Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua'nın makbul olduğu zamanlar (1 Kullanıcı)

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz makbul olan bazı duaları bizlere açıklamıştır.Bunların dördü şunlardır:

bir müslümanın başka bir müslüman arkasından yaptığı dualar
böyle bir dua, kendisine dua edilen kişi orda bulunmadığından dolayı gerçekten samimiyetle yapılan bir duadır.Ayrıca başkasının onu Allah Teala'ya hayırla anması onun iyi bir insan olduğunu da gösterir.

[COLOR=[COLOR="DarkSlateBlue"]ebeveynin çocukları için yaptığı dua
bir insan için anne babasından daha samimi ve içten dua eden insan bulunamaz.onların dualarında hiçbir gösteriş yoktur.tamamen gönüllerinden gelerek dua ederler.Allah da anne babasını memnun etmiş onlara elinden gelen hizmeti göstermiş gerektiğinde sırtında bile taşımış evlat için yapılan duayı kabul eder.

misafirin ev sahibi için yaptığı dua
misafir de evinde kendisine ikram edip ağırlayan, en iyi yemeklerle sofra kuran, malından fedakarlık eden, onu rahat ettirmeye çalışan memnun etmek için elinden gelen hizmeti yapan ev sahibinden duyduğu memnuniyeti Allah'a arz eder, onun iyiliğini ister. Allah da bu duayı kabul eder.

mazlumun duası
mazlumun gördüğü zulüm sebebiyle yaptığı dua kalbinin derinliklerinden gelir. duası gözyaşlarına karışır çoğu kez. duasıyla Allah Teala arasında bir perde olmaz. ahı çoğu kez kendisine zulmedeni dünyada yakalar. atalarımızın dediği gibi hiç kimsenin ahı yerde kalmaz. etrafımızda güçsüz ve zayıfları ezen nice insan görürüz. ama bir müddet sonra hiç ummadıkları bir darbe yiyerek yere yıkılırlar. zira su testisi su yolunda kırılır...

dualarda buluşmak dileğiyle....
[/COLOR][/COLOR]

emsal-i nur

Kayıtlı Kullanıcı
Dua'nın makbul olduğu zamanlar

DUA'NIN MAKBUL OLDUĞU ZAMANLAR

Duanın makbul olduğu vakitler:
î. Ezan ve ikamet arasındaki vakitler,
2. Yolculukta
3. Hastalıkta,
4. Yağmur yağarken
5. Kabe görülünce,
6. Arefe günü,
7. Recep ayının ilk gecesi,
8. İftar vakti,
9. Gece yarısından sonra,
10. Ramazan ayında, l l. Oruçlu iken,
12. Cuma gecesi
13. Harp meydanında,
14. Misafirlikte,
15. Kalp hüzünlü iken,
16. Secde anında,
17. Bayram geceleri,
18. Kur'anı Kerim hatim edildiği vakit,
19. Farz namazlardan sonra,
20. Kandil gecelerinde,
21. Hacer-ül Esved'in yanında,
22. Zemzem içilirken.

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce ALLAH (c.c) razı olsun, izninle ben de bildiğim bir kaç vakti ekleyeyim;

(Ezanla kamet arasında dua makbuldür.) [Tirmizi]

(Kur'anı hatmedenin duası makbuldür.) [Beyheki]

(Rikkat halinde duayı ganimet bilin.) [Deylemi]

(Hac yapanların, duaları kabul olur.) [Taberani]

(Kur’an ve ezan okunurken, düşman ordusuyla karşılaşınca, yağmur yağarken, zulme uğrayınca dualar kabul olur.) [Taberani]

(Bir cemaatten bir kısmı dua eder, ötekiler de âmin derse o duayı, Allahü teâlâ (c.c) kabul eder.) [Hakim]

(Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.) [Buhari]

(İsm-i a’zamla edilen dua makbuldür.) [İbni Mace]

(Her gece seher vakti, Allahü teâlâ (c.c) buyurur ki: İstiğfar eden yok mu, affedeyim. İsteyen yok mu, vereyim, duasını kabul edeyim.) [Müslim]

(Allah (c.c)’na yakararak edilen dua makbuldür.) [Ebu Ya’la]

(En efdal dua, Arefe günü yapılandır.) [Beyheki]

(Şu beş gecede yapılan dua kabul olur: Regaib, Berat ve Cuma gecesi ile Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi.) [İbni Asakir]

(Bid'at ehlinin duası kabul olmaz.) [İbni Mace]

(Gafletle yapılan dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Bir lokma haram yiyenin, kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

Ayrıca; Kur’an okunurken, Kur'an-ı kerim hatmedilince, Kâbe-i şerifi görünce, yağmur yağarken, düşmanla karşılaşınca, zulme uğrayınca, cemaat halinde iken, farz namazlardan sonra, kalbinde incelik hissettiği an, Esma-i hüsna ile, ism-i a'zam ile dua edince, seher vakti, yalvararak dua etmek, bid’atlerden sakınmak, gafil olmamak, uyanık olmak, helal yemek, haramlardan kaçmak, Cuma günü ve gecesi, Recebin ilk, Şabanın 15. gecesi, Bayramın birinci geceleri, Arefe günü, Ramazan gün ve geceleri, iftar zamanı edilen dualar makbuldür.

Selam ve dua ile...

emsal-i nur

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce ALLAH (c.c) razı olsun, izninle ben de bildiğim bir kaç vakti ekleyeyim;

(Ezanla kamet arasında dua makbuldür.) [Tirmizi]

(Kur'anı hatmedenin duası makbuldür.) [Beyheki]

(Rikkat halinde duayı ganimet bilin.) [Deylemi]

(Hac yapanların, duaları kabul olur.) [Taberani]

(Kur’an ve ezan okunurken, düşman ordusuyla karşılaşınca, yağmur yağarken, zulme uğrayınca dualar kabul olur.) [Taberani]

(Bir cemaatten bir kısmı dua eder, ötekiler de âmin derse o duayı, Allahü teâlâ (c.c) kabul eder.) [Hakim]

(Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.) [Buhari]

(İsm-i a’zamla edilen dua makbuldür.) [İbni Mace]

(Her gece seher vakti, Allahü teâlâ (c.c) buyurur ki: İstiğfar eden yok mu, affedeyim. İsteyen yok mu, vereyim, duasını kabul edeyim.) [Müslim]

(Allah (c.c)’na yakararak edilen dua makbuldür.) [Ebu Ya’la]

(En efdal dua, Arefe günü yapılandır.) [Beyheki]

(Şu beş gecede yapılan dua kabul olur: Regaib, Berat ve Cuma gecesi ile Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi.) [İbni Asakir]

(Bid'at ehlinin duası kabul olmaz.) [İbni Mace]

(Gafletle yapılan dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Bir lokma haram yiyenin, kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

Ayrıca; Kur’an okunurken, Kur'an-ı kerim hatmedilince, Kâbe-i şerifi görünce, yağmur yağarken, düşmanla karşılaşınca, zulme uğrayınca, cemaat halinde iken, farz namazlardan sonra, kalbinde incelik hissettiği an, Esma-i hüsna ile, ism-i a'zam ile dua edince, seher vakti, yalvararak dua etmek, bid’atlerden sakınmak, gafil olmamak, uyanık olmak, helal yemek, haramlardan kaçmak, Cuma günü ve gecesi, Recebin ilk, Şabanın 15. gecesi, Bayramın birinci geceleri, Arefe günü, Ramazan gün ve geceleri, iftar zamanı edilen dualar makbuldür.

Selam ve dua ile...

Allah razı olsun

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Duanın kabul olması için

Duanın kabul olması için

1. Duadan önce iyi iş yapmak.
2. Temiz olmak.
3. Abdestli olmak.
4. Kıbleye yönelmek.
5. Dua basında Allah'a hamdetmek, Resullullah'a salavat getirmek.
6. Elleri açıp yalvarmak.
7. Azaları hareketsiz sükun içinde ve boynu bükük, mütevazi,kalbi korku içinde olmalı.
8. Alçak sesle ve gizlice dua etmek.
9. Resulullahtan intikal eden, Kuran'da geçen dualarla niyaz etmek.
10. Resulu ve salih kulları vesile etmek.
11. Dua ederken kalbinden ne geliyorsa o şekilde dua etmek.
12. Kalbi başka düşünceden temizlemek.
13. Herkese dua etmek ve üç defa tekrarlamak.
14. Duanın kabulünün ümidi içinde olmak.
15. Kötü dilekte bulunmamak.
16. Salavat getirmek.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Duanın vakti geldiyse bu ibadeti kaçırmamalıyız

Duanın vakti geldiyse bu ibadeti kaçırmamalıyız

Duayla acziyetimizi hissedip Allah' ın (cc) sonsuz kudretine sığınırız. Bizi aşan olaylar karşısında O' nun sonsuz gücüne dayanır, O' ndan yardım ister, O' na râm oluruz. Resulullah "Dua ibadetin kendisidir." der.

Bazı olaylar vardır ki; o vakit geldiğinde duanın zamanı da gelmiştir.

Güneş ve ay tutulduğunda (küsûf ve husuf) namaz kılar, kuraklık hali ortaya çıktığında ise dua ederiz. Bu, güneş ve ay tutulmasından korktuğumuzdan ya da yağmur yağmasını Allah' tan (cc) talep ettiğimizden değildir. Dua ve namazı bu durumlardan kurtulmak için yapmayız. Asıl olan bu durumlar ortaya çıktığında namazın ve duanın vaktinin de gelmiş olmasındandır. Tıpkı öğlen namazını kılmak için vaktin girmesi gibi. Nasıl abdest duaları abdest alınırken okunur. İşte bazı durumların ortaya çıkması da belli duaların vaktinin geldiği anlamını taşır. Yoksa güneş ve ay tutulmasının ne kadar süreceği astronomik hesaplarla önceden bellidir. Kuraklıkta yağmur namazı (istiska)' nın ve duasının vakti de böyledir. Biz hem bu vaktin girmesiyle birlikte ellerimizi açar kulluğun gereğini yapar, hem de cemal ve celal sahibi Allah' tan (cc) bize yardım etmesini isteriz.

Dua bir kulluğun göstergesi ve nişânesidir. Allah (cc) kulunun isteğini isterse dünyada isterse ahirette kabul eder (ya da etmez). Kul kendisine neyin hayırlı olacağını bilemez. Karşılaştığımız olaylar, maruz kaldığımız durumlar bazı ibadetlerin ve duaların vakitleridir. Belaların gelmesi yaşanan tabiat olaylarıyla birlikte musibetlerin kapımızı çalması da bazı duaların vakitlerinin girdiğini gösterir. İnsan yaşadığı deprem, fırtına, sel gibi vakaların ardından bir kez daha acizliğini anlar ve ellerini kaldırdığı Mevla' ya (cc) acizliğini iletip O' ndan başka sığınılacak kapı olmadığını yineler. Böylece bir kez daha Cenab-ı Hakk' ın dergâhına sığınılır. Çok dua edildiği halde belaların kalkmaması, yenilerinin geliyor olması, duaların kabul olmadığı gibi bir anlama da gelmez. Çünkü duanın hem bu dünyaya hem de öbür dünyaya bakan yönü vardır. Mevla' nın ne takdir ettiğini bilemeyiz. Bize düşen hal ve hareketlerimizle, en güzel ifadelerle ızdırabımızı Yaradan' a aktarmak ve tek yardımın O' nun yapabileceğini kalbimizde tasdik etmektir.

Musibet anında

hangi dua yapılabilir?

İnna lillahi ve inna ileyhi râciun. Allahümme ındeke ehtasibu musi' beti fe' curnî fi' ha ve ebdilnî biha' hayren minha ev inna lillahi ve innâ ileyhi ra' ciun. Allahümme curni' fi musi' beti' ve ehlif-li' hayran minha.

Biz Allah' a aitiz ve O' na dönmekteyiz. Allah' ım, bu musibetin sevabını Sen' in katından umuyorum; bundan dolayı beni mükâfatlandır ve bunun yerine bana daha hayırlı olanı ihsan et. (Veya) Biz, Allah' a aitiz ve O' na dönmekteyiz. Allah' ım, bu musibetimde bana ecr, mükâfat lütfeyle, sonra da bundan daha hayırlısını ihsan et.

Dualarımız ile

Rabb' imizle konuşuruz

Mü' min Allah' a yalvarmakla, tazarru ve niyazda bulunmakla aslında O' nunla gizlice konuşmuş olmaktadır. Bu da bütün kendi güç ve kuvvetinden geri durma manasına gelir. Mümin yaptığı dua ile adeta "Sadece ve sadece Senin güç ve kuvvetine sığındım Allah' ım!" demektedir. "Allah' ım! Bütün şer güçlerin şerrinden, hile ve tuzaklarından Sana sığınıyorum" demenin yanı başında, "Nefsimin şerrinden de Sana sığınıyorum." demiş olmaktadır. Böyle bir duada bulunma bu manaları ihtiva ettiği gibi bir de "Allah' ım! Eğer Sen muhafaza buyurmazsan hiç kimse beni koruyamaz." manasını da içerir. Bu da doğrudan doğruya O' ndan O' nu istemek demektir.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Beni kalbimin ellerine bırakma Ya Rabbi; kalbim ki kördür istediğinden gayrısına�
İstediğinin hayır mı yoksa şer mi olduğuna;Beni kalbimin ellerine bırakma Ya Rabbi..
Kalbimin elinden çektim çekeceğimi yıllarca�

Şimdi dönüp içimde bir karanlık görüyorsam;Ve bu karanlığın korkusuyla
aydınlık sandığım her küçük yıldızböceğine koşuyorsam ;Bunu acizliğimin duası say...
Ya Rabbi
Cahilliğimi bağışla
Ve ihtiyacı neyse onunla nimetlendir kalbimi

Gözümün pınarında her daim yaş hazır bekliyor;Yürek sanki bir açık yara, ne değse sızım sızım sızlıyor;Canı yanınca feryad ediyor insan;Canı yanınca yanında kim varsa ona uzanıyor
Şifa senin elindedir Ya Rabbi.
Yanlış adreslerden çevir adımlarımı
Denenmiş yanlışlarla yeniden yanlışa düşürtme beni�

Ben külhanbeyi cümlelerini çok kurdum
Külhanbeyliğine soyunup
kul olduğumu hatırladığım yollarda çokça yoruldum
Şimdi birkaç hayat yaşamışçasına yorgun
Birkaç hayat yaşamışçasına bitiksem
Suçlu aramaya ne hacet
Suçlusu benim
Ben hem kendi hayatımın
Hem yitirdiğim zamanın katiliyim.

Şimdi ben adına herşeyimi tüketmiş kapında duruyorum;Bir aralasan rahmet perdeni diye dua dua bekliyorum;Ne hakkım var istemeye ne yüzüm biliyorum;Lakin senin keremine sınır konmaz.

Senin rahmetin öyle bir deryadır ki
benim günahlarım ona bent olmaz.
Affet Ya Rabbi
Affınla yeniden yeşert kalbimi�
Affet Ya Rabbi
İsraf etmeme izin verme kendimi�
Amin.

Selâm ve Duâ ile�

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
Allah razi olsun canim kardeşim.dualarina yürekten amin amin amin diyorum.,Allah yar ve yardimcimiz olsun.selametle kal.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Alemlerin Rabbi Yüce Mevlâmıza, O Sultanlar Sultanı�nın üzerimizdeki haddü hesaba gelmez lütufları adedince hamd ve şükür;​

mevcûdâtın varlık vesilesi, iki cihan saadetinin rehberi Efendimiz�e, ehl-i beytine, arkadaşlarına da başta Peygamberimiz olmak üzere bütün peygamberân-ı izâmın hasenâtı sayısınca salât ü selâm ediyor;

Rabbimizin üst üste ihsanlarıyla bir nebze inşirah bulduğumuz şu günlerde, O Kerem Sultanı�ndan inananların sıkıntılarını bütünüyle izâle buyurması recasıyla bir kez daha ellerimizi kaldırıyoruz:

Rabbimiz! Şayet Sen bize azap eder ve ayıplarımızın, günahlarımızın ortaya dökülüp utanılacak hallere maruz kalmamıza müsaade edersen, biz başka hangi kapının tokmağına dokunabiliriz; bizi bu hallere düşmekten başka kim koruyabilir?!

Biz Senin kapıkullarınız ve işte bir kez daha, günahlarımız sırtımızda bir kambur gibi, onun hacaletiyle huzuruna geldik. Şayet bizi hata ve isyanlarımızın karşılığı olan ikâba maruz bırakır ve yüzümüzün kararmasına mani olmazsan, Sen de biliyorsun ki biz bunlara fazlasıyla müstehakız.

Fakat, dağlar büyüklüğündeki cürümlerimize, günahlarımıza rağmen merhametinin ve şefkatinin enginliğiyle muamelede bulunursan, o da Sana pek yaraşır.

Bizi ihlas kahramanlarından eyle! Sen kullarına karşı pek merhametli, pek lütufkârsın; bize de lütfunla muâmelede bulunup dosdoğru yolu göster ve geçeceğimiz yolları düz ve pürüzsüz hale getir!

Ezelî ilminde kendileri hakkında ebedî mutluluk takdîr ettiğin bahtiyar kulların gibi bizi de Cehennem�den uzak tut!​

Cehennem�in hışırtılarını bize de işittirme, hissettirme!​
Bizi de ebedî nimetlerine garket ve mahşer gününün tasa ve sıkıntılarından koru!
Efendiler Efendisi'ne, Onun nezih aile fertlerine, seçkin arkadaşlarına salât ü selam ederek bunları Senden dileniyoruz, Rabbimiz! ***​

Eftalyasun

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.
İnşallah hepimizin duaları kabul olur en hayırlı halleriyle.

allies

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun dualarımız kabul olsun insallah

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun canım Allah bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevirmeyip dualarımızı kabul etsin Rabbim.
Alalh kortuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak duaları her iki dünyada kabul olunan kullar olmak nasip etsin Rabbim kendi rızası için.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm allah razı olsun meleğim çok faydalı bir konu olmuş dua ile...

allah razı olsun dualarımız kabul olsun insallah

allah razı olsun canım allah bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevirmeyip dualarımızı kabul etsin rabbim.
Alalh kortuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak duaları her iki dünyada kabul olunan kullar olmak nasip etsin rabbim kendi rızası için.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

aleyküm selam kardeşlerim

dualriniza en içten bi şekilde aminnnnnnnn diyorum

rabbim cümlemizden razi olsun inş

allaha emanet olun

selam ve dua ile...

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
...........................selamün aleyküm..................

YaVekil

Kayıtlı Kullanıcı
Titreten dua

Titreten dua

Asrı Saadette ticaretle uğraşan bir tacir mümin vardı. Bu tacir ticaretinde helal haramı gözetir. Allah ve Resulü için bu ticareti yapar, herkesin hakkına riayet ederdi. Ticaretini Şam ile Medine arasında gerçekleştirir çoğunlukla da ticaret kervanları ile hareket etmez, tek başına yolculuk yapmayı severdi.

Bir alacağını almış, satacağını da satmış ve Şamdan Medine ye doğru hareket etmişti. Epeyce yol almıştı ki, baştan aşağı silahlı bir eşkıya ile karşılaştı. Eşkıya bu mümin taciri tehdit etti;

`Mallarını şuraya indir, develerini de şu ağaca bağla.`
Mümin tacir:
`Mallarım senin olsun, beni bırak gideyim.
Eşkıya;
`Bugüne kadar soyup da öldürmediğim kimse yok Senin hem mallarını alacağım, hem de canını.`
`Madem beni öldürmeye kararlısın, senden son bir talebim var`
`Söyle talebini`
`Ben Müslümanım abdest alıp, iki rekât namaz kılayım ondan sonra beni öldür.`
Eşkıya izin verir. Tacir önce abdestini alır, sonra da İki rekât namaz kılar ve ellerini Rabbine açar:

Ya Vedud! Ya Vedud! Ya Zel-arşil-mecîd! Ya Mübdi, Ya Muid! Ya Feaalün lima yürid! Eselüke bi-nuri vechikel-lezi melee erkane arşike ve eselüke bi-kudretikel-leti kadderte biha halkake ve bi rahmetike-lleti vesiat külle şeyin. La ilahe illa ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!

Mümin tacirin duası bitmişti ki, çok garip bir hadise meydana gelir. Birden beyaz bir at üstünde yeşil elbiseli, elinde de harbe olan bir süvari peyda oldu. Eşkıya şaşırmış, ne yapacağını bilemez bir durumda idi. Eşkıya, taciri . ve malları unuttu, ortaya çıkan bu süvariye saldırdı. Süvari bir darbe ile eşkıyayı yere düşürdü.

Süvari tacire dönerek: `Öldür bu eşkıyayı` dedi.
`Ben hayatımda kimseyi öldürmedim, insan öldürmeyi hoş görmem. Beni bağışla.`dedi. Sonra süvari eşkıyayı bir darbe ile öldürdü.

Tacir sordu: `Sen kimsin?`
`Ben üçüncü kat gökte duran bir meleğim. Bu adamı öldürmeyi Allah Teala bana nasip etti. Sen namazından sonra ellerini kaldırıp duaya başladığında, gök kapılarının çalındığını duyduk, öyle şiddetle çalınıyordu ki. Mühim bir hadisenin olduğunu anladık. İkinci defa dua ettiğinde gök kapıları açıldı. Üçüncü defa dua ettiğinde, Allah Teala, Cebrail Aleyhisselamı görevlendirdi.

Cebrail Aleyhisselam şöyle dedi:
Dua eden falan mümini kim kurtaracak` Ben talep ettim de görevlendirdiler. Ey Allah Teala ın mümin kulu! İyi bil ki! Senin yaptığın bu duayı kim yaparsa Allah Teala onun sıkıntısını giderir, ona yardım eder.`

Bu hadiseden sonra mümin tacir yola koyulur ve Medineye varır. Soluğu Kâinatın Efendisi Sallallahu aleyhi ve sellemin huzurunda alır ve başından geçen hadiseyi anlatır. Taciri dinleyen Kâinatın Efendisi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

`Muhakkak ki, Allah Teala sana esma-i hüsnayı . telkin etmiş. O isimlerle Allah Tealaya dua edilirse, istenen verilir.`

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt