Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Estetik konusunda yardıma ihtiyacım var. (1 Kullanıcı)

yesil_92

Kayıtlı Kullanıcı
Benim sorunum burnumda doğuşdan değil sonradan oluşmuş bir yamukluk mevcut büyük şehirlere gidince sıkıntı yaşıyorum burnum tıkanıyor ama kucuk şehirlerin havasından olsa gerek pek sıkıntı yaşamıyorum ama görüntü olarak çok kötü fotograflarda burnum S harfi gibi şekil alıyor haliyle fotograf bile çekilmekden çekiniyorum.Ameliyat olmak istiyorum ancak birisi gunahdır diye aklımı çok karıştırdı.Tamam sağlık olarak %100 problemim yok ama doğuşdan gelmede değil ve kucultmek kaldırmak istemiyorum sadece yamuk olan kemiği düzeltmek istiyorum.Yardımınıza ihtiyacım var.

islamustundur

Kayıtlı Kullanıcı
Estetik ameliyatını 'yaratılışı değiştirmek' olarak gören dar bakış açıları da var. Buna karşılık vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir. İnsanı en güzel bir şekilde yaratan Yüce Allah, onun makul ve mutedil ölçüler içerisinde süslenmesine, güzel görünmesine ve güzelliklerini korumasına izin vermiştir. Kur'an-ı Kerim'de, iyi ve güzel şeylerin helal, kötü ve çirkin şeylerin ise haram olduğu bildirilmektedir (Mâide 5/4-5). Bir ayette, "De ki: 'Allah'ın, kulları için yarattığı zîyneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?' De ki: 'Bunlar, dünya hayatında mü'minler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız onlara özgüdür. İşte bilen bir topluluk için âyetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz.'" buyurulmaktadır (A'râf 7/32). Hz. Peygamber, güzel giyinme hakkında kendisine yöneltilen bir soruya "Allâh güzeldir, güzelliği sever" şeklinde cevap vermiş (Müslim, İman, 41), kendisi de hayatında daima temiz ve düzenli olmuş, sade ve güzel giyinmeyi, güzel koku sürünmeyi teşvik etmiştir. Kısacası bu durum sizin sosyal hayatınızda sıkıntı ve kendine güvensizlik oluşturuyorsa ameliyat olmanızda hiçbir sakınca yok.

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
Fıtratı tahir günahını iyice aç ilmihallerden oku kardeş

islamustundur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamın aleyküm.
Fıtrat-ı tağyir yani yaratılışı değiştirmek sürekli tartışma konusu olmuştur ve bunu insan ürünü olan ilmihallerden değil Allah sözü olan Kuran-ı Kerimden araştırmak daha doğru olacaktır. Kuran'da bu konuda herhangi bir yasaklama yoktur. Allah bunu istemeseydi Kuran'da açıkça ifade edebilirdi.Fıtrat-ı tağyir büyük bir yanlış anlaşılma olup uzun süre kafaları karıştırmıştır. Söyler misiniz, engelli insanların tedavi edilmesi, protez takılması da buna girmez mi? Doğuştan hastalığı olan çocukların tedavisi de buna girmez mi? Saçımızı,sakalımızı kesmek buna girmez mi? Allah bize iyiliği güzelliği emreder. Yeşil_92 kardeşimiz nefes almakta zorlanıyormuş sizce tedavi olmak günah mıdır? Lütfen aklımızı kullanalım,İslam'ı dar kalıplara sokmayalım dinimiz en güzel dindir.... Allah'a emanet olun.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt