Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah katında din islamd'ır (1 Kullanıcı)

tevhit06

Kayıtlı Kullanıcı
"İNNEDDÎNE INDALLÂHİL İSLAM" ALLAH KATINDA DİN İSLAMD'IR

Peygamber Efendimiz zamanından beri hutbelerde okunan "İNNEDDİNE INDALLAHİL İSLAM" ayetinin okunmasına Yahudilere ve Hıristiyanlara "Dinler Arası Diyalog" çalışmaları kapsamında şirin görünmek amacıyla son verilmesidir.(2005 yılından bu yana)
"Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet'tir. Ancak, Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın âyetlerini kim inkâr ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür." Ali imran 19 .ayet
"Kim İslam'dan başka bir din ararsa, bilsin ki, (o din) ondan kabul edilmeyecek ve o, ahirette kaybedenlerden olacaktır." (Al-i İmran: 3/85)
"İNNEDDİNE INDALLAHİL İSLAM" ayetini kim gizliyorda Cuma hutbelerinde okutmuyorsa bakın onlar için Allah cc ne buyuruyor.
BAKARA 159. İndirdiğimiz açık delilleri ve kitapta insanlara apaçık gösterdiğimiz hidayet yolunu gizleyenlere hem Allah hem de bütün lânet ediciler lânet eder.
Dikkat edin Cuma hutbelerinde Türkce metinden sonra bu ayet okunmuyor.

esraisra

Kayıtlı Kullanıcı
allah yardımcımız olsunn

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
hutbelerin zaten arapça okunması anlamsız. neticede o hutbeler ne için okunuyor? ; insanlar anlayıp öğüt alsın diye. ee camiye giren herkes arapça bilmiyorki. burası Türkiye. burda herşey türkçe okunur. tabii ezan hariç çünkü ezan alışılagelmiş olarak arapça okunur hem zaten ezanın manasını çoğu herkes biliyor. melekler zaten bütün dilleri biliyor.. ee bu arapça metinler kimin için okunuyor? mesela Kuran-ı kerim o bizlere okuyup anlamamız, öğüt alıp ders çıkaralım diye gönderildi(bu durum kuran'da sürekli söylenmiştir.). siz Kuran-ı kerim'i açıp arapçasını okursanız anlamadığınız halde, o size bi fayda vermez. okuduğunuz kişiyede bi fayda vermez. yani uzun lafın kısası dinimizle ilgili herhangi birşeyi okurken veya dinlerken türkçesini okuyun/dinleyin. benden size tavsiye.

yanlış anlamayın, söylediklerimin altında da herhangi bişey aramayın.

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
hutbelerin zaten arapça okunması anlamsız. neticede o hutbeler ne için okunuyor? ; insanlar anlayıp öğüt alsın diye. ee camiye giren herkes arapça bilmiyorki. burası Türkiye. burda herşey türkçe okunur. tabii ezan hariç çünkü ezan alışılagelmiş olarak arapça okunur hem zaten ezanın manasını çoğu herkes biliyor. melekler zaten bütün dilleri biliyor.. ee bu arapça metinler kimin için okunuyor? mesela Kuran-ı kerim o bizlere okuyup anlamamız, öğüt alıp ders çıkaralım diye gönderildi(bu durum kuran'da sürekli söylenmiştir.). siz Kuran-ı kerim'i açıp arapçasını okursanız anlamadığınız halde, o size bi fayda vermez. okuduğunuz kişiyede bi fayda vermez. yani uzun lafın kısası dinimizle ilgili herhangi birşeyi okurken veya dinlerken türkçesini okuyun/dinleyin. benden size tavsiye.

yanlış anlamayın, söylediklerimin altında da herhangi bişey aramayın.

tevhit06

Kayıtlı Kullanıcı
jackofan

Kuran'ı kerimi Türkcesinden okuduğum gibi, Herbir ayetin Ne için geldiğini, nerde geldiğini, Ayrıntısını anlamını da okurum 8 ay arapca dili kursuna gittim. Araca biliyorum demiyorum. Size araştırdığım bir kelimeyi yazıyorum. İhlas suresindeki geçen ''Ehad'' kelimesinin anlamını öğrenmek için 20 gün araştırdım. ve öğrendim.

Fecr suresindeki 4 ayeti araştırdım bakın ne manalar çıkıyor.
FECR Suresi 27,28,29,30 Ayetler neden bahsediyor

27-Yâ eyyetuhen nefsul mutmainneh(mutmainnetu).
Ey mutmain olan nefs!

Açıklama:Ey Allah'a ulaşmayı dilemiş, mürşidine tâbî olmuş ve emmare, levvame, mülhime kademelerine ulaşmış sonra onları aşarak, mutmain olmuş, yani doyuma ulaşmış ve nefsinde %30 nur birikimini sağlamış olan nefs!

28-İrciî ilâ rabbiki râdıyeten mardıyyeh(mardıyyeten).
Rabbine dön (Allah'tan) razı olarak ve Allah'ın rızasını kazanmış olarak!

Açıklama:1- "Rabbine dön" ifadesiyle Allah nefse değil Rabbine geri dönerek Rabbine ifna olacak bir varlığa, yani ruha hitap ediyor. Nefs ölümle Allaha dönmez. 2- Kendisinden evvel ölen aile fertleriyle birlikte olmak üzere nefslerin kıyâmete kadar yaşayacakları berzah âlemine gider. 3- Allahhidayetin hayatta iken Allah'a ulaşmak olduğunu söylüyor. İnnel hudâ hudallâhi (Muhakkak ki hidayet Allah'a ulaşmaktır).

29-Fedhulî fî ibâdî.
(Ey fizik vücut!) O zaman, (nefsini tezkiye ettiğin ve ruhunu Allah'a ulaştırdığın zaman Bana kul olursun) kullarımın arasına gir.
Açıklama:Görülüyor ki fizik vücudun Allah'a kul olabilmesi, ancak nefsin tezkiyesi ve buna bağlı olarak ruhun Allah'a ulaşması ile mümkündür.
30-Vedhulî cennetî.
Ve cennetime gir.

Açıklama:Allah’a ulaşmayı dileyen kişi 1. kat cennete girer.

Ömer Tuğrul İNANÇER’in sohbetinden alınmış konula ilgili bir yazı

Şeri mükellefiyetler yerine getirildiğinde; insanların nefis mertebeleri, en çok kendi kendine dördüncü mertebeye kadar çıkar. Mutmainneden daha ileriye tek başına gidilmez. Oraya geldiğinin farkında olanlarda azdır zaten. Oraya gelenlerden bir kısmı, eksikliklerini hissedip; bir başka zatın terbiyesine girme ihtiyacını duyarlar. İşte kullarımın arasına gir demek o demektir. Kime hitap ediyor ayet, Kurandan ayrı değildir, Allah’ın genel ayetleriyle; Efendimizin genel hadisleriyle söz dinleyerek, bunlar öğrenilerek ve tatbik edilerek, mutmaine mertebesine yani tatmin olmuş nefis mertebesine gelinir. Sonra; daha yukarı gitmek için, yani radiyeye, merdiyeye Allahtan razı olmayı öğrenmeye, ve Allah’ın da ondan razı olmasını nefis mertebesine ki ondan sonraki nefis safiyyedir, bunlar umumi konuşulacak söz değildir ama ayette adı geçiyor.
Bak ne diyor; ‘ Yâ eyyetuhen nefsul mutmainneh’ ircii, bu ircii yi öl emri zannediyorlar, bana dön; ne demek bana dön; yani biz Rabbimize, mezar damı döneceğiz, ne münasebet. Nefsin emirlerinden kurtulup, Rabbin emirlerine tabi olmak demek. dön demiyor, bana dön diyor, ayrıca ilâ rabbiki râdıyeten mardıyyeh. Yani raziye ve merziyye mertebelerini söylüyorAllah. Bunun için ne yapacağız, dahil ol, bana kul olmuşların arasına gir, ki cennete giresin demiyor bak dikkat edin, cenneti diyor cennet demiyor, benim cennetime gir. Niye diğer Kuranı kerimdeki ayetlerde; cennet diyor da, bu ayette cenneti (cennetim) diyor. İşte nefsi Mutmainneden yukarı gidenler, zat cennetine girerlerde onun için.

Elimizdeki bir ampulün aydınlanması için; onun fişini, pirize takmamız lazımdır. Nefsi mutmainneye la teşbih, kablosuyla, fişiyle, ampulüyle, bir abajur gibidir. Yani aydınlanmak için bir takım malzemeler elde ediyorsunuz. Bunu yapmak için gayretler sarf ediyorsunuz. Allah ve Resulünün emirlerine, yasaklarına riayet ediyorsunuz ve elinizde çok güzel bir hazır lamba var onun fişini pirize takmadığınız zaman; O lamba sizi aydınlatmaz. İşte o fişi pirize takmak; biat müessesesidir.
O piriz şeyhtir. Mürşittir. Çünkü o pirizde değil ki elektrik. O pirize gelen kablolarda, o kablolar nerden geliyor, diyelim ki trafo merkezinden geliyor, la teşbih o trafo merkezi kimdir, Pirdir Hz. Abdulkadir dir, Hz. Mevlana dır, Hz. Şahı Nakşibent tir, Hz. Ömeril halvetidir, Hz Ahmeder Rufaidir. vs. Piranı izam efendilerimizdir. Peki onların elektriği nerden geliyor, onlarında kabloları vasıtasıyla; Resurullah Efendimizden geliyor.

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
bak işte ne güzel herkes senin gibi anlasa neyse, sen bide anlamakla kalmamış araştırma yapmışsın. Allah ecrini hem dünyada hem ahirette versin

bayson

Kayıtlı Kullanıcı
Allah katında din islamdır!..amenna.
şeriatları da var, farklı farklı. Her peygamberi ile lütfedilen şeriatlar. Kimisi kitabı olan kimi de olmayan. Kimi ümmeti/mensubu olup devam eden, kimi de etmeyen. Hepsi de islamın şubeleri.
Herhangi bir şeriat mensubu kişi kendi dışındaki, diğer hak peygamberlerin ümmetilerini islam dışında görüp, küfür ile itham ederse hesabını veremez inancındayım. Kendi inancını da sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Dinler arası dialog diye bir şey yoktur. Bu safsatayı çıkaran dilaogcular yan paralelciler elbet bir gün hesap vereceklerdir.

Tek bir din vardır. Oda hak olan din islamdır. Cenabı rahman ayetiyle bunu kanıtlamıştır.

İNNEDDİNE INDALLAHİL İSLAM" ALLAH KTINDA DİN İSLAMDIR.

_YUSUF_

Yönetici
Allah katında din islamdır!..amenna.
şeriatları da var, farklı farklı. Her peygamberi ile lütfedilen şeriatlar. Kimisi kitabı olan kimi de olmayan. Kimi ümmeti/mensubu olup devam eden, kimi de etmeyen. Hepsi de islamın şubeleri.
Herhangi bir şeriat mensubu kişi kendi dışındaki, diğer hak peygamberlerin ümmetilerini islam dışında görüp, küfür ile itham ederse hesabını veremez inancındayım. Kendi inancını da sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.
Son kitap yani kur'an indikten sonra diğer dinlerin hükmüde kaldırılmıştır.dolayısı ile Son kitap indikten sonra ona tabi omayıp ben diğer kitap yada peygambere tabiyim derse bu insan küfür üzeredir.

Rahmanullah

Kayıtlı Kullanıcı
Dinler arası dialog diye bir şey yoktur. Bu safsatayı çıkaran dilaogcular yan paralelciler elbet bir gün hesap vereceklerdir.

Tek bir din vardır. Oda hak olan din islamdır. Cenabı rahman ayetiyle bunu kanıtlamıştır.

İNNEDDİNE INDALLAHİL İSLAM" ALLAH KTINDA DİN İSLAMDIR.

Takeone, Allah razı olsun mesajından dolayı, ama dinler arası diyalog yoktur sözüne katılmıyorum... Elbette ki son din İslam’dır, fakat dinler veya değişik dinlerden olan insanlarla münasebette olmamalı gibi bir davranış da dini açıdan yanlıştır. Neden mi? Çünkü İslam dininin evrensellik bir özelliği ve yapısı vardır. Yani bu din sadece belli bir gruba yollanmamıştır. Eğer İslam dinini, bizler diyalog yoktur diye başkalarına anlatmazsak, İslam’ın yayılmasını nasıl bekleyebiliriz?

Allah C.C. Gaşiye Suresinde şöyle buyurmaktadır: “Artık sen, öğüt verip-hatırlat. Sen, yalnızca bir öğüt verici-bir hatırlatıcısın. Onlara ‘zor ve baskı’ kullanacak değilsin. Ancak kim yüz çevirir ve inkar ederse Allah, onu en büyük azap ile azaplandırır. Şüphesiz onların dönüşleri Bizedir. Sonra onları hesaba çekmek de elbette Bize aittir." Dikkat edersen Allah c.c. peygamber efendimize bile başka dinden olanları öğüt vererek ve yine başka bir ayette denildiği gibi yumuşak dil kullanarak İslam’a davet etmesini emretmişti. Peki bu nasıl olur? Bunun yoluda değişik dinden olanlarla konuşarak, onlarla münazara ederek ve İslam'ı en güzel biçimde anlatarak olur. Yine başka bir ayette, Mümtehine 8. ayette, Allah sizi din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara adil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah adil davrananları sever.

Bu ayetlere bakarsan, aslında Allah başka din, dil, kültür ve milletlerden olanlarla barış içinde olmamızı emrediyor. Son olarak bir de şu ayeti veriyorum Hucurat 13: Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.

_YUSUF_

Yönetici
Tekone kardeşimin dediği konu dinlerin diyologa girmesi,yoksa din mensupları arasındaki diyalog degil.
Tabiki islamın müslümana yüklediği tebliğ görevi vardır buda islamın koyduğu ölçülerde yapılmalı inşaallah.

bayson

Kayıtlı Kullanıcı
Son kitap yani kur'an indikten sonra diğer dinlerin hükmüde kaldırılmıştır.dolayısı ile Son kitap indikten sonra ona tabi omayıp ben diğer kitap yada peygambere tabiyim derse bu insan küfür üzeredir.

İşte bu bilgiler bize -ne yazıkki-asırlar boyunca yutturulan bir yanlış..Eğer Kur'ana "ACABASIZ" olarak inanıyorsak ona itibar da etmemiz lazım değil mi?.Bu konuda Allah ne bildirmiş, ne yapmamızı emretmiş görmemiz lazım..
İmanın esaslarını gösteren "AMENTÜ"ye imanı da laf olsun diye değil,tarihi bir bilgiyi anlıyormuş gibi değil,gerçekten "İNANARAK" kabul etmemiz gerekir değil mi?..Allahın gönderdiği RESULLERİNE ve KİTAPLARINA inanıyorum derken,kendi resulüne,kitabına nasıl inanıyorsan öyle inanacaksın kardeşim.Kendi kitabında tahrifatmı görüyorsun,kendi resulünün hükmü geçtimi diyorsun da diğerlerine bu değerlendirmede bulunabiliyorsun..

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Açıklama yapan tüm kardeşlerimize teşekkür ederim.

Bu şu demek oluyor, takke düştü kel göründü. Bedduadan başka bir şey bilmeyen sakalsız ve çetesi bu milletin başına çöreklenmiş en büyük beladır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt