Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bilenler cevaplarsa sevinirim (1 Kullanıcı)

sokrates_01

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi etrafımda din anlamında çok fazla bilen kişi yok soru sorma ortamımda olmadığı için yardımcı olursanız sevinirim.....ben şafi mezhebindenim ilk namaza başladığımda Allaha binlerce şükür hepsini kılıyodum sünnetleride kılıyodum.kendimce bazı nafile namazlarıda kılıyodum sonra etrafımdakiler sen şafisin sünnetlerinde kabul olmaz dedi eğer kazaların varsa ben de bu sefer sadece farzları kılmaya başladım ama sanki bu yüzden soğudum bazı kitaplarda da araştırdım vitir namazı bile kabul olmaz mış kaza varsa.sünnetleri kılmayıncada sanki peygamber efendimizin dediklerini yerine getirmiyorum gibi bi is oldu.bu konuda gerçekten bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim.şimdiden Allah razı olsun .selametle

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim Sen Kilmadiğin Namazlar Için Tövbe Et.ve Namazini Da Sünnetleri Ile Birlikte Kil.eğerki çok önemli Bir Mazeretin Olursa Kazaya Kalirsa Kazasini Da Kil.

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
sevgili kardeşim sokrates_01
Namaz kılda nasıl kılarsan kıl şafiler öyle diyorlarmış varsın desinler sen sünnetler kabul edilmez diyenlere inanma orasını Allah bilir huzur bulduğun tarzda namaz kıl işin özü o

NASIL YANİ NAMAZ KILDA NASIL KILARSAN KIL ARKADAŞIM İİ OKUMADIN HERALDE SÜNNETLERİ KILMIYOM ARTIK DİYO AMA BÖYLE İÇİME SİNMİYO DİYO.SÜNNETLERİ İLE BERABER KILINIR NAMAZ.SÜNNETLERİ OLMADAN OLURMUKİ SÜNNETİ TERKETMEK OLMAZ

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
Nasil Kilarsan Kil Yazmişsin Kardeş Ondan öyle Dedim.açikçasi Bende Hep Mrk Ederdim şafiler Neden Sünneti Terk Ediyo Diye Meğersem Hepsinin Kilmadiği Kazaya Biraktiği Namazlari Varmiş.şafi Tanidiğim Yok Olursa Sorarim Kardeşim.hayirli Cumalar Allaha Emanet Ol

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

MEHBUL

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar ben şafii mezhebindenim. kazaya bırakılmış namazlar varsa üzerindeki kaza namazlarını bitirmeden sünnetleri kılması mekruhtur.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi etrafımda din anlamında çok fazla bilen kişi yok soru sorma ortamımda olmadığı için yardımcı olursanız sevinirim.....ben şafi mezhebindenim ilk namaza başladığımda Allaha binlerce şükür hepsini kılıyodum sünnetleride kılıyodum.kendimce bazı nafile namazlarıda kılıyodum sonra etrafımdakiler sen şafisin sünnetlerinde kabul olmaz dedi eğer kazaların varsa ben de bu sefer sadece farzları kılmaya başladım ama sanki bu yüzden soğudum bazı kitaplarda da araştırdım vitir namazı bile kabul olmaz mış kaza varsa.sünnetleri kılmayıncada sanki peygamber efendimizin dediklerini yerine getirmiyorum gibi bi is oldu.bu konuda gerçekten bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim.şimdiden Allah razı olsun .selametle

selamün aleyküm;

şafi mezheb'inin görüşü sünnetler terk edilsin manasında değildir...
bilakis..kaza namazı olan birinin sünnet kılacak vakti olmadığını belirtmişlerdir...
hüküm şudur; kaza namazı olan biri zorunlu olan yeme-içme-uyku ve hela abdest dışında kalan bütün zamanlarını kaza kılarak geçireceği için sünnet ve nafile kılmaya vakti yoktur...

haa şimdi bazı yeni nesil düzenbazlar..şafiler sünnet kılamaz diye bişey çıkarmışlar...
ben şahsen bir kaç tane şafi tanıyorum adam namazın farzını kılıyor sünnetleri kılmıyor..soruyoruz niye kılmıyon..ben şafiyim ve kaza namazlarım var o yüzden sünnet kılamam(nefsi emmareden fetvalar) be mübarek o zaman kazaları kıl..! o da yok..kılmadan kaza namazları bitmez ki.! eee senin kazaların ne zaman bitecek ki sünnet kılacaksın..?

demek istediğim anlaşılıyormu...?

eğer sizde tüm vaktinizi kaza kılarak değerlendiriyorsanız..(hiç tv.izlemeden net'te dolaşmadan, boş işler ile meşgul olmadan..) haydi o zaman sünnet kılmayın denilebilir...fakat birsürü melayani işlere vakit ayırıyorda iş sünnet namazı kılmaya gelince benim kaza namazım var bana sünnet düşmez derseniz..bu olmaz...

unutmayın ki sünnetler kılınmadan, sadece farz namazları yeterli görmek bid'attir..ve kişiye islama karşı soğukluk verir..

buna binaen..kaza namazları kılmada usûl şudur;

efendimizin(s.a.v) mut'at olarak kıldığı (har namazın öncesinde ve sonrasında)sünnetleri...işrak,kuşluk,evvabin,kabirnur gibi sünnet namazları terk etmeden..bunların dışında bütün vakitlerinizde kaza namazı kılmak esastır...

mevla teala kaza namazlarımızı kılmayı ve bir daha hiç bir namazı kazaya bırakmamayı nasib etsin

sokrates_01

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm;

şafi mezheb'inin görüşü sünnetler terk edilsin manasında değildir...
bilakis..kaza namazı olan birinin sünnet kılacak vakti olmadığını belirtmişlerdir...
hüküm şudur; kaza namazı olan biri zorunlu olan yeme-içme-uyku ve hela abdest dışında kalan bütün zamanlarını kaza kılarak geçireceği için sünnet ve nafile kılmaya vakti yoktur...

haa şimdi bazı yeni nesil düzenbazlar..şafiler sünnet kılamaz diye bişey çıkarmışlar...
ben şahsen bir kaç tane şafi tanıyorum adam namazın farzını kılıyor sünnetleri kılmıyor..soruyoruz niye kılmıyon..ben şafiyim ve kaza namazlarım var o yüzden sünnet kılamam(nefsi emmareden fetvalar) be mübarek o zaman kazaları kıl..! o da yok..kılmadan kaza namazları bitmez ki.! eee senin kazaların ne zaman bitecek ki sünnet kılacaksın..?

demek istediğim anlaşılıyormu...?

eğer sizde tüm vaktinizi kaza kılarak değerlendiriyorsanız..(hiç tv.izlemeden net'te dolaşmadan, boş işler ile meşgul olmadan..) haydi o zaman sünnet kılmayın denilebilir...fakat birsürü melayani işlere vakit ayırıyorda iş sünnet namazı kılmaya gelince benim kaza namazım var bana sünnet düşmez derseniz..bu olmaz...

unutmayın ki sünnetler kılınmadan, sadece farz namazları yeterli görmek bid'attir..ve kişiye islama karşı soğukluk verir..

buna binaen..kaza namazları kılmada usûl şudur;

efendimizin(s.a.v) mut'at olarak kıldığı (har namazın öncesinde ve sonrasında)sünnetleri...işrak,kuşluk,evvabin,kabirnur gibi sünnet namazları terk etmeden..bunların dışında bütün vakitlerinizde kaza namazı kılmak esastır...

mevla teala kaza namazlarımızı kılmayı ve bir daha hiç bir namazı kazaya bırakmamayı nasib etsin

ben sadece bi maruzatımı bildirdim yargılar gibi konuşuyosunuz sadece bir cümle istemiştim neyse yinede saolun

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
ishak yakup benim hakkım ne olacak ben seni bana kullandığın kelimeler sebebiyle belki de affetmeyeceğim

amaniinnn pekte alınganmışsın;

affetme beni önemli değil...

belki bu sebeple seninle karşılaşırız mahşerde...senin rezilliğine şahit olur rabbime bir kere daha hamd ederim...

seni mezhep tarikat düşmanı seniii

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt