Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evliyalık Doğuştan mı Gelir ? (1 Kullanıcı)

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
Bir kimsenin veli veya evliya olması için hiç günah işlememiş veya çok az hata işlemiş kimseler olması gerekmez. Velilik veya evliyalık doğuştan değildir. Çok büyük günahlar işlemiş insanlar hatta kafir olarak hayatını bir süre geçirip sonradan evliya olan insanlar çoktur.

Bunun en belirgin örneklerini sahabelerde görmekteyiz. Müşrik iken kızlarını diri diri toprağa gömen, zina fuhuş, kumar, puta tapıcılık gibi çok büyük günahları işlemiş olan cahiliye insanlarının sonradan İslamiyetin nuruyla kıyamete kadar gelecek olan insanlara örnek teşkil edecek evliyaların dahi makamlarına yetişemediği güzide insanlar haline gelmişlerdir.

Sahabeler dışında da yine büyük günahlar işlediği halde nasuh tevbesi yaparak Allah'ın sevgili kulları haline gelen insanlar olmuştur. Eski hayatında içki müptelası olan Bişr-i Hafi hazretleri de bunlardan birisidir.

(sorularlaislamiyet.com)

Dipnot: ALLAH Cümlemizi Kötülüklerden muhafaza etsin.Çünki bir insan "Ben Alim'im" Demesin. Bu durum ne kötü bir haldir.Bir Güzel Sözle bitirmek istiyorum.
"Kendisine Alim Diyen;Nefsine ki Zalimdir.İnsan Kendi Cehlini,Bildiğince ALimdir."

FATMA-ZEHRA

Kayıtlı Kullanıcı
s.a...
ALLAH yarattığı bütün
insanları zamanın evliyası
olacak şekilde yaratır...

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm Selam ve Rahmetullah.Söyledikleriniz çok güzel.
Selam ve Dua ile Ablacım.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
'De ki: ey insanlar , eger kendinizi halk arasında evliya zannetiyseniz ,o zaman ölümü temenni edin eğer doğru diyorsanız'
bu hitab yahudilere olmuştur ama herkes ibret alabilir.
Ama Allahın Dostları her çağda bulunur ,Onlar: görününce Allahı hatırlatan ,bizi ibadete ,Allaha kul olmaya teşvik eden Yüce Dinimizi ,Sünneti koruyan ,Peygamber Efendimizden geldiği gibi kalmasını sağlayan, ehl-nifakın, dinimizi yıkmakla uğraşan ikiyüzlü fasıkların belası olan Allahın sevilmiş ve seçilmiş kullarıdır.
Allah onları başımızdan eksik etmesin!
doğuştan olup olmadığına gelice ,ben sadece bir örnek tanıyorum doğuştan olan :Üveys'ül Karani Hazretleri (ra).

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;536128' Alıntı:
'De ki: ey insanlar , eger kendinizi halk arasında evliya zannetiyseniz ,o zaman ölümü temenni edin eğer doğru diyorsanız'
Ama Allahın Dostları her çağda bulunur ,Onlar: görününce Allahı hatırlatan ,bizi ibadete ,Allaha kul olmaya teşvik eden Yüce Dinimizi ,Sünneti koruyan ,Peygamber Efendimizden geldiği gibi kalmasını sağlayan, ehl-nifakın, dinimizi yıkmakla uğraşan ikiyüzlü fasıkların belası olan Allahın sevilmiş ve seçilmiş kullarıdır.
doğuştan olup olmadığına gelice ,ben sadece bir örnek tanıyorum doğuştan olan :Üveys'ül Karani Hazretleri (ra).

Vermiş olduğunuz bilgiler için RABB'ım Razı Olsun.Kendisini Evliyalık Mertebesinde gören bir insan bilsin ki nefisini daha temizleyememiştir.
Evliya gibi olmak kimsenin gayesi olmamalıdır.
Amacımız
"ALLAH'a AŞIK OLMAKTIR."

FATMA-ZEHRA

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;536128' Alıntı:
s.a...
doğuştan gelirde ki maksat..
her insan zamanın evliyalık fıtratı ile yaratılır ki...
kul rabbine ben o fıtratta yaratılmadım demesin diyedir...
bu fıtratı zamanla bozan yine kuldur...
nefsine hevasına uydduğu için...

sohpet=tarıkat-ı aliyye-i nakşibendiyye...

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
s.a...
doğuştan gelirde ki maksat..
her insan zamanın evliyalık fıtratı ile yaratılır ki...
kul rabbine ben o fıtratta yaratılmadım demesin diyedir...
bu fıtratı zamanla bozan yine kuldur...
nefsine hevasına uydduğu için...

sohpet=tarıkat-ı aliyye-i nakşibendiyye...

Ablacım ALLAH C.C Razı Olsun Sizlerden.Değerli Abimle hoş bir sohbet üzere iken sizlerde önemli bir açıklamada bulundunuz.Teşekkür Ederim.

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;536182' Alıntı:
Siz Medinde mi kalıyorsunuz?

AH Ki Orda Olabilsem.Ben Oralı Olmayan Alemlere Nur Olan Rahmet olan Gerçek Gülü (asm) Efendimizi bilmeden yaşayan sadece sözde yaşayan bir kulum.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Allah Peygamberimizi ziyaret etmeyi cümlemize nasib eylesin!
Hz. Abdülkadir Geylani der ki:
insanlar 4 kısma ayrılır:
avam
ebrar
havas
mukarreb
halkın pek azı Allah dostu olma yeteneğine sahiptir. Allah dostlarından da pek azı mürşid olma yeteneğine sahiptir.
bunun için denilmiştir ki :'ebrarın ibadeti mukarreb için günahtır.
'mürşid gerektir bildire hakkı sana.. '
ama tabi ki herşeyden önce İstikammetir ölçümüz ,Kurana, Sünnete ters düşen değil mürşid,değil evliya müslüman bile değildir.

Mustafa_24

Kayıtlı Kullanıcı
İyi akşamlar

İyi akşamlar

Teşekkürler abiciğim Allah razı olsun hayırlı akşamlar.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Vermiş olduğunuz bilgiler için RABB'ım Razı Olsun.Kendisini Evliyalık Mertebesinde gören bir insan bilsin ki nefisini daha temizleyememiştir.
Evliya gibi olmak kimsenin gayesi olmamalıdır.
Amacımız
"ALLAH'a AŞIK OLMAKTIR."

Allah Sizden de razı olsun!
Allah cümlemize acısın ,'gece gündüz döne döne istediğim Hak'tır benim' halini yaşatsın, bizden razı oluncaya kadar dünyadan çıkarmasın!
Hz.Muhammede binbir salatu selam olsun ve ala alihi ve sahbihi ecma'in!

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;536380' Alıntı:
Allah Sizden de razı olsun!
Allah cümlemize acısın ,'gece gündüz döne döne istediğim Hak'tır benim' halini yaşatsın, bizden razı oluncaya kadar dünyadan çıkarmasın!
Hz.Muhammede binbir salatu selam olsun ve ala alihi ve sahbihi ecma'in!

Size o Duayı içtenlikle yaptıran ALLAH'a hamdolsun.Kalpten gelen Duanızı RABB'ım kabul buyursun huzurunda İnşALLAH.
Merhametlilerin Merhametlisi Olan ALLAH Huşu içerisinde dua etmeyi nasip etsin sizlere ve Ehli iman küçüklerime ve büyüklerime.
Selam ve Dua ile.

sınan_06

Kayıtlı Kullanıcı
Bir kimsenin veli veya evliya olması için hiç günah işlememiş veya çok az hata işlemiş kimseler olması gerekmez. Velilik veya evliyalık doğuştan değildir. Çok büyük günahlar işlemiş insanlar hatta kafir olarak hayatını bir süre geçirip sonradan evliya olan insanlar çoktur.

Bunun en belirgin örneklerini sahabelerde görmekteyiz. Müşrik iken kızlarını diri diri toprağa gömen, zina fuhuş, kumar, puta tapıcılık gibi çok büyük günahları işlemiş olan cahiliye insanlarının sonradan İslamiyetin nuruyla kıyamete kadar gelecek olan insanlara örnek teşkil edecek evliyaların dahi makamlarına yetişemediği güzide insanlar haline gelmişlerdir.

Sahabeler dışında da yine büyük günahlar işlediği halde nasuh tevbesi yaparak Allah'ın sevgili kulları haline gelen insanlar olmuştur. Eski hayatında içki müptelası olan Bişr-i Hafi hazretleri de bunlardan birisidir.

(sorularlaislamiyet.com)

Dipnot: ALLAH Cümlemizi Kötülüklerden muhafaza etsin.Çünki bir insan "Ben Alim'im" Demesin. Bu durum ne kötü bir haldir.Bir Güzel Sözle bitirmek istiyorum.
"Kendisine Alim Diyen;Nefsine ki Zalimdir.İnsan Kendi Cehlini,Bildiğince ALimdir."

güzel paylasım kardeşim rabbim razı olsun emegine yüregine saglık...

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Çok merak ettiğim konulardan birisiydi Allah razı olsun aydınlattığın için.

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
112 - İhlas
Bismillahirrahmânirrahîm

1. De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."
2. "Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)"
3. Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)."
4. "Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir."

Bakara (213)
İnsanlar tek bir ümmetti. Allah, müjdeciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdi ve beraberlerinde, insanların anlaşmazlığa düştükleri şeyler konusunda, aralarında hüküm vermek üzere kitapları hak olarak indirdi. Kendilerine apaçık âyetler geldikten sonra o konuda ancak; kitap verilenler, aralarındaki kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah iman edenleri, kendi izniyle, onların hakkında ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allah dilediğini doğru yola iletir.

Bakara (253)
İşte peygamberler! Biz onların bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. İçlerinden, Allah'ın konuştukları vardır. Bir kısmının da derecelerini yükseltmiştir. Meryemoğlu İsa'ya ise açık deliller verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasından gelen (millet)ler, kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, birbirlerini öldürmezlerdi. Fakat ayrılığa düştüler. Onlardan inananlar da vardı, inkar edenler de. Yine Allah dileseydi, birbirlerini öldürmezlerdi. Lakin Allah dilediğini yapar.

Al-i İmran (26)
De ki: "Ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin."

Al-i İmran (179)
Allah, pisi temizden ayırıncaya kadar mü'minleri içinde bulunduğunuz şu durumda bırakacak değildir. Allah size gaybı bildirecek de değildir. Fakat Allah, peygamberlerinden dilediğini seçer (gaybı ona bildirir). O halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız sizin için büyük bir mükafat vardır.

Enam (133)
Rabbin her bakımdan sınırsız zengindir, rahmet sahibidir. Sizi başka bir kavmin soyundan getirdiği gibi, dilerse sizi giderir (yok eder) ve sizden sonra da yerinize dilediğini getirir.

Enam (88)
İşte bu, Allah'ın hidayetidir ki, kullarından dilediğini buna iletip yöneltir. Eğer onlar da Allah'a ortak koşsalardı bütün yaptıkları boşa gitmişti.

Yunus (25)
Allah esenlik yurduna çağırır ve dilediğini doğru yola iletir.

Rad (39)
Allah dilediğini siler, dilediğini de sabit kılıp bırakır. Ana kitap (Levh-i Mahfûz) O'nun yanındadır.

İbrahim (4)
Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Kasas (68)
Rabbin dilediğini yaratır ve seçer. Onların ise seçim hakkı yoktur. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır ve yücedir

Fatır (8)
Kötü ameli kendisine süslü gösterilip de onu güzel gören kimse, ameli iyi olan kimse gibi mi olacaktır? Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir. (Ey Muhammed!) Onlar için duyduğun üzüntüler yüzünden kendini helak etme! Şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını hakkıyla bilendir.
Zümer (23)
Allah sözün en güzelini; âyetleri, (güzellikte) birbirine benzeyen ve (hükümleri, öğütleri, kıssaları) tekrarlanan bir kitap olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların derileri (vücutları) ondan dolayı gerginleşir. Sonra derileri de (vücutları da) kalpleri de Allah'ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Kur'an Allah'ın hidayet rehberidir. Onunla dilediğini doğru yola iletir. Allah kimi saptırırsa artık onun için hiçbir yol gösterici yoktur.

Şura (13)
"Dini dosdoğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin!" diye Nûh'a emrettiğini, sana vahyettiğini, İbrâhim'e, Mûsâ'ya ve İsâ'ya emrettiğini size de din kıldı. Fakat senin kendilerini çağırdığın şey (İslam dini), Allah'a ortak koşanlara ağır geldi. Allah ona dilediğini seçer. İçtenlikle kendine yönelenleri de ona ulaştırır.

Şura (51)
Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla, yahut perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderip, izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz O yücedir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Büruc (16)
dilediğini mutlaka yapandır.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt