Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir erkeğin en çok neye ihtiyacı vardır? (1 Kullanıcı)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Hizmet dediğimiz şey, aslında vazifedir. “Ben İslam’a hizmet edeceğim.” diyen şahıs, “Bir Müslüman olarak, içinde bulunduğum durumda neler yapmam lazım?” sorusuna cevap aramalıdır. Bursa’ya konferansa gitmiştim birkaç yıl önce...

Orada hanım okurlarım, “Ağabey, biz hanımlar, İslam’a nasıl daha iyi hizmet edebiliriz?” diye sormuşlardı. Ben de şöyle cevap vermiştim: “Hizmeti uzaklarda aramaya gerek yoktur; kendi evimizi cennete çevirmeye çalışmak hizmettir. Çok bilinen bir hadistir; ‘Herhangi birinizin elinde bir hurma fidanı varken, kıyamet kopacak olsa dahi derhal onu diksin.’ Yani şartlar ne olursa olsun, hizmeti ertelememek hayatımızın esası olmalıdır. Evinizi, eşinizi, çocuklarınızı ihmal etmemeniz en büyük hizmettir.”

Maişeti temin, aile halkının sorumluluğu, çocukların tahsili, onların daha iyi bir hayata hazırlanmaları… Bunlar dinimizce erkeğin sorumluluğunda olan işlerdir. Bu ağır yüklerin altında olan erkek, eşinden en çok şefkat bekler. İşte bu noktada gösterilen şefkat, hanımlar için en büyük hizmettir. Çünkü belli etsin ya da etmesin, her erkeğin içinde bir çocuk vardır. Bunun için evlenir; bir hanımın şefkatine sığınır. Dikkat edilirse dul kalan erkekler, hemen evlenmek cihetine giderler. Aslında erkek lokantada yemek yiyebilir, terzide elbiselerini diktirir, kuru temizlemede yıkatır, evini temizletir. Fakat bir hanımda bulabileceği sevgi ve alakayı başka yerde bulamaz. Bu sebepten hanımlara derim ki: “Sizler şefkat kahramanısınız. Çocuklarınıza gösterdiğiniz şefkati, eşinizden esirgemeyin.”

Böyle yazıp konuşunca bazı hanım kardeşler itiraz ediyor: “Her şeyi bizden bekliyorsunuz. Bütün adımları biz mi atacağız?” Hanımları temin ederim ki, kadının eşi için attığı her adım aslında kendisi içindir, erkeği için değil… Hanımlar duygusaldır. Komşusunun, akrabasının, hatta hiç tanımadığı insanların derdiyle meşgul olur. Herkesin derdiyle dertlenmek insanı perişan eder. Amma eşinin derdiyle dertlenmek, “Bu da geçer ya Hû” demek, iki tarafı da rahatlatır. Üstad Bediüzzaman’ın ifadesiyle; işte o zaman ev, bir nevi cennet olur… Allah böyle yaratmış; hanımın bir tebessümüyle erkek rahatlar. Hatta dikkat edilirse babalar, kız çocuklarına daha yakındır. Hep söylerim: “Herkese hakkımı helal ettim amma en çok kızıma helal ettim…” Küçükken kız çocuğu kendini korumaktan aciz, savunmaktan mahrumdur. Bu duygular içerisinde adeta babasına sığınır. Amma yıllar geçip de babalar yaşlanınca, bu sefer de babalar kızlarının bir nevi himayesine girer. Kız evlat, annesinden daha ziyade babasına yardım eder. Annesinin ihmalkâr davrandığı bazı hususlarda, kız evlatlar o açığı kapatır. Mesela küçük yaşından itibaren babasının her işine koşturması, onu bir anne gibi koruyup kollaması sebebiyle, Efendimiz (sas), Hz. Fatıma’ya “Ümmü Ebîha” yani “Babasının Annesi” lakabını vermiştir…

Devamı ..... yazının hepsinin paylaşılmasına razı değillermiş de :)

Hekimoğlu İsmail
Zaman

asi egeli

Kayıtlı Kullanıcı
yazınız çok güzel sanırım ismail hekimoğluna ait bir yazı . Bir eserini çok okumak istiyorum nasip olmadı henüz

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ismail hekimoğlu :)
ben hiç bi kitabını okumadım ama böyle makalelerini okuyorum arada denk gelince :) okunası yazılar hepsi :)

asi egeli

Kayıtlı Kullanıcı
burdan bir arkadaş önermişti ömür boyu aşk adlı eserini evlilikle ilgili bir eser bende iki yıllık evliyim evlilik hakkında bilgilenmek istiyorum nasıl davranmamız konusunda bu site sayesinde bilgim tecrübem daha da artıyor

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH tan mutluluklar dilerim size :) evet forum sayesitde çok şey öğrenebiliyoruz :)

asi egeli

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkür ederim cümlemizi inşallah

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Bizde yazının yarısını okuruz o zaman :p

EyvALLAH kardeşim bizle paylaştığın için ALLAH razı olsun..
Okuyup, uygulamak güzel şeyler.. :)

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Sizler şefkat kahramanısınız. Çocuklarınıza gösterdiğiniz şefkati, eşinizden esirgemeyin.”
çok güzel..yüreğine sağlık kardeşim..

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Bizde yazının yarısını okuruz o zaman :p

EyvALLAH kardeşim bizle paylaştığın için ALLAH razı olsun..
Okuyup, uygulamak güzel şeyler.. :)

Olmaz devamı daha güzeldi :D
bende baktım 1 paragraf daha ekledim :)
öyle tabi :)

Sizler şefkat kahramanısınız. Çocuklarınıza gösterdiğiniz şefkati, eşinizden esirgemeyin.”
çok güzel..yüreğine sağlık kardeşim..
Gözünüze sağlık :)

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
Ne çocuğunuza ne de anne babanıza davrandığınız gibi davranmanıza gerek yok....
şöylekiii....
Bayanlar; işyerinde patronlarınıza gösterdiğiniz anlayısın saygının ve işyerinize verdiğiniz emeğin ne kadarını evde gösteriyorsunuz burdan bi inceleyelim konuyu?!

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
Yani daha da açmak gerekirse;
öncelik sıralamamızın en başında ailemiz hatta eşimiz gelmeli,çünkü akşam olduğu zaman annemiz babamız hatta çocuğumuz bile yanımzda olmuyor....yanımızda tek kalan hayat arkadaşımız eşimiz dayanağımız o kalıyor....
Rabbim herkese mutlu evlilikler nasip etsin.....
Eşim bana allah razı olsun emriye dediği zaman o kadar mutlu oluyorum ki;
altın a pırlantaya yatlara katlara hiç gerek yokkkk:)

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
hiçççççççç......... eşlerimize bağırmak kızmak kolay geliyor.. geçen bende eşime alındım.. okadar koşturuyorum yoruluyorum.. sabah yemeklerimi işlerimi herşeyi halledip çıkıyorum ama bir kere olsun ALLAH RAZI OLSUN demiyorsun dedim.. evet.. demiyor.. içten diyor biliyorum ama hiç diline getirmiyor...:(

asi egeli

Kayıtlı Kullanıcı
benim eşimde öyle buketçim oğlum iki buçuk aylıkken çalışmaya başladım mecburen masraflarımız için eşim bana allah razı olsun demeyi bırak sen iki buçuk aylık çocuğu bırakıp çalışmaya gittin dedi boynumu büküp oturdum bende

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
işte derdimizi anlatamıyoruz bazen.. benim konumdan devam edelim ki arkadaşımızın konusu dağılmasın...

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
hiçççççççç......... Eşlerimize bağırmak kızmak kolay geliyor.. Geçen bende eşime alındım.. Okadar koşturuyorum yoruluyorum.. Sabah yemeklerimi işlerimi herşeyi halledip çıkıyorum ama bir kere olsun allah razı olsun demiyorsun dedim.. Evet.. Demiyor.. Içten diyor biliyorum ama hiç diline getirmiyor...:(

canım benim eminim eşin diyordur hemde en içten sessiz.......
Bir de bayanlarımızın en çok tıkandığı nokta:karşılığında saol,teşekkür ederim ,allah razı olsun ,,,,,,gibi cümleler beklemekkkk,,
ama biz çocuklarımıza kendimiz öğretmedik mi teşekkür ederim demeyi?
Karşılık beklemek yok......

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
inan karşılık beklemek değil.. ne bileyim.. bazen duymak istiyor insan sanki...:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt