Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eşek sütü haram mı? (1 Kullanıcı)

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim, son zamanlarda ne yazık ki oldukça doğal karşılanan bir durum var, aşağıdaki bağlantıda detaylar var. Eşek sütü haram değil midir? Ben haram olduğu yönünde beyanda bulundum tanıdıklarıma?

HABER: Stn Satmak in Eek iftlii Kurdu haberi

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
konu hakkında bilgisi olan var mı?

cemcemil

Kayıtlı Kullanıcı
eşek sütü içildiğini ilk kez duydum

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
zaten medyanın doğal karşılamadığı hiiç bir şey yok :D :)

Tv de hoca sağlık açısından tüketmesi gerekiyorsa alternatifi yoksa tüketebilir ahsi halde haramdır demişti...

Birde Rabbim göstermesin sizinde bildiğiniz gibi açlık durumunda ölmemek kadar tüketilebiliyor haram olan yiyeceklerden.

ALI72

Kayıtlı Kullanıcı
Eline saglik sen sag ol bu soru icin Ceylan kardesim.Daha önce bu konuda pek bir sey okumadim bir arastirmak ve sonra birseyler nasib olursa yazmak isterim insallah.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Evcil eşek eti konusunda dört mezhepçe genellikle kabul edilen hüküm, ehlî merkeplerin etinin haram olduğu yönündedir. Mâlikî bilginlerin bir kısmı bunu tenzîhen mekruh saymış, bazı sahâbîlerden ve Hanefî bilgin Bişr el-Merisî’den ehlî eşek etinin helâl olduğu görüşü nakledilmiştir.

Süt, dört mezhebe göre etin hükmüne tâbidir. İnsan eti, saygınlığına binaen haram kılınmıştır. Ancak sütü haram değildir. Ebû Hanîfe’den at etinin haram veya mekruh olduğuna dair nakledilen görüşü esas alan bazı bilginler sütünü de haram veya mekruh olarak nitelendirmişlerse de, mezhepte sahih kabul edilen görüşe göre atın sütü mubahtır, çünkü eti pis olduğu için değil cihad aracı olduğu için yasaklanmıştır. (bk. İbn Mâce, Zebâih, 12; Ebû Dâvud, At'ime, 25; Nesâî, Sayd, 30; A. b. Hanbel, VI, 346; İbn Âbidîn Terc., XV, 234, 235, XVI 70, 71; ez-Zühaylî, el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletühû, I,144, 145; Diyanet İslam ilmihali,

ALI72

Kayıtlı Kullanıcı
Eline saglik güzel bir paylasim yapmissin sen sag ol Behiye kardesim.
Malesef bu konuda elimdeki kac tane kitaba baktim bir bilgiye direk bununla alakali bir seye ulasamadim.
Bildigimiz kadariyla bir esek etti haram´dir yukarda kardesim yazmisti hayvanlar etlerine göre sütleride bir degerlendiriliyormus bir sey haram ise o zaman onun sütüde bir haram oldugunu cikmis oluyor böyle olunca ortaya.

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplar için Rabbim razı olsun inşaAllah, selamun aleyküm

_YUSUF_

Yönetici

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt