Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ziyaretçimisiniz? (1 Kullanıcı)

kjviespe

Kayıtlı Kullanıcı
Nur talebelerinin büyük bir çoğunluğu Latince risalelerin basılmasının uygun olduğunu üstadlarının izniyle ittifak ederek onayladıkları halde, hem de büyük çoğunluğun yine hizmeti meydanda iken, bu tür bir tartışmaya girmeye ne gerek var. Kimse demiyor ki Eski yazı olmasın. Herkes bilir ki Nur talebesinin vazifesi Osmanlıcayı öğrenmektir. Fakat asıl vazifesi değildir. Maksat ile vasıtayı karıştırmamak lazımdır. Hem bu kadar bu meselede yazılanlar var. Dikkat edilirse, kimse başka bir meşrebin yazdığına "Allah razı olsun muhterem kardeşim, siz de güzel hizmet ediyorsunuz, sizin yazdığınız da doğru... " şeklinde bir Nur Talebesine yakışır muamelede bulunmamış. Bu tarz yazışmalar ancak birbirimize zarar verir. Unutmamak gerekir ki Hüsrev abi hakkındaki meseleler aynen bütün nur talebeleri için geçerlidir. Yani Hüsrev abinin aleyhinde bulunmak ile bir nur talebesinin aleyhinde bulunmak benim risalelerden anladığıma göre aynıdır. Onun için meslek ve meşrep bencilliği yerine, her birimiz diğerimize ihlasta, fedakarlıkta, uhuvvette yardım etmeliyiz. Böyle basit meseleler yüzünden mühim vazifelerimize halel getirmemeliyiz.

Mesleğim haktır ve güzeldir, sadece benimkisi güzel değildir. İnşaallah bu yazdıklarım herkes için hareket noktası olsun. Ayrıca uhuvvet ve ihlas düsturları başkalarını vurmak için değil, kendi nefsimizi ıslah için yazılmıştır. Onun için birbirimizi ihlassızlık ve uhuvvetsizlik ile ittiham etmeyelim. Çünkü muhatap öncelikle nefsimizde. Eğer nefsimizdeki kusuru görebiliyorsak o zaman güzeldir. Yoksa başkasının kusurunu herkes görür. Yani bu marifet değildir. Bu hizmet-i Nuriyede herkese ihtiyaç var, küçük büyük hizmet eden her meşrep ehline ihtiyaç vardır. Herkes bu nur davasına bir şeylerini katıyor. Birisi yazıyor, ne güzel... birisi okuyor ne hoş... birisi geniş alemde neşrediyor, ne manidar... birisi başka, birisi başka.... vs. herkes bu davaya bir şekilde dahil olmuş, çalışıyor. Kimse kimsenin kusurunu görmeye çalışmasın. Eğer bir kusur varsa ancak nefsimizdedir.

Allah razı olsun size katılıyorum.Çok güzel ifade buyurmuşsunuz.Bende hiç yazmadım osmanlıcasından,zaten çokda zor okurum osmanlıcadan, varsın bu yüzden bir kardeşim sen Risalei Nura talebe değilsin desin.Çok nakledecek, söylenecek şeyde olsa, onu üzmemek adına cevap vermemek daha iyi olduğunu, talebe olamasamda ben Risalei Nurdan öğrendim.
Allahın selamı rahmeti ve bereketi müminlerin üzerine olsun.

Kenz-i mahfî

Kayıtlı Kullanıcı
Bu zamanda müthiş bir enaniyet ve hodgamlık ile kendi mesleğini en âlî görüp, başka meslek ve meşrepleri en adi görmek adet olmuş. Müdakkik bir nur talebesi nefsin böyle hilelerine kapılmamalıdır. İhlas ve uhuvvet düsturlarını okursak, bunu hem şahsi alemimizde hem yakın çevremizde hem de geniş cemaat kitlelerinde uygulamalıyız. Ona göre düşünmeliyiz. Haklı dahi olsak, arada niza çıkarmamalıyız. Üstadın güzel bir sözü var. "haklı olsa, haksız olsa bu halimizde münakaşa eden haksızdır. bir dirhem hakkı varsa, münakaşa ile bin dirhem bizlere zararı dokunabilir." Ya bu düsturlar sadece okunmak için mi yazılmıştır. Bu ve bunun gibi nice mühim düsturlar var. Niza etmeyiniz, tenkit etmeyiniz, münakaşa etmeyiniz, uhuvvetinizi muhafaza ediniz, ihlasta, uhuvvette, kardeşlikte birbirinize numune-i imtisal olunuz, ayrılığa düşmeyiniz... gibi pek çok kaideler acaba ne için yazılmış? Kimin için yazılmış? Bu düsturları nazara alıp alemimizi genişletmeliyiz. Sadece benim bildiğim doğru, benim gittiğim yol muhakkak doğru, en iyisini ben bilirim gibi hodgamlık içinde olmayalım.
Arife işaret yeter....

Kenz-i mahfî

Kayıtlı Kullanıcı
Bu dünyada, hususan bu zamanda, hususan musibete düşenlere ve bilhassa Nur şakirtlerindeki dehşetli sıkıntılara ve meyusiyetlere karşı en tesirli çare, birbirine teselli ve ferah vermek ve kuvve-i mâneviyesini takviye etmek ve fedakâr hakikî kardeş gibi birbirinin gam ve hüzün ve sıkıntılarına merhem sürmek ve tam şefkatle kederli kalbini okşamaktır. Mâbeynimizdeki hakikî ve uhrevî uhuvvet, gücenmek ve tarafgirlik kaldırmaz. Madem ben size bütün kuvvetimle itimad edip bel bağlamışım ve sizin için, değil yalnız istirahatimi ve haysiyetimi ve şerefimi, belki sevinçle ruhumu da feda etmeye karar verdiğimi bilirsiniz, belki de görüyorsunuz. Hattâ kasemle temin ederim ki, sekiz gündür Nurun iki rüknü zâhirî birbirine nazlanmak ve teselli yerine hüzün vermek olan ehemmiyetsiz hadisenin, bu sırada benim kalbime verdiği azap cihetiyle, "Eyvah, eyvah! El'aman, el'aman! Yâ Erhamerrâhimîn, medet! Bizi muhafaza eyle. Bizi cin ve insî şeytanların şerrinden kurtar. Kardeşlerimin kalblerini birbirine tam sadakat ve muhabbet ve uhuvvet ve şefkatle doldur" diye hem ruhum, hem kalbim, hem aklım feryat edip ağladılar.
Ey demir gibi sarsılmaz kardeşlerim, bana yardım ediniz. Meselemiz çok naziktir. Ben sizlere çok güveniyordum ki, bütün vazifelerimi şahs-ı mânevînize bırakmıştım. Siz de, bütün kuvvetinizle benim imdadıma koşmanız lâzım geliyor. Gerçi hadise pek cüz'î ve geçici ve küçük idi. Fakat saatimizin zembereğine ve gözümüzün hadekasına gelen bir saç, bir zerrecik dahi incitir. Ve bu noktada ehemmiyetlidir ki, maddî üç patlak ve mânevî üç müşahedeler tam tamına haber verdiler.

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
yahu şengül kardeşim bu taasubundan ne zaman vaz geçeceksin çok merak ediyorum. Yani üstadimizin hayatini bilmesek risaleleri okumasak ve abileri görmesek bize yutturacaksin.
eğer sen davani isbatlama mücadelesi veiyorsan hiç zahmet çekme yazici kardeşlerimizi kimse inkar etmiyor. Kendini herkesten üstün görme prensibini yahudilerden mi öğrendin.
onlar tüm insanlardan kendilerini üstün görürler ama lanetlenmişlerdir. Sizde maşallah tüm nur talebelerinden kendinizi üstün görmekten de öte kendinizden başkasini nur talebesi saymiyorsunuz. Bu sizin vazifeniz değil. Vazifenizi yapin ama vazife-i ilahiye karişmayin.hristiyan papazlarinin para karşiliği cennetten yer sattiklari gibi sizde nur halkasini elinizde tutmuş sitediğinizi sokup isteiğinizi çikariyorsunuz.
sizinle muhatab olmamaya karar vermiştim ama meydani boş bulmuş gibi tüm görüşlerinizi dikta etmeye çalişiyorsunuz.
eğer bana yine çakal demeye çalişacaksaniz peşinen söyleyim çakalliğin daniskasini siz yapiyorsunuz.
üstadimiza mi inanalim size mi inanalim bilemiyoruz..
bu latince meselesinde tam zirvalanmiş yani...
osmanlicayi inkar etmek kimsenin haddi değil ama latinceden okuyup yazmak da batildir demek tamamen akil ve mantik dişidir

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
usulen cevaptır...

usulen cevaptır...

Sevgili kardeşlerim ; Sayfanın seyrinde görüleceği gibi ,hiç bir kardeşimizin hizmetine dil uzatmadık..ancak bizim hizmetimize dil uzatanları hatta çakallık yapıp söylemediğimiz sözleri söylemiş gibi göstrenlerin listesini isteyen kardeşlerimize vermeye hazırız..

Sayfayı boş bulduğumuz yok...ancak sayfayı doldurmak isteyen kardeşlerimiz..meselemize dil uzattığı için cevap verme gereği duyuyoruz..
bakınız...

kim kime bulaşmış ortada...
bulaşmayın...
hizmetinize sizden çok destek veririz..
ancak hizmetimize dil uzattığınızda diliniziz keseriz..
vesselam..

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
BİSMİLLAH...
ya hayır konuşunuz ya susunuz..hadisi şerif..

bir kaç sayfalık mütaalamızda...

gördükki...gizli düşmanlarımızın fitneleri ve bu fitneye karşı üstadımızın anlamlı ve yerinde tespiti bizleri mes'ur etti...

şahsım adına kimsenin hizmetini tenkitetmediğimizin söyleyerek altını üstünü sağığı solunu çizer....sayfadaki hizmetimize faziletfuruşluk yaparak (geri hizmet dediğini) hafızalarımızdan atamamakla birlikte..hem bir dairede yazan kardeşlerimizin dualarına hissedar olmaları RİSALE-İ NURUN cilvelerinden olduğunu tekrar gördüğümüzü hatırlatır...

HATTI KURANI MUHAFAZANIN BİR VAZİFE OLDUĞU HER BİR AĞIZDAN ZİKREDİLMİŞTİR...

Bu zikrin sabit olması bizleri binyüz onbir kuvvetinde pek çok vukuat-ı tarihiye şehadet ettiğini gördük...

ayrıldığımız görüş..risale-i nurun latince hizmeti ve yazan kardeşlerin vazifelerinin ehemniyyetidir...

risale-i nurun latince neşrine ruhsat vardır.. ancak hattı Kuranı muhafaza vazifesi düşünüldüğünden.. tam iznin hiçbir risalede olmadığı defalarca araştırılmış,

bu araştırmaya takiben sitede RİSALE-İ NURDAN BİR BÖLÜM TARAFIMIZCA YAYINLANMIŞ...yayınlanan bölümde 2 sebepten tam neşrine izin verilmediği görülmüştür...

TAM RUHSAT HAKKI RİSALE-İ NURDAN YAYINLANMAK ŞARTIYLA AÇIKTIR...

BİR BÖLÜM RUHSATIN MAKSUD OLMADIĞI...
ANCAK HATTI KURANI MUHAFAZANIN AZİMET OLDUĞU AÇIKTIR...

BİR BÖLÜM YENİ VEYA ŞİMDİKİ LATİNCE RİSALELERDE BU İFADE VARSA...
OSMANLICA RİSALELERDE DE BU BÖLÜM

Risale-i Nur'a intisap eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran, "Risale-i Nur talebesi" ünvanını alır...

VARSA...

BU VAZİFE DEVAM EDİYOR DEMEKTİR...
ÖYLEYESE VAZİFENİZİ YAPINIZ...
YOK LATİNCE HURUFTA BU SÖZLERİ OKUMADIYSANIZ...

O ZAMAN ÜSTAD KONTROL ETTİĞİNDEN (ÇIKARMIŞ) DİYEREK AMEL EDİNİZ...

AZİMETE UYUNUZ...
VAZİFELERİNİZİ YAPINIZ...

EN EHEMNİYETLİ VAZİFE onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir...EĞER BU VAZİFENİZİ YAPIYORSANIZ...

RİSALE-İ NUR TALEBESİ ÜNVANINI ALIRSINIZ...

YOK YAPMIYORSANIZ...

YAZI YAZANLARA BARİ DİL UZATMAYINIZ......
UZATMAYINIZ Kİ...

RİSALE-İ NURA İNTİSABINIZDAN ŞÜPHE ETMEYELİM..
YANİ...

ya hayır konuşunuz ya susunuz..hadisi şerif..

VESSELAM...

kastamonıu Lâhikası - Mektup No: 162 - s.1667
Risale-i Nur, bir daire değil; mutedahil daireler gibi tabakatı var. Erkânlar ve sahipler ve haslar ve nâşirler ve talebeler ve taraftarlar gibi tabakatları var. Erkân dâiresine liyakatı olmayan Risale-i Nur'a muhalif cereyana taraftar olmamak şartıyla; dâire haricine atılmaz. Hasların hâsiyeti, bulunmayan, zıt bir mesleğe girmemek şartıyla talebe olabilir. Bid'a ile amel eden, kalben taraftar olmamak şartıyla dost olabilir. Onun için, az bir kusurla düşman sınıfına iltihak etmemek için, dışarıya atmayınız. Fakat Risale-i Nur'un erkânlarında ve sahiplerindeki esrarlar ve nazik tedbirlere onları teşrik etmemek gerektir.

On Dördüncü Şua - s.1104
Birinci ve en kuvvetli delili şudur ki: Yeni harfle teksir edilebilen Asâ-yı Mûsâ eserini okuyan gençler, Kur'ân harfleriyle yazılmış mütebâki eserleri de okuyabilmek için kısa bir zamanda o yazıyı da öğreniyorlar. Bu şekilde birçok ilimlerin öğrenilmesine engel olan ve dinden imandan çıkarmak için telif edilen eserleri okumaya mecbur eden Kur'ân hattını bilmemek gibi büyük bir seddi de yıkmış oluyorlar. Bir milletin gençliği ne zaman Kur'ân ve ondan lemean eden ilimlerle teçhiz ve tahkim edilmişse, o vakit o millet terakkî ve teâlî etmeye başlamıştır. Gençlik, iman ve İslâmiyet ihtiyacıyla yanan ruhlarını Kur'ân tefsiri Risale-i Nur'un füyuzat ve envârıyla doldurmaya başlamıştır. Böylelikle tahkikî bir imana sahip olacak gençliğimiz dinsizliğe, komünistliğe karşı mücadele edip vatanlarını İslâm düşmanlarına asla sattırmayacaklardır. Bunun için, eğer komünistler mürekkep ve kâğıdı yok etmek imkânını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup, hakikat hazinesi olan Risale-i Nur'un neşri için, mümkün olsa derimizi kâğıt, kanımızı mürekkep yaptıracağız.

Kenz-i mahfî

Kayıtlı Kullanıcı
İşte bu son mesaj güzeldi. Böyle olmamız lazım.... Okuyun, yazın, anlatın... biraz da dinlenin :))

yasam

Kayıtlı Kullanıcı
işte bu son mesaj güzeldi. Böyle olmamız lazım.... Okuyun, yazın, anlatın... Biraz da dinlenin :))

külliyat ağladi ...............................sen ağlamadin.................
Nefsin ağladi...................................sen ağlamadin.................
Aklin ağladi.....................................sen ağlamadin.................
Artik sus ve hizmet yap hizmet yapanlari rahat birakherşeyin güzeli doğrusu senin çikini bizim olsun.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
site üyelerine konumlandırma..

site üyelerine konumlandırma..

Bismillah..

Sevgili islamiyet.gen ailesi;

26.11.08 tarihinde nasihatler köşesinde (yönetime başlıklı) konu açarak içeriğinde, siteden ayrılma talebimi arz ettiğimi duyurmuş bulunmaktayım.

Kalbimize yeniden ihtar edildi ki ,duyurudan istifade ederek bu boşluğu kötüye kullanmaya çalışacak taraflar olabileceğinden,siz değerli kardeşlerime yeniden bir hususu hatırlatmak ve helallik almak için bu konuyu güncellemeyi şimdilik uygun bulduk.

Beyanı uzatmadan..siteye ikinci ,üçüncü ,isimle kensinlikle girmediğimi şerefim ve namusum üzerine yemin ederek beyan ederim.

Cümlenize hakkımı helal ediyorum..
Sizler de hakkınızı helal ediniz.
Dualarla buluşmak dileği ile..
Rahmana emanet olunuz.

Hayır yanınızda...
Şer uzağınızda olsun...

Elhamdülillah..
VesSelam.

misbah_ı_nevvar

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş latin hurufuna karşı hz alinn gaybi işareti var..
Size 18.lema'ayı iyice mütala etmenizi tavsiye ederimm..
Kuran hattını yazmak zaman kaybı olarak nitelendirilemez..!!

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Bismillah..

26.11.08 tarihinde nasihatler köşesinde (yönetime başlıklı) konu açarak içeriğinde, siteden ayrılma talebimi arz ettiğimi duyurmuş bulunmaktayım.

Kalbimize yeniden ihtar edildi ki ,duyurudan istifade ederek bu boşluğu kötüye kullanmaya çalışacak taraflar olabileceğinden,siz değerli kardeşlerime yeniden bir hususu hatırlatmak ve helallik almak için bu konuyu güncellemeyi şimdilik uygun bulduk.

Beyanı uzatmadan..siteye ikinci ,üçüncü ,isimle kensinlikle girmediğimi şerefim ve namusum üzerine yemin ederek beyan ederim.

Rahmana emanet olunuz.

Hayır yanınızda...
Şer uzağınızda olsun...

Elhamdülillah..
VesSelam.

________selamun aleykum güzel kardeşim...
verdiğiniz karara saygılıyım fakat çok üzüldüm belirtmek isterim ... inşaALLAH .. kararınızdan vaz geçersiniz...hayatımın hiç bir evresinde hiç bir zam_anın da sizi gibi farklı _özel birsiyle karşılaşmıyacagımı çok iyi biliyorum..sizinle tanıştıgım için çok memnunum güzel kardeşim..
rabbim yar ve yardımcınız ola...
hakkım yoktur kardeşim varsada helal olsun ..
selam ve dua ile_________

bazen zamansızdır ayrılık..
bazen sonuna kadar sabretmektir..beklemektir..bazen mücadele etmektir ayrılık..
bazen ayrılığı okusursun..
bazen yazarsın...
bazen yaşarsın...
ama ayrılmaktan ayrılamazsın...

.............

ŞİMDİ /ARALIK 2008..ŞENGÜL...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim.Hakkımız helaldir.hakkınızda hayırlısı olsun.umarım kararınızdan dönersinizB)

_YUSUF_

Yönetici
Bismillah..

Rahmana emanet olunuz.

Hayır yanınızda...
Şer uzağınızda olsun...

Elhamdülillah..
VesSelam.

Bismillah...
Hakkımız varsa helal olsun...
Yolumuz da kur'an ve sünnet olsun...
Selametle
Elhamdülillah

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
Esselamunaleyküm şengün bacım gitme kararına inan çook üzüldüm ...gitmeni istemiyorum açıkçası...
hakkım yoktur ama yine de helel olsun Rabbim yolunu açık etsin ...
inşaallah ...Hak yolunda hakiki hizmet edenlerden olma temennisiyle...Allaha emanet ol...B)

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
şengül kardeş ayrılacağınıza belki inanmayacaksınız ama gerçekten üzüldüm.insanı dinamik tutan muhalifleridir sözüne iktidaen sizinle ilmi münazaralardan asla rahatsızlık duymayan birisiydim. tabi eğer böyle bir karar aldıysanız saygılıyız. benim hakkım helal olsun. siz de edermisiniz bilmem.....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt