim...
bu güne kadar karşı karşıya geldimiz bir çok konu oldu. lakin daha hiç bir konuda dişe tırnağa dokunur bir cevap vermiş değilsiniz.. hep geçiştirme cavaplar veriyorsunuz..
anlıyorum ki cevap verebilecek birikimde değilsiniz...

cevap verecek kapasiteniz varsa buyrun..
Malum konular (okullar, türkçe olimpiyatları, tesettür ölçüleri, mahremiyet) üzerine bu fakir yazsın... sizde yanlışlarımı delili ile yazın doğru olduğunuzu ıspat edin..

evet maalesef öyle hocam
tabiki cevap veremezler caddeleri cok genis cünki!
dediklerinize aynen katiliyorum
bakiniz ne deniliyor cadde genismis! yani her telden calabilirsin..
kardesim bir yol var o da sirati mustakim.

Nur Suresi
31.Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."
Vesselam

berat05

Yönetici

ishakyakup " ABİMİZDEN ALINTIDIR.
ölçü: ne beğenilmektir nede beğenilmemek ne işimize gelen, ne de nefsimize ağır gelen..
DİN'i olan her meselede olduğu gibi bu meselede de ölçüleri ALLAH c.c ve rasulü sav. belirler.. ve belirledi de.. örtü'yü ALLAH c.c. Ayet ile emretti.. Habibi'de en güzel şekilde hanımlarına ve kızlarına uygulattı. sahabe'i kiram hanımlarda efendimiz'in hanımlarından gördükleri şekli ile uyguladılar.. bütün bunlar varken ne haddimize ki yeniden ölçü oluşturmaya çalışıyoruz.. yok "efendim manto.. vay efendim tunik.. pantolonda olur.." habire sınırları genişletme gayreti... bunlar islama veya müslümanlara fayda sağlamaz sadece islamın izzet ve heybetini kaldırır.. sokaklarda ki sözüm ona tesettürlüleri görüyoruz.. üzülüyoruz..
bu zümrenin bu hal'e gelmesine sebep olan bu musamahakar hocalardır...
İslamda herşey farz ile sınırlımıdır..? "farzı kurtarsın yeter.." diye diye haram'a düştü millet...
küçük bir örnek vereyim..
müslüman bir erkek içinde tesettür farzdır.. ve bildiğiniz gibi bu farziyyet göbek ile diz kapağı arasını örtmesidir.. şimdi tesettür farzını kurtarıyor diye.. bir müslüman erkek.. bir peşdemal ile veya afedersiniz bir don ile sokaklarda gezse nasıl olur..? günlük hayatını bu şekilde yaşasa..? İşe, okula, camiye, yani her mekana sadece farz olan'ı örterek katılsa.. çok hoş bir görüntü olmaz değil mi..?
işte bunun gibi, "farz'ı kurtarsın yeter" anlayışı ile hanım kardeşlerimize tesettür tarifi yapılmasın diyoruz.. yahu en azından bir "ferace veya geniş bir pardesü giyinmek lazımdır" denilsin...
birileride tesettür sınırının içinde dahil olsun için çalışmak gerekir, fakat bu sınırları genişleterek olmaz.. sınırın dışında kalanları sınıra davet etmekle olur.. iş budur marifet budur..

tesettürü eksik olan hanımkardeşlerimize "olsun bu sizinkide tesettür sayılır" demek onlara yapılacak en büyük kötülüktür aslında..
bu kardeşlerimize yapılacak en güzel iyilik güzel bir lisan ile yanlışta olduklarını söylemek ve doğru olanı öğretmektir.."

ALLAH C.C. RAZI OLSUN
Yalnız şuna değinmeden geçemeyeceğim buna bir örnek belki verebilirsiniz kardeşlerimiz için ; pantolonu hoşgörmelerinin sebebi Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında yaşanılmış şalvar olayı olmasın..Bu ikilemden dolayı bazı kardeşlerimiz eşlerine ve-veya kendileri pantolon giymekten sakınca görmüyorlar.

berat05

Yönetici

evet maalesef öyle hocam

Değerli kardeşim

uslublar ne kadar önemli değilmi?

Kardeşimiz burda öylemi demek istemiş?

Sizin tavrınız ne kadar hoş olmuş? Bu şekilde bir cevab güzel mi sizce?

Lütfen bilgileri paylaşırken daha dikkatli olalım suizan yapmayalım.

Allah c.c. hak yoldan ayırmasın

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
evet maalesef öyle hocam

Değerli kardeşim

uslublar ne kadar önemli değilmi?

Kardeşimiz burda öylemi demek istemiş?

Sizin tavrınız ne kadar hoş olmuş? Bu şekilde bir cevab güzel mi sizce?

Lütfen bilgileri paylaşırken daha dikkatli olalım suizan yapmayalım.

Allah c.c. hak yoldan ayırmasın

degerli kardesim
Allah razi olsun uyariniz için tabiki uslubumuza dikkat ediyoruz
ben ishak yakub kardesimizin "Malum konular (okullar, türkçe olimpiyatları, tesettür ölçüleri, mahremiyet)" sorularina binaen caddeleri cok genis her telden calabilirler dedim..
burada suiazan diye bisey mi var anlayamadim dogrusu hersey ortada...
selamlar

berat05

Yönetici

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim inşallah...
Ahmed Hoca...Zaten düşünülebilir diyor...
Kesin bir hüküm söylemiyor...
İslam caddesi geniştir kardeşim...
Allah CC. bizi bu caddeden ayırmasın inşallah...

Allaha emanet olun...

gurbette kardeşimizden alıntıdır
degerli kardesim
ben ishak yakub kardesimizin "Malum konular (okullar, türkçe olimpiyatları, tesettür ölçüleri, mahremiyet)" sorularina binaen caddeleri cok genis her telden calabilirler dedim..
selamlar

bende buna istinaden söylediğinizi kastetmiştim...
siz suizan yapmadıysanız bana laf düşmez öyleyse

Allah c.c. yolumuzu hak yoldan ayırmasın inşallah

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
degerli kardesim
ben mavci nin dedigi "islam caddesi cok genis" bu cumlësi için de bu sekilde düsünmüstum eminim bir cok kardesim de benim gibi düsünuyodur!
bi cümle söylendiginde (cadde genis) cok manalara gelir ben merak ediyorum acaba aciklmasi yapilacakmi yoksa benim ve diger kardeslerimin düsündügü gibi mi!
Allaha emanet olun

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

degerli kardesim
ben mavci nin dedigi "islam caddesi cok genis" bu cumlësi için de bu sekilde düsünmüstum eminim bir cok kardesim de benim gibi düsünuyodur!
bi cümle söylendiginde (cadde genis) cok manalara gelir ben merak ediyorum acaba aciklmasi yapilacakmi yoksa benim ve diger kardeslerimin düsündügü gibi mi!
Allaha emanet olun

İslam caddesi geniştir...
Ben fazla edebiyat bilmem kardeşim...
Ama ben bunu şöyle anlıyorum...
Mezhepler yani ehl-i sünnet mezhepleri neden ortaya çıkmıştır?
Sünnetlerdeki farklılıklar nedeniyle...
İyi ki vardırlar çünkü insanların huy ve davranışları yaratılışları farklı farklıdır...
Ama o İslam caddesi içinde olduğu sürece mesele yok...
Allah korusun...Kaza yaparsa yoldan çıkarsa..o zaman kötü işte durum...

Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim inşallah...
Ahmed Hoca...Zaten düşünülebilir diyor...
Kesin bir hüküm söylemiyor...
İslam caddesi geniştir kardeşim...
Allah CC. bizi bu caddeden ayırmasın inşallah...

Allaha emanet olun...

gurbette kardeşimizden alıntıdır
degerli kardesim
selamlar

bende buna istinaden söylediğinizi kastetmiştim...
siz suizan yapmadıysanız bana laf düşmez öyleyse

Allah c.c. yolumuzu hak yoldan ayırmasın inşallah
Allah CC. razı olsun cümlemizden inşallah...
Su-i zannın çoğu günahtır...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
İslam caddesi geniştir...
Ben fazla edebiyat bilmem kardeşim...
Ama ben bunu şöyle anlıyorum...
Mezhepler yani ehl-i sünnet mezhepleri neden ortaya çıkmıştır?
Sünnetlerdeki farklılıklar nedeniyle...
İyi ki vardırlar çünkü insanların huy ve davranışları yaratılışları farklı farklıdır...
Ama o İslam caddesi içinde olduğu sürece mesele yok...
Allah korusun...Kaza yaparsa yoldan çıkarsa..o zaman kötü işte durum...

Allaha emanet olun...

işte bende bunu anlatmaya çalışıyorum..
kadınların pantolon giymesi...
türkçe olimpiyatları...
eğitim sistemi...

bunlar kaza yapılmış ve caddeden çıkılmış va'ka lardır..

Hususan ahmed şahin, sık sık kaza yapan dengesiz bir şofördür..
bu sebeple onun arabasına binmemek eftaldir..

bütün islam'i konularda geçmiş büyüklerin yolunu takip etmek her zaman en doğru yoldur...

bir izahat:
kimseye hususi bir gıcıklığımız da yoktur.. bu fakiri şahıslar değil, her zaman konular ve fikirler ilgilendirir..

berat05

Yönetici

işte bende bunu anlatmaya çalışıyorum..
kadınların pantolon giymesi...
türkçe olimpiyatları...
eğitim sistemi...

bunlar kaza yapılmış ve caddeden çıkılmış va'ka lardır..

Hususan ahmed şahin, sık sık kaza yapan dengesiz bir şofördür..
bu sebeple onun arabasına binmemek eftaldir..

bütün islam'i konularda geçmiş büyüklerin yolunu takip etmek her zaman en doğru yoldur...

bir izahat:
kimseye hususi bir gıcıklığımız da yoktur.. bu fakiri şahıslar değil, her zaman konular ve fikirler ilgilendirir..

önceki msjımı görmediniz sanırım tekrarlıyorum ;

ALLAH C.C. RAZI OLSUN
Yalnız şuna değinmeden geçemeyeceğim buna bir örnek belki verebilirsiniz kardeşlerimiz için ; pantolonu hoşgörmelerinin sebebi Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında yaşanılmış şalvar olayı olmasın..Bu ikilemden dolayı bazı kardeşlerimiz eşlerine ve-veya kendileri pantolon giymekten sakınca görmüyorlar.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
önceki msjımı görmediniz sanırım tekrarlıyorum ;

ALLAH C.C. RAZI OLSUN

Ve aleyküm selam..

hakkınızı helal edin görmemiştim..

hadisede geçen kadının giydiği sirvaldır...
bu bir nevi içlik elbisedir şalvar gibidir.. geniştir dökümlüdür..

ve ayrıca bu giyilen sirval normal şartlarda görünmemektedir..
bir kaza hali ile görünmüştür ki.. eğer sirval olmasaydıda bacağı gözükseydi de bunda o kadın için yine bir günah yoktu.. zira bu hususta kadın masumdur.. fakat sirvalı giymesi ile kendini daha ziyade mesture kılmıştır.. ve efendimiz sav. tarafından meth edilmiştir...

şimdi bu meyanda söylenecek çok söz var..

*o kadının giydiği sirvaldı yani bir bakıma şalvar bir don. bugünkü bayanların giydiği pantolon ile uzaktan yakından alakası olmayan bir elbise..

*acaba o kadın sirvalını aşikar eden bir üst kıyafet ile ortalıkta dolaşsyadı.. yani düşmekten dolayı değilde normal şartlarda yürürken bu iç kıyafeti gözükseydi günümüz tesettürlüleri gibi... efendimiz sav. o kadını meth edermiydi... düşünmek lazım..

*günümüzün tesettürlü hanımefendileri pardesülerinin altından pantolonu ne maksatla giyiyorlar...? gerçekten bi yerde düşerimde mahrem'im gözükür maksadı ile mi? yoksa şık olduğunu düşündükleri için mi ? bu soruyuda her hanımefendi kendine sorsun..

Ve özetle..
bu bir kimlik mücadelesi olmuştur...
osmanlı kadını çarşaflı veya feraceliydi..
osmanlı yıkılıp türkiye cumhuriyeti kurulunca.. bir takım kampanyalar başlatıldı. "Çarşafı getir mantoyu götür" çarşafını verene çok daha pahalı olan manto veriyorlar dı.. o zaman ki manto da çarşaf kadar tesettür sağlayan geniş ve uzundu..
kısaca geçiyorum
o manto bu günkü tunik oldu...
o zaman diyorlardı ki bu mantolarda tesettürdür..
şimdi de diyorlar ki; "pantolon üstü tunikte tesettürdür..."
yakında derler ki; "iç çamaşırı üzerine uzun kollu atlet te tesettürdür..."

yıllar önce robalı pardesü giyen hanımlar, bir zaman sonra pardesüleri daralttılar. yetmedi birazda kısalttılar... ayak bilekleri gözükmeye başlayınca altına pantolon icat ettiler.. altında pantolon olunca pardesüleri dizlerine kadar kısaltmakta sakınca görmediler.... bu kadar kısaldıktan sonra pantolonlar gözüktüğü için güzel pantolon giyinmeye başladılar.. ve bir anda kısa pardesülerin yerini tunikler aldı.. öyle ya ikiside aynı boyda ve aynı işe yarıyor... neden olmasın.. sonra sonra sonra..

bu günkü hale geldi müslüman ve kendini tesettürlü sanan kadınlar..
altında dar bir kot pantolon üzerinde bir badi.. ve renga renk küçücük bir başörtüsü... yüzündeki boyadan dolayı palyaço gibi olduğunun farkında olmayan.. sözde tesettürlüler..
işte bu yukarıda anlattığım tesettürün evrimidir..

tesettürün aslını muhafaza edenler müstesna..!

açık desen açık değil, kapalı desen hiç alakası yok...

benim zavallı bacılarım.

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
Ve aleyküm selam..

hakkınızı helal edin görmemiştim..

hadisede geçen kadının giydiği sirvaldır...
bu bir nevi içlik elbisedir şalvar gibidir.. geniştir dökümlüdür..

ve ayrıca bu giyilen sirval normal şartlarda görünmemektedir..
bir kaza hali ile görünmüştür ki.. eğer sirval olmasaydıda bacağı gözükseydi de bunda o kadın için yine bir günah yoktu.. zira bu hususta kadın masumdur.. fakat sirvalı giymesi ile kendini daha ziyade mesture kılmıştır.. ve efendimiz sav. tarafından meth edilmiştir...

şimdi bu meyanda söylenecek çok söz var..

*o kadının giydiği sirvaldı yani bir bakıma şalvar bir don. bugünkü bayanların giydiği pantolon ile uzaktan yakından alakası olmayan bir elbise..

*acaba o kadın sirvalını aşikar eden bir üst kıyafet ile ortalıkta dolaşsyadı.. yani düşmekten dolayı değilde normal şartlarda yürürken bu iç kıyafeti gözükseydi günümüz tesettürlüleri gibi... efendimiz sav. o kadını meth edermiydi... düşünmek lazım..

*günümüzün tesettürlü hanımefendileri pardesülerinin altından pantolonu ne maksatla giyiyorlar...? gerçekten bi yerde düşerimde mahrem'im gözükür maksadı ile mi? yoksa şık olduğunu düşündükleri için mi ? bu soruyuda her hanımefendi kendine sorsun..

Ve özetle..
bu bir kimlik mücadelesi olmuştur...
osmanlı kadını çarşaflı veya feraceliydi..
osmanlı yıkılıp türkiye cumhuriyeti kurulunca.. bir takım kampanyalar başlatıldı. "Çarşafı getir mantoyu götür" çarşafını verene çok daha pahalı olan manto veriyorlar dı.. o zaman ki manto da çarşaf kadar tesettür sağlayan geniş ve uzundu..
kısaca geçiyorum
o manto bu günkü tunik oldu...
o zaman diyorlardı ki bu mantolarda tesettürdür..
şimdi de diyorlar ki; "pantolon üstü tunikte tesettürdür..."
yakında derler ki; "iç çamaşırı üzerine uzun kollu atlet te tesettürdür..."

yıllar önce robalı pardesü giyen hanımlar, bir zaman sonra pardesüleri daralttılar. yetmedi birazda kısalttılar... ayak bilekleri gözükmeye başlayınca altına pantolon icat ettiler.. altında pantolon olunca pardesüleri dizlerine kadar kısaltmakta sakınca görmediler.... bu kadar kısaldıktan sonra pantolonlar gözüktüğü için güzel pantolon giyinmeye başladılar.. ve bir anda kısa pardesülerin yerini tunikler aldı.. öyle ya ikiside aynı boyda ve aynı işe yarıyor... neden olmasın.. sonra sonra sonra..

bu günkü hale geldi müslüman ve kendini tesettürlü sanan kadınlar..
altında dar bir kot pantolon üzerinde bir badi.. ve renga renk küçücük bir başörtüsü... yüzündeki boyadan dolayı palyaço gibi olduğunun farkında olmayan.. sözde tesettürlüler..
işte bu yukarıda anlattığım tesettürün evrimidir..

tesettürün aslını muhafaza edenler müstesna..!

açık desen açık değil, kapalı desen hiç alakası yok...

benim zavallı bacılarım.

nefse hoş gelmesede ishakyakup kardeş söylediklerinde haklı...

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Elbisenin Arapça’daki karşılığı olan şiar; kişinin kendisini tanıtmak için kullandığı alâmettir. Yine Arapça olan Libas(elbise); bedenin şeklini bakışlardan uzak tutmak mânâsını taşımaktadır. Bu hâliyle tesettür mânâsını ihtiva ettirmektedir. Tesettür; Müslümanların giyiniş şekline verilen ad’dır. Kadın olsun erkek olsun insanların örtülülük hâlidir. Hâl böyleyken güya örtülü geçinen genç kızların dar ve kısa etekleri ile açığa çıkan bacaklarını uzun deri çizmelerle kapatmaya çalıştıkları, “deve hörgücü” tabirine denk bir şekilde başlarını bağladıkları bu tarz tesettüre riayetten çok ona yapılan ihaneti simgeliyor. Dar buluz ve badileri sayesinde göğüs ve bel hatlarını ortaya çıkaran bu hâlleriyle çıplaklıktan daha öte bir görünüm sergiliyorlar. Yine son yıllarda tesettürlü hanımların da rağbet ettikleri pantolona karşı artan bir talep var. Özellikle çalışan hanımların daha rahat diye ifâde ettikleri pantolon giyimi tasvip edilebilir mi? Aslında rahattan kast edilenin oturup kalkarken, yürürken, inip çıkarken sağladığı kolaylık olsa gerek.Bunları doğrusu bizlerde müşâhede etmişizdir.Ancak bir hanımın edeb kaidelerine uygunluğu cemiyetin hızlı çarklarına rağmen istenilenden kopmamasına bağlı değil midir? Bu kolaylık zannettiğimiz şey aslında, bizi muaşeret kalıplarından uzaklaştırıp, ideal kadın keyfiyetine ermemizi engellemekte değil midir? Bir hanımın bacaklarını ayırarak veyâhut üst üste atarak oturması, koşarcasına, hızlı adımlarla elini kolunu sallayıp sağa sola çarparak yürümesi (külhanbeyi, kabadayı, efe tavırları takınması) kadınlık edebine yakışmayan durumlardır. Tesettür ise şekli ve mahiyeti itibariyle kadınların daha nazik ve kibar, dolayısıyla “hanım” olmalarını sağlamaktadır. Bizlere vak’ar, ciddiyet, heybet, dik duruş ve nezaket aşılamaktadır. Erkeğin keyfiyetine etek nasıl ters düşüyor ise, kadınların zarâfet ve inceliğine pantolon kaba düşmektedir. Eğer tek amaç rahatlık ise vücut hatlarını belli etmeyen şekliyle şalvar tatbik edilebilir. Esas olan ölçüye ve hadlere riayettir. Bu anlayış hakim olduğu sürece kendi mânâ elbisemizi kuşanabilir ve diğer milletlerden ayrılıp şahsî ifâdemizi bulabiliriz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt