Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Flört hakkında. (1 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Flört hakkında

Evlenecek gençlerin flört denilen bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Hatta flörtün birçok sakıncası da vardır:

Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, birçok gençleri serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, anarşi ve çeşitli ruhi bunalımlar doğurur.

Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Bu arkadaşlıkta iş eğlenceye dökülünce, genç erkeğin güveni sarsılır. Önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da kızı ayıplar, ahlaksız diye ona hakaret eder. Yüzüne demese bile gencin artık ona olan güveni kalmamıştır, başkalarıyla da böyle yapmadığı nerden malum diye düşünür. Genelde bu hissi eğlencelerden sonra hep soğukluk olur.

Genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

Başından böyle işler geçmemiş bir gence, bunlar anlamsız gelir. Çünkü birisine gönlünü kaptıran genç, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu. Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister.

Atalarımız da demişler ki:
Aşık ile delinin farkı, biri gülmez, biri ağlamaz.
Aşk başta karar etse, akıl firar eder.
Aşk bir deryadır, dalmayan bilmez.
Bir yiğit ne kadar kahraman olsa, sevdiğine yenilir.
Sevda geçer yalan olur, sonu sokar yılan olur.

Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olur. Bu bakımdan salih ana babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır! Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlatlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar. Atalarımız, (Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır) demişlerdir.

Gönül iyiyi de kötüyü de sevebilir. Bu bakımdan sevdiğimiz kimse ile değil, iyi kimse ile evlenmek önemlidir. Sevdiğimiz kimse kötü de çıkabilir. (Seven yanılmaz) demek çok yanlıştır. Hislerden meydana gelen sevgi bir ölçü değildir. Buna sevgi denmez heves denir. Gençler akıllı olmalı, sevgi ile hevesi karıştırmamalıdır.

Mağdur olan genç kız
Bodrum’dan “Solgun gül” rumuzlu okuyucu özetle diyor ki:

“19 yaşındayım. Flörtle ilgili yazınızı dikkatle okumamış, şöyle bir bakmıştım. Gerçi baksam da, başında kavak yelleri esen bir kimseye elbette etkisi olmazdı. Başından böyle işler geçmemiş gençlere, bunların pek tesirli olmayacağını, çünkü Peygamberimizin, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurduğunu bildirmiştiniz. Bunu acı tecrübeler sonunda anladım. Genç kızların benim düştüğüm çukura düşmemeleri umudu ile yazıyorum.

Ablamın kesip sakladığı yazınızda, (Flört, gafilce tecrübelere yol açar. Tecrübe için, ateşle baruta yaklaşılmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Erkek, önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da, kızı ayıplar, ahlaksız der!) demiştiniz. Biz de evlenmek gibi temiz niyetlerle gezdik, tozduk ve beraber olduk. Ondan sonra benden ayrılmak için bahaneler aramaya başladı. (Sen benimle niçin evlenmek istiyorsun?) dedi.

Ben de, o anda laf olsun diye, (Yakışıklısın, terbiyelisin, soylusun, boylusun, hem de iyi huylusun!) gibi şeyler söyledim. Bunları söyler söylemez, (Demek benden daha yakışıklısını bulsan onu tercih edeceksin, seni ahlaksız seni!) diye bana çıkışmaya başladı. Gidiş o gidiş, bir daha gözüme görünmedi. Şimdi, o yazınızda, (Hercai genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahneler onu avutmaz, ondaki esrar, çözülmüştür. O artık, daha esrarlı bir macera peşindedir) diye ifade edilenleri daha iyi anlıyorum.”

Okuyucumuz, (Evlenmek gibi temiz niyetlerle...) diyor. Evlenmek niyeti temiz ise de, yapılan işler kirlidir. Evliliği, böyle kirli işler, günahlar üzerine kurmak doğru değildir. Günah mefhumuna inanmayan veya günaha önem vermeyen kimselerle evlenmek doğru değildir. Çünkü onlar evlendikten sonra da günah işlemekten korkmazlar. Onların tek korkusu başkalarının ayıplamalarıdır. Kimsenin olmadığı yerde eğer kanun korkusu da yoksa, hiçbir şeyden çekinmezler.

Okuyucu kızımız da o genç delikanlıya, (Sen benimle niçin evlenmek istedin?) diye aynı soruyu sorsaydı, o da, (Güzellik, zenginlik...) gibi bir şey söyleyebilirdi. O zaman, (Benden daha güzelini, daha zenginini bulsan, onu tercih etmen mi gerekir? Yiğit sözünden döner mi?) demeliydi. Fakat ne dese faydası olmazdı. Sokakta onun bunun kızına lâf atan, onu bunu yoldan çıkarmaya çalışanların tuzağına düşmemelidir.

Bu konuda birçok mektup geliyor. Konu itibariyle olduğu gibi, hep aynı şeyleri yazmak bakımından da uygun olmuyor. Gazetelere, (Hayatım Roman) gibi, mesela (Aldananlar ve aldatanlar) veya (Mağdur olan gençler) gibi bir köşe açılabilir. Bu acı tecrübeler, tecrübesizlere örnek olabilir.

Gençlerin, flört bataklığına düşmeden önce, evlilik öncesi ve sonrası yapacakları işleri bildiren, evlilik rehberi olabilecek yaşanmış olaylara ihtiyaçları vardır. (Yılan nasıl sokar ki?) diye herkesin kendini denemeye kalkması çok yanlış olur. Herkes acı tecrübelerin kurbanı olmamalı. Bu kurbanların acı tecrübelerini okuyarak, kendine çeki düzen vermelidir.

Kadınların saadeti
Fransa’nın meşhur şair kadınlarından Madam Lara Mardirous diyor ki:
(Kadınlarınıza söyleyiniz! Sahip oldukları aile hayatının kıymetini bilsinler!.. Yaşadıkları İslami hayat ne büyük nimet, ne büyük saadet. Bu yaşayış onları öyle sıkıntılardan korur ki...

Ah, şu omzumda hıçkırarak ağlamış kızların adedini bilseler. Kulaklarım, böyle kızların çok feci ve kalbleri yakan şikayetleri ile dolu. Evet, ışıklar ve çiçeklerle süslü balolar, konserler çok tatlı gibi görünür. Aslında buralar, kadınların sömürüldüğü, erkeklere sunulduğu, şehvetlerin tatmin edildiği yerler... Buralar, bir azap hücresi, bir cehennemdir.

Türk erkeklerine sesleniyorum:
Kadınlarınıza, kızlarınıza bunları iyice anlatın. Sakın bu yapılanların kadınlara iyilik olarak yapıldığını zannetmesinler. Bunların sadece ve sadece kadını istismar için yapıldığını bilsinler, sakın bunlara özenmesinler.) [Cenap Şehabettin; Evrak-ı eyyam]

Flört hakkında ..:: Evlilikrehberi.net ::..

TUBİX

Kayıtlı Kullanıcı
emeğinize sağlık yazıyı sonuna kadar okudum ve gerçekten o kadar doğru ki...ben islamı yaşamaya çalışan 1 genç kızım gerçekten böyle şeyler bana da ters geliyo çünkü allah yasak kılmış bize de teslim olmak ve uymak gelio zaten bölyle şeylerden ahireti bırakın dünyada bile insana sıkıntıdan başka bişi getirmez ama bu tavrımı bile bile hala beni günaha sokmaya çalışan arkadaşlarım(dostlarım değil)oluyo(amaaan nolucak günah bunun neresinde)falan gibi saçma cümleler sarfediolar onları da anlıyorum bilincinde diiller bazı şeylerin ama benim iradem beynim ibadetlerim mantığım en önemlisi de ALLAHIM var ama kesinlikle herkonuda olduğu gibi bu konuda da İSLAM KURTULUŞTUR...

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Mâşâallahü teala.

Cenabı hak muhafaza eylesin. Acizane o kimselerden yani haram olan bir iş için "ne olucakki canım" diyen kimselerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Malum harama ehemmiyet vermiyenin harama helal diyenin imanı gider. Bu işin şakası yokki.

İç ol zehri ki bal olsun sonunda , sonunda zehr olan balı nidersin...

Dua eder dua beklerim.

ZeyneP-m

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşimlariniz Için Rabbim Razi Olsun
Selam Ve Daimi Dua Ile....

muro

Kayıtlı Kullanıcı
allah c.c razı olsun.................................:a28::a28::a28:

..Muamma..

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun.. cok gereklı bı konuya degınmıssın kardesım.. okumak yetmıyo ama Rabbim kavrayabılmeyı ve uygulayabılmeyı nasıp etsın genclerımıze.. ..hidayet..

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Amin . amin . Cenabı Hak Cümlemizin anlayışını arttırsın.

Dua eder dua beklerim efendim.

ümitcet

Kayıtlı Kullanıcı
huyela

huyela

peki sence flört dönemi olmadan insan özellikle bayanlar için nasıl bir erkekle beraber olacaklarını bilmeden bir ömür yaşamaya nasıl razı olabilirler etrafımız bir çok örnekle dolu evlenilen kişi alkolikmi hırsızmı cahilmi bunun kararını vermeden nasıl bir yola çıkarlar.........

ümitcet

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım biraz bakmak istedim ne gibi konular var diye yazılanlarıda elimden geldiğince okumaya paylaşmaya çalışacam tabikii sizlerinde yardımı ile...şimdiden teşşekkür ederim ALLAH hepinizden razı olsun........

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
peki sence flört dönemi olmadan insan özellikle bayanlar için nasıl bir erkekle beraber olacaklarını bilmeden bir ömür yaşamaya nasıl razı olabilirler etrafımız bir çok örnekle dolu evlenilen kişi alkolikmi hırsızmı cahilmi bunun kararını vermeden nasıl bir yola çıkarlar.........

Merhaba.

Güzel bir soru ama, zaten flörtte kimse gerçek yüzünü göstermez. Neden derseniz, arada nikah olmadığı için bu kız ve erkek birbirine haram olmakta. Nefs ise haramları isteyici olduğu için, karşı tarafı elde etmek adına bütün oyunlarını kullanıyor, bütün maskelerini takıyor. flört ederek bir kimseyi zaten tanıyamassınız, hele sizi kandırmak isterse. Konu uzun bir konu . Ama aşağıya bir link yazıyorum, oradan okursanız inşaallahü teala mesele daha güzel anlaşılabilr.

Dualarınızı istirham ederim.

Kimlerle evlenilir? ..:: Evlilikrehberi.net ::..

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım biraz bakmak istedim ne gibi konular var diye yazılanlarıda elimden geldiğince okumaya paylaşmaya çalışacam tabikii sizlerinde yardımı ile...şimdiden teşşekkür ederim ALLAH hepinizden razı olsun........

Hoşgeldiniz.

Cenabı Hak cümlemizden razı olsun .

ONUR_

Kayıtlı Kullanıcı
Paylaşim için saol mevlam yar yardimçimiz olsun..

"sevgiyi kalbe koyana emanet olun."

gitarro

Kayıtlı Kullanıcı
yazıya kesinlikle ve sonuna kadar katılıyorum Allah razı olsun dost

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim razı olsun...
selametle

YEGAN

Kayıtlı Kullanıcı
hayy allah razı olsun bunu 17 yaşındaki kız kardeşime okutucam inşaallah....
bir kadının hası iffetindendir iffetiyle yükselendir gözleri dahi erkek gözlerine değmemeli benim şahsi görüşüm herkesin alnına yazılan bi eş vardır yada kaderindekini yaşar allah dünyanın bir ucundada olsa onları buluşturur yuvasını kurar önemli olan helal dairesinde olmalıdır herşeyin bir adabı var HARAM HELAL GÜNAH SEVAB NEDEN VAR İDRAK EDEREK DOGRUYA ULAŞMALI
BENİM GÖZÜMDE FLÖRT AVRUPALILARDAN GENÇLERİMİZE YAMANMIŞ ÖZENTİLİKTİR
EY NEFİS EY GENÇLİK EY HAYAT YALANSIN YALANNNN

demir227

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim sizden razı olsun çok gerekli bir konuya değinmişsiniz. gençlerimizin ahlaksızlık içinde kıvrandığı ahir zamanda onları eğitecek, bilinçlendirecek yazılara çok ihtiyaç var. onları anlatan insanlara çok ihtiyaç var. rabbim biz gençleri bu tür şeylerden korusun inşallah. şeytana nefise uydurmasın.

selametle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt