Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bana yardımcı olur musunuz? (1 Kullanıcı)

firdevs-i gam

Kayıtlı Kullanıcı
Ailem müslüman ancak babam içki içer, annem de babam da namaz kılan insanlar değiller. Bana da bu doğrultuda islam eğitimi vermediler. Ben kendi çabalarımla lise günlerimde namaz kılıyordum. Sonra bir rahatsızlık yüzünden bıraktım. Ancak şimdilerde Allah yeniden nasip etti. Şimdi üniversite üçüncü sınıftayım. Dine uygun olmadığını düşündüğüm Radyo-televizyon bölümünü okuyorum. Çokça Allah korkusundan ağladığımı bilirim. Allah için gözyaşı dökene azap yoktur deniyor. Benim ailem kapanmama hiç sıcak bakmıyor. Erkek arkadaşım var ve okul bitmeden evlenmemize izin verilmiyor. Eğer ben kendimin evladı olsaydım evladımı okurken de evlendirirdim eğer istiyorsa. Ama bizim ailelerimiz öyle değil. Sonuçta kadın ve erkeğin görüşmesi haram ama bu saatten sonra sevgilimi bırakamam ki. Allah evliliğimizi erken sağlar inşallah. Allah'ın gazabından çok korkuyorum. Korkudan kolumu kıpırdatacak dermanım yok. Ahiret hayatı sonsuz sonuçta. Dünya bir nefes kadar. Allah bana yardım etmez mi? Günahlarımı bağışlamaz mı? Yapabileceğim tek şey doğru bir insan olup ibadetlerime devam etmek. Evlenmeden kapanmam imkansız.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
kendi çabalarıyla İslamı bulanlara öyle inmreniyorum ki.
bizden ne kadar üstünsün şimdi kimbilir.
duyguların temiz niyetin halis..
sen istedikten sonra Allah nasip etmez mi sana güzel kardeşim.
herşey bu kelimede gizli.İSTEMEK
ama herşeyin bi zamanı var
hani o seniniçin ne zaman hayırlı ise o zaman olur.
evlenmek isteyenlerin kendisini günahtan koruması biraz zor oluyor.
ama elinden geldiğince dikkat etmeyeçalış kardeşim.
şöyle düşün.nasılsa eşin olacak o zaman onunla şimdi niye günah işleyesin ki.
helalin olacaksa zaten sonunda da şimdiden o helale haram karıştırmanın lüzumu yok.
ama kapanma konusun da birgün karşılarınakapalı çıksan neolur.
aileleri böyle olup da direnen çok kardeşlerimiz var.
istersen şu konuya bir göz at.(http://forum.islamiyet.gen.tr/islamda-kadinin-yeri-ve-onemi/69941-kapanmak-isteyipte-kapanamayan-arkadaslar-haydi-buyrun.html)
yardımcı olacaktır kardeşim.
Allah yar ve yardımcın olsun daima.
dualarımız seninle

firdevs-i gam

Kayıtlı Kullanıcı
inan islamla dinle alakası olan tek arkadaşım yok. biraz muhabbet etmeye çalışsam kendim pişman oluyorum. durum çok vahim. o kadar ihtiyacım var ki gerçekten temiz bir müslümanla muhabbet etmeye. annem yine delirdin sen deyip duruyor. kendim de hiç iyi değilim kardeşim. kendime eziyet etmem de doğru değil biliyorum ama sonsuzluk beni o kadar korkutuyor ki.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
biz varızkardeşim.
sıkıntını derdini anlat.
hani bellki elimizden birşey gelömez ama en azından dinleriz.
belki sözlerimizle teskin ederiz.
üzülme kardeşim bu konuda yalnız değilsin.
senin mücadelen çok güzel bir şey için olacak.
o zamöan bu sevdadan vazgeçme.
yola devam.
Allah sabredenlerle berarberdir.
biz burada varsa elimizden geleni uyapmaya hazırız.
korkun güğzel şeylere vesile olacak buna inan.
sonra o korku büyük bi sevgiye dönüşecek Yaradana karşı.
tanıdıkça seveceksin.
ölüm güzel olmasa ölmeyi bu kadar çok isteyen sahabeler güzel insanlar olurmuydu?
güzel insan modeline yaklaştıkça O'na ulaşmak için o sonsuzluığa bi an önce varmak için can atacaksın.
kokma .bu korku boşa değil.
güzelliklere başlangıç..

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
insanın daima nasihata ihtiyacı vardır.
burada çok güzel kardeşlerimiz var.
çok çetin mücadeleleri var baş örtüsü konusunda.
ama onlar çok güçlü.
bu iman gücünü Onlara veren de Rabbim den başkası değil.
güzel örnekler görmek burada güzel insanlarla tanışmak onların varlığından seni haberdar edecek
onlar yapabiliyorsa ben niye başaramayayım dedirtecektir.
kötü insanlar var amagüzel insanlar da yok değil be kardeşim.
bence biraz burada takılmak sana faydalı olacaktır;)

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Oncelikle smyyes ablaminda dedigi gibi, bende boyle kendi cabalariyla dinimizi yasamaya calisanlara cok ozeniyorum. Cunku bizde sizinkiler gibi kotu bir cevre, tesettursuz insanlar pek yok (en azindan kendi acimdan konusuyorum). Ve biz ailelerimizi kendimiz secmiyorue. Bizim icin iman dokunsak uzanilacak kadar yakin. Sizdeyse bulunmasi lazim.

Ben birkac abla taniyorum. Onlarda uygunsuz bolumlerde okuyan (aralarinda radyo televizyonda var, hatta modellik vs bile vardi hatirladigim kadariyla) ama hidayete nail olan ablalardi.
Cogu bolumlerini birakip, ya Ilahiyata gectiler, yada dinimize hizmet edecek bolumler sectiler.
Bence sizde bunu dusunebilirsiniz.
Ama illaki bunu okuyacagim diyorsaniz, "radyo televizyon" bolumunu kendi amaciniz icin kullanabilirsiniz. Islami radyo kanallarinda is bulmak gibi vs.. Ama bunlar pek tercih edilmiyor bayanlar tarafindan.

Secim sizin.
Size dua edecegim.
Allah yar ve yardimciniz olsun.

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Benim de annem-babam namaz kılar...

Ama annem namazını son hızda kılar, bazen küfür eder, namazı pek önemsemez...

Babam da küfür eder, namaz kılar ama sabah namazını pek önemsemez. Çekiliş ve piyangodan çıkan para ve malların haram olduğunu düşünmez, kazanmak ister. Şu kızcağızın kapanmasını istemez, hacca gitmeyi boş iş sayar. Şansa inanır, tesadüflere inanır, en küçük şeyin Allah'ın istemesiyle olduğuna inanmaz...

Ben de böyle aile içinde yetiştirildim. Son derece terbiyesiz, ahlaksız, saygısız 10 yıl geçirdim.Namazımı önemsemezdim. Hatta şuanda sıkıntılı anlarımda acaba gerçekten ''Allah'a inanmıyorum, olsa yardım etmez miydi bana?'' dedim mi diye korkuyorum...

Fakat sonra oyunlardan sıkıldım ve 10 Ağustos'ta (daha tam 1 ay bile dolmamış) akıllanıp o zamandan beridir bütün zamanımı araştırarak ve çalışarak geçiriyorum. Namazımı ilk dakikalarda kılıyor, sabah namazıma kalkamadığımda ağlıyorum. Anneme ve babama bir günah işlediklerinde onlara sinirleniyor, bütün hayatımı sünnetlerle yaşamak için çabalıyorum... ''O eski halimden, eser yok şimdi.''

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Benim de annem-babam namaz kılar...

Ama annem namazını son hızda kılar, bazen küfür eder, namazı pek önemsemez...

Babam da küfür eder, namaz kılar ama sabah namazını pek önemsemez. Çekiliş ve piyangodan çıkan para ve malların haram olduğunu düşünmez, kazanmak ister. Şu kızcağızın kapanmasını istemez, hacca gitmeyi boş iş sayar. Şansa inanır, tesadüflere inanır, en küçük şeyin Allah'ın istemesiyle olduğuna inanmaz...

Ben de böyle aile içinde yetiştirildim. Son derece terbiyesiz, ahlaksız, saygısız 10 yıl geçirdim.Namazımı önemsemezdim. Hatta şuanda sıkıntılı anlarımda acaba gerçekten ''Allah'a inanmıyorum, olsa yardım etmez miydi bana?'' dedim mi diye korkuyorum...

Fakat sonra oyunlardan sıkıldım ve 10 Ağustos'ta (daha tam 1 ay bile dolmamış) akıllanıp o zamandan beridir bütün zamanımı araştırarak ve çalışarak geçiriyorum. Namazımı ilk dakikalarda kılıyor, sabah namazıma kalkamadığımda ağlıyorum. Anneme ve babama bir günah işlediklerinde onlara sinirleniyor, bütün hayatımı sünnetlerle yaşamak için çabalıyorum... ''O eski halimden, eser yok şimdi.''

Tesadufun Islam'da yeri yoktur guzelim :)
Senin annenle baban dedigin gibiyse kendini Musluman zannedenlerden herhalde.
Fesubhanallah.
Allah yolunu acik etsin.
Bizde de tam tersi inanc cok, namaz yok.

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşim cümlelerinin içerisindeki bazı kelimelerde yaşamının sonrası var zaten. Kararı esas olan Allah c.c. verecektir ancak sen birilerinin sözleriyle islamı terk edemezsin.
"Avrupalı Müslümanlar" TRT Ekranlarında... | TRT Haber Video
Linkteki insanların birçoğunun çevresinde mümin olmayan insanlar var.Fakat onlar tüm baskılara rağmen seçebilme özgürlüğünü Allah c.c. istemiş ve almışlar. Onun hidayetiyle güzelliklere kavuşmuşlar.Sen ise elinde olan imkanı iyi kullanmayı bileceksin. Bunun bahanesini Allah c.c. anlatamazsın. Şimdi biz bunları söylediğimizde aileler diyor ki bizden çocuklarımızı uzaklaştırıyorsunuz. Bunu asla kabul edemem bizim yaptığımız uzak olanı yaklaştırmaktadır. Düşünen insan bilir ki Allah c.c. yolu en yakın olandır. Ona yaklaşana kim uzak durabilir ki. Unutmayalım ki mahşer günü kimse kimseyi tanımayacak.Sadece amellerimiz bize yardım edebilecek.
Sevgili konusuna gelecek olursa o konudaki fikirlerimi beyan etmek istemiyorum.Sonuç olarak sen içindeki Allah c.c. sevgisini o denli sabitleki kimseler onu oynatamasın. Namazını da her ne sebeple olursa olsun bırakma. Sağlık problemleri demişsin ama bilmiyorsun sanırım namazın gizemlerinden biride sağlıktır. O nedenle bahane yok namazımızı kılacağız. Allah c.c. yolunu aydınlık ve sonunu cennet eylesin. Yüreğine öyle bir Allah c.c. sevgisi versin ki söküp alamasınlar.Amin.

MNur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardeşim,

Bende senin gibi üniversite de okuyorum.Benim ailemin de dinine çok düşkün olduğu söylenemez. Benim de sözlüm var. Bende tıpkı senin gibi kapanmayı çok istiyordum, namazımı Allah'ıma çok şükür ki 1 buçuk senedir devamlı kılıyorum.
1 eylül 2012de kapandım Allah'ım daim eder inşallah. Sana diyeceğim şu ki etrafındaki insanları dert etme. Sen Allah yolunda yürümeye devam et. Allah hep sana yardımcı olacaktır. bu yüzden yüreğini ferah tut. Evlilik konusunda ancak nasip diyebilirim. Allah yardımcın olsun.
Boş yere yüreğini, canını sıkma.
Sen Allah yolunda yürümeye devam et kardeşim.

Suriyeintifada

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ikim-der.com
Esselamu aleykum

Allah mü'minlerin yardımcısıdır...

Andolsun biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: "Biz Allah'a aidiz ve sonunda O'na döneceğiz." derler.İşte onlar var ya, Rablerinden, mağfiretler ve rahmet onlaradır. İşte hidayete erenler de onlardır.(bakara 155-156-157)

Bu dünyanın imtihan olduğunu unutan kardeşler biraz aile baskısı görünce hemen taviz vermeye yapmam edemem demeye başlıyor malesef.

Yahu biraz sonra öleceksin yada birkaç yıl sonra...

BURAYA TIKLA VE Bu sohbeti indirin ve dinleyin Dünyanın geçici olduğunu asıl hayatın ahiret hayatı olduğunu daha iyi kavrarsınız.

firdevs-i gam

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bir de şunu sormak istiyorum. Dünya elbet geçici ancak bu dünyada da dünyayı gözardı edip, ailemizi, eşimizi, çocuklarımızı, hatta kendimizi, bizi mutlu eden sebepleri gözardı ederek sadece ahirete bağlanmakta yanlış değil mi? Bir denge kurmak lazım değil mi? Mesela müzik dinlemeyi çok severim. Bazıları haram, bazıları helal diyor. Ben kesinlikle Allah'ın emirlerine ters gelen hakaret eden müzikler dinlemiyorum. Sizce yine de haram mı? Ya da tesettüre girememiş olsam da elimden geldiğince kapalı giyinmeye çalışıyorum. Çok açık giyinenle çok açık giyinmeyen insanın hali bir olur mu?

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bir de şunu sormak istiyorum. Dünya elbet geçici ancak bu dünyada da dünyayı gözardı edip, ailemizi, eşimizi, çocuklarımızı, hatta kendimizi, bizi mutlu eden sebepleri gözardı ederek sadece ahirete bağlanmakta yanlış değil mi? Bir denge kurmak lazım değil mi? Mesela müzik dinlemeyi çok severim. Bazıları haram, bazıları helal diyor. Ben kesinlikle Allah'ın emirlerine ters gelen hakaret eden müzikler dinlemiyorum. Sizce yine de haram mı? Ya da tesettüre girememiş olsam da elimden geldiğince kapalı giyinmeye çalışıyorum. Çok açık giyinenle çok açık giyinmeyen insanın hali bir olur mu?

Sevgili kardeşim okuduğun okulda bazı sınırlar var. Ve sen bunların dışında hareket ettiğinde sana yaptırımlar uygulanır.En basit örneği verecek olursak. Sınavda kopya çektiğinde yakalandığında sana kınama,uyarı,uzaklaştırma vb. cezalar verilir. Belki sen o anda dengeli kopya çekiyordun. Dengeli derken tüm sorular için değil ama bir soru için çekiyordun. Ama o bir soru senin diğer sorularının da başkaları karşısında haksızlığını ortaya çıkarmış oldu. Gelelim meselemizin özüne. İmanın esasında sorgulamak yoktur. İman edersin yada iman etmezsin. Ama asla değiştirmeye çalışma. Değişen dinlerin biri bugün dünya esiri diğeri zulmün esiridir. Hepsi birer yanlış yolda ilerlemiştir. Dinimiz ise esasın kaynağıdır. Mahşer gününe kadar değişmeyecektir. Sana belki zor gelebilir ama imanın inançlarına katılmak zorundasın. Bizler sana bunu söylerken çok iyi birer mümin miyiz ? Asla. bizlerde günahkar kullarız. Ancak biraz daha tecrübeli diyelim. Kapanma meselesine gelince her zaman söylediğimi dile getireceğim. 1.kural kapanacaksın bu bir emir;ancak kapanmak asla yetmiyor. Fitne , fesat vb. kötü düşünceler yüreğinde oldukça o başörtü seni kapatmaktan çok örtmeye yarar sadece. Aile meselesine gelecek olursak. Bizler ailelerinden uzak insanlar değiliz. Onları sana kaldır at demiyoruz. Ancak unutma ki bugün kapanmanı isteyen veya istemeyen her kim olursa olsun mahşer günü sana yardım edemeyecektir. Sana yardım edecek ve dostun olacak olan güzel amellerin ve peygamberimiz s.a.v. olacaktır.Unutma ki mahşer günü huzura gittiğimizde Allah c.c. bize sende mi kulum demesin. Mevlam cümlemizi cennetine kabul eylesin , cehenneminden uzak eylesin.

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşim okuduğun okulda bazı sınırlar var. Ve sen bunların dışında hareket ettiğinde sana yaptırımlar uygulanır.En basit örneği verecek olursak. Sınavda kopya çektiğinde yakalandığında sana kınama,uyarı,uzaklaştırma vb. cezalar verilir. Belki sen o anda dengeli kopya çekiyordun. Dengeli derken tüm sorular için değil ama bir soru için çekiyordun. Ama o bir soru senin diğer sorularının da başkaları karşısında haksızlığını ortaya çıkarmış oldu. Gelelim meselemizin özüne. İmanın esasında sorgulamak yoktur. İman edersin yada iman etmezsin. Ama asla değiştirmeye çalışma. Değişen dinlerin biri bugün dünya esiri diğeri zulmün esiridir. Hepsi birer yanlış yolda ilerlemiştir. Dinimiz ise esasın kaynağıdır. Mahşer gününe kadar değişmeyecektir. Sana belki zor gelebilir ama imanın inançlarına katılmak zorundasın. Bizler sana bunu söylerken çok iyi birer mümin miyiz ? Asla. bizlerde günahkar kullarız. Ancak biraz daha tecrübeli diyelim. Kapanma meselesine gelince her zaman söylediğimi dile getireceğim. 1.kural kapanacaksın bu bir emir;ancak kapanmak asla yetmiyor. Fitne , fesat vb. kötü düşünceler yüreğinde oldukça o başörtü seni kapatmaktan çok örtmeye yarar sadece. Aile meselesine gelecek olursak. Bizler ailelerinden uzak insanlar değiliz. Onları sana kaldır at demiyoruz. Ancak unutma ki bugün kapanmanı isteyen veya istemeyen her kim olursa olsun mahşer günü sana yardım edemeyecektir. Sana yardım edecek ve dostun olacak olan güzel amellerin ve peygamberimiz s.a.v. olacaktır.Unutma ki mahşer günü huzura gittiğimizde Allah c.c. bize sende mi kulum demesin. Mevlam cümlemizi cennetine kabul eylesin , cehenneminden uzak eylesin.

Süpersiiiiiiiiiiiiin! :a30:

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Burda ozel mesaj bolumu kaldirildi.
Bir sorun mu var kardesim?

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Suriyeintifada ve ozgurlu zamanlar Allah razi olsun iyi yaklasmissiniz kardese...bir cok kardesimiz malesef saniyor ki tum peygamberler insanlari sadece ortunmelerini emr etmek icin gonderilmisler...yeter artik insanlari kapanmaya davet ettiyiniz...

bir kisi rabbini tanimiyor (Allah biliyor ki bunu kardeslere eziyyet etmek amacli solemiyorum), peygamberini tanimiyor, sorsan iman nedir, tagut nedir, islam nedir bilmiyor gel kardesim ortun, gel namaz kil subhanallah ilk once kendiniz bir peygamberin davet metodunu ogrenin ondan sonra insanlari ortunmeye muzik dinlememege ve s cagirin...cok sinirleniyorum bu hale

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ım bizim ailenin kötülükleri ortaya çıkıyor. Ben hepsini çok dindar sanıyordum!

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Ailem müslüman ancak babam içki içer, annem de babam da namaz kılan insanlar değiller. Bana da bu doğrultuda islam eğitimi vermediler. Ben kendi çabalarımla lise günlerimde namaz kılıyordum. Sonra bir rahatsızlık yüzünden bıraktım. Ancak şimdilerde Allah yeniden nasip etti. Şimdi üniversite üçüncü sınıftayım. Dine uygun olmadığını düşündüğüm Radyo-televizyon bölümünü okuyorum. Çokça Allah korkusundan ağladığımı bilirim. Allah için gözyaşı dökene azap yoktur deniyor. Benim ailem kapanmama hiç sıcak bakmıyor. Erkek arkadaşım var ve okul bitmeden evlenmemize izin verilmiyor. Eğer ben kendimin evladı olsaydım evladımı okurken de evlendirirdim eğer istiyorsa. Ama bizim ailelerimiz öyle değil. Sonuçta kadın ve erkeğin görüşmesi haram ama bu saatten sonra sevgilimi bırakamam ki. Allah evliliğimizi erken sağlar inşallah. Allah'ın gazabından çok korkuyorum. Korkudan kolumu kıpırdatacak dermanım yok. Ahiret hayatı sonsuz sonuçta. Dünya bir nefes kadar. Allah bana yardım etmez mi? Günahlarımı bağışlamaz mı? Yapabileceğim tek şey doğru bir insan olup ibadetlerime devam etmek. Evlenmeden kapanmam imkansız.

Flört

Sual: Evlenecek tarafların, iyi niyetle, birbirlerini daha iyi tanımaları için, flört etmeleri, nikâhsız beraber yaşamaları niye uygun değildir?
CEVAP
Evlenecek gençlerin flört denilen bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Hatta flörtün birçok sakıncası da vardır:

Flörtte tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terkedilir.

Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terkeden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu Müslüman bir kız için bundan büyük felâket olamaz. Flört, birçok gençleri serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, anarşi ve çeşitli ruhî bunalımlar doğurur.

Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belâya girer. Bu arkadaşlıkta iş eğlenceye dökülünce, genç erkeğin güveni sarsılır. Önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da kızı ayıplar, ahlâksız diye ona hakaret eder. Genelde bu hissî eğlencelerden sonra hep soğukluk olur.

Genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

Başından böyle işler geçmemiş bir gence, bunlar anlamsız gelir. Çünkü birisine gönlünü kaptıran genç, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu.

Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister.

Atalarımız da demişler ki:
Âşık ile delinin farkı, biri gülmez, biri ağlamaz.
Aşk başta karar etse, akıl firar eder.
Aşk bir deryadır, dalmayan bilmez.
Bir yiğit ne kadar kahraman olsa, sevdiğine yenilir.
Sevda geçer yalan olur, sonu sokar yılan olur.

Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olmuştur. Bu bakımdan salih ana babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır! Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlâtlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar. Atalarımız, (Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır) demişlerdir.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Herken de, (Flörtle evlenenler, boşanmaya daha yatkın oluyorlar) diyor. (Net Gazete)

Bütün bu mahzurlarından başka asıl önemli olan, dinimiz, nikâhsız gezip tozmayı haram etmiştir. Haram edilen bir şeyde ise, fayda aranmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Allahü teâlâ haramda şifa tesiri yaratmadı.) [Buhari, Hâkim]

Evlenecek olsalar bile, dini nikahı olmayan erkekle kadın, dinen birbirine yabancıdır. Bu konudaki birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Erkeğin kadına, kadının da erkeğe [şehvetle] bakması haramdır.) [Taberani]

(Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.) [Ramuz]

(Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikah düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.) [Taberani, Beyheki]

(Yabancı kadınla kucaklaşan, şeytanla beraber zincire vurulup ateşe atılır.) [Şir’a]

(Kadınlarla bir arada yalnız kalmaktan sakının. Allah’a yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamurlu bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hafiftir.) [Taberani]

(Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.) [Hakim]

(Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun!) [İbni Asakir]

(Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!) [İbni Said]

(Yabancı kadına şehvetle bakmak göz zinasıdır, onu tutmak el zinasıdır, ona gitmek ise ayakların zinasıdır.) [R.Nasıhin]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt