Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Büyük hâcet duasi (2 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Gün İçi Dualarımız....

Gün İçi Dualarımız....

Maazallah...Allah'a sığınırım..(Hz. Yusuf'un Züleyha daveti karşısındaki duası)

Hasbünallahü ve ni'mel vekil...Allah bize yeter o ne güzel vekildir. (Müminlerin düşman tehdidi karşısında yaşadığı sığınma duygusu- Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı zaman yaptığı dua)

Haza min fazli Rabbi...Bu Rabbimin lütfudur..(Hz Süleyman'ın Belkıs'ın tahtı huzuruna getirildiğinde şükür ifadesi)

Elhamdülillah...Bütün övgü Allah'a yöneliktir..

Üfevvidu emri ilallah...İşimi Allah'a havale ediyorum. Muhakkakki Allah kullarını daima görmektedir. (Firavn zamanında Mümin tavrı)

Tevekkeltü alellah...
Allah'a tevekkül ettim..(Peygamberimizin duası)

Fesabrun cemil..Vallahül müstean..
Sabır güzeldir, Yardım istenecek olan allah'tır..(Hz. Yakub'un tesellisi)

La tahzen innallahe maana...Hüzne kapılma..Allah bizimle beraberdir..(Rasulullah'ın Sevr mağarasında iken Hz. ebubekir'i teskin için söylediği sözlerin Kur'an diliyle ifadesi

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Gün İçi Dualarımız....

selamünaleyküm dua kardeşim,

ALLAH-Ü TEALA senden razı olsun kısa ama ne kadar güzel dualar Rabbimiz dilimizden düşürmesin.Cumamız mübarek olsun hepimiz için hayırlara vesile olması duası ile.

selamünaleyküm

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm dua kardeşim,

ALLAH-Ü TEALA senden razı olsun kısa ama ne kadar güzel dualar Rabbimiz dilimizden düşürmesin.Cumamız mübarek olsun hepimiz için hayırlara vesile olması duası ile.

selamünaleyküm

aleykümüsselam ablam

Amin ablacım inş senden de Rabbim razı olur...Kısa ve bilmiyorsak ezberlenmesi kolay olan

dualar...Senin de cuman mübarek olsun ablacım inş dua ile..s.a

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Günlük hayatta karşılaştığımız, Evelallah, Eyvallah, Fesübhanallah, Neuzübillah, Hasbünallah, Maazallah, Maşaallah, İnşaallah kelimelerinin anlamları nelerdir?

Evelallah: "Önce Allah, Allah'ın izniyle" manasına gelir.

Eyvallah: "Hakla kabul ettik, haktandır" manasına gelir.

Fesübhanallah: Allah her türlü noksandan münezzehdir.

Neuzübillah: Allah'a sığınırız.

Hasbünallah: Allah bize yeter.

Maazallah: Her türlü kötülüklerden Cenab-ı Allah`a sığınmayı ifade etmek için kullanılan bir terkip.

Maşaallah: Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi" demektir.

İnşaallah: Allah dilerse manasına gelen "inşallah" kavramı "maşallah" lâfzından mana yönüyle farklılık arzeder. İnşAllah” kelimesi Türkçe’de, “eğer Allah dilerse” anlamına gelir. Bu yüzden gelecekle ilgili bir dilek ya da niyet belirtecek olduğumuzda, mutlaka “inşaAllah” deriz. Çünkü geleceği ancak Allah bilir ve herşeyi dilediği gibi yaratır. Allah’ın dilemesi dışında hiçbir şey olmaz.

Bu gibi ifadeler genel itibarıyla dua ve Allah'a sığınma manaları ifade ettiğinden bunları kullanmanın dinen sakıncası olmaz. Ancak manalarının bilinerek kullanılması uygun olur.

alıntı

METINENES

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM ALLAHIN RAHMETİ BEREKETİ MAĞFİRETİ BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE OLSUN. CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN. SEVGİLİ KARDEŞLERİM ALLAH C.C SİZLERDEN RAZI OLSUN. BÖYLE BİLGİLERİ VE DUALARI BÖYLE HALKIMIZ ARASINDA YAYMAMIZ GEREKİR. ÇÜNKÜNE KADAR İÇİMİZE ATARSAK BİZE BİR FAYDASI OLMAZ. DAHA DA SIK ŞEKİLDE BİLDİĞİNİZ DUALARI PAYLAŞIN. PEYGAMBERİMİZİN SÜNNETLERİNEDE YAYALIM. NE OLUR KARDEŞLERİM SADECE KENDİMİZ YAPMAYALIM. PAYLAŞAŞLIM YAPTIKLARIMIZI. ALLAH C.C HEPİMİZE KOLAYLIK VERSİN. AMİN. ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMDEİN VE ALA ALİ MUHAMMED. S.A.V.

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

METINENES yazdı:
SELAMÜN ALEYKÜM ALLAHIN RAHMETİ BEREKETİ MAĞFİRETİ BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE OLSUN. CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN. SEVGİLİ KARDEŞLERİM ALLAH C.C SİZLERDEN RAZI OLSUN. BÖYLE BİLGİLERİ VE DUALARI BÖYLE HALKIMIZ ARASINDA YAYMAMIZ GEREKİR. ÇÜNKÜNE KADAR İÇİMİZE ATARSAK BİZE BİR FAYDASI OLMAZ. DAHA DA SIK ŞEKİLDE BİLDİĞİNİZ DUALARI PAYLAŞIN. PEYGAMBERİMİZİN SÜNNETLERİNEDE YAYALIM. NE OLUR KARDEŞLERİM SADECE KENDİMİZ YAPMAYALIM. PAYLAŞAŞLIM YAPTIKLARIMIZI. ALLAH C.C HEPİMİZE KOLAYLIK VERSİN. AMİN. ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMDEİN VE ALA ALİ MUHAMMED. S.A.V.

VE ALEYKÜM SELAM...AMİN...ALLAH RAZI OLSUN..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
selamün aleyküm kardeşim, çok güzeldi. Allah razı olsun bizlerle paylaştığınız için. selametle;)

VE ALEYKÜM SELAM GÜZEL KARDEŞİM, RABBİMİZ SENDEN DE RAZI OLUR İNŞ...AEO..SELAMETLE..B)B)B)

cemil cemil

Kayıtlı Kullanıcı

HERZAMAN DUALARIMIZ BÜTÜN MÜMİNLER İÇİN OLMASI LAZIM FAKAT BU FORUMDA OLANLAR İÇİN8 BEN FARKLI DÜŞÜNÜYORUM ŞOYLE BİR HAD .ŞRF RESÜLLAH ŞOYLE BUYURUYOR BEN ZANNETTİKİ KOMŞUYU KOMKUYA MİRAS KILAÇAK İŞTE BİZDE BİRİMİZİN BİR EKSİGİNİ BİR İSTEGİİ YAPABİECEGİMİZ NE OLURSA YAPMALIYIZ SELAMÜ ALEYKÜM

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

cemil cemil yazdı:
HERZAMAN DUALARIMIZ BÜTÜN MÜMİNLER İÇİN OLMASI LAZIM FAKAT BU FORUMDA OLANLAR İÇİN8 BEN FARKLI DÜŞÜNÜYORUM ŞOYLE BİR HAD .ŞRF RESÜLLAH ŞOYLE BUYURUYOR BEN ZANNETTİKİ KOMŞUYU KOMKUYA MİRAS KILAÇAK İŞTE BİZDE BİRİMİZİN BİR EKSİGİNİ BİR İSTEGİİ YAPABİECEGİMİZ NE OLURSA YAPMALIYIZ SELAMÜ ALEYKÜM

Allah razı olsun...Aleyküm selam..selametle..

baltefsiri

Kayıtlı Kullanıcı
RE: RIZIK DUASI

garipkalp yazdı:
ALLAHÜMMERZUKNİ TAYYİBEN VESTA´MİLNİ SALİHAN

Anlamı;(Allah´ım BENİ helalliği ile temiz olan rızıkla rızıklandır.İyi amel işleyen (salih)
bir kul olarak yaşatıp çalıştır.)AMİN

AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN İNŞALLAH...

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

garipkalp yazdı:
ALLAHÜMMERZUKNİ TAYYİBEN VESTA´MİLNİ SALİHAN

Anlamı;(Allah´ım BENİ helalliği ile temiz olan rızıkla rızıklandır.İyi amel işleyen (salih)
bir kul olarak yaşatıp çalıştır.)AMİN

AMİNNNB) ALLAH RAZI OLSUNB)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Her gün mutlaka okumamız gereken dualar

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sas) şöyle buyurdu:

* “Dile hafif, mîzana konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır: Sübhânallâhi ve bi-hamdihî sübhânallâhi’l-azîm: Ben Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim. Ben Yüce Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tekrar tenzih ederim.” (Buhârî, Daavât 65, Eymân 19)

* Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

* “Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber demek, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir.” (Müslim, Zikir 32)

* Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu söyledi:

* “Bir kimse her gün yüz defa, ‘lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr’ derse, on köle âzâd etmiş kadar sevap kazanır; ona yüz iyilik sevabı yazılır; yüz günahı bağışlanır; bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur.” Resûl-i Ekrem sözüne şöyle devam etti: “Bir kimse günde yüz defa sübhânallâhi ve bi-hamdihî derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhârî, Bed’ü’l-halk 11)

* Ebû Eyyûb el-Ensârî (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

* “Bir kimse on defa, ‘lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr’ derse, İsmâil (aleyhisselâm)’in soyundan dört kimseyi hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap kazanır.” (Buhârî, Daavât 64)

selamün aleyküm;
Allah c.c. razı olsun İnşAAllah selametle kalın...B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

nigdeli yazdı:
Maazallah...Allah'a sığınırım..(Hz. Yusuf'un Züleyha daveti karşısındaki duası)

Hasbünallahü ve ni'mel vekil...Allah bize yeter o ne güzel vekildir. (Müminlerin düşman tehdidi karşısında yaşadığı sığınma duygusu- Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı zaman yaptığı dua)

Haza min fazli Rabbi...Bu Rabbimin lütfudur..(Hz Süleyman'ın Belkıs'ın tahtı huzuruna getirildiğinde şükür ifadesi)

Elhamdülillah...Bütün övgü Allah'a yöneliktir..

Üfevvidu emri ilallah...İşimi Allah'a havale ediyorum. Muhakkakki Allah kullarını daima görmektedir. (Firavn zamanında Mümin tavrı)

Tevekkeltü alellah...
Allah'a tevekkül ettim..(Peygamberimizin duası)

Fesabrun cemil..Vallahül müstean..
Sabır güzeldir, Yardım istenecek olan allah'tır..(Hz. Yakub'un tesellisi)

La tahzen innallahe maana...Hüzne kapılma..Allah bizimle beraberdir..(Rasulullah'ın Sevr mağarasında iken Hz. ebubekir'i teskin için söylediği sözlerin Kur'an diliyle ifadesi
SELAMUN ALEYKUM
ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN KARDEŞİM NE KADAR GÜZEL DUALAR.. HEM KOLAY HERZAMAN DİLİMİZDE OLABİLECEK TÜRDEN, HEMDE MANALARI ÇOK BÜYÜK..
EMEĞİNE SAĞLIK BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN CEZAKELLAHU HAYRANB)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
Her gün mutlaka okumamız gereken dualar

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sas) şöyle buyurdu:

* “Dile hafif, mîzana konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır: Sübhânallâhi ve bi-hamdihî sübhânallâhi’l-azîm: Ben Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim. Ben Yüce Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tekrar tenzih ederim.” (Buhârî, Daavât 65, Eymân 19)

* Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

* “Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber demek, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir.” (Müslim, Zikir 32)

* Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu söyledi:

* “Bir kimse her gün yüz defa, ‘lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr’ derse, on köle âzâd etmiş kadar sevap kazanır; ona yüz iyilik sevabı yazılır; yüz günahı bağışlanır; bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur.” Resûl-i Ekrem sözüne şöyle devam etti: “Bir kimse günde yüz defa sübhânallâhi ve bi-hamdihî derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhârî, Bed’ü’l-halk 11)

* Ebû Eyyûb el-Ensârî (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

* “Bir kimse on defa, ‘lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr’ derse, İsmâil (aleyhisselâm)’in soyundan dört kimseyi hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap kazanır.” (Buhârî, Daavât 64)

selamün aleyküm;
Allah c.c. razı olsun İnşAAllah selametle kalın...B)

ve aleyküm selam kardeşim;

Rabbim sizden de razı olur inşaALLAH..Değerli katkınız için çok teşekkür ederim,Cezakellahu hayran.. bu güzel duaları

dilimizden düşürmeyelim inşaAllah..Selametle kalın inşAllah kardeşim...s.aB)

beynelmilel

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)
B)
B)B)
B)
B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt