Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah bana iyi ki Türkiye'yi görmeyi nasip etti (1 Kullanıcı)

sivetok

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
img141.imageshack.us

azeri.jpg

Azeri ana Hacer Hüseyinova, yıllarca Ermeni ve Rusların tuttuğu sınıra bakıp Türk topraklarını seyretmiş.
'Bir Türk görmeden ölecek miyiz?'... :A Türkiye bu içten yakarışları ilk kez Abdullah Aymaz'ın 'Sahibini bulan küpeler' başlıklı yazısında okudu. 1991 yılında Azerbaycan ve ona bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Rusya'dan bağımsızlığını kazanmış, binlerce Azeri Türk'ü, Türkiye'den gelecek yakınlarını bekliyordu.

Yıllar süren özgürlük mücadelesi ve Ermenistan'la savaşları sebebiyle Nahçıvan'da ekonomik hayat neredeyse durmuştu. 72 yaşındaki Hacer ananın Türkiye'den gelen kardeşleriyle buluşması da Azeri-Ermeni savaşıyla kıtlığın yaşandığı 1991 yılında olur. Türkiye'de yardımlarla toplanan 180 ton gıda maddesi, 13 TIR'lık konvoyla güç şartlarda Nahçıvan'a getirilir. Gıda maddelerini dönemin Nahçıvan Meclis Başkanı Haydar Aliyev'e teslim eden heyetteki Osman Nuri Günay ve arkadaşlarının yolu basın danışmanı Gâhire Hüseyinova tarafından kesilir. Hüseyinova, anne ve babasının 'Bir Türk görmeden ölecek miyiz?' dediklerini anlatıp misafirleri olmalarını ister. Günay ve beraberindekiler, verilen adrese gidince çok sevinirler. Hacer ana hepsine tek tek sarılır, kıtlığa rağmen ne var ne yok önlerine döker.
Otururken Günay'ın aklına eşinin verdiği küpeler gelir. Gâhire Hüseyinova'ya 'Bunları yengen gönderdi.' deyip verir. Kutuyu alıp dışarı çıkan Hüseyinova'dan hıçkırık sesleri gelmeye başlayınca Günay 'acaba yanlış mı yaptım' diye endişe eder. Hüseyinova, içeri dönüp olayı anlatınca hıçkırıklar birbirine karışır: :A :A "Bir hafta sonra düğünüm var. Yengem nereden biliyor benim küpelerimin eksik olduğunu?" Hacer ana ve kızıyla 16 yıl önceki bu buluşmadan sonra irtibatı hiç kesmeyen Günay, Hacer anayı oğlu İlyas, gelini Fatıma, torunları Hacer ve Muhammed'le birlikte Ankara'ya getirdi. Şehri gezen Hacer ana, Türk kardeşleriyle sarmaş dolaş oldu. Hacer ananın, o yıllarda bir Türk görmeyi çok istemesinin sebebi ise duygu yüklü. İkinci Dünya Savaşı'nda yaklaşık 50 bin Azeri gencinin Sovyetler için Almanlara karşı savaşırken şehit olduğunu anlatan Hacer ana, "Bizim zor günümüzde onlar silah vererek Ermenilere yardım etti. Osman Nuri oğlum, Zaman Gazetesi'nin Türk gardaşlarımızdan topladığı yardımları getirdi. Biz onları görünce 'İşte gardaşlarımız geldi, arkamız geldi, desteğimiz geldi.' dedik" şeklinde konuşarak gözyaşı döküyor. 16 yıl önce "Bir Türk görmeden ölecek miyiz?" diye soran Hacer ana, bugün binlercesiyle kucaklaşmanın mutluluğunu yaşıyor: "Allah bana iyi ki Türkiye'yi görmeyi nasip etti." Ruslar ve Ermenilerin tuttuğu sınıra bakıp Türk topraklarını seyretmeye çalışırken, bugün Türkiye'yi geziyor.
ZAMAN
HABER İZLENİM - ÖZCAN YAĞMUR
25 Aralık 2007, Salı

NOT:
ARADAN TAM 16 YIL GEÇMİŞ BUGÜN GİBİ HAFIZAMDA. YİNE GÖZLERİM YAŞLA DLDU VAY BEE RABBİM O GÜNLERİN HATRINA BENİ VE BENİMLE ORALARA GİDEN KARDEŞLERİMİ AFFEDER İNŞALLAH

sivetok

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
img141.imageshack.us

azeri.jpg

Otururken Günay'ın aklına eşinin verdiği küpeler gelir.
Gâhire Hüseyinova'ya 'Bunları yengen gönderdi.' deyip verir.
Kutuyu alıp dışarı çıkan Hüseyinova'dan hıçkırık sesleri gelmeye başlayınca
Günay 'acaba yanlış mı yaptım' diye endişe eder.
Hüseyinova, içeri dönüp olayı anlatınca hıçkırıklar birbirine karışır:
"Bir hafta sonra düğünüm var.
Yengem nereden biliyor benim küpelerimin eksik olduğunu?"

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM ABİM . ÇOK ANLAMLI BU PAYLAŞIMINIZ İÇİN RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN. AİLEM DERGİSİNİN ÖNCEKİ SENELERDE YAYINLANMIŞTI BU KONU. ORADANDA BİLDİĞİM BİRŞEY , AMA HATIRLAMAK ÇOK İYİ OLDU.
RABBİM BİZLERE ( BANA ) DE NASİP EDERMİ ACABA SİZLER GİBİ ORALARDA BULUNABİLMEYİ ???? BU KONUDA DUA BEKLİYORUM ....
SELAM VE DUA İLE KALIN....

cengiz 58

Kayıtlı Kullanıcı
s a allah razı olsdun okurken bizide duygulandırdı a e o:TB)

cengiz 58

Kayıtlı Kullanıcı
alıntı

RABBİM BİZLERE ( BANA ) DE NASİP EDERMİ ACABA SİZLER GİBİ ORALARDA BULUNABİLMEYİ ???? BU KONUDA DUA BEKLİYORUM ....
SELAM VE DUA İLE KALIN....[/I][/B][/COLOR][/QUOTE]

yüce rabbim sizede nasib eder inşallah
allah gönlünüze göre versin

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
alıntı

SELAM VE DUA İLE KALIN....[/I][/B][/COLOR]

yüce rabbim sizede nasib eder inşallah
allah gönlünüze göre versin[/QUOTE]

RABBİM EBEDEN RAZI OLSUN SİZLERDEN.:)
SELAM VE DUA İLE KALIN...

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
SELAMÜN ALEYKÜM ABİM . ÇOK ANLAMLI BU PAYLAŞIMINIZ İÇİN RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN. AİLEM DERGİSİNİN ÖNCEKİ SENELERDE YAYINLANMIŞTI BU KONU. ORADANDA BİLDİĞİM BİRŞEY , AMA HATIRLAMAK ÇOK İYİ OLDU.
SELAM VE DUA İLE KALIN....

sivetok kardeşim Allah ebeden razı olsun konuyu tekrar hatırlamamıza vesile oldunuz...Ebrarnisa kardeşim rabbim oralara gitmek isteyen bütün gönül kardeşlerimizin yardımcısı olsun seninde yardımcın olsun güzel kardeşim inşlh...selam ve dua ile...

sivetok

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
img141.imageshack.us
sivetok kardeşim Allah ebeden razı olsun konuyu tekrar hatırlamamıza vesile oldunuz...Ebrarnisa kardeşim rabbim oralara gitmek isteyen bütün gönül kardeşlerimizin yardımcısı olsun seninde yardımcın olsun güzel kardeşim inşlh...selam ve dua ile...

Amin
Bilmukabele sayın meltem kardeşim
Allah (c.c.) razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt