Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cuma'nız Mübarek Olsun Dostlar (4 Kullanıcı)

elzem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: HAYIRLI CUMALAR.

AMİN AMİN ALLAH razı olsun sizlerinde cuması mübarek olsun

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN AMİN AMİN ABİ SİZİNDE CUMANIZ MÜBAREK OLSUN.

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı

Hayırlı cumalar kardeş,Cumanız mübarek olsun...

elzem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ***Cumanız Mübarek Olsun***

tüm müslüman aleminin cuması mübarek olsun

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN ALLAH RAZI OLSUN.CÜMLEMİZE HAYIRLI CUMALAR İNŞALLAH.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm,

Cumamız mübarek olsun hayırlara vesile olması duası ile...

selamünaleyküm

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm,

Cumamız mübarek olsun hayırlara vesile olması duası ile...

selamünaleyküm

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

ve aleykümselam evindar kardeşim
herkesin cuması mübarek olsun

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

ve aleykükmselam abi herkese hayırlı cumalar

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR,
ELHAMDULİLLAH ALLAH C.C. BİZLERİ YİNE BU MÜBAREK GÜNE SIHHAT VE MUTLULUK İÇİNDE YETİŞTİRDİ.

HEPİNİZİN CUMA BAYRAMINI KUTLUYORUM.

K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

hayırlı cumalar abi

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mtekik yazdı:
S.A. ARKADAŞLAR,
SİZLERİN ŞAHSINDA TÜM İSLÂM ALEMİNİN MÜBAREK CUMA BAYRAMINI KUTLUYORUM.
ALLAH C.C.'NUN MÜSLÜMAN KANININ DÖKÜLMEDİĞİ, İNSANLARIN İNANCINDAN DOLAYI CEZALANDIRILMADIĞI, MÜSLÜMANLARIN MUKADDESATLARINA SALDIRILMADIĞI, TESETTÜRLÜ BACILARIMIN NAMUSUNUN TEL ÖRGÜSÜ EŞARPLARININ GÖZYAŞLARI İLE ISLANMADIĞI GÜNLERE HEP BİRLİKTE KAVUŞTURMASI DİLEĞİYLE.
K.S.E.O.
AMİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİN,CÜMLEMİZİN CUMA GÜNÜ MÜBAREK OLSUN.:D

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

"(Ezanla) birbirinizi namaza çağırdığınız zaman..." (Mâide, 5/58),

"Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman..." (Cuma, 9) buyrulmaktadır.

Hicretin birinci yılında Medîne–i Münevvere’de Mescid–i Nebevî tamamlanınca cemaatle namaz kılınmaya başlanmıştır. Namaz vakitlerinde de Hz. Bilâl–i Habeşî (r.a.) Rasûlüllah (s.a.v.)’ın emriyle "es–Salâh" (Namaza–namaza veya Müslümanların güzel bir cemaat hâlinde yaşamalarına vesîledir, birtakım güzellikler ve şükür nevilerini ihtivâ etmektedir) diye seslenirdi. Ancak bu, Müslümanları, zamanında cemaate toplanmaya ve cemaatle namaz kılmanın sevabına nail olmaya yetmiyordu.

Bu sebeple cumayı ve beş vakti zamanında bildirecek bir alâmete ihtiyaç duyulmuştu.

Bu iş için Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in riyâsetinde bir müşavere heyeti toplandı. Meclis’te hazır bulunan ashâb–ı güzîn tarafından çeşitli teklifler ortaya konuldu.

Bu teklifler; namaz vakitleri;

a– boru çalınarak,
b– ateş yakılarak,
c– çan çalınarak,
d– veya yüksekçe bir yere bayrak dikilerek haber verilmesi tarzındaydı.

Fakat peygamberimiz (s.a.v.) bu tekliflerin herbirini, başka millet ve dinlere ait olması sebebiyle münâsip görmemişti.

Mesela; Çan çalalım teklifine, bu Hıristiyanlığın tarzıdır diye reddetmişti.

Neticede, müşâvere heyeti bu hususu karara bağlayamadan dağıldı.

Nihâyet ashâb–ı kirâmdan bâzı zevâtın aynı şekilde görmüş oldukları sâdık bir rüyâya ve onu te’yid eden bir vahye dayanan bildiğimiz üslûb ve tarzda ezan okumaya başlanmıştır.

Ezanla alâkalı rüyayı ilk gören, Ensâr’dan Abdullah bin Zeyd (r.a.)’dir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Abdullah’ın bu rüyası üzerine, "İnşâÁllah, bu hak rüyâdır. Gördüğünü Bilâl’e öğret; çünkü onun sesi, senin sesinden güzeldir" buyurdu. O da Efendimiz’in emirleriyle, rüyasında öğrendiği bu ezânı, Bilâl–i Habeşî (r.a.)’ye öğretti. Hz. Bilâl de Medîne’nin en yüksek yerine çıkarak, Zeyd (r.a.)’den öğrendiği bu ezânı yüksek ve çok tatlı bir sesle okudu. "Ezân–ı Muhammedî"nin Medine semâlarına yayıldığı sırada, bu ilahî dâveti duyan Hz. Ömer (r.a.) evinden çıkıp koşa koşa Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’e gelerek, "Ya Resûlüllah, aynı rüyâyı ben de gördüm" dedi. Ve o sırada ilâhî vahy de (Cuma: 9) gelmiş bulunuyordu

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN ARKADŞLAR

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

ORTADOĞU KAYNIYOR,BÜTÜN İSLAM ÜLKELERİNİ BİRBİRİNE SOKMA GİRİŞİMLERİ BAŞARIYA ULAŞMAK ÜZERE VE HALA SEN-BEN AYRIMLARIYLA,GEÇMİŞ KİNLERİYLE,HADİSLERE UYMAYARAK VE BİRBİRİNİ ALLAH İÇİN SEVMEYEREK KENDİ KANLARINI DÖKEN ORTADOĞU İNSANINA RABBİM AKIL,FİKİR VE SAĞDUYU VERSİN İRAN VE IRAK YILLARCA SAÇMA SAPAN YERE SAVAŞTILAR,NOLDU?HİÇ Mİ BU İNSANLAR NEREYE GİDİYORUZ,BIRAKALIM MEZHEP VEYA ŞU BU GEÇMİŞ YARALARI,HAÇLI SEFERLERİNE KARŞI BİRLEŞELİM DEMİYORLAR,HEM ÜZÜLÜP HEM DE ÇOK KIZIYORUM ONLARA:****HER CUMA ALLAH ONLARA AKIL FİKİR VE BİRLİK DUYGUSU VERSİN DİYE DUA EDELİM.İSRAİL NE KADARCIK KALIYOR ORDA,BİZ TÜM DÜNYA SALDIRDI,İMAN DOLU GÖĞSÜMÜZ VAR DEDİK SAVAŞTIK.

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı

Yâ rabbi! Sen benim rabbimsin, ben ise senin kulunum. Sen herşeyi Yaratıcısın, ben ise yaratılanım. Sen rızık verensin, ben ise rızık alanım. Sen mülkün sahibisin, ben ise kölenim. Sen kuvvet sahibisin, ben ise âciz ve zelîlim. sen zenginsin, ben ise sana muhtacım. Sen ezelî dirisin, ben ise ölüme mahkûmum, sen bakisin, ben ise fânîyim. sen kerem sahibisin, ben ise kötülenmeye lâyığım. Sen iyilik yapansın, ben ise kötülük işleyenim. Sen affedicisin, ben ise günahkârım. Sen büyüksün, ben ise hakirim. Sen kuvvet sahibisin, ben ise zaîfim. sen verensin, ben ise isteyenim. Sen emniyet verensin, ben ise korkanım, Sen cömertsin, ben ise dua edenim. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle benim günahlarımı affet. Suçlarımı bağışla.Amin.

ALİM-İ İSLAMIN CUMASI MÜBAREK OLSUN.CENAB-I MEVLANIN ZULÜM VE İŞKENCE ALTINDA BULUNAN MAZLUM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİN YARDIMCISI OLMASI NİYAZIYLA....

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mtekik yazdı:
S.A. ARKADAŞLAR,
SİZLERİN ŞAHSINDA TÜM İSLÂM ALEMİNİN MÜBAREK CUMA BAYRAMINI KUTLUYORUM.
ALLAH C.C.'NUN MÜSLÜMAN KANININ DÖKÜLMEDİĞİ, İNSANLARIN İNANCINDAN DOLAYI CEZALANDIRILMADIĞI, MÜSLÜMANLARIN MUKADDESATLARINA SALDIRILMADIĞI, TESETTÜRLÜ BACILARIMIN NAMUSUNUN TEL ÖRGÜSÜ EŞARPLARININ GÖZYAŞLARI İLE ISLANMADIĞI GÜNLERE HEP BİRLİKTE KAVUŞTURMASI DİLEĞİYLE.
K.S.E.O.

BU GÜNDE AYNI DİLEKLERİMİ SUNUYORUM.

K.S.E.O.

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı cumalar

hayırlı cumalar

Cuma günü, Ömer İbnu'l-Hattab hutbe verirken, Osman İbnu Affan mescide girdi. Ömer radıyallahu anh minberden ona seslendi. "Vaktin farkında mısın, (niye cumaya geciktin?)" Hz. Osman: "Bugün meşguliyetim vardı. Eve gelir gelmez ezanı işittim. Abdest almanın dışında bir oyalanmam da olmadı!" açıklamasında bulundu. Hz. Ömer radıyallahu anh: "Keza abdest(le yetinmen de bir eksiklik). Biliyorsun, Resulullah (sav) bize yıkanmayı da emretmişti."
Kaynak: Buhari, Cuma 4; Müslim, Cuma 3, (845); Muvatta, Cuma 3, (1, 101,102); Ebu Davud, Taharet 129, (340);

efexornet

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN...HAYIRLI CUMALAR...RABB'İM NAMAZINIDA KILMAYI NASİP VE MÜESSER EYLESİN...

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun abiciğim sizinde cumanız mübarek olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt