Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNÜN HADİSİ (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
CUMA GÜNÜ VEYA GECESİ ÖLEN BİR MÜMİN YOKTURKİ ALLAH CC ONU KABİR FİTNESİNDEN KORUMASIN.TİRMİZİ

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
RE: GÜNÜN HADİSİ

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

En çabuk kabul edilen dua birinin diğeri hakkında gıyaben yaptığı duadır.tırmizi

ecmel_55

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)AMELLER NİYETLERE GÖRE DEGERLENDİRİLİRB)B)B)ALLAHU TEALAYA AMELLERİN EN SEVİMLİSİ AZ DA OLSA DEVAMLI OLANIDIRB)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH'IM! Canımı fakir olarak al. Zengin olarak alma. Beni miskinler, fakirler zümresiyle haşret. Azgınlığın en azgını (şakilik) dünya fakirliği ve ahiret azabı kendisinde toplanan kimsedir.

( Hadis-i Şerif)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:

Adil devlet başkanı,

Rabbına kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,

Kalbi mescidlere bağlı müslüman,

Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,

Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit,

Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,

Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi."[1]

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ablacım. Bu hadise Allahım bizleri hiç olmazsa bunlardan biri yap demekten başka ne denir.

Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,

Abla bizde bunlardanız demi inşallah

zumretezulal

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAHIM!BELA VE FAKİRLİKTEN,ŞEKAVETİN GELİP ÇATMASINDAN,TAKDİRİN KÖTÜSÜNDEN VE DÜŞMANLARIN BAŞIMA GELEN ŞEYLERE SEVİNMESİNDEN SANA SIĞINIRIZ.(BUHARİ)(AMİNN)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Allah bir idarecinin iyiliğini murad ettiği zaman, ona dürüst bir yardımcı verir. O, onun unuttuğu şeyleri hatırlatır ve hatırlattığı işlerde de yardım eder.
Ebu Davud, İmar

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

Zeyd b. Halid Cühenî'nin (r.a.) anlattığına göre:
Allah Resulü (a.s.) Hudeybiye'de geceleyin yağmış olan yağmurdan sonra kendilerine sabah namazı kıldırdı. Namazı bitirince yüzünü cemaate döndürdü ve: "Bilir misiniz, Rabbiniz ne buyurdu?" diye sordu. Allah ve Resulü en iyi bilendir, dediler. Allah Resulü: "Allah, kullarımdan kimi bana iman etmiş, kimi de kâfir olarak sabahladı. Her kim Allah'ın ihsanı ve rahmetiyle üzerimize yağmur yağdı dediyse işte o, bana iman etmiş, yıldıza iman etmemiştir. Her kim de şu şu sebeplerle üzerimize yağmur yağdı dediyse işte o, bana değil, yıldıza iman etmiştir, buyurmuştur" buyurdu.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 104

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Aişe radıyallahu anha'dan rivayet edildiğine göre, Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim bizim bu dinimizde ondan olmayan bir şey ortaya çıkarırsa, o şey kabul edilmez."

Müslim'in bir rivayeti şöyledir:

"Kim bizim dinimizde olmayan bir şey yaparsa o merduttur, makbul değildir."

(Buhari, Sulh 5; Müslim, Akdiye 17,18. Ayrıca bk. İbni Mace, Mukaddime

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Cehennem nefsin istekleri ile, cennet de nefsin hoşlanmadıkları ile örtülüdür."

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

İbni Ömer ve Aişe radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."[1]

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

"Kibirden sakınınız.Zira İblis'i, Adem Aleyhisselam'a secde etmemeye kibir sevk etmiştir."

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

"Salih bir insan için helal mal ne güzeldir!"

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

“Ey insanlar! Allah’a karşı tevbe ediniz. Ben günde yüz sefer tevbe ederim.” (Müslim)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Allah'ın benimle gönderdiği ilim ve hidayetin misali, bir araziye düşen yağmur gibidir. (Bilindiği üzere), bazı araziler var, tabiatı güzeldir, suyu kabul eder, bol bitki ve ot yetiştirir. Bir kısım arazi var, münbit değildir, ot bitirmez, ama suyu tutar. Onun tuttuğu su ile Cenab-ı Hakk insanları yararlandırır: Bu sudan kendileri içerler, hayvanlarım sularlar ve ziraat yaparlar. Diğer bir araziye daha isabet eder ki, bu ne su tutar ne ot bitirir. Bu temsilin biri Allah'ın dininde ilim sahibi kılınana delalet eder, böylesini Allah benimle göndermiş olduğu hidayetten yararlandırır; yani hem öğrenir, hem öğretir. Temsilden biri de, buna iltifat etmeyen Allah'ın benimle gönderdiği hidayeti hiç kabul etmeyen kimseye delalet eder." (buhari)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt