Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben kimseyle küs deilim diyebilirmisiniz (1 Kullanıcı)

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar aranızda ben kimseyle küs deilim küsemiyorum diyeniniz varmı

meşru bir sebeble ve terbiye maksadıyle olmaksızın bir müslümanın din kardeşine 3 ğünden fazla küsmesi
selâmı sabahı kesmesi caiz değildir.
«Bir müslümanın kardeşi ile üç günden fazla dargın durması helâl olmaz. Üç günü doldurunca hemen ona gidip selâm vermelidir; o da selâmına karşılık verirse ikisi ecirde (sevapta) ortak olurlar, karşılık vermezse o günaha batmış, selâm veren dargınlıktan çıkmış olur.» (Ebû-Dâvûd, K. el-Edeb, 47; Buhâri, K. el-Edeb, 57; Müslâm, K. el-Birr, 23.)
Akraba arasında dargınlığın mesuliyeti daha büyüktür:
«Hısımlık bağı arşa asılmıştır; şöyle der durur: Benimle ilişki kuranla Allah da ilgilensin, benimle ilişkisini kesenden Allah da alâkasını kessin!» (Müslim. K. el-Birr. 17; Ahmed, Müsned, 2/164.)
İlginin karşılıklı olduğunu, karşı taraf ilgiyi kestiği için ona alâka göstermemek hakkı doğduğunu söylemek mümkün değildir; çünkü şöyle buyurulmuştur:
«İlgi gösteren karşılık veren değil, sen ona ilgi göstermediğin halde akrabalık bağına riâyet edendir.» (Buhâri. K. el-Edeb. 15.)
Eğer küsme ve dargınlık, karşı tarafın meşru olmayan bir fiil ve davranışından ileri geliyor ve onu yola getirmeyi hedef alıyorsa bu meşrudur. Nitekim Peygamberimiz ve ashabı, Tebûk seferine —mazeretleri bulunmadığı halde— katılmayan üç kişiye böyle yapmışlar, affedildikleri âyetle bildirinceye kadar elli gün onlara selâm vermemiş, yanlarında oturmamış ve konuşmamışlardır.
Peygamberimiz

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun ablacım... çok güzel bir konu paylaşmışsın.. yakın zamanda bir büyüğüm bana darılmıştı 3 gçer de hala bana dargın kalırsa ne yaparım diye düşünüyordum Rabbimin izni ile düzeldii inşallah hayırlısı olmuştur..

Selam ve Dua ile..

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
sana dargın kalması mümkünmü denizcim ama kırgınlıgını uzatmamış ondanda allah razı olsun
selametle kal bitanem

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt