Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Faydalı sünnetler (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
(Hergün yüz defa SALEVAT getiren, münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur.) [Taberânî]

(Evden çıkarken ÂYET-EL KÜRSİ okuyana, melekler, evine gelinceye kadar duâ eder.) [Eyoğul İlmihâli]

(Günde yüz kere "Lâ ilâhe illallah" diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.) [Taberânî]

Seyyid Abdülhakim Efendi (ks) Hazretleri buyuruyor ki:

"Yatağa abdestli gir, Eûzü Besmele çek, sağ yanın üzerine kıbleye karşı yat, sağ avucunu sağ yanağının altına koy, Ayet-el-kürsî, 3 İhlas, bir Fatiha ve birer defa iki kul e?uzüden sonra 3 defa "Estağfirullah el-azîm ellezî lâ ilâhe illâhu" oku, sonuncusuna "el-hayyel kayyûme ve etûbü ileyh" ekle.

Yatağa girince 3 defa "Estağfirullah el azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyûm ve etûbü ileyh okuyan kimsenin günahları, deniz köpüğü kadar pek çok olsa da, affolur. [Tirmizî]

Her gece yatarken yüz defa, "Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber" okuyan kimse, kendini hesaba çekmiş sayılır.

(Sabah-akşam 7 defa "ALLAHÜMME ECİRNİ MİNENNAR" diyen cehennemden kurtulur.) (Ebu Davud)

Sabah-akşam 7 defa "Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azîm" okuyanın dünya ve ahiret işine Allah kâfi gelir.) [Beyhekî]

(Bir kimse, sabah-akşam yüz defa "Sübhânallahi ve bihamdihi" derse, o gün ve o gece hiç kimse onun kadar sevap kazanamaz.) [Deylemî]

Tebârekeyi okumadan yatma! Kabir azabını def eder. Her gece Tebâreke okuyan, Kadr gecesini ihya etmiş gibi sevaba kavuşur.) [Eyoğul İlmihâli]

(Eve girerken İhlas suresini okuyan, yoksulluk görmez.) [T. Kurtubî]

RESULE_HASRET

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun.. hergun bu sunnetleri uyguliyalim insallahB)

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun ... Selam Ve Dua Ile Kalin Inş. Mevla Yar Ve Yarimciniz Olsun( Amin)

akrep1

Kayıtlı Kullanıcı
düzeltme

düzeltme

Kardeş başlık olarak "FAYDALI SÜNNETLER" yazmışsın,fayadalı olmayan sünnet mi var ki sen böyle bir başlık kullanma ihtiyacı duydun.Rasulullah Efendimizin her sözü ve halleri bizler için en mükemmel bir örnektir.
Sizden ricam bu başlığı en kısa sürede değiştirmeniz,yoksa bu başlık Rasulullah Efendimiz'e hakaretten başka bir anlam taşımayacak.
Saygılarımla

yamanni

Kayıtlı Kullanıcı
mesajin basligi iyi olmamis arkadasim.sunnetlerden faydasiz olani mi var?

yamanni

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş başlık olarak "FAYDALI SÜNNETLER" yazmışsın,fayadalı olmayan sünnet mi var ki sen böyle bir başlık kullanma ihtiyacı duydun.Rasulullah Efendimizin her sözü ve halleri bizler için en mükemmel bir örnektir.
Sizden ricam bu başlığı en kısa sürede değiştirmeniz,yoksa bu başlık Rasulullah Efendimiz'e hakaretten başka bir anlam taşımayacak.
Saygılarımla

Allah razi olsun sen daha once yazmissin.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
Saygılarımla

aynı mesajı hataen iki defa yazmışım. ÖZÜR...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
SIZE]
Saygılarımla

selamün aleyküm aynısını bende yazacaktımm mevla sizden razı olsun

garipkalp kardeş eminim başlığı değiştirecektir...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
PEYGAMBER EFENDİMİZ
HZ.MUHAMMED (S.A.V.) İN DİLİNDEN DUALAR

1) Allah’ım! Sapıklığa düşmekten veya düşürülmekten, ayağımın kaymasından veya kaydırılmasından, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cehalete düşmekten veya cahil bırakılmaktan sana sığınırım. Tirmîzî (3/152) ; İbni Mâce (2/336)

2) Allah’ım! Doğu ve batının arasını uzaklaştırdığın gibi beni de günahlarımdan uzaklaştır. Allah’ım! Beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni de günahlarımdan temizle. Allah’ım! Beni günahlarımdan kar, su ve dolu ile temizle.
Buharî (1/181) ; Müslim (1/419)

3) Rabbimiz olan Allah'ım! Sana hamdederek seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Allah'ım! Beni bağışla.
Buharî (1/99) ; Müslim (1/350)

4) Allah'ım! Günahlarımın hepsini, küçüğünü ve büyüğünü, ilkini ve sonunu, gizlisini ve aşikârını bağışla.
Müslim (1/350)

5) Allah'ım! Gazabından rızana, cezalandırmandan affına, senden yine sana sığınırım. Sana olan övgüleri sayamam. Sen, kendini övdüğün gibisin.
Müslim (1/532)

6) Allah'ım! Beni bağışla ve bana merhamet et. Beni doğru yola ilet ve bana ihsan eyle, bana afiyet ve rızık ver. Ve beni yücelt.
İbni Mâce (1/148 )

7) Allah'ım! Kabir azabından sana sığınırım. Mesih Deccal’ın fitnesinden sana sığınırım. Hayat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım. Allah'ım! Günahtan ve borçtan sana sığınırım.
Buharî (2/202); Müslim (1/412)

Allah'ım! Yaptığım ve yapacağım, gizli ve aşikâr işlediğim, israf ettiğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı bağışla. Sen Mukaddim (Öne alan) ve Muahhirsin (geciktirensin). Senden başka ilah yoktur.
Müslim (1/534)

9) Allah'ım Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et.
Ebû Davud (2/86); Nesâi (3/53)

10) Allah'ım! Cimrilikten sana sığınırım, korkaklıktan sana sığınırım, çok yaşlanarak (elden ayaktan düşmekten) sana sığınırım, dünya fitnesi ve kabir azabından sana sığınırım.
Buharî (Bkz:Fethu’l-Bâri (6/35)

11) Allah'ım! Gayb ilminle ve yaratma kudretinle hayatın benim için hayırlı olduğunu bildiğin müddetçe beni yaşat. Ölümümün benim için daha hayırlı olduğunu bildiğinde de beni vefat ettir. Allah'ım! Gizli ve aşikâr, senden hakkıyla korkmayı dilerim. Senden rıza ve öfke anında hak sözü (söylemeyi) dilerim. Zenginlik ve fakirlikte senden itidalli olmayı dilerim. Bitmeyen bir nimet ve sonu gelmeyen bir göz aydınlığı dilerim. Senden, kaza sonrası rıza göstermeyi ve ölümden sonra kolay bir hayatı dilerim. Yüzüne bakmanın lezzetini, zarar verici bir hastalık ve saptırıcı bir fitneye uğramaksızın sana kavuşmanın özlemini dilerim. Allah'ım! Bizi iman zineti ile süsle ve bizi hidayete ermiş, doğru yolun rehberleri kıl.
Nesâi (4/54-55)

12) Allah'ım! Senden, faydalı bir ilim, temiz bir rızık ve makbul bir amel dilerim.
Zâdü’l-Meâd (2/375)

13) Yüzümü, hakka yönelerek, gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ben, O’na ortak koşanlardan değilim. Namazım ve diğer ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım. Allah’ım melik sensin, senden başka ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin ve ben de senin kulunum. Nefsime zulmettim. Günahımı itiraf ettim. Tüm günahlarımı bağışla. Şüphesiz, günahları ancak sen bağışlarsın. Beni ahlâkın en güzeline erdir. Onun en güzeline ancak sen erdirirsin. Ahlâkın kötüsünden de beni uzaklaştır. Zira kötüsünden ancak sen uzaklaştırırsın. Buyur, Allah’ım buyur! Hayrın tümü iki elindedir. Şer, sana nispet edilmez. Ben sana sığınır ve sana dönerim. Sen mübarek ve yücesin. Senden mağfiret diler ve sana tevbe ederim.
Müslim (1/534)

14) Allah'ım! Hamd sanadır. Sen, göklerin, yerin ve onlarda bulunanların Rabbisin. Sen Hakk'sın. Va'din de haktır. Sözün de hak ve sana dönüş de haktır. Cennet ve cehennem hak, Peygamberlerin de haktır. Muhammed (s.a.s.) hak ve kıyamet haktır. Allah'ım! Sana teslim oldum; sana tevekkül ettim, sana iman ettim ve tevbe edip sana döndüm. Senin düşmanını düşman edindim. Ve senin hükmüne başvurdum. Gizli ve aşikâr, yaptığım ve yapacağım amellerimi bağışla. Öne geçiren ve geri bırakan sensin. Senden başka ilah yoktur. Sen benim ilâhımsın.
Buharî (Bkz:Fethu’l-Bâri (3/3); Müslim (1/532)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle selamünaleyküm

öncelikle selamünaleyküm

özür dilerim ama beni az daha asacaksınız.Nekadar önyargılısınız.Benim içimden hiç sizin gibi düşünmek geçmedi.yani ben demedim ki hiçbir sünnet fayydasızdır diye.Yanlış yorumluyosunuz.Benim başlığım faydalı sünnetler yani bütün sünnetler faydalı tabiki hatta sünnetler deyip çoğul yapmışım dikkat ederseniz.sadece faydalı sünnet demedim.Bundan diğer sünnetlerin faydasız olduğunu nasıl olurda söylerim.Bana karşı bence haksızlık yaptınız arkadaşlar.Ben sünneti seniyyeye uygun yaşamaya çalışan biriyim.ben diğer sünnetler faydasız demedim.O sizin düşünceniz.

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm kardeşim..dünden bu yana forumu bende takip ediyorum..kesinlikle siz haklısınız..düşünmediğiniz bir düşünde hakkında yorum yapıldı..fakat bu kardeşlerimizde bunu farkında olmadan yaptılar...

selam ve dua ile kalınız hakkınızı helal ediniz..sadece küçük bir yanlış anlaşılma..selametle...

özür dilerim ama beni az daha asacaksınız.Nekadar önyargılısınız.Benim içimden hiç sizin gibi düşünmek geçmedi.yani ben demedim ki hiçbir sünnet fayydasızdır diye.Yanlış yorumluyosunuz.Benim başlığım faydalı sünnetler yani bütün sünnetler faydalı tabiki hatta sünnetler deyip çoğul yapmışım dikkat ederseniz.sadece faydalı sünnet demedim.Bundan diğer sünnetlerin faydasız olduğunu nasıl olurda söylerim.Bana karşı bence haksızlık yaptınız arkadaşlar.Ben sünneti seniyyeye uygun yaşamaya çalışan biriyim.ben diğer sünnetler faydasız demedim.O sizin düşünceniz.

akrep1

Kayıtlı Kullanıcı
Özrü kabahatinden büyük demek böyle bir şey oluyor,insan farkında olmadan heyecanla hata yapabilir,bu çok normal bir haldir.Fakat yaptığı hatayı kabullenmek yerine uyarana tepki göstermek hiç de olgun bir hareket değildir.Konu olarak açtığınız bölüm Rasulullah Efendimiz ile ilgili olunca müsaade edin de bu kadar hassasiyetimiz olsun,hem tam deyim olarak bilemesem de "Malumu ilana gerek yoktur";yani zaten bizim faydamıza olan Sünnetler için Faydalı bilgiler gibi hafif bir başlık kullanmanız tabii ki tepkiyi hak etti.
Bu arada bizim birbirimizi uyarmamız gerekir ki kendimizi hatasız ve kusursuz görmeyelim.
Sünneti yaşamaya çalışmanız ne kadar güzel ve takdire şayan ise de bu tepkiniz o kadar sünnete ters bir hal oldu.
Saygılarımla

Kaan Erdem

Yönetici
değerli kardeşim amacım sizle burada atışmak yada sataşarak forumu işgal etmek konunun boyutunu değiştirmek değil..fakat burada vebal alıp büyük bir haksızlık yapıyorsunuz..''kimse bilerek satırı eline vurmaz..''

konuyu çok farklı taraflara çekmeyelim..ve gidişatı değiştirmeyelim..kardeşimiz durumu güzelce izah etmiş...saygı duyalım..

''insan nasıl bakar ise öyle görür...''

Kötü Zan: Sebepsiz yere başkasını suçlamak, bilgi ve belge olmadan bir kimsenin kötü bir iş yaptığını sanmak. Başka bir ifade ile bir ihtimale dayanarak hüküm vermek, yersiz töhmette bulunmaktır. Sağlıklı bilgi ve görgüye dayanmadan hüküm vermek, yanılmamıza sebep olabilir. Duyduğumuz şeylerin çoğu doğru olmayabilir, hatta bir kısmı da kin ve düşmanlığın ürünü olabilir. Biz duyduklarımızı iyice araştırmadan söyleyecek olursak yanılmış olabiliriz. Halbuki bu konuda Kur'an bizi uyarıyor:
"Bilmediğin bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül bunların hepsi ondan sorumludur."(2) buyuruluyor.
Peygamberimiz de; "Her işittiğini söylemek, insana yalan olarak yeter"(3) buyurmuştur. Peygamberimiz, her işittiğin sözü söyleme, diyor. Çünkü; işittiğimiz her söz doğru olmayabilir. Doğru değil ise, yalan söylemiş oluruz. Yalan ise büyük günahlardandır.
Yine Peygamberimiz buyuruyor: "Kötü zanda bulunmaktan sakının. Çünkü zan, sözlerin en yalanıdır.''(4)

Özrü kabahatinden büyük demek böyle bir şey oluyor,insan farkında olmadan heyecanla hata yapabilir,bu çok normal bir haldir.Fakat yaptığı hatayı kabullenmek yerine uyarana tepki göstermek hiç de olgun bir hareket değildir.Konu olarak açtığınız bölüm Rasulullah Efendimiz ile ilgili olunca müsaade edin de bu kadar hassasiyetimiz olsun,hem tam deyim olarak bilemesem de "Malumu ilana gerek yoktur";yani zaten bizim faydamıza olan Sünnetler için Faydalı bilgiler gibi hafif bir başlık kullanmanız tabii ki tepkiyi hak etti.
Bu arada bizim birbirimizi uyarmamız gerekir ki kendimizi hatasız ve kusursuz görmeyelim.
Sünneti yaşamaya çalışmanız ne kadar güzel ve takdire şayan ise de bu tepkiniz o kadar sünnete ters bir hal oldu.
Saygılarımla

yamanni

Kayıtlı Kullanıcı
değerli kardeşim amacım sizle burada atışmak yada sataşarak forumu işgal etmek konunun boyutunu değiştirmek değil..fakat burada vebal alıp büyük bir haksızlık yapıyorsunuz..''kimse bilerek satırı eline vurmaz..''

konuyu çok farklı taraflara çekmeyelim..ve gidişatı değiştirmeyelim..kardeşimiz durumu güzelce izah etmiş...saygı duyalım..

''insan nasıl bakar ise öyle görür...''

Kötü Zan: Sebepsiz yere başkasını suçlamak, bilgi ve belge olmadan bir kimsenin kötü bir iş yaptığını sanmak. Başka bir ifade ile bir ihtimale dayanarak hüküm vermek, yersiz töhmette bulunmaktır. Sağlıklı bilgi ve görgüye dayanmadan hüküm vermek, yanılmamıza sebep olabilir. Duyduğumuz şeylerin çoğu doğru olmayabilir, hatta bir kısmı da kin ve düşmanlığın ürünü olabilir. Biz duyduklarımızı iyice araştırmadan söyleyecek olursak yanılmış olabiliriz. Halbuki bu konuda Kur'an bizi uyarıyor:
"Bilmediğin bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül bunların hepsi ondan sorumludur."(2) buyuruluyor.
Peygamberimiz de; "Her işittiğini söylemek, insana yalan olarak yeter"(3) buyurmuştur. Peygamberimiz, her işittiğin sözü söyleme, diyor. Çünkü; işittiğimiz her söz doğru olmayabilir. Doğru değil ise, yalan söylemiş oluruz. Yalan ise büyük günahlardandır.
Yine Peygamberimiz buyuruyor: "Kötü zanda bulunmaktan sakının. Çünkü zan, sözlerin en yalanıdır.''(4)

selamun alaykum kardesim.kimsenin atismaya satasmaya calistigi yok.bizler musluman kardesleriz ve birbirimizin hatalarini duzeltmekle mukellefiz.biz kardesimizin kotu niyetle onu yazmadigini biliyoruz oyle inaniyoruz.ama yapilan hatayi duzeltmek sizce daha uygun dusmez mi.olaylari cok farkli yana goturmussunuz.kim sui zan etmis ki.sadece olaya turk dilinin kurallariyla baktigin zaman kurulan cumlenin yanlis oldugunu goruyorsundur sen de.kendini hakli gorup duzeltmemenin mantigi nedir acaba.ameller niyetlere goredir ama hukumler zahire gore verilir.saygilarimla.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam...selam ve dua ile kalınız...

selamun alaykum kardesim.kimsenin atismaya satasmaya calistigi yok.bizler musluman kardesleriz ve birbirimizin hatalarini duzeltmekle mukellefiz.biz kardesimizin kotu niyetle onu yazmadigini biliyoruz oyle inaniyoruz.ama yapilan hatayi duzeltmek sizce daha uygun dusmez mi.olaylari cok farkli yana goturmussunuz.kim sui zan etmis ki.sadece olaya turk dilinin kurallariyla baktigin zaman kurulan cumlenin yanlis oldugunu goruyorsundur sen de.kendini hakli gorup duzeltmemenin mantigi nedir acaba.ameller niyetlere goredir ama hukumler zahire gore verilir.saygilarimla.

akrep1

Kayıtlı Kullanıcı
Yamanni kardeşim gerekenleri söylemiş bizim yerimize onun için konuyu uzatmaya gerek yok,suizan diyerek konuyu farklı boyutlara taşımaya ve tartışmaya da gerek yok.
Bu arada konunu başlığı hala aynı ve konu başlığı aynı olduğu sürece de tepkimizde değişme olmayacak.
sizin niyetinizi Allah(CC) bilir biz zahire göre söyleriz.
saygılarımla

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razi olsun sizden bu guzel sunnetleri bizlere tekrar hatirlattiginiz icin.aslinda ne kadar cok seyler var bizlerin faydalanmasi icin.yuce rabbim dinden imandan kurandan ayirmasin bizleri.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt