Perşembe , 13 Eylül 2018

Zifaf Gecesi Duası ve anlamı

Gerdek gecesi, gelin ile Damadın ilk defa başbaşa kalacakları ilk geceleridir. İşte bu ilk gecede yani Zifaf gecesi okunacak dua (gerdek gecesi duası), gerdek gecesi namazı ve tüm ayrıntılar.

Gelin ve damadın ilk defa baş başa kalacakları gece kılınması gereken bir namazdır. İki rekât namaz kılmaları gerekmektedir. O gece bayan erkeğin yanına gittiğinde öncelikle erkeğin namaza durması gerek hemen arkasında bayanın yer alması gerekmektedir. Sonrasında iki rekât namaz kılarlar ve ardından Cenab-ı Allah’a ellerini açarlar, kendilerine verdiği bu nimetlerden ve mutluluktan dolayı şükrederler. Bu mutluluklarının devamı, dünya ve ahiret saadeti için birlikte dua ederler.

Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır resimli anlatım için tıklayın!

İşte Gerdek Gecesi Duası (Zifaf gecesi Duası)

Dua ederken, eller göğüs hizasına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur.

Duanın Okunuşu: Allahümme barik li fi ehli ve barik li ehli fiyye Allahümme”r-zukni minni ve”r-zukniminhum Allahümme”c-ma” beynena ma cema”te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.

Duanın Anlamı: “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. ِAllahım! Eşimin benden rızıklanmasını “faydalanmasını” benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.

Cima etmeden önce şeytandan korunmak için Yüce Allah’a sığınmak için şu duayı okur: “Bismillahi Allahümme cennibna-s-seytane ve cennibi-s-seytane ma razaktena

Duanın Anlamı ; “Ey Allahım! Beni şeytandan, şeytanı da, bize vereceğin çocuktan uzaklaştır.” Kim bu duayı okursa, doğacak olan çocuğuna şeytan zarar vermez” buyurulmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.