Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zilkade Ayının 25. Gecesinin Önemi (1 Kullanıcı)

imported_takva_

Kayıtlı Kullanıcı
c76ec0a0a509a18986a9f3e1360e400d_1317655950.jpg

Zilka'de ayı Şevval ayından sonra gelen aydır. "Eşhürü'l-Hurum (Saygılı, hürmetli aylar)'un da birincisidir. Bu aylar üçü peş peşe biri ayrı olmak üzere dört tanedir:

1- Zülka'de, 2-Zülhicce, 3- Muharrem, 4- Receb Hz İbrahim (a.s.) ve İsmail (a.s.) devrinden beri bu dört ay hürmetli aylar olarak anılagelmiştir. Bu aylar her türlü kötülüğün, saldırının, zulmün, kıtâlin yasaklandığı aylardır. Nitekim Allah (c.c.) Bakara sûresinin 217 âyetinde "Sana haram ayı ve bu ayda savaşmanın hükmünü sorarlar. De ki: "O ayda savaşmak büyük bir günahtır. Fakat insanları Allah yolundan engellemek, Allah’ı inkâr etmek, Mescid-i Haram’ı ziyareti yasaklamak, o mescidin cemaatini yani Müslümanları oradan çıkarmak ise, Allah nazarında daha büyük günahtır. Dinden döndürmek için işkence, öldürmekten beterdir. Kâfirler, ellerinden gelse, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaktan geri durmazlar. Sizden her kim dininden döner ve kâfirlikte devam ederek ölürse, işte onların dünyada da, âhirette de yaptıkları boşa gider. Bunlar cehennemlik olup orada ebedî kalacaklardır." diye buyurmuştur. "Haram Aylardan (Muharrem, Zilkade, Zilhicce, Recep'den) üç gün oruç tutana, Allahü Teala dokuz yüz senelik oruç sevabı yazar" (Hadis-i Şerif,İhyau Ulumi'd-din)
(Riyâzü's-salihîn,II,507)

-------------------------------------------------------------------------------- Zilkade Ayının 25 Gecesinin Önemi: Zilkade ayının 25 günü (dahvul arz) Kabe’nin altından başlamak suretiyle yer yüzü yayılmaya ve yaratılışına başlanmıştır. Gecesini ibadetle geçirmek gündüzünü de oruçlu geçirmenin çokça sevabı vardır. İmam Rıza (as)’dan nakledilen rivayette: “ Bu gece Hz.İbrahim ve Hz.İsa (as)’lar dünyaya geldi ve Dahvul arzdır. Gecesinin ibadetinin çokça sevabı ve gündüzünün orucun 60 ay oruç tutmak kadar sevabı vardır.”
Yılın dört gününden biridir ki; orucu bütün diğer günlerden fazileti fazladır Yine rivayette orucunun 70 yıllık oruç sevabına eş değer olduğu ve bir başkasında ise 70 yılık keffare olduğu beyan buyrulmuştur. Her kim gecesini ibadetle ve gündüzünü de oruçlu geçirirse ona 100 yıllık ibadet sevabı yazılır. Bu günü oruçlu geçiren kimse için yer ve gök arasında her ne varsa istiğfar eder Allah’ın rahmeti bu günde yayılmıştır ve bu günde kim ibadet eder ve Allah’ın zikri için toplanırsa çokça ecir vardır. Bu dahvul arz günü istiğfar namazı kılınmalıdır. Efendimiz Hadis-i şerifte mealen; "herkim bu ameli yerine getirirse tövbesi kabul olur ve günahları bağışlanır; onun hasımları kıyamet günü ondan razı olur; dini ondan alınmaz ve imanlı olarak ölür; kabri nurlu ve geniş olur; rızkı artar; azrail (as) canını alırken ona iyi davranır, canı güzel bir şekilde ondan alınır." diye buyurmaktadır. Namazın şekli ve yapılması gerekenler: Özellikle Dahvul arz günü ya da Zilka'de ayında bir gün (zorluk anında herhangi bir ay veya gün ) gusül aldıktan sonra abdest alınır ve dört rekat ikişerli olarak her rekatta bir fatiha; üç ihlas; Bir muavezeteyn (felak ve nas) sureleri okuyarak namaz kılar, selamdan sonra 70 defa günahlarından istiğfar edilir. (esteğfirullahi ve etubu ileyh); bitirince bir defa la havla vala ghuvvate illabillahil-aliyyil-azim der. Ve eller dua için kaldırılır. Ve şu duayı okur: “ Ya azizu ya ğaffaru ığfirli zunuubi va zuunbe cemi’il muminine val-muminat; Feinnehu la yağfiruz-zunibe illa ente.” Yani : Ey çok yüce; ey çok bağışlayan; benim günahlarımı; bütün mümin erkek ve kadınların günahlarını bağışla; muhakkak ki senden başka günahları bağışlayan yoktur.” Amin yarabbel alemin.

dryy

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba... ya bi sorum olacak..

"dört rekat ikişerli olarak" ne demek? bunu bana anlatirsaniz sevinirim.. tam olarak anlamadim.. yani 2 2 mi yoksa 4 4 mü?

htcglmz

Kayıtlı Kullanıcı
s.a arkadaşlar

bende dün zilkade ayı ve önemi konusunda sormuştum kimse cvb yazmadı ben bugün niyetliyim daha önceden bu konu hakkında bir bilgim yoktu dü bu konu hakkındakileri okuyunca bende orucunu tutmak istedim sadece bugünü mü oruçla geçireceğiz bu akşam mı namazını kılacağız bilen arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

dryy

Kayıtlı Kullanıcı
evet ben de niyetliyim bugün...
namaz konusunu ve oruc konusunu bilen arkadaslar lütfen cevaplasin...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt